Vizita.si

oblike

Aktivno življenje 01. 09. 2022 05.00

Najpogostejše poškodbe pri odbojki

Letošnje svetovno prvenstvo v odbojki je že v polnem teku. V petek smo suvereno premagali reprezentanco Kameruna, v nedeljo za las izgubili proti ekipi Francije, v torek pa prepričljivo izkazali premoč nad Nemčijo. Odbojkarske tekme, še posebej na tako pomembnih prvenstvih, znajo biti izredno zahtevne in izčrpavajoče, zato lahko kaj hitro pride do poškodb. O najpogostejših poškodbah pri odbojki smo povprašali diplomiranega fizioterapevta in profesorja športne vzgoje Jureta Ivartnika.

Novice 25. 08. 2022 05.00

Znanstveniki odkrili, da imajo drevesa 'srčni utrip'

Do sedaj je znanstvenikom in raziskovalcem uspelo ugotoviti, da lahko drevesa komunicirajo med seboj in da so živa, vsekakor pa do nedavne študije niso vedeli – in tako tudi mi ne –, da imajo tudi drevesa 'srčni utrip'.

Simptomi in bolezni 18. 08. 2022 05.00

Kaj morate vedeti o mamografiji?

Odgovarja mag. Kristijana Hertl, dr. med., vodja Državnega presejalnega programa za raka dojk DORA.

Žensko zdravje 16. 08. 2022 05.00

Benigni tumorji maternice v večini primerov niso nevarni

Fibromiomi, z drugimi besedami jih imenujemo tudi fibromi in miomi, so benigni tumorji maternice, ki so zgrajeni iz materničnih gladkih mišic in veziva. Lahko so različno veliki, od velikosti graha do velikosti teniške žogice, ali pa celo večji.

Prehrana 25. 07. 2022 05.00

Lahko s prehrano in z zdravimi navadami pomagamo okrepiti kri?

Poglejmo si nekaj dejstev o krvi, ki jih morda še ne poznate in seveda, kako lahko izboljšamo svojo kri.

Duševno zdravje 22. 07. 2022 05.00

Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih

Ste vedeli, da obstaja več kot ena vrsta depresije, slednje pa se med seboj lahko močno razlikujejo?

Duševno zdravje 21. 07. 2022 05.00

Projekcija kot obrambni mehanizem

Projekcija je obrambni mehanizem, ki vključuje pripisovanje lastnih občutkov, želja ali lastnosti drugi osebi, skupini, živali ali predmetom. Ljudje uporabljamo obrambne mehanizme zato, da se zaščitimo pred tesnobo in notranjim neugodjem. Čeprav projekcija zanika ali izkrivlja resničnost, ni vedno problematična. V nadaljevanju si oglejte primere projiciranja in preverite, kdaj lahko ta obrambni mehanizem postane težava za duševno zdravje.

Naslovnica 06. 07. 2022 05.00

Kako s pravo fizioterapijo odpravite kronične bolečine v križu za vedno?

Ali ste vedeli, da je sedenje v več kot 90% primerov glavni razlog za bolečine v križu ? Ali ste vedeli, da je sedenje za naše zdravje potencialno bolj nevarno od kajenja ? Ali ste vedeli, da večina fizioterapij kronične bolečine v križu obravnava neuspešno? Preberite si, kako se pravilno lotiti bolečine v križu, da jo odpravite zavedno. Katere vaje so zares prave?

Simptomi in bolezni 28. 06. 2022 05.00

Kako prepoznati znake endometrioze?

Endometrioza je pogosto tiha bolezen in zaradi tega je nemalokrat spregledana, a zanjo naj bi trpela skoraj vsaka deseta ženska. Gre za kronično vnetno bolezen, ki ima v nekaterih primerih tudi resne posledice, med drugim pa je lahko kriva za neplodnost.

Zdravje 21. 06. 2022 05.00

Če ne pretiravamo, ima številne koristi za naše telo

Rastline niso edine, ki absorbirajo in presnavljajo sončno svetlobo. Podobno počnemo tudi vsi sesalci. Toda razmerje med (zdravo!) izpostavljenostjo soncu in zdravjem ni tako enostavno. Po eni strani sonce spodbuja proizvodnjo koristnih vitaminov D, po drugi strani pa določenim posameznikom povzroča veliko tegob, od katerih je najnevarnejša seveda kožni rak.

Lajfstajl 16. 06. 2022 05.00

"Želijo vedeti velikost mojega modrčka. Mojo višino. Mojo težo...''

