notranji mir

5 razlogov, zakaj bi morali vsak teden preživeti več časa v naravi
V današnjem hitrem tempu življenja, v katerem prevladujejo tehnologija, delo in vsakodnevne obveznosti, se pogosto pozabi na preprost užitek, ki ga lahko prinaša čas preživet v naravi. Številni ljudje živijo v mestnih območjih, kjer je stik z naravo omejen, vendar so raziskave dokazale, da bi morali vsak teden preživeti več časa na prostem, saj ima to številne koristi za naše fizično in duševno zdravje.

5 ključnih elementov zdravja
Zdravje je temelj srečnega in polnega življenja, a pogosto pozabljamo, da ga ne določa le ena stvar, temveč preplet različnih dejavnikov. Če želite izboljšati svoje počutje in kakovost življenja, se osredotočite na pet ključnih elementov zdravja: kakovostno prehrano, gibanje, spanje, dobre odnose in duševno zdravje. Ti stebri skupaj tvorijo osnovo za dolgoročno zdravje in dobro počutje.

Kakšna je razlika med molitvijo in meditacijo?
Molitev je oblika verskega izražanja, ki vključuje komunikacijo z božanstvom ali duhovno entiteto. Različne religije in duhovne tradicije imajo svoje unikatne oblike molitev, ki se lahko razlikujejo glede na jezik, obliko, namen in rituale. Molitev pogosto vključuje izražanje hvaležnosti, prošnje za pomoč, izražanje čaščenja ali preprosto iskanje duhovne povezave.

8 znakov, da imate zdrav odnos sami s sabo
Skrb za odnos s samim sabo je temelj srečnega in izpolnjenega življenja. Ko se naučimo spoštovati, sprejemati in podpirati sami sebe, lahko uspešneje premagujemo življenjske izzive ter gradimo boljše odnose z drugimi. Zdrav odnos s sabo ne pomeni popolnosti, temveč sposobnost, da se poslušamo in spoštujemo svoje potrebe ter čustva.

Kako do mirnega življenja?
Ljudje se soočamo z različnimi izzivi, od poklicnih zahtev do družinskih obveznosti, od financ do socialnih pritiskov. Vse to nas lahko odvrne od iskanja mirnega življenja, ki ga mnogi želijo doseči. A mirnost ni le odsotnost stresa, temveč način življenja, ki vključuje ravnotežje med telesom, umom in dušo.

6 načinov, kako upočasniti tempo
V današnjem svetu, kjer so tehnologija, hiter način življenja in nenehni pritiski vsepovsod, je vse težje najti trenutke miru in počitka. Zdi se, da se dnevi hitijo mimo nas, medtem ko se trudimo slediti nalogam, obveznostim in pričakovanjem. Ta stalna hitenja pa vodijo v stres, izčrpanost in izgorelost. Iskanje načinov za upočasnitev tempa življenja postaja nujnost, če želimo ohraniti duševno in fizično zdravje.

Kako se učinkovito spopasti s kronično utrujenostjo?
Sodobna delovna mesta, na katerih večino časa presedimo, našemu telesu ne delajo usluge. Potem je tu še stres, ki je postal stalni spremljevalec na vsakem koraku sodobnega vsakdana. Dolgoročna kombinacija obojega lahko vodi v kronično utrujenost - tako telesa, kot tudi duha. Seveda si tega nihče ne želi, a hkrati nam je povsem jasno, da službe pač ne moremo pustiti, pa tudi stresu se ponavadi ni mogoče izogniti. Kako si torej pomagati?

Trend, kateremu bi morali slediti vsi
V zadnjih časih se je na družabnih omrežjih pojavil trend ''slow living'' oziroma počasno življenje. Gre za trend, katerega namen je spodbujanje bolj uravnoteženega in premišljenega življenje. Filozofija počasnega življenja predstavlja protiutež hitremu življenju in potrošniško usmerjeni kulturi, ki prevladuje v sodobni družbi.

Kako lahko začnemo z zdravljenjem travme sami?
Mnogo stvari vodi do travme, še več jih vodi v zdravljenje. Vsekakor lahko začnemo z delom sami, četudi je močno priporočljivo, da dobimo pomoč strokovnjaka, ko in če ga potrebujemo.

Znašla se je na dnu: 'Želela sem umreti'
Katherine Heigl so v Hollywoodu označili za težavno in neprofesionalno, zato se je znašla na njegovi črni listi, to pa je imelo velike posledice tudi v njenem zasebnem življenju.

