obdobje

Poznate hemofilijo, ki prizadene predvsem moške?
Hemofilija je najbolj pogosta motnja strjevanja krvi. Prizadene predvsem moške, saj je pojav hemofilije vezan na moški spolni kromosom. Z zdravljenjem in ustrezno zdravstveno oskrbo lahko oseba s hemofilijo živi zdravo življenje.

Se boste cepili proti gripi?
Gripa je zelo nalezljiva in pogosta okužba dihalnih poti. Pojavlja se predvsem v zimskih mesecih in ogroža vse prebivalstvo, še posebno starejše ljudi, bolnike s kroničnimi srčnimi, pljučnimi, presnovnimi in drugimi boleznimi ter majhne otroke.

Iskrena izpoved Katarine Venturini: To je res težko obdobje.
Profesionalna plesalka Katarina Venturini je bila ena izmed mamic, ki so se za materinstvo odločile pozno. Za njo je bila uspešna tekmovalna kariera, nato pa se je odločila še, da odpre svojo plesno šolo. Ko sta bila s partnerjem pripravljena na naraščaj, pa ni mogla zanositi.

Beljenje zob z aktivnim ogljem ima številne stranske učinke
Da naj črno oglje uporabljamo za bolj bele zobe, je vedno bolj popularen trend. Aktivno oglje naj bi namreč popolnoma naravno uravnavalo ph v naših ustih in bilo učinkovito pri preprečevanju nastanka kariesa, uničevalo bakterije, nastanek zobne gnilobe, vnetja dlesni in slabega zadaha. Ob tem pa imelo še čudežni učinek beljenja zob. Zobozdravnica dr. Mirjam Kovačič pa opozarja na tiste skrite pasti, ki jih morate poznati, preden si zobe ščetkate z ogljem.

Kakšno kontracepcijo izbrati?
Širok izbor različnih metod kontracepcije omogoča individualno izbiro glede na zdravstveno stanje, želje in način življenja uporabnice oziroma uporabnika, ki je v današnjem času vse pomembnejši. Pomembno je, da se o izbiri kontracepcije pogovorite z zdravnikom in da svoje telo poleg tega, da ne pride do neželene nosečnosti, zaščitite tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi. Zato priporočamo, da uporabljate dvojno zaščito, kot je uporaba kontracepcijskih tablet in kondoma hkrati.

Krči v trebuhu, driska, zaprtje, napihnjenost ... Tu je pravi vzrok!
Sindrom razdražljivega črevesja je najpogostejša bolezen prebavil, ki večinoma prizadene ljudi v srednjih letih, pogosteje se pojavi pri ženskah. Kaže se z bolečinami v trebuhu, nenehnim napenjanjem, občutkom napihnjenosti, bolečinami ob odvajanju in zaprtjem ali drisko – lahko se stanji izmenjujeta. Dobra novica pa je, da bolezen ni nevarna in le redko vodi v hujše zaplete.

Izjemen dan se začne z izjemnim spancem
Ljubljana, 11. september 2019 – Spanje je zelo pomembna funkcija organizma in močno vpliva na kakovost našega življenja. O pomenu spanja in o nespečnosti, ki spada med globalne zdravstvene probleme, so govorili na okrogli mizi, ki jo je organizirala Krka, največje slovensko farmacevtsko podjetje in eno od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij na svetu.

Življenjski izzivi in čustvene stiske študentov
Študentsko življenje je vse prevečkrat po krivici povezano samo z ležernim stilom življenja in zabavami. A to je tudi obdobje, ko se veliko število mladih sooči z večjimi prelomnicami, ki s seboj prinesejo težje čustvene stiske.

Katja: ''Nisva mogla zanositi, a danes sva srečna starša''
Kar 5 leta sta se Katja Gaspari Leben in njen partner trudila, da bi spočela otroka, a jima tudi s postopki umetne oploditve to ni uspelo. Neplodnost partnerjema lahko prinese veliko razočaranje in veliko se jih zaradi te težave tudi razide. A Katja in njen partner sta ostala močna in našla drugo rešitev. Danes sta srečna starša male Iamare Tise.

Kako se znebiti jesenske anksioznosti?
Menjava letnih časov in posledično vremenskih razmer lahko znatno vpliva na posameznika in njegovo počutje. Ko se začne obdobje deževja in krajših dni, lahko mnogi občutijo posledice tudi na duševnem zdravju in splošnem počutju, kar se kaže v odražanju nervoze, žalosti in izgube volje do vsakdanjih aktivnosti.