V času družbenih omrežjih, brez katerih praktično ne moremo preživeti dneva, smo se vsi navadili na popolne fotografije, ne le zvezdnikov, temveč tudi 'običajnih ljudi'. Kaj se skriva za popolnimi objavami, kam osredotočanje nanje vodi in navsezadnje, ali smo pozabili, kaj je realnost?

Simptomi in bolezni 14. 06. 2022 05.00

Eden najpogostejših razlogov za bolečine v kosteh

Osteoporoza je najbolj znana in najpogostejša presnovna bolezen kosti in je danes velik javnozdravstveni problem, vendar ni edina bolezen v tej skupini.

Rakave bolezni 10. 06. 2022 11.24

Eksperimentalna študija daje velike upe za bolnike z rektalnim rakom

Zadnja študija kaže na novo upanje za bolnike z rektalnim rakom. Skupno 12 bolnikov je zaključilo zdravljenje z Dostarlimabom. Podvrženi so bili vsaj 6-mesečnemu spremljanju. Rezultati študije kažejo obetavne rezultate. Obrnili smo se na doc. dr. Tanjo Mesti, dr. med., specialist internist onkolog, ki nam je zaupala več podrobnosti. Je zdravilo že dostopno pri nas? Kakšne obete dejansko kaže študija? Je vzorec dovolj velik, da ga lahko posplošimo na splošno populacijo in vse bolnike? Poglejmo si več podrobnosti.

Simptomi in bolezni 01. 06. 2022 05.00

Kaj je primarna biliarna ciroza jeter?

Primarni biliarni holangitis, poznan tudi kot primarna biliarna ciroza, je bolezen, ki jo povzroči poškodba žolčnih vodov v jetrih. Ti majhni kanali prenašajo prebavno tekočino ali žolč iz jeter v tanko črevo. Kakšni so simptomi bolezni, zakaj sploh pride do nje in kakšna je prognoza?

Zdravje 31. 05. 2022 05.00

Ljubitelji testenin boste navdušeni

Skoraj ga ni junaka, ki ne bi bil navdušen nad testeninami. Dandanes na prodajnih policah lahko najdemo malo morje testenin najrazličnejših oblik, sestave in tudi okusa, tako da jih lahko uživate tudi tisti, ki pazite na svoje zdravje, ste morda vegani ali se recimo izogibate glutenu. Med izjemno okusne in zdravju prijazne zagotovo sodijo testenine iz sladkega krompirja, ki bodo brez dvoma navdušile tudi najbolj zahtevne gurmane.

Zdravje 30. 05. 2022 08.14

Razlog, zakaj prihaja do bolečin, vas bo presenetil

Najbrž ga ni človeka, ki se vsaj enkrat v življenju ne bi soočil z neko obliko zdravstvenih težav, povezanih s hrbtenico. Vzroki zanje so lahko različni: pri nekaterih gre za prirojene in razvojne spremembe, pri drugih za bolezni in vnetja, pri tretjih za poškodbe. A največkrat so za bolečine v hrbtenici krive degenerativne spremembe, zlasti obraba vretenc, hernija diska, zožanje hrbtenjačnega kanala, artroze in mišične zakrčenine. Za večino teh težav je kriva dolgotrajna nepravilna drža in lega telesa, zlasti v pretežno sedečem položaju, v večini primerov pa najbolj pomaga aktivna fizioterapija, ki vsebuje telesno vadbo, da bi mišično-skeletni sistem spet deloval brezhibno.

Srčno žilne bolezni 26. 05. 2022 05.00

Redka bolezen, ki povzroča srčno popuščanje

Transtiretinska amiloidna kardiomiopatija je redka progresivna smrtno nevarna bolezen, ki je redko diagnosticirana, pogosto pa ostane neprepoznana ali pa je prepoznana prepozno.

Duševno zdravje 24. 05. 2022 05.00

Zakaj pri depresiji pozitivno razmišljanje ne pomaga?

O depresiji je veliko govora, saj gre za eno najpogostejših duševnih motenj sodobnega časa. A kljub ozaveščanju so predstave o tej motnji včasih še vedno napačne, kar lahko posledično vodi tudi v zanikanje težav in pozno iskanje pomoči. V nadaljevanju so izpostavljene ključne informacije, ki jih je pomembno poznati.

Moško zdravje 20. 05. 2022 05.00

Kako bi morali moški opraviti samopregled mod?

Rak mod je najpogostejši rak pri mladih moških, pojavi pa se lahko že med 15. in 39. letom starosti. Najpogosteje ga odkrijejo moški sami, ker bodisi začutijo bolečo oteklino, kepo v modih ali občutek teže v modih. Včasih ga najdejo pri preiskavah za druga stanja, kot so denimo pregledi za neplodnost. Samopregledi so zato resnično izjemnega pomena!

