Vizita.si

nič

Aktivno življenje 02. 04. 2020 08.04

Samo 15 minut na dan ima neverjetne učinke

Samo 15 minut teka v naravi vsak dan zmanjša tveganje za depresijo. Celo toliko, da mnogi zdravniki svojim pacientom najprej predpišejo telovadbo v naravi, nato pa jemanje antidepresivov.

Duševno zdravje 01. 04. 2020 08.02

Bralka: 'Konstantno mi zvoni v glavi in nikakor ne neha'

Lani septembra sem ostala brez službe, ki mi je bila super in imela sem enkratno sodelavko, hkrati tudi prijateljico. Od takrat nisem več ista. Najprej me je tiščalo v prsih in sem jokala vsak drugi dan. Kasneje se je tiščanje v prsih končalo, ampak je ostal jok. Decembra se je pojavilo piskanje v glavi. Konstantno mi zvoni v glavi in nikakor ne neha. Zaradi vsega skupaj se mi že meša. Opazila pa sem tudi, da imam strah, da ne bi znala več govoriti, pisati ali brati. Včasih mi možgani prav zaštekajo. Kako naj si pomagam? Naj omenim, da sem že poskusila z rekreacijo in pogovorom z najbližjimi, ampak ni nič bolje.

Razstrupljanje 30. 03. 2020 08.20

Nasveti za naravno čiščenje jeter

Jetra so eden najpomembnejših organov, saj s čiščenjem krvi in izločanjem prebavnih sokov opravljajo vitalne funkcije v telesu. Zaradi nepravilnega delovanja jeter nastanejo številne bolezni v prebavi in ožilju.

Prehrana 30. 03. 2020 08.04

Top 5 živil za dan za tem, ko ste se prenajedali

Poleg tega, da popijete več vode kot običajno, je dan za tem, ko ste se prenajedali, priporočljivo poseči po naslednjih petih živilih, ki niso nič kaj eksotična, temveč je prav mogoče, da jih že imate v hladilniku in kuhinjski shrambi. Pa si poglejmo, katera so.

Življenjske zgodbe 27. 03. 2020 14.04

Po uspešni operaciji so Romani povedali, da bi živela le še nekaj dni

Pogovarjali smo se s Kisovčanko, Romano Skrinjar Alauf, mlado samostojno podjetnico in mamo dveh hčera, kateri se je leta 2016 v trenutku sesul svet. Začelo se je meseca februarja, ko se je začela počutiti slabo, bila je brez energije, izgubila je menstruacijo, opažala je brezvoljnost, kar se ji je kot sicer energični ženski zdelo čudno, vendar je prve simptome pripisovala prekomerni obremenjenosti z delom in stresu.

Puberteta 22. 03. 2020 18.58

Kako premagati sramežljivost?

Najprej se moraš zavedati, da je sramežljivost dejstvo, ki ga lahko spremeniš. Ljudje smo namreč svobodna bitja in ta svoboda nam omogoča, da spremenimo svoje vedenje v kolikor nam to ni všeč.

Koža 20. 03. 2020 07.35

Kako negovati kožo v spomladanskem času?

Večina je dobro osveščena o tem, da je kožo občasno dobro pustiti brez ličil, da zadiha. Tako si vsaj zvečer, preden se odpravimo spat, z obraza umijemo ves mejkap in šminko ter nanjo nanesemo negovalni tonik in nočno kremo. Pa je res treba karkoli dajati na naš obraz?

Imunski sistem 13. 03. 2020 11.58

Napitek, ki okrepi imunski sistem

Čas, ko se poletje prevesi v jesen, je lahko zaradi temperaturnega padca za naše telo stresen. V tem času je koristno malo več narediti za močnejši imunski sistem. Jejte več česna, naredite si zeliščni čaj. Lahko pa se okrepite tudi z naslednjim napitkom, ki vam bo v pomoč tudi, če vas že praska po grlu ali vam teče iz nosu.

Odnosi in spolnost 13. 03. 2020 08.05

Kateri so 4 jezdeci apokalipse v partnerskem odnosu?

