občutljivost

Kaj je afrodiziak?
Afrodiziak je vsaka hrana ali snov, ki naj bi povečala spolno željo ali izboljša spolno zmogljivost. Izraz izhaja iz grškega imena za boginjo ljubezni Afrodito.

Kako se znebiti kurjega očesa?
Kurja očesa so pogosta in neprijetna nadloga na stopalih. Kaj lahko naredimo, da se jih znebimo, in kako lahko poskrbimo za preventivo? Pomembna je tudi in predvsem ustrezna izbira obuval!

Kako se zdravijo vnetne akne?
Vnetne akne so rdeči, otekli in boleči madeži na koži, najpogosteje na obrazu, hrbtu, prsih in ramenih.

Kaj naj bi naši strahovi razkrivali o našem značaju?
Vsi imamo takšne ali drugačne strahove. Večje ali manjše. Poznamo strah pred temo, strah pred določenimi živalmi – denimo pajki ali kačami, potem pa so tu še strahovi, kot je denimo strah pred javnim nastopanjem ali strah pred zaprtimi prostori.

Kakšna bi morala biti prehrana pri nosečniški sladkorni bolezni?
Gestacijska sladkorna bolezen predstavlja pogost zaplet med nosečnostjo, kjer pride do stanja povišane koncentracije ravni glukoze v krvi. Po najnovejših ocenah Mednarodne zveze za diabetes (IDF) iz leta 2017 gestacijska sladkorna bolezen prizadene približno 14 odstotkov vseh nosečnosti po svetu, kar pomeni približno 18 milijonov primerov letno.

Kakšni so simptomi toksoplazmoze?
Toksoplazmoza je okužba, ki jo povzroča parazit Toxoplasma gondii.

Kako (pre)hrana vpliva na hormone?
Ali vpliva prehrana na občutljivost celic na hormonske signale, tj. na njihovo sposobnost odzivanja na hormonska sporočila? Z drugimi besedami, ali so tkiva in celice manj odporna ali bolj občutljiva na hormone v odvisnosti od določenih prehranskih sestavin, vzorcev prehranjevanja ali celotne prehrane?

4 zanimiva dejstva o imunskem sistemu, ki jih morda še ne poznate
Ste vedeli, da nekateri ljudje tako rekoč skoraj nimajo imunosti? Spodaj vam ponujamo nekaj zanimivih dejstev, ki bi vas lahko presenetila.

Katere avtoimunske bolezni poznamo?
Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Nevarno stanje, ki se lahko pojavi na sredini nosečnosti
Preeklampsija je resno zdravstveno stanje, ki se lahko pojavi približno na sredini nosečnosti (po 20 tednih).

Razlogi, zakaj pride do otekanja vratnih bezgavk, so različni
Kdaj in zakaj pride do otekanja vratnih bezgavk?

Glavobol: kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?
Večina se nas je že kdaj spoprijela z glavobolom, enim najpogostejših bolečinskih sindromov pri ljudeh. Običajno gre za primarne glavobole, za katere ni mogoče odkriti medicinskega vzroka in jih preženemo s protibolečinskimi sredstvi. Sem med drugim sodijo migrene, tenzijski glavoboli in rafalni ali klastrski glavoboli. V redkih primerih pa so glavoboli povezani s patološkimi vzroki, kot so okužbe, tumorji, možgansko-žilne bolezni, čezmerna uporaba različnih zdravil in razna življenjsko ogrožajoča stanja. Kako prepoznati razliko in na kakšen način si zagotoviti kar najhitrejšo zdravniško pomoč?

Kakšna bi morala biti prehrana pri ulceroznem kolitisu?
Ulcerozni kolitis spada v skupino vnetnih črevesnih bolezni.

Katere čaje bi morali piti za znižanje visokega pritiska?
Ste vedeli, da morda lahko nekateri čaji pomagajo znižati krvni tlak in so zelo zdravi za zdravje srca in ožilja?

Se zavedate, kako zelo možgani vplivajo na črevesje?
Ste se kdaj vprašali, kako možgani vplivajo na črevesje in obratno, kako črevesje vpliva na možgane?

Kako nevarna je gensko spremenjena hrana?
Gensko spremenjeni organizmi (GSO) predstavljajo žive organizme, razen ljudi, in mikroorganizme, kot so bakterije, glive in virusi, katerih genski material je bil umetno spremenjen, ne da bi to potekalo naravno s križanjem ali naravno rekombinacijo. V Evropski uniji obstaja skupna zakonodaja, ki ureja pravila za pridobitev dovoljenj in trženje teh organizmov.

