nezdrava hrana

Zmernost na pikniku: tako boste uživali kot še nikoli
Piknik pomeni sproščenost, druženje, dobro hrano in stik z naravo. A hkrati pogosto prinese tudi preobilico sladkih pijač, mastnih jedi in prenajedanja, zaradi česar se lahko prijetno doživetje hitro konča z napihnjenostjo, utrujenostjo ali celo prebavnimi težavami.

Opozorilo strokovnjakov: Ta živila so najslabša za vaše zdravje!
Popolnoma normalno je, da včasih hrepenimo po sladki hrani in slanih prigrizkih in da si jih tudi privoščimo v zmernih količinah. Pomembno pa je tudi, da razumemo, da takšna hrana ni primerna za redno uživanje. Poglejmo si, na katera najpogostejša živila mislimo.

Razkrivamo: Katera priljubljena omaka je najbolj škodljiva?
Raziskava razkriva, katera omaka predstavlja največjo grožnjo za zdravje. Visoka vsebnost sladkorja in soli kečap uvršča na prvo mesto najbolj nezdravih omak. Majoneza in tatarska omaka imata prav tako svoje pasti, zlasti zaradi vsebnosti maščob. Če se odločite za omake, je zmernost ključnega pomena za ohranjanje zdrave prehrane.

Prehrana po 50. letu: Katera živila lahko ogrozijo zdravje žensk?
Raziskave kažejo, da je zmanjšanje vnosa določene hrane po 50. letu ključno za ohranjanje zdravja žensk. Med drugim se priporoča izogibanje živilom, bogatim z nasičenimi maščobami, kot so rdeče meso, pomfrit, sladoled in polnomastni mlečni izdelki, ki lahko povečajo tveganje za sladkorno bolezen tipa 2. Preberite si, kako te izbire vplivajo na vaše zdravje in kako se jim izogniti.

Zakaj nas med prazniki najbolj mikajo ravno nezdrave jedi?
Velikonočni prazniki prinašajo ne le proste dni in druženje, temveč tudi obilje tradicionalnih jedi, ki so pogosto mastne, sladke in kalorične. Prav te jedi nas najbolj mikajo – in to ni naključje. Gre za kombinacijo bioloških mehanizmov, čustvenih vzorcev in družbenih navad.

Najslabša hrana za vaša jetra – kaj lahko povzroča največ škode?
Jetra so ključni organ, ki filtrira toksine, presnavlja hranila in uravnava energijsko ravnovesje telesa. Vendar pa nezdrava prehrana lahko vodi v resne poškodbe jeter, vključno z zamaščenimi jetri, vnetjem in celo cirozo.

Spoprijemanje s fizičnimi odzivi žalovanja
Žalovanje je kompleksen pojem, pri katerem se prepletajo številna čustva, številni odzivi, navsezadnje pa pri njem ljudje potrebujemo različno dolgo časa, da se sprijaznimo z dejstvom, da ljubljene osebe ni več z nami.

Teh živil ne bi smeli jesti po 40. letu
Nezdrava hrana lahko s staranjem povzroči škodo vašemu telesu. Vsekakor je dejstvo tudi to, da s staranjem določena živila in hrano ne prenašamo tako dobro, kot smo jo včasih.

Ultra procesirana hrana povzroča enako odvisnost kot alkohol in cigarete
Študija nakazuje na to, da lahko ultra procesirana hrana povzroča podobno odvisnost kot alkohol in cigarete.

Če želiš doseči novoletne zaobljube, potrebuješ sistem
Pa se je spet začelo novo leto. Verjeli smo, da bomo s prvim januarjem postali nova, boljša oseba. No, saj vemo, kako se to običajno konča – nekje med 15. in 20. januarjem, ko nam zmanjka zagona in se vrnemo k starim navadam. Ta datum se sicer hitro bliža, ni pa treba, da tudi letos naše zaobljube žalostno propadejo. Ne zato, ker bomo razkrili trik za neskončno motivacijo (ne obstaja), ampak zato, ker bomo bolje začrtali pot do dosege teh ciljev.

Tako boste ohranili zdravo srce po 50. letu
Srce je osrednji organ našega telesa, ki nenehno deluje, da bi ohranilo našo vitalnost. S staranjem se povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, saj srce in ožilje doživljata naravne spremembe. Po 50. letu postane skrb za zdravje srca še pomembnejša, saj se s staranjem zmanjšuje elastičnost krvnih žil, povečuje pa se tveganje za visok krvni tlak, aterosklerozo, srčni infarkt in druge težave. Dobra novica je, da lahko z zdravimi življenjskimi navadami in ustrezno nego svoje srce ohranite močno in zdravo.

7 znakov, da čustveno in fizično zanemarjate sami sebe
Čustvena in fizična skrb zase je temelj dobrega počutja, vendar lahko ob vsakodnevnih obveznostih pogosto pozabimo poskrbeti za lastne potrebe. Dolgotrajno zanemarjanje samega sebe se lahko kaže skozi različne znake, ki vplivajo na kakovost življenja in odnos do sebe.

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''
Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Kako prehrana vpliva na zdravje vaših zob?
Zdrava prehrana je ključni del splošnega zdravja, vključno z zdravjem zob in dlesni. Naši zobje in dlesni potrebujejo hranila za pravilno delovanje, rast ter obnovo, medtem ko določena živila lahko povzročijo škodo, če jih uživamo v prekomernih količinah.