10 skritih sprožilcev tesnobe, ki se jim morate izogniti
Tesnoba postaja vse večji problem sodobne družbe. Okoli 18 odstotkov populacije se v zahodnih državah spopada z njo. In to velja le za primere, ki so diagnosticirani. V resnici je številka veliko večja.

Več kot polovica bolnikov lahko zdaj preživi smrtonosnega raka
Več kot polovica bolnikov lahko zdaj preživi smrtonosnega kožnega raka, ki je bil do nedavnega neozdravljiv.

Katere spolno prenosljive bolezni prežijo na vas?
Ste kdaj pomislili, koliko spolnih partnerjev je pred vami imela vaša boljša polovica? Ste kdaj pomislili, katere spolno prenosljive bolezni prežijo na vas?

Prihaja sezona kašlja. Kdaj k zdravniku?
Poletni čas se je prevesil v jesenske dni, jutra so hladnejša, prav tako večeri. Obdobje prehladov, viroz in gripe pa že trka na vrata. Ker smo prezaposleni z vsakdanjimi opravili in službenimi obveznostmi, premnogokrat odlašamo z obiskom zdravnika in zlahka jemljemo simptome prehlada, kot so glavobol, kašelj in izcedek iz nosu. Kdaj je skrajni čas za obisk zdravnika?

Slovenske ženske postavljajo dobro počutje svojih najbližjih pred lastno zdravje
26. septembra po vsem svetu obeležujemo svetovni dan kontracepcije. Ta dan je namenjen ozaveščanju o kontracepcijskih možnostih in je vrhunec vsakoletnih prizadevanj aktivnosti, ki želijo izboljšati spolno zdravje in oblikovati svet, v katerem je vsaka nosečnost zaželena.

Tragična novica za lepo modno oblikovalko
42-letna avstralska modna oblikovalka Camila Franks je komaj rodila hčerko Luno, ko je v prsih med dojenjem zatipala nenavadno bulico. Kmalu se je izkazalo, da se spopada z rakom dojke v tretji fazi in, kot kaže, zaradi zdravljenja ne bo več mogla imeti otrok. To pa Camilla močno obžaluje.

Kaj se zgodi, če ste dalj časa izpostavljeni okoljskemu hrupu?
Okoljski hrup negativno vpliva na zdravje in počutje ljudi. Najpogosteje povzroča vznemirjenost in motnje spanja. Lahko moti počitek, koncentracijo, učenje in pogovor. Dolgotrajna izpostavljenost hrupu v bivalnem okolju predstavlja nevarnost za pojav srčno-žilnih bolezni.

Odkrili še en razlog, zakaj morate uravnati svoj krvni tlak
Visok pritisk v 30 letih povečuje tveganje za kognitivni upad in demenco v starosti, je pokazala nova študija Univerze College London. Strokovnjaki so z novo študijo opozorili, da ima lahko povišan krvni tlak uničujoče učinke na naše možgane.

Anoreksična ženska tožila svoja starša, ker sta jo silila jesti
Nekoč anoreksična Vicki Carter je tožila svoje starše, ker sta jo ves čas silila jesti. A sedaj, dvajset let kasneje, se je le uspela izviti iz začaranega kroga stradanja in čeprav je bila zaradi anoreksije neplodna, si kljub temu čudežno lahko ustvarila družino.

Namesto evtanazije paliativna oskrba? Kaj paliativna oskrba sploh je?
“Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo,” razloži dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., predsednica Združenja za paliativno in hospic oskrbo pri Slovenskem zdravniškem društvu in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Celostna oskrba pomeni, da bolnik dobi ne le medicinsko pomoč, kot je lajšanje bolečin oziroma obladovanje drugih simptomov. Podporo prejme tudi na psihološki in socialni ravni. Cilj je, da čim bolj kakovostno preživi zadnje obdobje. Težava je, da trenutno pri nas (pa tudi v tujini) paliativna oskrba še ne poteka, kot bi morala. Dolgo časa je bila to zapostavljena veja medicine, ki pa se danes pospešeno razvija. Slovensko zdravniško društvo meni, da bi z razvojem paliativne oskrbe, ki bi postala dostopna vsem državljanom, nehali govoriti o evtanaziji.

Pevka presenetila s svojo objavo
Avstralska pevka Natalie Imbruglia, ki se je vsi spominjamo po pesmi 'Torn' iz devetdesetih let, je sporočila, da bo pri 44-ih letih dobila dojenčka, in sicer s pomočjo umetne oploditve in darovalca semena.