V Bibliji so 4 jezdeci apokalipse simbolični opisi negativnih dogodkov (osvajanje, vojna, lakota, smrt), vsak od njih pa je jezdi na konju svoje barve. V psihoterapevtski stroki, zlasti na področju partnerske terapije pa so 4 jezdeci apokalipse v metaforičnem smislu najbolj izstopajoči in največji napovedovalci razhoda oz. ločitve. To so kritiziranje, obrambno vedenje, prezir in ustvarjanje distance. Če povzamemo, gre za najbolj razdiralno vedenje, ki vodi v konec odnosa, če se partnerja ne odločita ponovno vzpostaviti čustvene bližine.

Duševno zdravje 10. 03. 2020 08.33

'Zelo me je pretreslo, ko sem spraševala bolnike o tem, kakšne težave pestijo njihove bližnje'

Ko človek zboli za težjo obliko bolezni, se nenadoma vsuje na tisoče vprašanj. Med drugim tudi, ali nekaj časa obdržati diagnozo kot skrivnost ali povedati družinskim članom in prijateljem. Kdaj povedati, komu povedati? Predvsem pa, kako takšno informacijo podati svojim otrokom, mlajšim in najstnikom? O tem smo se pogovarjali z dr. Vesno Radonjič Miholič, specialistko klinične psihologije.

Osebna rast 10. 03. 2020 08.11

Kako se osvoboditi negativnih čustev iz preteklosti?

Čeprav se morda sliši neverjetno, tudi čustva lahko postanejo navada, ki se je oblikovala s ponavljanjem. Negativna čustva tako lahko postanejo neke vrste motnja, ki vdira v naš vsakdan in na nek način onemogoča bolj osrečujoče, produktivno in zadovoljno življenje. Kako to prepoznamo? Če se nenehno jezimo na svet in ljudi okoli nas. Če jeza postane naš naravi odziv. Ko postanemo zagrenjeni in vdani v usodo, da tako pač mora biti. Ko se zaradi strahu ne upamo poskusiti ničesar novega. Ko ima žalost takšno moč, da nas ohromi in drži na mestu. Ko se venomer vračamo v preteklost in v njej iščemo krivce za lastno počutje. Vse našteto pomeni, da se prepustimo čustvom v tolikšni meri, da niti ne iščemo več rešitev, pač pa se enostavno vedemo tako, kot da je to normalen del nas. A nobene potrebe ni, da je tako …

Prehrana 06. 03. 2020 14.18

Kaj bi morale jesti med menstruacijo?

Študija danskih strokovnjakov je pokazala, da lahko prilagajanje prehrane glede na menstrualni cikel ženski pomaga izgubiti odvečne kilograme in zmanjša neprijetne simptome PMS-a.

Bolezni 06. 03. 2020 14.10

Kdaj vas lahko krvni strdek ogroža, četudi ste mladi?

V Sloveniji letno za vensko trombozo zboli okrog 3000 ljudi. Okoli 10 odstotkov primerov je smrtnih. A če bolezen dovolj hitro diagnoziramo, je zdravljenje po navadi zelo uspešno. Čeprav je s staranjem tveganje za krvni strdek v veni večje, pa obolevajo tudi mladi.

Odnosi in spolnost 06. 03. 2020 14.04

Kako prepoznati, da vas partner vara?

Sprememba obnašanja, skrivanje telefona, kasnejše prihajanje domov, nenapovedani izostanki, nenadna skrb zase in čustvena odtujenost. To je nekaj znakov, ki lahko kažejo, da vas partner vara. A kaj storiti, če pride do nezvestobe. O tem smo se pogovarjali z zakonsko terapevtko dr. Veroniko Podgoršek.

Duševno zdravje 28. 02. 2020 13.25

Rdeča luč naj zasveti, ko preležite cel vikend in ste utrujeni še v ponedeljek

Če si po službi ali čez vikend želite le počitka ter ste nato kljub dvodnevnem poležavanju utrujeni še v ponedeljek, je to znak za alarm, pravi psihiatrinja prof. dr. Mojca Zvezdana Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije. Pogovarjali smo se, kdaj je stres normalen, kdaj pa ga je preveč. In kdaj nam zaradi stresa pripada tudi bolniška.

Aktivno življenje 28. 02. 2020 13.20

Ko med tekom začne boleti pod rebri ...

