Vizita.si

obsesivno

Duševne motnje 11. 02. 2021 06.00

Kleptomanija se običajno začne v obdobju pubertete

Ste bili v trgovini že kdaj priča osebi, ki je med policami skrivaj kradla? Čeprav krajo pogosto povezujemo z osebami, ki si stvari finančno ne morejo privoščiti, pa je v nekaterih primerih kraja lahko tudi del posebne motnje, ki ji pravimo kleptomanija. Takšna oseba ne more obvladati želje po kraji predmetov, ki jih ne potrebuje. V tem primeru torej ne gre za potrebo, ampak za prisilo.

Duševne motnje 20. 01. 2021 06.00

Vse, kar morate vedeti o shizofreniji

Ob izrazu shizofrenija si marsikdo zmotno predstavlja osebo, ki ima 'razcepljeno' osebnost oziroma disociativno motnjo identitete. A pozor – gre za napačno prepričanje, saj sta shizofrenija in razcepljena osebnosti dve različni duševni motnji. Pri shizofreniji gre predvsem za izgubo stika s resničnostjo, ki jo največkrat spremljajo prisluhi, prividi in druge spremembe v vedenju in čustvovanju. Po zadnjih podatkih ima v Sloveniji shizofrenijo okoli 20.000 ljudi.

Duševno zdravje 10. 11. 2020 06.00

Kaj je sindrom gospe Bovary?

Ljubitelji književnosti gotovo poznajo roman Gustava Flauberta z naslovom Gospa Bovary. V njem opisuje depresivno glavno junakinjo Emmo, ki kljub zakonu neustavljivo hrepeni po romantični ljubezni in se izgublja v nerealnem dojemanju sveta. Iz tega izhaja tudi izraz bovarizem, za katerega so značilni trajno nezadovoljstvo, zanikanje resničnosti in izgubljanje v vzporednih svetovih.

Zdravje 03. 07. 2020 10.23

Simptomi, ki jih nikakor ne smete zanemariti

Nekateri na videz psihični simptomi so pogosto posledica fizičnih težav, lahko pa je ravno obratno. Glavobol, pomanjkanje energije, nespečnost ali izguba želje po seksu so lahko simptomi veliko resnejših psihičnih težav, kot se zdi na prvi pogled.

Duševno zdravje 11. 06. 2020 07.45

Travmatični dogodki v otroštvu lahko privedejo do fizičnih težav in bolezni

Rezultati raziskave o slabih in grdih izkušnjah iz otroštva kažejo, da je večina anketiranih v otroštvu doživela vsaj eno obremenjujočo izkušnjo.

Duševne motnje 27. 05. 2020 07.45

Že poznate obsesivno-kompulzivno motnjo?

Obsesivno-kompulzivno motnjo zaznamujejo obsesije in kompulzivna dejanja. Pomembno je vedeti, da se razlikuje od obsesivno-kompulzivne osebnostne motnje, pri čemer je ime slednje nekoliko neposrečeno, saj je ne zaznamujejo ne obsesije ne kompulzivna dejanja.

Duševne motnje 23. 04. 2020 09.16

Navade, ki poslabšajo tesnobne motnje

Občutki zaskrbljenosti, napetosti, strahu, ki se vsake toliko pojavijo pri vsakem izmed nas, so nekaj običajnega. Ko pa se razvijejo do te mere, da vplivajo na splošno kakovost življenja, je čas za temeljito spremembo življenjskega sloga, načina razmišljanja in aktivno delo na sebi. Zbrali smo nekaj najpogostejših navad, ki lahko vplivajo na poslabšanje tesnobe, zato je dobro, da jih znamo omejiti.

Duševno zdravje 09. 04. 2020 08.32

Izjemno boleča izkušnja, zaradi katere se konča marsikatera zveza

Kadar izvemo, da nas je partner prevaral, se nam zamajejo temelji medsebojnega odnosa, spoštovanja in zaupanja. Kako se soočiti s posledicami prevare, odpustiti ali poskusiti znova? Kako znova zaupati? O teh vprašanjih smo se pogovarjali z Anjo Kovačič, specialistko zakonske in družinske terapije.

Duševne motnje 18. 02. 2020 08.37

Mislite, da vas je preveč strah? Imate fobijo? Napade panike?

Kaj so anksiozne motnje? Kdaj nam strah in tesnoba pomagata, kdaj nas ovirata? Zakaj se v resnici pojavljajo napadi panike? In kaj storiti, če obsesivno preverjamo, ali smo izključili štedilnik? O vsem tem smo se pogovarjali s psihiatrinjo prof. dr. Mojco Zvezdano Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije.

