o

Ali pegasti badelj pomaga pri 'razstrupljanju'?
Pegasti badelj (Silybum marianum) je že dolgo znan po svojih potencialnih koristih za zdravje jeter. Znano je, da vsebuje biološko aktivne spojine, predvsem silymarin, ki ima številne potencialne zdravilne učinke. Kljub široki uporabi v tradicionalni medicini in alternativni terapiji pa ostaja vprašanje njegove dejanske učinkovitosti pri detoksifikaciji jeter predmet razprav in raziskav. V tem članku bomo pregledali najnovejše znanstvene ugotovitve o učinkovitosti pegastega badlja pri detoksifikaciji jeter ter razpravljali o njegovi morebitni klinični uporabi.

Spomladanski detoks – ali ga res potrebujemo?
Vstopamo v spomladanski del leta, čas obnovitve in prenove. V spomladanskem času se mnogi od nas začnemo zavedati pomembnosti uravnotežene prehrane in t. i. čiščenja telesa. V tem času se pogosto srečujemo s pojmom "spomladanski detoks", ki obljublja razstrupljanje telesa in izgubo odvečnih kilogramov. Vendar pa se poraja vprašanje – ali ta praksa resnično deluje?

Tako se lahko trajno znebite odvečnih kilogramov
Tudi letos bi pred poletjem številni radi izgubili odvečne kilograme. Pri tem ubirajo različne poti: nekateri stavijo na striktno prehrano, drugi na redno intenzivno vadbo, tretji na kombinacijo obojega. Toda, a ste vedeli, da je mogoče s pravilnim pristopom trajno rešiti izzive predpoletnega hujšanja? Razkrivamo, kako!

''Bila sem zdrava in fit, rak mi ni prišel na misel''
34-letna Lindsay Margaroli, ki dela v banki in živi v jugovzhodnem Londonu, pravi, da njeni začetni simptomi niso bili očitni, dokler ni začela urinirati na vsake pol ure, krči v trebuhu in napenjanje pa so bili praktično nevzdržni.

Temu je spomladi težko ubežati
V teh dneh so mnogi začeli z deli na vrtu in okrog hiše, vse več je opaziti tudi sprehajalcev, tekačev ter kolesarjev. Nasploh se zdi, da s prihodom pomladi postanemo spet bolj živahni, kot da bi se prebudili iz zimskega spanja. A povečana aktivnost (sploh, če se pozimi nismo kaj preveč gibali) lahko s seboj prinese kar nekaj nevšečnosti: razbolele mišice, krče, nemirne noge, migrene. Kako se učinkovito spopasti s tovrstnimi tegobami?

Kakšne zobne paste so primerne za otroke?
Zveza potrošnikov Slovenije je predstavila nekaj napotkov za izbiro zobne paste za otroke. Katere so primerne, katere morda niso in na kaj moramo biti pozorni?

Popoln recept za zdrave kosti, zobe in mišice
Ko beseda nanese na prehranska dopolnila, se mnenja splošne javnosti močno razlikujejo. Nekateri so prepričani v njihovo učinkovitost, drugi menijo, da nimajo pomembnejšega vpliva na naše zdravje. Resnica je, da čeprav prehranska dopolnila ne morejo nadomestiti zdrave prehrane, nam lahko pomembno pomagajo pri izboljšanju kakovosti življenja. Še posebej to velja za magnezij, ki je nujno potreben za normalno delovanje organizma, največjo vlogo pa ima pri ohranjanju zdravja kosti, zob in mišic.

Zakaj ti ni treba biti tak/a kot ostali?
Prilagajanje v času najstništva velikokrat pomeni zanikanje lastne, še ne izoblikovane identitete.

10 prednosti in slabosti življenja s starši v odrasli dobi
V zadnjih letih je življenje s starši v odrasli dobi precej aktualna tema. Zaradi spreminjajočih se gospodarskih okoliščin, vedno večjih stroškov življenja in, seveda, zaradi spreminjajočih se kulturnih norm, se vedno več odraslih odloča za življenje s starši, bodisi zaradi nuje bodisi zaradi osebnih želja. Poglejmo si prednosti, slabosti, navsezadnje pa izzive in pozitivne plati, ki pridejo zraven.

Veste, kako dejansko deluje prebava?
Vsi že vemo, kako pomembna je zdrava in urejena prebava. Pa vemo, kako dejansko deluje? Kaj je prebavni sistem, kje se začne in kje konča prebava? Zakaj so pomembni prebavni encimi, zakaj potrebujemo probiotike? Poglejmo si vse, kar moramo vedeti o prebavi.

Kaj je preventivna kemoterapija, ki jo prejema tudi Kate Middleton?
Kdaj in zakaj se uporablja preventivna kemoterapija, ali je učinkovita, predvsem pa, za katero skupino bolnikov je primerna? Poglejmo si bolj podrobno.

6 nasvetov za iskanje študentskega dela
Smisel študentskega dela ni samo v denarju, temveč tudi in predvsem v nabiranju dragocenih izkušenj, spoznavanju različnih plati dela in novih zanimivih ljudi.

5 spregledanih živil, ki so polna vitaminov
Ko govorimo o uravnoteženi prehrani, se pogosto osredotočamo na že dobro znana živila, kot so sadje, zelenjava in oreščki. Kaj pa ostala živila, ki mnogokrat ostajajo spregledana?

5 razlogov, zakaj je sladkor lahko škodljiv za zdravje
Sladkor, čeprav je okusen in priljubljen sestavni del mnogih prehranskih izdelkov, lahko v prevelikih količinah negativno vpliva na zdravje.

