noseČnostjo

Razlogi za glavobol in krvavitev iz nosu
Krvavitve iz nosu, imenovane tudi epistaksa, in glavoboli so običajne zdravstvene težave, ki se lahko pojavijo istočasno ali ločeno. Vzroki so lahko manjši, kot so alergije ali vremenske spremembe. Pri nekaterih ljudeh pa jih lahko povzroči huda poškodba ali zdravstveno stanje.

Popoln recept za zdrave kosti, zobe in mišice
Ko beseda nanese na prehranska dopolnila, se mnenja splošne javnosti močno razlikujejo. Nekateri so prepričani v njihovo učinkovitost, drugi menijo, da nimajo pomembnejšega vpliva na naše zdravje. Resnica je, da čeprav prehranska dopolnila ne morejo nadomestiti zdrave prehrane, nam lahko pomembno pomagajo pri izboljšanju kakovosti življenja. Še posebej to velja za magnezij, ki je nujno potreben za normalno delovanje organizma, največjo vlogo pa ima pri ohranjanju zdravja kosti, zob in mišic.

Vse, kar moraš vedeti o ženskih prsih
Ženske prsi so eden najbolj prepoznavnih simbolov ženskosti in hkrati pomemben del ženskega telesa, ki ga je treba razumeti in negovati. Poglejmo si nekaj ključnih dejstev o ženskih prsih, od njihovega razvoja do pomembnosti samopregledovanja in zanimivih dejstev.

Vse, kar morate vedeti o virusu zika
Virus zika (ali zika mrzlica) je bolezen, ki jo dobite zaradi določenih vrst komarjev (Aedes aegypti in Aedes albopictus).

Razlogi za krčne žile med nosečnostjo
Krčne žile so pogost pojav med nosečnicami in se pojavijo zaradi sprememb v krvnem obtoku in zaradi povečanega pritiska na žilne stene. Čeprav krčne žile med nosečnostjo niso redkost, lahko povzročijo nelagodje in nekaterim tudi 'estetski problem'. Največkrat pa vseeno niso nevarne.

Nevarno stanje, ki se lahko pojavi med nosečnostjo
Placentarna abrupcija je resno stanje, ki se pojavi med nosečnostjo, ko se posteljica nenadoma odcepi od maternične stene, preden se otrok rodi.

Kaj je prekomerna pronacija?
Prekomerna pronacija je, ko se stopalni lok prekomerno sesede navzdol ali navznoter. Zdravnik temu pravijo tudi 'pes planus' ali 'fleksibilno plosko stopalo'. Splošno znano je tudi kot plosko stopalo.

Kaj je sindrom karpalnega kanala?
Karpalni kanal je ozek prehod, ki je obdan s kostmi in vezmi v dlani. Sindrom karpalnega kanala nastane zaradi pritiska na mediani živec. Ko je slednji stisnjen, lahko simptomi vključujejo otrplost, mravljinčenje in šibkost v dlani in roki.

2 čaja, ki lahko pomagata pri kašlju, prehladu in gripi
Čaji so odlični zavezniki imunskega sistema. Pozimi nas ne le grejejo, temveč vsebujejo tudi dobrobitna zelišča, iz katerih lahko pripravimo okusne napitke, okrepčila in zaščito za telo pred pogostimi okužbami dihal, ki spremljajo hladnejše zimske mesece.

Kakšna bi morala biti prehrana pri nosečniški sladkorni bolezni?
Gestacijska sladkorna bolezen predstavlja pogost zaplet med nosečnostjo, kjer pride do stanja povišane koncentracije ravni glukoze v krvi. Po najnovejših ocenah Mednarodne zveze za diabetes (IDF) iz leta 2017 gestacijska sladkorna bolezen prizadene približno 14 odstotkov vseh nosečnosti po svetu, kar pomeni približno 18 milijonov primerov letno.

Nevarno stanje, ki se lahko pojavi na sredini nosečnosti
Preeklampsija je resno zdravstveno stanje, ki se lahko pojavi približno na sredini nosečnosti (po 20 tednih).

6 simptomiov fibriodov, ki bi jih morala poznati vsaka ženska
Ko je govora o miomih (maternični fibriodi), strokovnjaki trdijo, da v večini primerov ni razloga za strah. Gre za benigne tvorbe, za katere je značilna neenakomerna rast mišičnih celic maternice, ki tvori fibriozne vozle znotraj tkiva maternice.

V sebi lahko nosite parazita, a se tega sploh ne zavedate
Zajedavci ali s tujko paraziti so organizmi, ki preživijo na način, da živijo znotraj drugega, navadno veliko večjega organizma, ki ga imenujemo gostitelj. Ko se znajdemo v vlogi gostitelja, lahko zajedalci postanejo za nas nevarni. To nam namreč lahko povzroči hude zdravstvene težave, lahko pa so simptomi tudi tako blagi, da se sploh ne zavedamo, da nosimo v sebi parazita.

Zdravniki ji niso verjeli; za simptome so krivili kilograme, diagnoza je bila lupus
Alexandra Marcela je na Tiktoku objavila posnetek, v katerem je spregovorila o tem, kako dolga je bila pot do njene prave diagnoze. Tudi in predvsem zato, ker ji ameriški zdravniki niso verjeli.

