oblika

Pomoč za vneto grlo pri prehladih, gripi ali angini
Zaradi izpostavljenosti mrazu ter virusom in bakterijam nam v zimskih mesecih različna obolenja pogosto povzročajo preglavice. Med najbolj pogostimi so gripa, angina ter razne viroze, predvsem pa prehladi.

Kako se zaščititi pred neželeno zanositvijo?
Za vse, ki ne želite zanositi, je dandanes na voljo veliko različnih možnosti zaščite. Le do lekarne ali ginekologa morate stopiti in povedati svoje želje. Pomembno je namreč, da najdete kontracepcijo, ki vam bo najbolj odgovarjala. O možnostih zaščite smo povprašali ginekologinjo Ksenijo Šelih Martinec.

Sistemsko zdravljenje raka
S sistemskim zdravljenjem raka so nekateri raki, kot so rak mod in limfomi, pa tudi nekatere druge vrste raka, postali visoko ozdravljivi ne glede na obseg in stadij bolezni. Hkrati se je zaradi sistemskega zdravljenja podaljšalo preživetje bolnikov/bolnic z razsejanim rakom dojk, debelega črevesa in jajčnikov. Več o njem nam je povedala doc. dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

Dobili bomo Republiški center za možgansko kap
Za bolnike, ki so utrpeli možgansko kap, je pomembno čim prejšnje prepoznavanje simptomov in pravočasno zdravljenje. K njihovi boljši in predvsem hitrejši obravnavi bi pomembno pripomogla uvedba telemedicinskih sistemov, ki so v tujini že stalna praksa, pravijo v UKC LJ.

Nova zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni
Zaradi sladkorne bolezni v Sloveniji trpi 125 tisoč ljudi. Z zdravim življenjskim slogom se je tej bolezni mogoče popolnoma izogniti, bolnikom pa so na voljo nova zdravila in načini zdravljenja.

Katere bolezni razkriva nenehna utrujenost?
Imate občutek, da so vaše baterije popolnoma izpraznjene? Za tem se lahko skriva zdravstveni razlog ali pa je za vašo utrujenost kriv moderen način življenja. Prepoznajte razliko in odkrijte vzrok!

V laboratoriju so vzgojili sečevode
Raziskovalcem je iz celic pacientov v laboratoriju uspelo vzgojiti sečevode, ki so jih nato lahko zamenjali s poškodovanimi tkivi pri petih dečkih. Gre za metodo zdravljenja, ki temelji na rabi celic in s pomočjo katere bi lahko zdravili številne bolezni, ki jih do sedaj ni mogoče.

Kolorektalnemu raku se lahko popolnoma izognete!
Črevo, zadnjica in izločanje so tema, o kateri se v našem kulturnem okolju ne govori veliko, kar je najverjetneje eden od razlogov, da ljudje s tovrstnimi težavami v Sloveniji ne gredo k zdravniku, dokler niso težave zares hude.

Štirje najpogostejši raki pri moških
Med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj pri moških se pri nas pojavljajo rak prostate, pljuč, kože in debelega črevesja. Kakšni so simptomi in kaj lahko moški preventivno naredijo, da zmanjšajo tveganje? Preverite!

Vitamin B zmanjšuje tveganje za pljučnega raka
Zadnje evropske raziskave bodo zagotovo še kako veseli kadilci! Ta je namreč pokazala, da imajo tisti kadilci, ki zaužijejo dovolj vitamina B, manjše možnosti, da bodo zboleli za pljučnim rakom.

Ste izpostavljeni kožnemu raku?
V zadnjih nekaj letih se je obolevnost za rakom kože močno povečala in danes je kožni rak pri Slovencih eno najpogostejših rakavih obolenj. Preverite, kako prepoznati nevarno kožno znamenje in kako zmanjšati tveganje za kožnega raka.

Prsti rok in nog razkrivajo bolezni
Okno v dušo predstavljajo oči, bežen vpogled v skrita zdravstvena tveganja pa nam omogočajo prsti na rokah in nogah. Preverite, kako!

Odkrijte svojo došo in ustvarite harmonijo
Ajurveda je znanost, ki se dotika vseh ravni našega življenja – psihične, fizične in duhovne. Njena filozofija temelji na došah, umsko-telesnih tipih, s poznavanjem katerih lahko razumemo, katere aktivnosti, hrana in življenjski stil ohranjajo naše zdravje v ravnovesju. Odkrijte svojo došo!

Kako se trajno znebiti maščobnih oblog?
Se nikakor ne morete znebiti maščobnih blazinic na bokih, stegnih, rokah, zadnjici in trebuhu? Preberite, kako se lotiti hujšanja, in se znebiti maščob na posameznih delih telesa.