Psiha 07. 02. 2020 10.13

Vse kar moraš vedeti o anksioznosti

Te pogosto skrbi in se ti zdi, da so stvari ušle izpod nadzora? Se ti zdi, da nisi dovolj dober/a, četudi se močno trudiš? Se ti ne ljubi ven in med vrstnike? Raje ostaneš doma?

Duševno zdravje 06. 02. 2020 07.42

Ko nam življenje uničuje obsesivno-kompulzivna motnja

Obsesivno-kompulzivno motnjo je mogoče premagati ter zaživeti bolj srečno. Z Aleksandro P. Meško, specialistko klinične psihologije, smo se pogovarjali, kako sprejeti neprijetne, obsesivne misli in kako se znebiti kompulzij, fizičnih postopkov, ki smo jih razvili, da bi zmanjšali občutek tesnobe, ki se pojavi ob misli, ki nam ni všeč.

Duševno zdravje 08. 01. 2020 07.58

Razmišljate o digitalnem detoksu?

Ker se trenutno veliko pogovorov vrti v smeri novoletnih zaobljub, kamor sodijo tudi zaobljube o manjši uporabi telefona, družbenih omrežij in drugih spletnih platform, smo zbrali 3 učinkovite korake, ki vam lahko olajšajo težke začetke. Vsi vemo, da si danes bolj težko predstavljamo življenje brez prisotnosti na spletu, po drugi strani pa veliko preveč časa preživimo na aplikacijah, ki so postala slaba navada. Kako se odločiti za digitalni detoks in kako poiskati boljši nadomestek, si preberite v spodnjih namigih.

Bolezni 29. 12. 2019 13.59

Tourettov sindrom ima približno dva tisoč Slovencev

Tourettov sindrom ali sindrom Gilles de la Tourette je kompleksna nevrološko-psihiatrična motnja, za katero so značilni nehoteni telesni gibi ali tiki ter nenadzorovani vokalni glasovi. Gre za motnjo, ki se kar trikrat pogosteje pojavlja pri dečkih, kot pri deklicah. S tiki se običajno pokaže v otroštvu, ponavadi med šestim in osmim letom. Tourettov sindrom pa ima približno 2000 Slovencev.

Osebna rast 11. 09. 2019 10.46

Znebite se bremen in 'smeti', ki vam ležijo na duši

Skoraj vsak od nas se je že znašel v stiski na različnih področjih življenja, a če je nismo prepoznali, se zato tudi nismo znali izviti iz njenega objema. Največkrat pravimo, da smo ali zaradi preobilice dela v službi ali natrpanega urnika doma, pod stresom, a v ozadju je veliko več, kar nam greni vsakdan, krha naše odnose, obremenjuje naše srce in um ter zato dolgoročno škoduje našemu zdravju. Nenehni občutki zaskrbljenosti, jeze, strahu, dvoma, hrepenenja, osamljenosti, manjvrednosti, odtujenosti in krivde niso tako nedolžni. Če se jih ne znebimo, se lahko razvijejo tesnoba, depresija, panični napadi, obsesivno-kompulzivne motnje, različne fobije, izgorelost in psihosomatske motnje (glavobol, migrena, bolečine v telesu, okvare notranjih organov, kožne bolezni, težave z rodili in sečili, bolečine v hrbtu, želodcu, motnje v delovanju ščitnice), a če jih znamo prepoznati in pravilno 'pospremiti' iz našega telesa, srca in misli, lahko bistveno izboljšamo kakovost našega življenja in odnosov ter z nasmehom na obrazu premagujemo vsakodnevne izzive.

Bolezni 16. 08. 2019 13.53

Najhitreje naraščajoča razvojna motnja

Avtizem je najhitreje naraščajoča razvojna motnja - pogostost avtizma je v zadnjih dveh desetletjih narasla za več 10x, prizadene več kot 1 % populacije.

Bolezni 28. 05. 2019 16.33

Sindrom izgorelosti uradno priznan kot kronično stanje

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je sindrom izgorelosti uradno priznala kot bolezen, a se danes opravičila in pojasnila, da ne gre za bolezen, ampak kronično stanje. Izgorelost opisuje kot 'kronični stres na delovnem mestu'.

POPovi zdravniki 20. 09. 2014 23.28

Komorbidnost OKM in depresije

Pozdravljeni. Je možno imeti obsesivno-kompulzivno motnjo in depresijo hkrati?