Katere vitamine poznamo in zakaj so pomembni?
Vitamini so esencialne snovi, ki igrajo ključno vlogo v različnih procesih v telesu, predvsem kot kofaktorji pri encimskih reakcijah. Ti vitamini podpirajo številne funkcije, kot so obnova kože, pravilno delovanje živčnega sistema, možganov, imunskega sistema ter zaščita celic pred prostimi radikali.

Kate Middleton razkrila, zakaj je pristala v bolnišnici
Valižanska princesa je spregovorila o svoji hospitalizaciji leta 2012. Razlog zanjo je bilo stanje, znano kot hipermesis gravidarum.

9 najpogostejših vzrokov za močan izcedek iz nožnice
Močan izcedek iz nožnice ni vedno razlog za skrb. Vse od vzburjenja do ovulacije lahko vpliva na količino izcedka.

Kaj se zgodi, če vsak dan jeste jajca?
Tri jajca na dan odženejo zdravnika stran. Jajca si na našem jedilniku zaslužijo posebno mesto, saj so ne le okusna, ampak imajo tudi bogato hranilno vrednost. Ljudje se jajcem pogosto izogibajo, še posebej rumenjakom, saj verjamejo, da se bodo zredili ali imeli povišan holesterol. A resnica je drugačna.

Kako lahko zdravje naših zob in ustne votline vpliva na naše splošno zdravje?
Zdravi zobje in obzobna tkiva niso pomembni le za zdrav in samozavesten nasmeh, temveč tudi pomembno vplivajo na splošno zdravje telesa. Večina ljudi se tega ne zaveda, a zdravje ustne votline je med drugim povezano z zdravjem srca, dihal in prebavnega sistema. Ravno tako pa določene bolezni oziroma stanja vplivajo na zdravje zob in obzobnih tkiv.

Zakaj in kako pride do displazije kolkov?
Displazija kolkov je pogosta težava, ki prizadene kolčne sklepe dojenčkov. Večina dojenčkov nima dolgoročnih učinkov ali zapletov, če zdravnik diagnosticira in zdravi displazijo kolkov, ko so mlajši od 6 mesecev. Tudi starejši otroci in odrasli lahko razvijejo displazijo kolkov, vendar je to manj pogosto.

Veste vse o nosečniški slabosti?
Nosečnost je čudovito in posebno obdobje za vsako žensko, vendar pa se lahko pojavijo tudi nekateri neprijetni simptomi, med njimi tudi nosečniška slabost.

Zakaj, kako in kdaj pride do materničnega prolapsa?
Maternični prolaps je pogosta ginekološka težava, ki se pojavi, ko se maternica spusti ali izboči iz svojega običajnega položaja v medenični votlini.

Razlogi za nastanek aken v odrasli dobi
Akne niso le težava najstnikov, temveč se lahko pojavijo tudi v odrasli dobi. Nastanek aken pri odraslih je lahko frustrirajoč in neprijeten, saj vpliva na samozavest in kakovost življenja posameznika. Zakaj se pojavijo in kako jih zdravimo?

Mineral, ki igra ključno vlogo pri rasti in razvoju
Cink je esencialni mineral, ki ima številne pomembne funkcije v našem telesu. Kot eden od ključnih mineralov, ki jih sicer naše telo potrebuje v majhnih količinah, ima cink ključno vlogo pri regulaciji številnih procesov in ohranjanju našega zdravja.

Vpliv menopavze na delovanje mehurja
Obdobje menopavze v povprečju pri ženskah nastopi v 50. letu starosti, vendar to ni pravilo, saj se lahko pojavi tudi že deset let prej. Postopoma je vse manj menstrualnih ciklusov, in ko nastopi zadnja menstruacija, temu obdobju rečemo menopavza.

Kaj se zgodi, če pride do zunajmaternične nosečnosti?
Nosečnost se začne z oplojenim jajčecem. Običajno se oplojeno jajčece pritrdi na sluznico maternice. Zunajmaternična nosečnost se pojavi, ko se oplojeno jajčece implantira in raste zunaj glavne votline maternice.

Ste že slišali za jiaogulan?
Kakšna je uporaba te rastline, kakšni so, če sploh, stranski učinki, kako jo uporabljamo in za kaj vse je sploh dobra?

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?
Krvaveče dlesni so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju srečamo vsi. Lahko se pojavijo med ščetkanjem zob, med uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk ali pa celo spontano. Običajno je stanje povezano z vnetjem dlesni, strokovno poimenovanim gingivitis, ki je prva stopnja parodontalne bolezni oziroma bolezni obzobnih tkiv. Lahko pa je krvavitev prisotna tudi iz drugih razlogov.

Otekanje, ki je lahko zelo nevarno
Številne bolezni so vsem poznane in znane. Obstajajo pa bolezni in motnje, ki so tako zelo redke, da se jih težko odkrije. A vseeno obstajajo in o njih je pomembno govoriti, predvsem pa tudi pisati. Hereditarni angioedem je motnja, za katero so značilne ponavljajoče se epizode hudega otekanja (angioedema). Najpogostejši deli telesa, kjer se razvijejo otekline, so okončine, obraz, črevesni trakt in dihalne poti.

Spolno prenosljiva okužba, ki jo povzroča bakterija
Sifilis je spolno prenosljiva okužba, ki se širi z vaginalnim, analnim ali oralnim spolnim odnosom z nekom, ki je okužen.