14 stvari, ki jih oči povedo o vašem zdravju
Oči so okno v naše zdravje, saj lahko oftalmolog že s preprostim pregledom ugotovi številna bolezenska stanja. Te razkrivajo povišan holesterol, pritisk, bolezni jeter, sladkorno bolezen in še marsikaj drugega.

Izognite se napakam v lekarni
Nemalokrat se zgodi, da prinesemo domov zdravilo iz lekarne in ne vemo, če je zdravilo sploh pravo, ga ne znamo uporabljati in ne vemo, zakaj smo ga dobili. Kako se izogniti tovrstnim zagatam in napakam v lekarnah?

Viroze na pohodu! Kako se zaščititi?
Pred virozo se pravzaprav ne moremo učinkovito zaščititi in dobiti zagotovila, da je ne bomo staknili, saj smo ljudje družabna bitja, viroze pa se izjemno enostavno prenašajo. Kljub temu obstaja določena oblika preventive.

6-letnik potrebuje 57.000 litrov krvi letno
Mali Billy Gallacher zato, da sploh lahko živi, letno potrebuje kar 57.000 litrov krvi. Zbolel je namreč za redko boleznijo, zaradi katere mu teče kri iz nosa neprekinjeno tudi po 90 minut.

Prsni vsadki povečujejo tveganje za raka!
Ameriška Administracija za hrano in zdravila opozarja na povezavo med prsnimi vsadki in sicer redko obliko raka, anaplastičnim velikoceličnim ne-Hodgkinovim limfomom.

Shujšajte s plesom ob drogu
Ples ob drogu ni zgolj erotični ples, ki ga izvajajo striptizete. Gre za športno disciplino, ki združuje elemente plesa, akrobatike in erotike ter s katero lahko dramatično izoblikujte svoje telo.

Preprosti triki za seksi telo
Izgubljanje odvečnih kilogramov, pridobivanje kondicije in spreminjanje načina prehranjevanja so odločitve, ki jih je težko sprejeti in se jih še težje lotiti. Morda vam bodo v pomoč naslednji nasveti!

Vse, kar o penisu še niste vedeli …
O moškem spolnem organu krožijo številni miti. Nekateri so povsem napačni, v nekaterih je nekaj resnice. Kako je torej z njegovim korenjakom – se res lahko zlomi, se res lahko skrči, koliko je pravzaprav povprečna velikost penisa? Preverite!

Če duša trpi, lahko telo boli
Psihosomatska obolenja so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in strahov, ki jih posameznik ne zna oziroma ne zmore izraziti drugače kot skozi telo in telesne organe. O psihosomatiki smo podrobneje povprašali psihoterapevtko dr. Andrejo Pšeničny.

Sedem zapovedi o kondomih
Da je treba uporabljati kondome, še posebej pri seksu z neznanci, najverjetneje ni treba razlagati. Saj veste, to je najboljša oblika zaščite pred spolno prenosljivimi boleznimi in nosečnostjo hkrati.

Bodo referenčne ambulante skrajšale čakalne vrste?
Ministrstvo za zdravje bo letos namenilo 2,2 milijona evrov za pilotni projekt uvedbe 40 t. i. referenčnih ambulant. Njihov glavni namen bo bolj učinkovita in celostna obravnava bolnikov na področju družinske medicine. Začetek delovanja velike večine načrtovanih referenčnih ambulant je predviden za marec.

Liposukcijo plačala z življenjem
37-letna medicinska sestra in mati treh otrok je po laserski liposukciji in anticelulitni terapiji v enem od floridskih zdravilišč ostala možgansko mrtva, njeno življenje pa je ugasnilo teden dni po operaciji. Kako varne so lepotne operacije?

Bomo raka odkrivali z enostavnimi krvnimi testi?
Enostaven krvni test bi v prihodnosti lahko nadomestil manj prijetne načine diagnosticiranja, kot so mamogrami, kolonoskopije in punkcije tkiv. Test, ki lahko prepozna eno rakavo celico med milijardo zdravih, razvijajo v ZDA, kjer bodo v štirih bolnišnicah že letos pričeli s kliničnimi preizkusi testa.

Zaradi napačne diagnoze so mu odrezali penis
Po letu in pol bolečin in težav z vnetji sečil ter spolnega uda, po številnih obiskih zdravnika in tuhtanjih, kaj bi lahko bilo narobe, je Šved končno dobil odgovor. Bolehal je za rakom penisa in edino upanje zanj je bila amputacija spolnega uda.

Znate izbrati smučarsko čelado?
Uporaba smučarskih čelad pri nas na smučiščih sicer ni obvezna, le za otroke do 12. leta starosti, a se zanjo kljub temu odloča vedno več ljubiteljev zasneženih strmin. Kako izbrati smučarsko čelado?

Kaj oblika prsi razkriva o njej?
Italijanski seksolog pravi, da je mogoče žensko osebnost prepoznati in razbrati na podlagi oblike njenih prsi. Ali je njegova študija pravilna ali ne, preverite kar sami.