Nekateri tudi pozimi še vedno pridno tečejo. Če ne zunaj, pa v fitnesu. Zato smo tokrat s strokovnjakom govorili, kaj pomeni, če vas začne med tekom nenadoma zbadati pod rebri? "Najprej je to zbadanje lahko bolj rahlo. Če nadaljujemo z enako hitrostjo teka in se delamo, da je vse v redu, pa se ta bolečina v nas lahko vse bolj zažira," pove tekaški trener Urban Praprotnik. Ta boleča nadloga ima ime – in sicer je to bodec. Kaj lahko naredimo, da nas ne bi mučila?

Bolezni 28. 02. 2020 08.36

Zakaj je ničelni pacient koronavirusa še vedno neodkrit?

Izraz »ničelni pacient« izvira iz študije ameriškega Centra za nadzor bolezni in preventivo (CDC) in pomeni prvega okuženega pacienta ali izvor virusne oz. bakterijske bolezni. Ugotovitve kdo je ničelni pacient lahko odgovorijo na ključna vprašanja o tem, kako, kdaj in zakaj se je začela epidemija virusa, posledično pa se lahko prepreči njegovo nadaljnje širjenje. Kako to, da ničelni pacient v primeru koronavirusa še vedno ni znan?

Duševno zdravje 28. 02. 2020 08.29

Psihiatrinja svetuje, kako pomagati mladostniku v stiski

Čas, ko mladostnik postaja odrasel človek, je poln čeri, ki se jim ni vedno lahko ogniti, zato ni nič čudnega, da jih v tem občutljivem obdobju toliko zadene vsaj ob kakšno. Kako priskočiti na pomoč, smo se pogovarjali s psihiatrinjo dr. Arijano Turčin.

Zdravje 28. 02. 2020 08.28

Pritoževanje ima lahko resne posledice za vaše zdravje

Če občasno potožimo glede situacije ali ljudi, ki nam niso všeč, ni s tem nič narobe. Če pa se konstantno pritožujemo in nergamo o vsakdanjih rečeh, pa ima to lahko resne posledice na našo okoico in naše zdravstveno stanje.

Duševno zdravje 27. 02. 2020 08.23

Razlogov za občutek osamljenosti je veliko

Osamljenost je vedno večja problematika današnjega časa. Način življenja, osebnostne značilnosti, motnje čustvovanja, spremembe življenjskega sloga in večje prelomnice. Razlogov za občutek osamljenosti je veliko, pomembno je, da jih znamo prepoznati in ustrezno ukrepati.

Duševno zdravje 24. 02. 2020 08.38

7 načinov, kako živeti bolj polno življenje

Dejstvo je, da veliko časa preživimo v svojih mislih. Premlevamo o sebi, drugih in svetu. Razmišljamo o preteklih dogodkih in načrtujemo prihodnost. Težava nastane, če smo večji del misli naravnani negativno in črnogledo. Dogodke povezujemo z negativnim izidom, iščemo krivce, morda nas je strah ali pa nas preveva večni pesimizem. Negativne misli igrajo veliko vlogo pri tem, kako kakovostno sploh živimo, saj nam preprečijo, da bi uživali v novih izkušnjah, izničijo osredotočenost na to, kar je pomembno in nenazadnje tudi čustveno izčrpavajo. Zaradi negativnih misli se lahko počutimo tesnobne in depresivne in zdi se nam, da v življenju zares nimamo sreče.

Domače 23. 02. 2020 15.51

Vesna iz Radeč: bolezen je prišla brez znakov, povsem nepričakovano

Pred štirmi leti je izvedela za diagnozo, je svojo izkušnjo z rakom jajčnikov z nami delila Vesna Bregar iz Radeč. Svet se ji je sesul jutro, preden so se z družino čez vikend odpeljali na morje. “In zgodilo se je povsem nepričakovano, brez kakršnih koli znakov, da bi se kaj takega lahko zgodilo.”

