neplodnost

Endometrioza lahko vodi v neplodnost!
33-letna Anya je več let trpela zaradi neznosnih bolečin v trebuhu in močnih menstruacij. A zdravniki so za njene težave preprosto krivili sindrom razdraženega črevesja. Pozneje pa se je izkazalo, da temu ni tako. A je bilo že prepozno – Anya je namreč že postala neplodna.

Dermatološke težave lahko kažejo na policistične jajčnike!
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša reproduktivna oziroma presnovna motnja pri ženskah, ki prizadene od 15 do 20 odstotkov žensk. Prepoznajte znake in simptome bolezni!

Ženske, pozor! Menstruacija še ne pomeni ovulacije
Imate bolj ali manj redne menstrualne krvavitve, pa vam kljub temu ne uspe zanositi? Potem morda med vašim menstrualnim ciklom sploh ne pride do ovulacije. To pa pomeni, da tudi zanositev ni mogoča.

(Ne)resnice o vzrokih za slabo spermo
Se bojite, da bo zaradi pretesnih spodnjic, prepogostega uživanja rdečega mesa ali verižnega kajenja kakovost vaše sperme slabša? In ste, ravno obratno, prepričani, da moški z leti niste nič manj sposobni spočeti potomce? Preverite, katere trditve držijo in ne.

Razmišljate o sterilizaciji?
Sterilizacija žensk je vse pogostejša metoda preprečevanja zanositve. Gre za operativni poseg, s katerim se prekine prehodost jajcevodov. Ker pa je to za žensko velik korak, mora biti dobro premišljen.

VIDEO: Z naravnim pripravkom do boljših kosti
Čeprav je osteoporoza bolezen, ki prizadene predvsem ženske po menopavzi, pa je za svoje kosti treba skrbeti že prej in v telo vnesti zadostno količino kalcija. Kako to storiti na najbolj učinkovit način, pa si lahko pogledate v videu.

Menstrualni krči lahko vodijo v neplodnost
Menstrualne krvavitve pri marsikateri pripadnici nežnejšega spola spremljajo hudi krči. Ti so sicer večinoma normalni sestavni del menstrualnega cikla, a če se iz meseca v mesec drastično stopnjujejo, lahko vodijo v neplodnost.

Zakaj pri seksu lahko boli?
Boleči spolni odnosi se pojavljajo pri 10 odstotkih žensk, čeprav ima spolne motnje kar 40 odstotkih žensk in nekoliko manj moških. Boleči spolni odnosi imajo lahko telesni, ali psihološki vzrok, v vsakem primeru pa zelo obremenijo partnerski odnos.

Umetna prekinitev nosečnosti
"Zdravniki bi radi naredili kar se le da malo splavov. Najraje nobenega. Toda ženske morajo imeti pravico do splava," pravi dr. Sašo Drobnič.

Klamidijska okužba
Okužba s klamidijo je najpogostejša bakterijska spolno prenosljiva bolezen.

Umetna oploditev
Želja po starševstvu se nekaterim uresniči že ob prvem poskusu, drugi pa potrebujejo pomoč medicine.

Za plodnost odgovoren protein
Znanstveniki so odkrili ključno vlogo, ki jo v ovulaciji igra majhna proteinska molekula v možganih. To bi lahko bilo ključnega pomena pri zdravljenju neplodnosti.

Policistični jajčniki
Pri policističnih jajčnikih gre za presnovno motnjo. Jajčniki so povečani in vsebujejo številne ciste – s hormonsko tekočino napolnjene mešičke.

Moški lahko vplivajo na kakovost semenčic
Tudi neplodnost se da preprečiti. Moški precej lahko naredijo tudi sami.

Sodobni moški imajo premočne in prehitre spermije
Kot trdijo nekateri znanstveniki, so za neplodnost 'krive' evolucijske spremembe telesa. Sodobni moški naj bi namreč proizvajali premočne in prehitre spermije, ki naj bi poškodovali jajčece.

S hormonom nad žensko neplodnost
Znanstveniki so prepričani, da bi zdravljenje s hormonom kispeptinom učinkovito spodbudilo proizvodnjo spolnih hormonov in spolne organe pognalo v tek brez slabih učinkov na telo.

Darovanje spolnih celic
Neplodnost je ena izmed največjih stisk, ki lahko doleti pare. Samo zaradi neplodnosti v Sloveniji poišče pomoč vsako leto okoli 1000 novih parov. Eden izmed načinov pomoči pri zanositvi je oploditev z darovano spolno celico.

Darovanje spolnih celic
Kadar tudi s pomočjo zdravljenja ne pride do zanositve po naravni poti, se pari lahko odločijo za oploditev z biomedicinsko pomočjo.

SPOLNI ORGANI
Bolezni/simptomi:

Mag. Uršula Reš Muravec, dr. med.
Ginekologinja, ki se je pri svojem delu usmerila predvsem v ugotavljanje in zdravljenje neplodnosti.