nevarne

''Z nami, ne za nas'' je geslo letošnjega svetovnega dneva Downovega sindroma
Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Vse, kar morate vedeti o poškodbi sprednje križne vezi
Kaj sploh so kolenske križne vezi in kakšen pomen imajo?

6 načinov, kako se znebiti maščobe na trebuhu
Dejstvo je, da je veliko odvisno od naše genetike, hkrati pa tudi od naših navad. Izgubljanje trebušne maščobe je lahko zato težaven proces. To vrsto maščobe je namreč veliko težje izgubiti kot maščobo na drugih delih telesa.

4 glavni odzivi na travmo, strah ali stres
V davni preteklosti je bilo za naše prednike zelo koristno, da so se hitro odzvali na nevarne plenilce in pobegnili z odzivom 'boj ali beg'. V sodobni družbi je danes telesnih groženj sicer manj, pa vendar so isti evolucijski odzivi še vedno globoko zasidrani v naših telesih.

5 'škodljivcev', ki živijo v telesu in na koži
Človeško telo živi v sožitju s tisočerimi bakterijami, ki živijo v črevesju, popku ali na primer pod pazduho, obstajajo pa tudi nekoliko večji 'vsiljivci', ki kožo, lase ali črevesje z veseljem uporabljajo za svoje domovanje.

Kaj je anestezija in katere vrste poznamo?
Morda vas daje radovednost, želja po znanju, morda se pripravljate na operacijo. V slednjem primeru vam bo vse potrebne informacije posredoval vaš zdravnik in kirurg. Vseeno pa smo zbrali kratek vodnik o anesteziji in informacije za vse laike.

V iskanju popolne ljubezni
Sanjarjenje o popolni ljubezni obstaja že od nekdaj, saj ljudje vedno stremimo k presežnemu v vseh oblikah. Skozi zgodovino so o njej razmišljali številni filozofi in psihoanalitiki, pesnikom in pisateljem pa predstavlja vir navdiha za ustvarjanje. A vsi vemo, da popolnosti v resničnem svetu ni, še manj v intimnih odnosih, pa čeprav si še tako želimo, da bi za vsakogar obstajala popolna oseba, ob kateri bi doživeli usodno ljubezen.

Znate prepoznati sporočila vašega telesa?
Kašelj, krč, bolečina ... vse to so lahko znaki, da se v vašem telesu dogaja nekaj neželenega, zato se naučite prepoznati nevarne simptome, ki vam sporočajo, da morate čim prej k zdravniku. Pravočasno odkrito težavo je mogoče po navadi namreč veliko enostavneje rešiti.

Išias – s sodobno fizioterapijo do zdravega hrbta brez operacije
V svojem življenju je že vsak odrasel človek kdaj začutil bolečino v hrbtu. Kaj je tisto kar razlikuje nenevarno od nevarne bolečine v hrbtu? Se vam je že kdaj zgodilo, da se je vaša bolečina v hrbtu razširila v zadnjico in po nogi navzdol? Vas je "okamenel" strah pred tem "kaj bi te bolečine v hrbtu lahko bile?" in "ali se lahko pozdravijo s fizioterapijo?". Se vam je porodilo vprašanje: "Kako vem, ali imam IŠIAS?" Če želite odkriti resnico, kaj se dogaja z vašim telesom in kako si lahko pomagate sami, boste odgovore na ključna vprašanja našli v nadaljevanju.

Svetovni dan vida: poskrbite za svoje oči še danes
Ob svetovnem dnevu vida so napovedi strokovnjakov glede okvar vida v prihodnosti precej črne, a za zdravje oči in dober vid lahko veliko naredite sami.

Homeopatija spada v alternativno in komplementarno medicino
Po besedah Javne agencije Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke je homeopatsko zdravilo pripravljeno iz snovi, ki jih imenujemo homeopatske surovine. Pripravljene so v skladu z določbami in postopki izdelave, ki jih določa Evropska farmakopeja, in po veljavnih farmakopejah držav članic Evropske unije, če Evropska farmakopeja teh določb ne vsebuje. Kako učinkovita so homeopatska zdravila?

Kaj vpliva na razvoj alergij?
Alergije so v porastu, saj se vse več ljudi sooča z neprijetnimi simptomi, pa naj si bodo to izcedek iz nosu, zamašen nos, kihanje, solzne oči, ekcemi, srbečica, kihanje … To pa ni zgolj naključje. Ste se kdaj vprašali, kaj vse lahko vpliva na razvoj alergije?

