nezmožnost

Zlom kolka je lahko smrtno nevaren
Zlom kolka, ki je še posebej pogost pri starejših osebah, je zaradi zapletov lahko za marsikaterega starostnika tudi usoden. Kako zlom prepoznati, kako poteka okrevanje in kako se lahko zaščitite?

Prepoznajte depresijo, ki lahko vodi v samomor!
Letošnji svetovni dan preprečevanja samomorov poteka pod geslom ''Mnogo obrazov, mnogo krajev: Preprečevanje samomora po vsem svetu''. Namen je poudariti, da se okoliščičine, ki privedejo do njega, razlikujejo tako med posamezniki kot med posameznimi državami sveta.

Ženska, ki ni zmožna prepoznati glasov
Si predstavljate, da bi vas po telefonu poklical mož oziroma žena, vi pa svoje boljše polovice ne bi prepoznali? Ali pa da bi vam za hrbet prišel šef in vam nekaj rekel, vi pa ne bi vedeli, kdo vam govori? To se dogaja Britanki, ki ni zmožna prepoznavati glasov.

Kako se spopasti z motnjami hranjenja?
V svetu, kjer vitkost velja že skorajda za modno zapoved, ima vse več ljudi težave s hrano. Pri motnjah hranjenja je pomembno, da znamo prepoznati tiste prve, še dokaj skrite znake, in da znamo k takšni osebi pravilno pristopiti.

Neverjetno! Sedemletnico zadela kap
Mala Hope je bila živahna in vesela deklica. Njena največja ljubezen je bilo nastopanje na otroških lepotnih tekmovanjih. A v nekaj minutah so se ji vse sanje sesule v prah. Sedemletnico je namreč zadela možganska kap in ji paralizirala levo stran telesa.

Jessica Alba priznala, da je prebolela obsesivno-kompulzivno motnjo
Simpatična igralka Jessica Alba je brez sramu priznala, da je v otroštvu bolehala za obsesivno-kompulzivno motnjo. A obsesije je uspela premagati in vse, kar jo danes spominja na nadležno motnjo, je perfekcionizem, pravi.

Ženska preživela 120 možganskih kapi
Medtem ko marsikomu že ena možganska kap pusti hude posledice in potrebuje kar nekaj časa, da po bolezni okreva, se 37-letna Sharon s kapjo sreča skoraj vsak mesec. V zadnjih desetih letih je tako preživela že 120 možganskih kapi.

10 najbolj samouničevalnih človeških navad!
Ljudje hote ali nehote v življenju počnemo veliko stvari, ki škodijo ne samo našemu zdravju, ampak na dolgi rok tudi celotni človeški vrsti. Katere navade nam najbolj škodijo in zakaj?

Dermatološke težave lahko kažejo na policistične jajčnike!
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša reproduktivna oziroma presnovna motnja pri ženskah, ki prizadene od 15 do 20 odstotkov žensk. Prepoznajte znake in simptome bolezni!

Ni gripa, ni prehlad – lahko je astma!
Piskanje v pljučih, zasoplost in močan kašelj niso vedno le simptomi navadnega prehlada. Lahko gre za obliko astme, ki jo povzroča hladno vreme ali pa bolezen srca. Preverite simptome!

Prozopagnozija: Ko ne prepoznamo obrazov!
Si predstavljate, da bi imeli takšne težave s prepoznavanjem in pomnenjem obrazov, da ne bi prepoznali staršev, partnerja, otrok? S tem se spopadajo tisti, ki bolehajo za boleznijo, imenovano prozopagnozija.

Naučite se prepoznati znake možganske kapi
Posledice kapi so zelo hude in težke. Prizadenejo tako bolnika kot njegove svojce. Četudi je težko prepoznati znake kapi, pa kljub vsemu s preprostim testom lahko tudi laik posumi, ali je v njegovi bližini človek, ki kaže znake možganske kapi. Zdravniki so ugotovili tudi nov, zanesljiv pokazatelj kapi.

Poporodna depresija: Kam in kako po pomoč?
Kanadska psihiatrinja dr. Ariel Dalfen pravi, da sta pri zdravljenju poporodne depresije ključna odkrit pogovor in osveščenost o bolezni.

Demence vedno pogostejše
Demence po pogostosti sodijo v sam vrh vzrokov smrtnosti v razvitem svetu.

Možganska kap
Možganska kap je posledica poškodbe dela možganov zaradi nezadostne preskrbe s kisikom.

Tranzitorna ishemična ataka (TIA)
Tranzitorna ishemična ataka je bolezen, podobna možganski kapi, le da ima blažje posledice.

Prirojena displazija kolkov
Prirojena displazija kolkov obsega različne težave s kolčnim sklepom pri novorojenčkih.

Pareza facialnega živca
Parezo facialnega živca imenujemo tudi Bellova pareza.