POPovi zdravniki 14. 09. 2014 20.44

Motnje hranjenja

Pozdravljeni! Stara sem 21 let in se že 4 leta borim z motnjami hranjenja. Začelo se je z anoreksijo, ki se je nato spreobrnila v bulimijo(ne bruham, obsesivno telovadim). Lani septembra sem se odloči...

POPovi zdravniki 12. 06. 2014 14.37

OCD IN ZDRAVLJENJE

Pozdravljeni! Imam znanca za katerega mislim da trpi za obsesivno kompulzivno osebnostno motnjo, pa me zanima kaj so vzroki za nastanek te in kako lahko taki osebi pomagaš? Hvala in lep pozdrav

POPovi zdravniki 10. 06. 2014 10.55

Obsesivno kompulzivna motnja

Pozdravljeni! Pišem vam zaradi svojega očeta(55). Pred nekaj leti sem ugotovil, da ima različne težave. Najbolj se kažejo pri hrani. Nobene hrane ne upa jesti, razen hrane, ki si jo sam pripravi. Prav...

POPovi zdravniki 24. 11. 2013 20.51

Obsesivno kompulzivna motnja

Zdravo!sem 12 letna punca.pri 10 letih sem ugotovila da je z mano nekaj narobe vedno sem mislila da se bo mojim domačim kaj zgodilo in sem delala čudne stvari:(prižigala in vgaševala luči večkrat pogl...

POPovi zdravniki 08. 04. 2013 10.44

Strahovi med nosečnostjo

Pozdravljeni! S partnerjem sva se 4 leta (jaz 35 on 40 let) trudila, da bi spočela otroke, kar nam je po 4 postopkih umetne oploditve in dveh operacijah, sicer v naravnem ciklu, tudi uspelo. Sedaj ...

POPovi zdravniki 31. 12. 2012 12.56

KOMORBIDNOST DEPRESIJE IN OKM

Pozdravljeni, Že 3 mesece jemljem Paroxat zaradi, pozabljivosti, živčnosti, zmedenosti, razdražljivosti, utrujenosti, nespečnosti itd. V prvih 2 mesecih sem imela stranske učinke, ki so skoraj povs...

POPovi zdravniki 16. 12. 2012 09.52

ZANESENOST

Pozdravljeni! Imam hud problem.... všeč mi je nek fant in ga kar ne morem pozabiti. Dosti starejši je od mene in nikoli ne bom morala biti z njim a vseeno sem zanemarila šolo, ne morem več misliti ...

POPovi zdravniki 26. 10. 2012 16.26

Zbiranje, shranjevanje stvari

Pozdravljeni naša babi se je selila v poznih letih, proti svoji volji iz ene stanovanjske hiše v drugo. seboj je pripeljala številne stvari, ki pa jih v 15 letih še ni razpakirala.. poleg tega ima vs...

POPovi zdravniki 10. 09. 2012 22.57

PREKINITEV DEPO TERAPIJE

Pozdravljeni!Imam obsesivno kompulzivno motnjo in aspergerjev sindrom,jemljem eno leto tudi depo ijekcijo risperdal.Ali lahko umreš,če nenadno prekineš s to terapijo?Za odgovor se vam vnaprej ...

POPovi zdravniki 16. 08. 2012 18.27

SKUPINE AD

Pozdravljeni! Prosim Vas, da mi odgovorite na vprašaje v zvezi s čustevno otopelostjo po AD. Sam namreč kakšno leto zaradi depresivno anksiozne motnje jemljem Cipralex, ki mi je že drugič čud...

POPovi zdravniki 14. 08. 2012 22.25

OCD IN AŽS

Pozdravljeni, hodim k psihiatrinji kjer se zdravim za obsesivno kompulzivno motnjo in vsiljivkami. To podatek moja psihiatrinja ni vedela, zato sprašujem vas. Velikokrat se mi zgodi, ko dobim vs...

POPovi zdravniki 28. 07. 2012 12.29

REMISIJA OCD

Pozdravljeni!Ali je obsesivno kompulzivna motnja z vedenjskimi motnjami ozdravljiva in ali je pri teh motnjah možno ukinit zdravila čez čas ali je zaradi tega potrebno jemati zdravila celo življenje?Z...

POPovi zdravniki 24. 07. 2012 21.29

DEPOTNA TERAPIJA

Pozdravljeni!Star sem 22 let.Imam depo injekcijo risperdal consta 37.5 mg na dva tedna.Zdravim se za obsesivno kompulzivno motnjo,tourettov sindrom in hiperaktivnost.Pred letom dni so mi predpisali ri...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996