o

Kaj se zgodi, če ne spimo dovolj?
Kot je v oddaji Nasmeh zdravju povedala dr. Leja Grošelj, kar ena tretjina Slovencev spi premalo. Toda tako kot baterija v telefonu dandanes potrebuje vsakodnevno polnjenje, tudi naše telo za normalno funkcioniranje potrebuje dovolj spanca.

Ne zamudite – na POP TV jutri prihaja že deveta oddaja Nasmeh zdravju
Pred nami je že kar 9. oddaja Nasmeh zdravju, ki nam lepša sobotne popoldneve! V tokratni oddaji bomo zajeli zanimive tematike, ki jih preprosto ne smete zamuditi. Ste vedeli, da kar eno tretjino svojega življenja prespimo? Kaj se zgodi, če ne spimo dovolj in predvsem, če ne spimo kvalitetno?

''Brez gibanja bi tako rekoč umrli''
Posebej zdaj, ko se približuje poletje in se nemalo ljudi loteva shujševalnih kur, je veliko govora o 'izklesavanju' svojega telesa za 'top formo' za toplejše dni. A gibanje, telovadba ter splošno aktivno življenje nimajo velikega pomena le v fizičnem vidiku, temveč tudi in predvsem v duševnem!

Timus – žleza, ki v mladosti vpliva na našo imunost
Timus je žleza, ki igra pomembno vlogo pri regulaciji imunskega sistema v zgodnjem otroštvu. Čez čas, v odraslosti naj bi to žlezo nadomestila maščobna tkiva, kljub temu pa si poglejmo nekaj zanimivosti o tej dokaj nepoznani žlezi.

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi
Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo
Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

Sodobne smernice in novosti na področju zdravljenja astme
Letošnje leto je postreglo s kar nekaj strokovnimi smernicami za boljšo obravnavo pljučnih bolnikov. Najbolj odmevne so vsekakor vnovič smernice GINA (Globalna iniciativa za zdravljenje astme), po katerih smo tudi v Sloveniji priredili naša navodila in strokovne smernice za to bolezen. Pogledali smo, kaj so največje novosti na tem področju in se o slednjem pogovarjali s prof. dr. Matjažem Fležarjem, dr. med., specialist pulmologom.

Prof. dr. Mitja Košnik, dr. med., spec., o tem, kaj sploh so alergije
Ste se kdaj vprašali, kaj sploh so alergije, kako vplivajo na naše telo in kakšne reakcije v resnici povzročajo v našem telesu? Zakaj nastanejo in zakaj se zdi, da so nekateri posamezniki občutljivejši kot drugi?

Vitamin D nadomeščajte vse leto
Dokazano je, da vitamin D pomembno vpliva na delovanje imunskega sistema, zato že vse od začetka epidemije covida-19 o njem potekajo številne raziskave in strokovne razprave. Ker večini slovenskega prebivalstva tega vitamina primanjkuje, strokovnjaki svetujejo, da ga nadomeščamo vse leto. Zaradi sodobnega načina življenja namreč tudi v toplejših mesecih na soncu ne preživimo tistega dela dneva, ko so sončni žarki dovolj močni za zadostno tvorbo vitamina D.

11 simptomov anksioznih motenj
Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Gibanje na svežem zraku ima številne pozitivne učinke
Topli dnevi so kot nalašč za rekreacijo v naravi, saj ima gibanje na svežem zraku številne pozitivne učinke na zdravje in počutje. Zakaj si ne bi obuli pohodniških čevljev in se odpravili po endorfine kar v hribe? V nadaljevanju smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo zagotovo koristili na vaši poti.

Poznaš vse pasti študentskega dela?
Pravijo, da ima vsaka stvar v življenju svojo 'pozitivno' in svojo 'negativno' plat. Vemo, da svet ni črno-bel, temveč ima v sebi najrazličnejše nianse. To velja tudi za študentsko delo.

Izjemna novica za vse ljubitelje sladkega
Vsi sladkosnedci boste verjetno naravnost navdušeni nad 'novico', ki pa seveda niti ni nova. Sladkor ni tako zelo škodljiv, kot poslušamo vsak dan iz različnih strani. Celo nasprotno!

Z zdravimi jetri tudi do energije, lepše polti in manj kilogramov
Spomladansko-poletni čas je kot nalašč za razstrupljanje, še posebej, če vam primanjkuje energije, imate težave z odvečnimi kilogrami, napihnjenostjo, kožo in se na sploh počutite slabo. Zakaj ne bi letos v poletje raje vstopili lahkotno in samozavestno? Razstrupite se.

3 nasveti, s katerimi bo konec šolskega leta malo manj stresen
Toplejše vreme, daljši dnevi in vonj bližajočega se poletja v zraku nekako ne gredo skupaj z učenjem in popravljanjem ocen, kajne? Koncentracije ni nikoli manj, obveznosti pa nikoli več. Kako premagati stres ob koncu šolskega leta in priti na želeno povprečje?

Ste že slišali za sindrom prepuščajočega črevesja?
Že Hipokrat, eden najbolj znanih zdravnikov vseh časov, je trdil, da smrt sedi v črevesju. Je črevesje res izvor številnih bolezenskih težav? Znanstveniki danes črevesje označujejo za naše druge možgane.

Se zavedate, kako pomembna je?
Samopodoba je naša lastna predstava o tem, kdo mislimo, da smo. Treba je poudariti, da se ves čas spreminja. ''Če samo pogledamo razliko med tem, ko smo slabe ali pa dobre volje, lahko vidimo, da imamo že v teh dveh situacijah različno predstavo o sebi,'' je povedala psihoterapevtka Brigita Chuuya v oddaji Nasmeh zdravju.