Revma – ukrotite revmatske bolezni s fizioterapijo!
Ali ste se kdaj spraševali, zakaj se nekateri ljudje spopadajo z bolečinami in vnetji v sklepih? Kaj je revma in kako vpliva na življenje posameznika? Vas zanima, kako prepoznati simptome revmatičnih obolenj in zakaj je pravočasna diagnoza ključnega pomena?

15 znakov, ki kažejo, da imate zamašen limfni sistem
Limfni sistem ni dobro poznan, a je izjemno pomemben del telesa. V telesu imamo namreč dvakrat več limfne tekočine kot krvi. Limfni tekočini pa rečejo tudi drugi krvni obtok. Tu je nekaj znakov, ki kažejo, da bi morali prečistiti svoj limfni sistem.

V sebi lahko nosite parazita, a se tega sploh ne zavedate
Zajedavci ali s tujko paraziti so organizmi, ki preživijo na način, da živijo znotraj drugega, navadno veliko večjega organizma, ki ga imenujemo gostitelj. Ko se znajdemo v vlogi gostitelja, lahko zajedalci postanejo za nas nevarni. To nam namreč lahko povzroči hude zdravstvene težave, lahko pa so simptomi tudi tako blagi, da se sploh ne zavedamo, da nosimo v sebi parazita.

Revmatična polimialgija – odpravite bolečine s fizioterapijo!
Kaj se zgodi, ko bolečina in togost prevzameta nadzor nad vašim telesom? Kaj storiti, ko se vsakdanja opravila, kot je dvig roke ali hoja po stopnicah, spremenijo v izziv? To so le nekatera vprašanja, ki si jih zastavljajo ljudje, ki se soočajo z revmatično polimialgijo.

6 razlogov, zakaj telo zadržuje vodo, in kako jo izgubiti
Napihnjenost je včasih lahko posledica zadrževanja vode v telesu. Poglejmo podrobneje, kdaj in zakaj pride do tega pojava.

10 znakov nosečnosti
Zaželena nosečnost prinaša čudovite občutke sreče in zadovoljstva, hkrati pa seveda lahko tudi določene fizične simptome, ki so manj prijetni. Poglejmo si 10 najpogostejših in navadno tudi najbolj zgodnjih znakov, ki kažejo, da ste noseči.

7 razlogov, zakaj se zbujate z zabuhlim obrazom
Ste opazili, da se zadnje čase zbujate otečeni v obraz? Zakaj prihaja do tega in kako lahko enostavno rešimo težavo?

Ruptura meniskusa – sodobno fizioterapevtsko zdravljenje!
Ste se poškodovali in imate bolečino v kolenu? Imate prisotno oteklino in omejen obseg gibljivosti? Že veste, ali ste si poškodovali meniskus?

Zakaj potrebujemo ravnotežje?
Ravnotežje je osnovna komponenta vsega našega gibanja. Definiramo ga kot sposobnost ohranjanja težišča nad oporno površino. Če pomislimo, ravnotežje potrebujemo ves čas – med hojo, tekom, skoki, ko iz omare vzamemo kozarec, s tal poberemo predmet ...

Vpliv bolezni GERB na celotno prebavo
Gastroezofagealna refluksna bolezen (v nadaljevanju GERB) je kronično stanje, za katero je značilno vračanje želodčne kisline v požiralnik.

Kaj se zgodi, če ne uživamo dovolj sadja?
Sadje je ključen element zdrave prehrane, saj vsebuje bogato paleto hranil, vitaminov, mineralov in vlaknin, ki so nujni za pravilno delovanje telesa.

Vnetna bolezen arterij, ki zahteva takojšnje zdravljenje
Temporalni arteritis, znan tudi kot velikocelični arteritis, je vnetna bolezen arterij, ki prizadene predvsem arterije v glavi in vratu.

Trn v peti – kako ga pozdraviti s sodobno fizioterapijo?
Imate bolečine v peti, ki se poslabšajo med aktivnostjo? So vaši prvi koraki v dnevu zmeraj boleči? Imate občutek, da hodite "s kamenčki" v čevlju, ki so moteči in boleči?

Kaj se zgodi, če spijete neprekuhano vodo?
Voda je temeljni vir življenja, in medtem ko imamo v Sloveniji sicer pitno vodo, te sreče nimajo povsod po svetu. Tudi mi ne v zadnjih dneh, ko so nas prizadele poplave. Nacionalni inštitut za javno zdravje je izdal priporočila za prekuhavanje vode, kjer je to potrebno – navodil se je potrebno držati. Poglejmo si, zakaj.