Irena Kahne: To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo
Za odločitvijo za delo na sebi stojijo marsikateri razlogi, slednji pa običajno niso posledica najbolj prijetnih življenjskih izkušenj. Tisti, ki jim je besedna zveza osebna rast znana, bodo verjetno seznanjeni z izrazi, kot so hipnoza, regresoterapija, meditacija in navsezadnje RTT terapija. O vsem tem, o uravnavanju čustev, razliki med analiziranjem in čutenjem le-teh, o dobrih in slabih vzorcih, ki jih je v tem življenju potrebno nasloviti, sem se pogovarjala z Ireno Kahne.

Metoda sive skale: strategija v manipulativnih odnosih
Metoda sive skale je metafora za slog komunikacije in vedenja, ki se uporablja, ko se poskušamo zaščititi pred toksičnimi osebami. To med drugim vključuje tudi neodzivnost in neopaznost kot siva skala, kar pomaga pri zmanjšanju ali odpravljanju neželenih interakcij ter ohranjanju lastnih meja.

Zmotna prepričanja o meditaciji – zakaj je 'čiščenje misli' škodljiv mit?
Meditacija je koristna in zdrava dejavnost. Številnim ljudem pomaga pri soočanju s stresom in težkimi obdobji, pri določenih zdravstvenih stanjih in pri doseganju boljšega čustvenega počutja. Toda okoli meditacije se vrti veliko priljubljenih dogem, ki lahko nekatere odvrnejo od tega, da bi sploh poskusili meditirati, saj menijo, da 'kaj takšnega ni zanje'.

Vsaki čakri pripisujemo posebno področje in namen
Čakre so tako imenovani energetski centri v človeškem telesu, ki v prenesenem pomenu pomenijo tudi kolo ali krog življenja. So središča življenjske energije. Nahajajo se v našem telesu in tudi izven njega, sama središča pa imenujemo tudi energijski vrtinci ali krogi.

Tehnike sproščanja so ključ do notranjega miru
Med vsemi izzivi, s katerimi se svet sooča med trenutno pandemijo covida-19, so psihični pritiski eni od največjih. Sprožilci stresa, tesnobnih občutij in celo večjih psihičnih težav so povsod okoli nas. Izguba službe, finančne težave, skrb za zdravje najbližjih, družbena osamitev in pomanjkanje stikov z najbližjimi – to je le nekaj najpogostejših. Borba s kolektivno negotovostjo je tako postala nekaj običajnega. Tokrat vam predstavljamo nekaj priljubljenih tehnik sproščanja, ki vam lahko pomagajo na poti do notranjega miru in boljšega počutja.

Zakaj je osebnostna rast pomembna?
V preteklosti je bil fenomen osebnostne rasti še neznan, saj so se bili ljudje primorani ukvarjati s preživetjem, prostora za delo na sebi ni bilo. Z vse večjo blaginjo pa je vzniknilo tudi vse večje poznavanje psihologije človeka, njegovega počutja in čustev. V današnjem času je osebnostna rast del naših življenj in vsak, ki želi biti v življenju bolj uspešen, pomirjen s seboj in srečen, se poda na pot raziskovanja sebe, svojih šibkosti in potencialov.

Ožig meduze in druge poletne težave: zdravnica svetuje, kaj storiti
Poletje je čas dopustov, morja, sonca in večje brezskrbnosti. Toda mir in uživanje lahko prekinejo bližnje srečanje z meduzo ali morskim ježkom, bolečine zaradi opečene kože in srbečica zaradi vročinskih izpuščajev. Zdravnica doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med., spec. druž. med, primarijka, svetuje, kaj je v teh primerih najbolje storiti.

Bilka Baloh: Svoj prvi post sem naredila pri 30 letih, ko sem začutila, da moram v svojem življenju nekaj korenito spremeniti.
Bilka Baloh, neodvisna raziskovalka zdrave in uravnotežene prehrane, strokovnjakinja za varno razstrupljanje telesa z dolgoletnimi izkušnjami, mentorica in terapevtka za zdravo prehrano, je tik pred izdajo svoje nove knjige 'Post, seme zdravja', z nami govorila o tem, kdaj se je prvič odločila za razstrupljanje, kako sama vidi poplavo najrazličnejših diet, pojasnila pa nam je tudi to, kakšen mora biti post in da se ga nihče ne bi smel lotiti brez nadzora mentorja. "Post mora biti nežen, neagresiven, ne smemo občutiti lakote, predvsem pa se moramo počutiti varne," pravi Bilka in poudarja, da mora biti po postu postopno in previdno tudi uvajanje nazaj na hrano.