Čeprav nima raka, se zdravi z zdravili za raka
28-letna Arianna Faro se spopada s Klippel-Trenaunay sindromom, ki povzroča prekomerno rast udov. Zaradi sindroma je njena desna noga narasla že na dvojno velikost. Po številnih operacijah ni nič pomagalo, a pred kratkim so jo začeli zdraviti z zdravili za raka in njeno stanje se je izboljšalo.

Ukrep, s katerim lahko bolj učinkovito preprečujete demenco
Da je redna telesna aktivnost ključnega pomena za zdravje naših možganov in preprečevanje demence, že vemo. A zadnja raziskava je pokazala, da je visokointenzivna vadba pri preprečevanju demence bolj učinkovita kot kardio vadba, saj povzroči bolj močno prekrvavitev možganov.

Zdravnica svetuje, kaj storiti ob piku žuželke ali ugrizu klopa
Poleti več časa preživimo v naravi. To koristi tako našemu telesnemu kot duševnemu zdravju. Je pa res, da se nam lahko pripeti, da nas piči žuželka ali ugrizne klop. Zdravnico doc. dr. Neno Kopčavar Guček, dr. med., spec. druž. med, primarijko, smo vprašali, kakšen je najprimernejši odziv.

"Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo"
Paliativna oskrba pomeni celostno oskrbo bolnikov, ki so neozdravljivo bolni. Ne pomeni le zdravstvene pomoči, temveč tudi psihološko in socialno. Poleg tega se opora nudi svojcem. Ne le do smrti bolnika, temveč še v času žalovanja. "Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo," meni prof. dr. Radko Komadina, dr. med., predsednik Slovenskega zdravniškega društva. V Sloveniji je od leta 2010 sprejet program njenega razvoja, ki pa se povsod ne odvija, kot bi se moral. Naša država v tem ni izjema. Ocene so, da po svetu in tudi v razvitih državah paliativno oskrbo prejme le od 20 do 30 odstotkov vseh, ki bi jim lahko pomagala.

Kaj se zgodi, ko rdeče meso zamenjate z ribo in perutnino?
Tisti, ki so v osmih letih začeli uživati več rdečega mesa, so imeli v naslednjih osmih letih večje tveganje za prezgodnjo smrt, je ugotovila ameriška študija. Manjše tveganje so imeli tisti, ki so uživali vse manj rdečega mesa in so tega nadomestili z ribami, perutnino pa tudi vegetarijanskimi obroki.

To je najboljša nega za odlično počutje tam spodaj
Sodobni način življenja ni najbolj prijazen do intimnih predelov, ki so še posebej občutljivi. Sintetični materiali, tesna oblačila, stres, peneče kopeli ... Lahko povzročijo nemalo težav, kot so neprijeten vonj, povečan beli tok, srbečica in celo bolečine med samim spolnim odnosom. Zaščitite svoje intimne predele in poskrbite za svežino ter odlično počutje z najboljšo nego, ki jo razkrivamo v nadaljevanju.

Pomemben mineral, ki vam ga lahko primanjkuje
Magnezij je mineral, ki je vključen v več kot 300 biokemičnih procesov v telesu, zato je eden najpomembnejših mineralov za naše telo. A ko po športni aktivnosti nastanejo mišični krči, ko se spopademo z napetostjo telesa in mišic, ko se pojavijo glavoboli, stres, živčnost ali celo preskakovanje srca, le redko najprej pomislimo, da nam v resnici primanjkuje magnezija.

Iskreno o neplodnosti
Ali veste, da vsak šesti par v Sloveniji ne more imeti otrok? Ali pa, da so vzroki za neplodnost v eni tretjini pri ženski, v eni tretjini pri moškem, v ostalih primerih pa kar pri obeh skupaj? In da se s pomočjo postopkov zunajtelesne oploditve pri nas rodi približno 1300 otrok na leto, kar predstavlja 5 odstotkov vseh rojstev v Sloveniji? Z izzivi plodnosti se morda srečujete tudi sami, morda se z njimi srečujejo vaši bližnji, zelo verjetno pa se z neplodnostjo srečuje nekdo, ki ga poznate – pa morda za to sploh ne veste. Zato je neplodnost tema, o kateri moramo iskreno govoriti.

Pevka iskreno spregovorila o neplodnosti
Znana britanska sopranistka Joanna Forest se je z rakom dojk bila primorana spopasti, ko je bila stara komaj 21 let. Danes jih šteje 39 in je vesela, da je zdrava. Toda nekaj obžaluje, in to je, da se pred začetkom zdravljenja ni odločila za zamrznitev jajčec. S svojo zgodbo bi rada ljudem položila na srce, da so bolj pozorni tudi na to možnost.