o

Moč drevesa: preverite, katera drevesa zdravijo kaj
Splošno znano je, da je koristno svoj prosti čas preživeti v naravi, gozdu ali parku, obdanem z drevesi. Tovrstni kraji so naravne čistilne naprave, ki poleg zraka čistijo tudi negativne energije. Kaj je dendroterapija in katera drevesa veljajo za zdravilna?

Anhidroza – kaj je to?
Ste vedeli, da obstaja redko bolezensko stanje, nezmožnost potenja? Temu stanju rečemo anhidroza. In četudi ni slišati nevarno, lahko resno ogrozi bolnikovo življenje.

Znaki, da je vaš otrok žrtev nasilja med vrstniki
Večina otrok se vsaj enkrat v svojem življenju sreča z nasiljem med vrstniki. Kdaj morajo v to poseči starši in kako prepoznati, da je ravno vaš otrok žrtev nasilja, nam je pojasnila POPova zdravnica psihologinja dr. sci. Andreja Pšeničny.

S to vitaminsko bombo pričnite dan
S takšno pijačo je odlično pričeti dan sedaj, ko je obdobje prehladov in gripe. Vsebuje veliko vitamina C pa tudi drugih antioksidantov in hranil, ki nam koristijo. Zaužite takšne snovi že zjutraj in tako poskrbite, da se boste cel dan počutili bolje.

Čiščenje limfe, ki bo razstrupilo celo vaše telo
Limfni sistem je eden najbolj spregledanih, a hkrati najpomembnejših sistemov v telesu. Telo z njim namreč odstranjuje odpadne snovi iz vsake celice in hkrati pomaga uravnavati imunsko odpornost.

Prehrana, ki zmanjšuje vnetja v telesu. Kaj najbolj deluje?
Kronična vnetja igrajo pomembno vlogo pri pravzaprav vsaki bolezni. Zaradi kroničnih vnetij postanemo utrujeni, bolni in debeli. A zdravilo za naša vnetja je na našem krožniku. Hrana je tista, s katero lahko zmanjšamo vnetja v telesu.

10 navad, ki lahko vodijo v kap in bolezen
Še vedno je po svetu in pri nas bolezen srca in ožilja najpogostejši vzrok za prezgodnjo smrt. Težave, kot sta povišan holesterol ali tlak, lahko vodijo v kap. Toda kaj povzroči povišan holesterol in tlak? Določene navade lahko pripeljejo bolezen.

Ko udari PMS
PMS ni nekaj, kar ste si izmislili, a je skupek realnih nerpijetnih ali celo mučnih simptmov, ki se pri nekaterih ženskah izrazijo pred vsako menstruacijo. PMS se pojavlja pri približno polovici žensk, same pa lahko naredite kar nekaj stvari, da ga ublažite.

'Šele "overdose" mi je odprl oči'
“Ko mi je zadal prvi “šus“, je bil občutek nebeški!“ Tina tudi v sanjah ni vedela, da je bil to trenutek, ki bo za vedno zaznamoval njeno življenje in pomenil začetek poti, ki bo vodila v boj za življenje.

Kdaj je pravi čas za prvi spolni odnos s fantom?
Razmišljaš, da bi prvič spala s fantom? Se ti zdi, da si pripravljena na ta korak? Vseeno si prej preberi spodnje besedilo, ki ti bo morda pomagalo pri tako pomembni odločitvi.

Vse kar moraš vedeti o anksioznosti
Te pogosto skrbi in se ti zdi, da so stvari ušle izpod nadzora? Se ti zdi, da nisi dovolj dober/a, četudi se močno trudiš? Se ti ne ljubi ven in med vrstnike? Raje ostaneš doma?

Dejstva: vse, kar moraš vedeti o ženskem spolovilu
Vulva ali zunanje žensko spolovilo zajema naslednji anatomski sklop: sramne ustnice, ščegetavček ali klitoris, vagino in sečno odprtino. Vagino pa sestavlja gladko mišičevje, znotraj pa jo prekriva sluznica, ki je nabrana v prečne gube. Do prvega spolnega odnosa jo zapira deviška kožica.

Kaj je samopodoba?
Gre za našo lastno predstavo o tem, kdo mislimo, da smo. Gre za odnos samega do sebe. Tisti, ki ima dobro in pozitivno samopodobo, se bo tudi cenil in spoštoval. Tisti z nizko samopodobo pa bo dovolil drugim, da ga izkoriščajo, ustrahujejo in 'pometajo' z njim.

Vsako jutro ponavljate isto napako?
Je vaša jutranja rutina pitje kave? Jo skuhate, čim dobro odprete oči in spijete kar na prazen želodec? Preberite si, zakaj ta navada, lahko bi rekli tudi razvada, za vas ni zdrava.

V Sloveniji beležimo okoli 18.000 bolnišničnih okužb na leto
Bolnišnične okužbe so eden večjih zdravstvenih problemov na svetu. Število okužb z leti vse bolj narašča. Ni jih mogoče preprečiti v popolnosti, lahko pa znižujemo njihovo pogostost.

Ko nam življenje uničuje obsesivno-kompulzivna motnja
Obsesivno-kompulzivno motnjo je mogoče premagati ter zaživeti bolj srečno. Z Aleksandro P. Meško, specialistko klinične psihologije, smo se pogovarjali, kako sprejeti neprijetne, obsesivne misli in kako se znebiti kompulzij, fizičnih postopkov, ki smo jih razvili, da bi zmanjšali občutek tesnobe, ki se pojavi ob misli, ki nam ni všeč.