Kako preko čuječnosti vzpostaviti stik s samim seboj?
Stres v življenju je neizogiben in zdi se, da ga je čedalje več. Ljudje s polnimi urniki moramo biti neprestano aktivni in dostopni. Vse to pa vpliva na naše duhovno stanje in duševno zdravje. Ko se začnemo odmikati od narave, se pravzaprav odmikamo sami od sebe. Kako znova vzpostaviti stik s seboj in kakšne tehnike pri tem uporabiti, nam je svetovala Anja Kurent, BA.Pth spec. sist. družinske psihoterapije.

Sprostitvene tehnike, ki učinkovito delujejo proti stresu
Večina ljudi si pod pojmom sprostitev predstavlja kavico s prijateljem ali ogled filma po napornem dnevu. Že res, da so to aktivnosti, ki nedvomno vzbujajo dobro razpoloženje, ne pomagajo pa pri zmanjševanju škodljivih učinkov stresa. Za učinkovito borbo proti stresu moramo namreč aktivirati naravni sprostitveni odziv telesa, kar lahko storimo z različnimi sprostitvenimi tehnikami.

Različne tehnike meditacij nam pomagajo doseči mir in tišino
Meditacija naj ne bi bila sama sebi namen, služila naj bi kot eden od načinov, da pristnost, sproščenost, spontanost doživljanja in izražanja sebe vnesemo v vsak trenutek našega življenja.

Očistite svoje čakre z jutranjo meditacijo
Čakre so energetska središča, ki skozi telo potiskajo vitalno življenjsko energijo in tako vplivajo na naše fizično in psihično počutje. Če so te čiste, smo polni energije, če se umažejo, je pretok energije oviran ali se ustavi. Takrat se počutimo leno in neuravnoteženo, vse dokler jih ne očistimo.

KAKO NAJTI NOTRANJI MIR
Spoštovani! Najprej bi vam rad napisal, da sem že večkrat bral vaše odgovore tukaj in so mi zelo pomagali. Verjetno si sploh ne morete predstavljati, kolikokrat mi je vaš optimističen odgovor že pomag...

ČUSTVENA SEPARACIJA
Lepo pozdravljeni Lepo vas prosim za vaše mnenje in strokovno in nepristransko videnje moje življenske situacije. Stara sem 50 let, in priznavam da sem komplicirana oseba. Zato sem imela v življenju š...

URTIKARIJA
Pozdravljeni! Stara sem 59 let in meseca decembra so se mi pričele pojavljati težave s kožo, ki se stopnjujejo. V začetku so se mi na koži in sicer na bokih in zunanji strani stegen pričeli pojavljati...

Spremembe in odzivi družinskih članov
Spoštovani! Zelo cenim vaše odgovore in preberem vse, vendar podobnega primera nisem zasledila. Stara sem 50 let in sem se pred 2 letoma, končno ločila od moža. Skupaj sva živela 27 let, od tega je po...

Zvezdana Mlakar razkrila, kako se je soočila z menopavzo
Slovenska gledališka in filmska igralka Zvezdana Mlakar, ki v družbi Helene Blagne, Urške Vučak in Salome igra v predstavi Špas Teatra z naslovom Menopavza, je za vizita.si razkrila, kako se je sama spopadla z menopavzo.

Nevroznanstveniki priporočajo, da redno obiskujete plažo
Vse dobro vemo, da je preživljanje časa na prostem dobro tako za naše fizično kot psihično počutje. A še posebej dobro za nas je tudi, da preživljamo čim več časa tudi na plaži. Preverite, zakaj.

To je ključnega pomena za vaše dobro počutje
Rumi, pesnik 13- stoletja, je primerjal čustva sreče, depresije in zmedenosti z nepričakovanim obiskovalcem. Njegov nasvet je bil, da se jim nasmejimo in jih spustimo. A tega pogosto ne počnemo. Vse pogosteje te občutke preprosto skrivamo, zakrivamo. Jezo in zamero potlačimo, osamljenost nadomestimo za bolj moderno hvaležnost.

Nekdanja plesalka Zvezde plešejo priznala, da je popolnoma izgorela
Nekdanja tekmovalka v latinsko-ameriških plesih in plesalka v britanskem plesnem šovu Zvezde plešejo Camilla Sacre-Dallerup je razkrila, kako se je pri 34-letih spopadla z izgorelostjo zaradi prekomernega stresa in zasvojenosti z delom.