Kako razlikovati med zastrupitvijo s hrano in trebušno gripo?
Sta vas naenkrat obšla slabost in hladen pot, v želodcu pa ste imeli neprijeten občutek mišičnega krčenja? Med hudo diarejo pa vas je dodatno še sililo na bruhanje vsega, kar ste tisti dan zaužili? Ne veste, ali gre za trebušno gripo ali zastrupitev s hrano? Pomagali vam bomo z informacijami, s katerimi boste prepoznali vzrok svojega slabega počutja.

Tako preprosto se lahko zaščitite pred okužbo
Preživljanje prostega časa v naravi, brezskrbna otroška igra, vrtičkanje ali gospodinjska opravila so na prvi pogled povsem nenevarne aktivnosti, a je lahko že manjša neprevidnost dovolj, da pride do kakšne poškodbe, bodisi ureznine bodisi odrgnine. Čeprav manjše rane in odrgnine načeloma niso nevarne, pa je zelo pomembno, da jih znamo pravilno oskrbeti in zaščititi, saj se tako izognemo možnosti okužb. Poškodovana koža je namreč idealna za vstop umazanije ter bakterij v organizem, posledice pa so vse prej kot prijetne.

Ste že kdaj razstrupili tudi svoja pljuča?
Skrbeti je treba tudi za svoja pljuča. Če ne zaradi svojega splošnega zdravja, pa zaradi tega, ker je rak pljuč eden najtežjih za še pravočasno diagnozo. Ko enkrat zbolite, pa je hudo. Kaj lahko naredite, da bi to preprečili?

Sindrom zlomljenega srca je resničen
V pogovorih o ljubezenskih tegobah in čustvenih bolečinah včasih naletimo na izjave, kot so: »Zlomil mi je srce.« Pogosto je zlomljeno srce tudi prispodoba iz pravljic, v katerih lik tragično umre zaradi žalosti, povezane z neuslišano ljubeznijo. Čeprav se vse skupaj morda zdi nekoliko pretirano, pa sindrom zlomljenega srca zares obstaja. Strokovno ga imenujemo stresna kardiomiopatija.

8 simptomov, ki lahko odkrivajo vnetja v vašem telesu
Kronična vnetja povzročajo številne nevarne bolezni, kot so sladkorna bolezen, bolezni srca in ožilja ter avtoimunske bolezni. Vnetja so način, ki ga telo uporablja za varovanje samega sebe. Ne veste ali imate težave s kroničnim vnetjem? Potem preverite spodnje simptome.

Hitro in učinkovito razkužite površine in se zaščitite pred koronavirusom SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2 je močno posegel v naše vsakdanje življenje. Da bi preprečili širjenje okužb, je nujno upoštevanje navodil stroke in preventivnih ukrepov, med katerimi je zelo pomembno tudi razkuževanje prostorov, površin in predmetov. O tem so na današnji virtualni okrogli mizi, ki jo je organizirala Krka, največje slovensko farmacevtsko podjetje in eno od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij na svetu, govorili priznani slovenski strokovnjaki.

"Za preprečevanje širjenja je priporočljivo upoštevati tri enostavna pravila"
Gripa ali influenca je akutna, zelo nalezljiva bolezen, ki prizadene dihala. Največkrat se pojavlja pozimi v obliki večjih ali manjših epidemij. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so z rednim izvajanjem cepljenja proti gripi v ambulantah pričeli že 19. oktobra.

Se zaradi nošenja mask počutite tesnobni?
Hočemo ali ne, obrazne maske so postale del našega vsakdana, in kot kaže, bodo z nami še kar nekaj časa. Čeprav so jih mnogi brez večjih težav sprejeli kot enega od preventivnih ukrepov v boju proti okužbi s koronavirusom, so tudi takšni, ki jim nošenje maske povzroča nelagodne občutke – tesnobo, ujetost, sram, celo paniko ... Izpostavljamo, kako se z njimi spopasti.

Rakavo obolenje, ki je v Evropi v porastu med mladimi
Rak debelega črevesja je bolezen, ki je pogostejša pri ljudeh, starejših od 50 let, a zaradi vse bolj sedečega načina življenja in nezdrave prehrane postaja vse pogostejši tudi med mlajšimi. Simptome raka debelega črevesa lahko zamenjamo za simptome manj nevarnega obolenja – hemoroidov. Prav zato je pomembno, da ob vsaki krvavitvi iz črevesja obiščemo zdravnika.