Zdravje 19. 05. 2022 05.00

Vitamin A: vse, kar morate vedeti

Vitamin A je bistveno hranilo, ki prispeva k številnim funkcijam v telesu, kot je denimo varovanje zdravja oči. Pri nas je pomanjkanje vitamina A redko. Večina ljudi lahko zadovolji potrebe po tem vitaminu že zgolj s svojo prehrano.

Simptomi in bolezni 17. 05. 2022 05.00

Vse, kar morate vedeti o mišični distrofiji

Za mišično distrofijo žal še vedno nimamo zdravila, ki bi omogočilo popolno ozdravitev, obstajajo pa takšna, ki lahko upočasnijo napredovanje bolezni. Tudi dobra fizikalna terapija lahko bistveno izboljša kakovost življenja bolnikov.

Rakave bolezni 13. 05. 2022 05.00

Pravočasno odkrijte simptome raka materničnega vratu

V Sloveniji zdravniki skoraj vsak drugi dan odkrijejo novo bolnico z rakom materničnega vratu. Vsaka četrta obolela ženska zaradi njega tudi umre. Med bolnicami, ki so izgubile bitko s to boleznijo, je bila tudi komaj 36-letna tekmovalka letošnjega šova Kmetija Ksenija Sešel. Zato je izjemnega pomena, da veste, kako se zaščititi pred rakom materničnega vratu in kaj storiti, če zbolite.

Zdravje 11. 05. 2022 05.00

Lahko oblika zadnjice razkriva tveganja za nekatere bolezni?

Vsa telesa so čudovita točno takšna, kot so, kar vključuje tudi in predvsem našo zadnjico. Zanimivo pa je, da različne študije, denimo študija Penn Medicine in še ena od European Hearth Journal, celo razkrivajo, da lahko oblika naše zadnjice in to, na katerih delih se nam nabira največ maščob, pove veliko o našem zdravju.

Duševno zdravje 10. 05. 2022 13.12

Lahko ekspresivno pisanje vpliva na celjenje ran?

Vedno več (znanstvenih) študij nakazuje na to, da lahko z lastnimi mislimi, regulacijo čustev in čustvenih odzivov vplivamo na naše telo. Zadnja študija je raziskovala, če in kako lahko ekspresivno pisanje pomaga pri celjenju ran. Ugotovitve raziskave so izjemno zanimive.

Preventiva 04. 05. 2022 05.00

Nenavadne, a uporabne vaje za krepitev možganskih celic

Preizkusite te na videz enostavne naloge za treniranje najpomembnejšega organa v našem telesu.

Prehrana 26. 04. 2022 05.00

Zakaj bi morali uživati česen na prazen želodec?

Česen je značilnega vonja, sladkastega in pekočega okusa. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje. Zakaj je priporočljivo, da ga užijete zjutraj, na prazen želodec?

Prehrana 25. 04. 2022 05.00

Prekinitveni post pod drobnogledom: Dobro, slabo in umazano

21. stoletje je obdobje instant zadovoljstva in posledično vedno več ljudi trpi za t. i. sindromom sijočega objekta, kjer se nam vedno znova ponujajo možnosti, kako lahko čez noč dosežemo izjemne rezultate na "znanstveno podprt" način.

Naslovnica 22. 04. 2022 05.00

Izpadanje las ni obsodba na plešavost

Izpadanje las vsak dan opazimo med tuširanjem ali na vzglavniku in je nekaj popolnoma normalnega. Vsak od nas namreč dnevno izgubi 50 do 100 las, kar je kapljica v morje, saj se povprečna oseba ponaša s kar 120.000 prameni las.

Prehrana 22. 04. 2022 05.00

Veganstvo in zdravje skozi prizmo znanosti

Vsake toliko časa lahko v medijih zasledimo dokumentarec, ki sporoča, da se moramo, če je naša vrednota zdravje, odpovedati praktično vsem izdelkom živalskega izvora. Vedno več je tudi osebnih zgodb in pričevanj slavnih osebnosti o koristih odpovedovanja živalskim proizvodom in popolnega prehoda k rastlinski oziroma veganski prehrani.

Bolezni 22. 04. 2022 05.00

Čim prej odpravite glivično okužbo nohtov

Pred nami so topli dnevi in kmalu bomo znova nosili tudi odprta obuvala. A če se spopadamo z glivično okužbo nohtov, je to včasih precej neprijetna stvar, saj so nohti že na privi pogled zadebeljeni in spremenjeni. Preverite, kako si pomagati.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996