Razkrivamo resnico o kronični bolečini
Vam nihče ne verjame, da vas boli, ker preprosto niso odkrili pravega vzroka bolečine? Ste prepričani, da ste v neizhodni situaciji in da je bolečina preprosto nekaj, s čimer se boste morali naučiti živeti? Tu je nekaj najpogostejših napačnih prepričanj in resnic o bolečini.

Shannen Doherty: Rak se je vrnil. Tokrat v 4. stadiju.
Zvezdnica priljubljene serije iz devedesetih, Shannen Doherty se spopada z rakom dojke v četrtem stadiju. Gre že za metastatičnega oziroma sekundarnega raka, ki se je razširil v druge organe in po telesu, tega pa je običajno mogoče le nadzirati in le redko tudi pozdraviti.

Različne tehnike meditacij nam pomagajo doseči mir in tišino
Meditacija naj ne bi bila sama sebi namen, služila naj bi kot eden od načinov, da pristnost, sproščenost, spontanost doživljanja in izražanja sebe vnesemo v vsak trenutek našega življenja.

V Sloveniji vsakih 35 minut postavijo novo diagnozo raka
V Sloveniji je rak pri ženskah drugi, pri moških pa v zadnjih letih že prvi vzrok smrti, so ob današnjem svetovnem dnevu boja proti raku opozorili na NIJZ in onkološkem inštitutu. Po podatkih registra raka je v Sloveniji v letu 2016 na novo z rakom zbolelo 15.072 ljudi, kar pomeni, da so vsakih 35 minut postavili novo diagnozo raka.

13-letni Nejc je prvi slovenski rakav bolnik, ki je ozdravel s pomočjo terapije CAR-T
Celična terapija CAR-T je ena izmed novejših metod zdravljenja dveh različic redkih oblik levkemije, ki pa je tudi precej uspešna. V Ljubljani si prizadevajo, da bi tudi v Sloveniji bolniki imeli dostop do tovrstne terapije.

'Pred boleznijo sem živel, kot hočejo drugi, zdaj živim, kot hočem jaz.'
V Sloveniji je rak pri ženskah drugi, pri moških pa v zadnjih letih že prvi vzrok smrti, so ob današnjem svetovnem dnevu boja proti raku opozorili na NIJZ in onkološkem inštitutu. Po podatkih registra raka je v Sloveniji v letu 2016 na novo z rakom zbolelo 15.072 ljudi, kar pomeni, da so vsakih 35 minut postavili novo diagnozo raka, poročajo na STA.

6 mitov o duševnem zdravju
Kljub hitremu razvoju na vseh področjih delovanja, smo v današnjem času ponekod še vedno priča širjenju nepreverjenih informacij, izogibanju določenim temam in posploševanju, ki bolj kot kar koli drugega spominja na ‘čenče’. Ko je posredi govor o duševnem zdravju, pa vse skupaj dobi še toliko večje razsežnosti, zlasti v okoljih, kjer je izobrazbena struktura nižja. V izogib širjenju neresnic in z namenom razbiti vsaj nekaj napačnih dejstev objavljamo najpogostejše teme, ki običajno nimajo veliko povezave z resnico.

Znaki, ki kažejo na to, da ste slabokrvni
Ste pogosto utrujeni, slabotni, celo omotični? Vas že ob manjših naporih boli v prsih in se močno zadihate? Morda ste slabokrvni. Preverite, kaj povzroča slabokrvnost in kako se lahko spopadete z njo.

Neželeni učinki antibiotikov: so res neizogibni?
Bakterijske okužbe, kot sta angina in pljučnica, lahko pod nadzorom zdravnika učinkovito zdravimo z antibiotiki.

Kdaj so spremembe na nohtih nevarne?
Spremembe na nohtih so lahko posledica slabe prehrane ali zunanjih dejavnikov, kot so poškodbe, delovanje kemikalij ali UV-sevanje. Včasih pa so tudi posledica bolj resnih bolezni. Več o tem nam je pojasnila dermatologinja Mateja Lisjak, dr. med.

Imate težave z uriniranjem v javnem stranišču?
Vsekakor je vsakemu izmed nas najbolj prijetno opravljati majhno in veliko potrebo doma. Vendar pa obstajajo tudi ljudje, ki tega ne zmorejo početi na javnih straniščih. Ste med njimi?

Zrcaljenje: tehnika za večjo priljubljenost in uspeh
Zrcaljenje se v odnosih z bližnjimi odvija na povsem nezavedni ravni, razlog pa se skriva v zrcalnih nevronih. A tehnike zrcaljenja nam v poslovnih in zasebnih odnosih prinesejo tudi boljšo prepričljivost, všečnost in zmožnost pozitivnega vpliva na druge. Paziti je treba le, da smo pri tem še vedno karseda avtentični, v nasprotnem primeru je lahko vse skupaj videti kot slaba igra.

Na kaj kažejo hude bolečine v ledvenem predelu?
Hude bolečine v ledvenem predelu, ki se širijo navzdol, so lahko znak ledvičnih kamnov, ki se najpogosteje pojavijo zaradi dolgotrajnega pomanjkanja tekočine. Če stanja ne zdravimo, lahko pride do trajne okvare ledvic, prav zato je pomembno, da bolečin ne ignorirate. Kako se stanju izogniti in kako ga zdraviti, nam je pojasnil urolog asist. dr. Tomaž Smrkolj, dr. med.

Kaj morate dodati svojemu zajtrku?
Zajtrk je najbolj pomemben obrok dneva, saj vam po dolgem postu, ki ste ga naredili v času, ko ste spali, da energijo, da lahko uspešno pričnete dan. Nekaj okusnih dodatkov pa ga lahko spremeni v še bolj učinkovitega.