Če ste se okužili, šteje vsaka minuta
Živimo v okolju, v katerem smo vsakodnevno izpostavljeni številnim okužbam, ki lahko resno ogrozijo naše zdravje. Ste že slišali za meningokoke?

Soodvisni odnosi: Zakaj lepa dekleta ljubijo barabe?
Odnosi z drugimi so že od nekdaj kompleksni, prežeti z najrazličnejšimi čustvi, vzdušjem, doživljanjem in igrajo pomembno vlogo pri tem, kakšno bo naše življenje. Poznamo več vrst odnosov, ampak zagotovo je eden od najbolj »uničujočih« soodvisni odnos, v katerem bomo vedno znova podoživljali vso preteklo bolečino. Kako jo premagati?

Gre le za glavobol ali kaj bolj resnega?
Vsi dobro poznamo občutek utripanja v glavi, ki se pojavi po dolgem in napornem tednu. Pa vendar, kako vedeti, da gre le za glavobol in ne za kaj bolj resnega?

Okužbe oči, ki so lahko nevarne
Očesne okužbe so pogosto neprijetne, njihovi simptomi pa so tudi jasno vidni. V primeru kakršnih koli vidnih in čutnih težav z očmi je vedno najbolje obiskati zdravnika, vsekakor pa ne škodi, če znate določene znake prepoznati tudi sami.

Pozor, če uživate gobe!
Gobe so okusne in zdrave, vendar hkrati tudi nevarne. Dr. Marija Jamšek z ljubljanskega Centra za zastrupitve opozarja, da moramo takoj, ko se pojavijo simptomi težav, poiskati pomoč zdravnika.

Melanom je lahko smrtonosen, če ga ne prepoznamo dovolj zgodaj
Obstaja več kožnih rakavih obolenj, a med njimi so tri najpogostejša. “Nemelanomska rakava obolenja predstavljajo tretjino vseh novotvorb, sem sodita bazalnocelični karcinom in ploščatocelični karcinom. Najbolj nevaren pa je melanom," razloži dermatologinja prim. mag. Metka Adamič, dr. med. "Je lahko ozdravljiv, vendar le pod pogojem, če ga odkrijemo in zdravimo dovolj zgodaj." Lahko je tudi smrtonosen, zato je pomembno, da vemo, kako ga lahko prepoznamo še pravočasno.

Sadje: ga zvečer res ne smemo jesti?
Eden od precej razširjenih mitov o zdravi hrani je, da zvečer ni čas za sadje. "Toda sama ne vidim razloga, zakaj ga ne bi smeli jesti tudi zvečer," pravi prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. "Drugače je edino, če ima oseba sladkorno bolezen, kakšne ledvične bolezni in podobno." Sicer pa Cepuševa meni, da si lahko sadje brez slabe vesti privoščimo tudi še uro pred spanjem.

Ali se res lahko znebimo hiperpigmentacije?
Če podrobno pogledate svojo kožo, boste na njen verjetno opazili majhna območja svetlejšega in temnejšega obarvanja. Je že res, da so pegice ljubke, vendar tokrat ne govorimo o njih, ampak o večjih, obarvanih madežih, ki so praviloma prisotni na izpostavljenih in vidnih delih telesa – na obrazu, vratu, dekolteju in hrbtiščih rok. Temni neenakomerno obarvani madeži lahko za posameznika predstavljajo veliko psihično obremenitev in vplivajo na samozavest. Govorimo o hiperpigmentaciji in najverjetneje se v tem opisu najde marsikdo, saj se v kozmetične salone in dermatološke ter estetske ambulante ogromno ljudi obrača po pomoč z namenom po odstranitvi le-teh. Kljub razpoložljivosti mnogih načinov tretiranja in zdravljenja, pojav hiperpigmentacije še naprej predstavlja izzive pri obravnavi.

Katero olje je boljše?
Trgovske police nam ponujajo najrazličnejša olja – laneno, sezamovo, arašidovo, bučno, oljčno … Katero je bolj zdravo in manj redilno? Kako posamezno olje hraniti in kako ga uporabljati? Vse to je dobro vedeti, da bomo lahko od posameznega olja dobili kar največ.