Pesimistična naravnanost ima močan vpliv na naše zdravje
Tisti, ki so podvrženi negativnimi misli in pesimistični naravnanosti, naj bi po novejši študiji imeli večje tveganje za razvoj koronarnih srčnih bolezni. Poglejmo si, kaj še razkriva študija.

Preverite, zakaj vas lahko boli v križu
Vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v hrbtenici, medtem ko se bolečina včasih kar noče in noče posloviti. Vzroki zanjo so lahko različni, vse pogosteje pa lahko za težave s hrbtenico krivimo tudi sodoben način življenja. To pomeni, da večino časa presedimo, se premalo gibljemo in na sploh ne naredimo dovolj zase. Zdaj je pravi čas, da to spremenimo, zato vam v nadaljevanju predstavljamo vaje, ki vam bodo pomagale odpraviti bolečino v hrbtenici, hkrati pa se boste zaradi njih počutili kot novi.

Vadba doma, na prostem ali v telovadnici? To so razlike
Na žalost se še vedno borimo z virusom, ki nam je v zadnjem letu precej spremenil življenje. Vsi govorijo o tem, kako lahko zaščitimo druge, predvsem s splošnimi priporočili, premalo pa poudarjamo, kaj moramo storiti, če želimo trajno in na dolgi rok izboljšati svojo imunost. Pri tem ne govorimo samo o higieni, temveč tudi o gibanju!

Napačna prepričanja o 'debelih' ljudeh
''Jaz mislim, da bi morala dobra volja vsakega 'gor držat', ne samo tistega, ki ima malo preveč kilogramov,'' je povedala nasmejana Urška Vučak Markež v oddaji Nasmeh zdravju in dodala, da se zaveda, koliko predsodkov se še vedno drži nekoliko 'bolj obilnih ljudi'. Je res, da so 'debeli' ljudje srečnejši, suhi pa bolj žalostni? Zakaj ne moremo posploševati? Ker je sreča nekaj, kar je navsezadnje odvisno zgolj in samo od posameznika. Poglejte si, kaj je o tem še povedala Urška Vučak Markež.

Preveri, kaj barva izcedka razkriva o tvojem zdravju
Ne veš, kaj pomenijo določeni izcedki? Brez skrbi, pri večini ni razloga za paniko, posebej, če se pojavljajo pred menstruacijo ali po njej. Če pa izcedek spremljajo tudi drugi simptomi, je morda bolje, da obiščeš ginekologa!

Poznaš vse prednosti študentskega dela?
V prejšnjem vlogu smo spregovorili o tem, kaj študentsko delo sploh je, razložili smo osnove in poudarili nekaj stvari, ki jih prinaša delo v mladih letih. Tokrat pa se je Oskar v pogovoru s svetovalko dotaknil še psihološke in socialne plati študentskega dela. Več o tem lahko izveš v spodnjem prispevku.

Kaj je taj či čuan?
Ste že slišali za taj či čuan oziroma taijiquan? Izvira iz Kitajske, gre pa za tisočletja star način, s katerim naj bi krepili svojo življenjsko energijo, v katero verjamejo Kitajci. V oddaji Nasmeh zdravju je o taj či čuan spregovoril mojster Čen Ši Ning.

Tako smeh vpliva na naše telo
Zakaj se smejimo, ko nas nekdo požgečka, in zakaj niso vsi ljudje žgečkljivi? Verjeli ali ne, za tem stojijo znanstvene študije.

7 manj znanih vrst terapevtskih pristopov
Čeprav vsi poznamo psihoterapijo in svetovanje, na področju pomoči ljudem obstaja še veliko zanimivih pristopov, ki so lahko v pomoč klasičnim oblikam. Terapija s peskom, glasbo, knjigami, petjem, živalmi – to so le nekatere od zanimivih in nadvse sproščujočih metod, ki pomagajo pri različnih težavah s stresom, čustvovanjem ali težjih duševnih motnjah.

Se zavedate, kako zelo lahko s tem škodujete sebi?
Slabe misli lahko negativno vplivajo na naše zdravje, posledično pa tudi na naše odnose in na splošno na vse v našem življenju. Pravijo, da se vse, kar mislimo o sebi in svetu, zrcali v našem življenju. O tej tematiki je spregovorila psihoterapevtka Brigita Chuuya v oddaji Nasmeh zdravju. Poglejmo si, kaj je povedala.

Ne zamudite 7. oddaje Nasmeh zdravju
Kako pa vi poskrbite za to, da vam je v življenju lepo? Se vam premalokrat zgodi, da ste s svojim dobrim počutjem "na ti"? Tudi to soboto bomo v oddaji Nasmeh zdravju z vami z veliko dobre volje, povedali in pokazali pa bomo, kako lahko živite bolj veselo in zdravo.

Najpogostejši razlogi za nastanek različnih vrst raka
Rak se nanaša na katero koli izmed številnih bolezni, za katere je značilen razvoj nenormalnih celic, ki se nenadzorovano delijo in imajo sposobnost infiltracije in uničenja normalnega telesnega tkiva. Rak se pogosto lahko širi po vsem telesu.

4 nasveti za lažje sklepanje novih prijateljstev
Sklepanje novih prijateljstev ni tako težko, kot se zdi. Pomembno je le vedeti, kako se odzvati na različne tipe ljudi.