Nas določena živila lahko postarajo?
Čeprav je težko ubežati kronološki starosti, naša biološka starost ni tako vklesana v kamen. Uživanje določenih živil, ki pospešujejo staranje, lahko prispeva k starejšemu videzu in krajši življenjski dobi.

To morate vedeti, če jeste zvečer
Nekateri pravijo, da so nočni prigrizki oz. prigrizki pred spanjem slaba ideja, spet drugi menijo, da ne vplivajo tako negativno na naše telo. Kaj je torej res – so prigrizki ponoči dobra ideja ali ne?

'Zdrava' živila, ki imajo mnogo več sladkorja, kot si mislite
Velikokrat se določena živila v družbi dojemajo kot zdrava, četudi niso. Kljub lepi embalaži in lepo zapakirani vsebini je zelo pomembno, da znamo brati drobni tisk, predvsem pa se zavedamo, da določena živila, četudi se oglašujejo in dojemajo kot zdrava, le-to niso.

Kako konkretno slabe navade vplivajo na vaše zdravje?
Velikokrat poudarjamo, a se še vedno ne zavedamo dovolj, kako vsakodnevne navade, tudi in predvsem tiste male, vplivajo na naše zdravje bistveno bolj kot tiste večje in občasne. Poglejmo si najpogostejše slabe navade in njihov vpliv na naše zdravje.

6 razlogov za boleče menstruacije
Menstruacija lahko variira v svoji intenzivnosti, trajanju in bolečini iz meseca v mesec. Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na to, zakaj je menstruacija v nekem mesecu lahko bolj boleča kot v drugem. Poglejmo si razloge in načine, kako si lahko pomagamo.

Dobre in manj dobre plati uživanja suhega sadja
Radi uživate suho sadje? Poglejmo si prednosti in morebitne slabosti, če le-te obstajajo.

Depresijo in napade panike je rešila s spremembo prehrane
Po tem, ko je Gisele Bündchen obiskala različne specialiste, ni več vedela, kaj naj stori, naposled pa se je v nekem trenutku odločila za obisk naturopata, ki je pomembno vplival na spremembo njenega življenjskega sloga in posledično izboljšal njeno zdravje.

7 znakov pomanjkanja kalija
Kalij je eden najpomembnejših mineralov, ki jih naše telo nujno potrebuje za pravilno delovanje. Ohranja ravnovesje tekočin in elektrolitov v telesu, izjemno pomemben pa je tudi za zdravo delovanje našega srca, ledvic, možganov in mišic.

9 nasvetov, kako prenehati uživati nezdravo hrano
Nezdrava hrana običajno zajema ultra predelano hrano in pijačo, kot so hitra hrana, gazirane pijače, sladkarije, piškoti in slani prigrizki. Ta živila na žalost predstavljajo velik del prehrane večine ljudi.

10 resnic o življenju, ki bi se jih moral/a zavedati že danes
V obdobju pubertete smo najbolj ranljivi. Čutimo celoten spekter čustev, ki jih šele na novo spoznavamo, spopadamo se s situacijami in navsezadnje z občutji, ki jih nismo videli še nikoli poprej.

5 sprememb, ki lahko olajšajo življenje ljudem s psoriazo
Prehrana ne more ozdraviti luskavice, vsekakor pa lahko omili njene simptome. Predstavljamo vam pet sprememb življenjskega sloga, ki vam lahko pomagajo ublažiti simptome luskavice in preprečiti poslabšanje izbruhov.

Zato ne shujšate, čeprav pazite, kaj jeste
Če ste na dieti z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov, s katero mnogi uspešno shujšajo, številka na vaši tehtnici pa vztraja na istem in ne veste zakaj, so tukaj nekateri najpogostejši razlogi.

5 razlogov, zakaj vam ne uspe shujšati
Ko je govora o hujšanju, je močna in odločna volja skoraj vse. Skoraj.

Kako lahko nadomestimo nezdrava živila z bolj zdravimi alternativami?
Včasih mislimo, da se prehranjujemo zdravo, če kupujemo super eksotična živila, nadomestke mesa ali hrano, ki je tako ali drugače v trendu samo zaradi ene sestavine, medtem ko vse drugo še prehitro radi zanemarimo.

Debelost pri otrocih – razlogi, posledice in preventiva
Debelost pri otrocih je v razvitih državah in državah v razvoju dosegla raven epidemije. Še posebej je zaskrbljujoče, ker odvečni kilogrami pogosto vodijo k zdravstvenim težavam, ki so v preteklosti veljale za težave odraslih: k sladkorni bolezni, visokemu krvnemu tlaku, visokemu holesterolu ... Debelost v otroštvu je pogosto povezana tudi z nizko samopodobo, depresijo, slabšim učnim uspehom in nižjo kakovostjo življenja otroka.

Je to razlog, da ne izgubite maščobe na trebuhu?
Odvečno maščobo na trebuhu je dobro izgubiti tudi zaradi zdravja. Ta maščoba namreč obdaja organe, ki so v trebušni votlini. Zaradi tega ti ne morejo delati optimalno, kar povečuje tveganje za številne bolezni, tudi bolezni srca. Ste že poskušali to maščobo izgubiti, a ni šlo? Preverite, ali delate katero od naslednjih napak.