Odnosi in spolnost 18. 02. 2020 09.21

'Ghosting' je nov trend, ki je lahko zelo boleč

So ljudje, ki iz partnerskih odnosov odidejo brez drame, opravičila, dolgih pogovorov, vprašanj in pojasnil. Nekega dne jih enostavno ni več in morda se vam na trenutke celo zazdi, da ste si vajin odnos samo domišljali. Gre za fenomen, ki se imenuje ’ghosting’, v slovenskem jeziku pa primernega izraza pravzaprav še nimamo. Zakaj nekateri ljudje nepreklicno izginejo in za seboj pustijo kopico vprašanj, preverite v spodnjih vrsticah.

Prehrana 18. 02. 2020 08.48

6 zdravih prigrizkov, ki ne redijo

Čeprav mnogi ljudje čutijo občutek krivde, ko uživajo prigrizke, v resnici z njimi ni nič narobe – če jih izberemo pravilno. Jasno je, da nezdravi prigrizki vodijo v debelost, a dobra izbira prigrizka nam lahko pomaga do bolj ozkega pasu in celo do izgube odvečnih kilogramov. Tu je nekaj zlatih pravil prigrizkov, ki jih morate poznati.

Življenjske zgodbe 18. 02. 2020 08.41

Kljub epilepsiji ni nikoli nehala plesati

Slikar Rihard Jakopič je imel epilepsijo. O tem, kako je živeti s to boleznijo, je v svojem delu spregovorila ena najuspešnejših sodobnih dramatičark Simona Semenič. Epilepsija velja za najpogostejšo nevrološko motnjo, tako pri odraslih kot otrocih. A kot opozarjajo strokovnjaki, družba premalo razume, da se pri vsakem pokaže drugače. Danes 20-letni Daši kljub diagnozi nikoli ni bilo treba prenehati treningov plesa. Je večkratna evropska in svetovna prvakinja.

Duševne motnje 18. 02. 2020 08.37

Mislite, da vas je preveč strah? Imate fobijo? Napade panike?

Kaj so anksiozne motnje? Kdaj nam strah in tesnoba pomagata, kdaj nas ovirata? Zakaj se v resnici pojavljajo napadi panike? In kaj storiti, če obsesivno preverjamo, ali smo izključili štedilnik? O vsem tem smo se pogovarjali s psihiatrinjo prof. dr. Mojco Zvezdano Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije.

Prehrana 17. 02. 2020 08.56

12 naravnih superživil, ki jih morate poznati

Superživila so živila, ki imajo izjemne hranilne snovi in nas varujejo pred boleznimi. Da bi bila lahko učinkovita, morajo biti del uravnotežene prehrane, zato se moramo zavedati, da samo z uživanjem superživil ne bomo živeli zdravo. Če jih priključimo k uravnoteženi zdravi prehrani, pa nas lahko varujejo pred številnimi obolenji.

Zdravje 14. 02. 2020 13.28

Nasveti prehranske strokovnjakinje, ki zmanjšajo tveganje za sladkorno bolezen

S prehransko strokovnjakinjo Andrejo Širca Čampa smo se pogovarjali, kakšni so napotki za prehranjevanje, ki bi se jih morali držati sladkorni bolniki. Treba se je zavedati, da so isti napotki tudi preventiva. Če jih upoštevamo, bomo zmanjšali tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa dva. Eden od nasvetov, ki bi se ga morali držati vsi, je denimo, da ogljikovi hidrati zavzemajo le četrtino krožnika.

Lepota 14. 02. 2020 08.44

Kako se spopasti s prvimi znaki staranja?

Vstop v 30. leta je obdobje, ko se prvič zavemo, da kolo časa tudi nam ne prizanaša. Pojavijo se prve gubice, in če ne pazimo na zdravo ,tudi odvečni kilogrami in celulit. Kako sprejeti prve spremembe telesa, smo se pogovarjali s specialistko družinske in zakonske terapije Anjo Kovačič.

Estetska medicina 13. 02. 2020 09.16

Razmišljate o operaciji nosu? To je vse kar morate vedeti

"Eden izmed problemov so lahko tudi nerealna pričakovanja po posegu. Ali glede videza ali pa glede spremembe, ki jo bo videz stranki prinesel," o operaciji nosu pove estetski kururg Andrej Testen in poudarja, da je po vsaki operaciji potreben določen čas, da se tkivo povrne v prvotno stanje in da se telo zaceli.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049