Navdihujoča zgodba: dijaki rešili življenje popolnemu neznancu
Šesterica dijakov je rešila življenje moškemu, ki mu je zastalo srce. Pri tem jim je prišlo prav znanje prve pomoči, ki so se je učili pri pouku. Aljoša Rus, dijak: "Je pomagalo, da znaš pristopiti in vse. Pride prav v življenju." In ko se je pred njimi zgrudil moški, so takoj nesebično priskočili na pomoč.

Zakaj se zdi, da je med mladimi porast bolezni?
Potem ko je komaj 42-letna Kate sporočila, da se zdravi zaradi raka, so na dailymail razglabljali o tem, zakaj se zdi, da je vedno več bolezni, tudi in predvsem rakavih, med mladimi, celo zelo mladimi ljudmi.

Pravočasno prepoznajte ledvične kamne
Ledvični kamni so lahko neverjetno boleči. Kakšni so simptomi, zakaj nastanejo in kako poteka zdravljenje?

Zakaj se ti ni treba obremenjevati s popolno postavo?
Se tudi tebi zdi, da je čas, da opustiš ideale popolne postave in začneš ceniti svoje telo točno takšno, kot je?

Alenka Žigon: "V treh mesecih sem izgubila 10 kilogramov in 104 centimetre obsega"
Čeprav nikoli ni imela težav s prekomerno telesno težo, je gospa Alenka Žigon tako kot številne druge ženske z leti začela opažati, da se ji telo spreminja. Kljub redni telesni aktivnosti so se ji namreč začeli kopičiti kilogrami, posledično je bila njena samozavest na dnu. Ko se je tehtnica ustavila pri skoraj 71 kilogramih, se je zavedala, da mora nekaj spremeniti. Po tehtnem razmisleku se je odločila za celostni pristop in ob strokovni podpori v treh mesecih dosegla osupljive rezultate. Brez stradanja in prenaporne vadbe.

Kako se naučiti prepoznavati znake laganja?
Verjetno se je vsak od nas že vprašal, kako lahko prepoznamo, ali nam človek laže. Odgovor se skriva na našem telesu in vsebuje le malo znanja psihologije. Poglejmo si bolj podrobno.

Najpogostejši miti o najstniški depresiji
Psihiater Leslie Miller je za hopkinsmedicine zapisal nekaj najpogostejših mitov o depresiji med najstniki.

Naravni načini za premagovanje alergij
Alergije se blaži s kombinacijo navad in zdravil. Vsekakor pa obstaja kar nekaj naravnih načinov in stvari, ki nam lahko pri tem pomagajo.

Imate takšne obloge na jeziku? Preverite, kaj pomenijo
Geografski jezik je bolezen, ki je dobila ime po zaplatah, ki so videti kot zemljevid na vrhu in ob straneh jezika. Lahko ga imate tudi na drugih predelih ust. Zdravniki ga včasih imenujejo benigni migracijski glositis.

Zakaj se pojavi kri v urinu?
Kri v urinu, medicinsko znan kot hematurija, je lahko precej neprijeten pojav, ki nemalokrat sproži strah in skrb posameznikov, ki se znajdejo v takšni situaciji.

Kako preživeti pomladno sezono alergij?
Morda bi bilo za posameznike z alergijami smiselno, da razmislijo o tem, da v spomladanskem času spremenijo svojo rutino. Namesto da tečete na prostem, raje zavijte v telovadnico. Ne odpirajte tako pogosto oken. Poskrbite tudi za ostale manjše in večje prilagoditve, ki vam bodo olajšale vsakdan.

Depresijo in napade panike je rešila s spremembo prehrane
Po tem, ko je Gisele Bündchen obiskala različne specialiste, ni več vedela, kaj naj stori, naposled pa se je v nekem trenutku odločila za obisk naturopata, ki je pomembno vplival na spremembo njenega življenjskega sloga in posledično izboljšal njeno zdravje.

Kako škodljiva so ličila med vadbo?
Vse ženske že vedo, da je spanje z ličili škodljivo za kožo. Morda je čas, da spregovorimo tudi o ličilih med vadbo. Poglejmo, kaj o tem pravijo dermatologi.

Zakaj se moraš prenehati primerjati z nerealnimi slikami na družbenih omrežjih?
Na družbenih omrežjih, kjer se vsak dan srečujemo z neskončnimi tokovi popolnosti na družbenih omrežjih, se postavlja vprašanje, ali so te slike resničnost ali zgolj iluzija. Pogosto se znajdemo v pasti primerjanja svojega življenja z življenjem drugih, ki ga predstavljajo na družbenih omrežjih, a to primerjanje lahko prinese le občutek manjvrednosti in nezadovoljstva s svojim življenjem.

14 najboljših živil za zdrave lase
Genetika, starost, stres in prehrana so nekateri dejavniki, ki vplivajo na rast las. Čeprav je težko (ali naravnost nemogoče) spremeniti številne krivce na tem seznamu, lahko vsekakor spremenite, kar jeste, in pomagate svojim lasem.

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research
V Narodni galeriji v Ljubljani so v četrtek, 7. marca 2024, slovesno razglasili devet zmagovalcev 10. International Medis Awards for Medical Research (IMA). Med njimi je tudi slovenski predstavnik dr. Jure Urbančič, dr. med., iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Njegov znanstvenoraziskovalni prispevek je bil najboljši na področju pulmologije in alergologije. Natečaj že deseto leto nagrajuje izjemne raziskovalne dosežke zdravnikov in farmacevtov iz devetih držav srednje in jugovzhodne Evrope.