od

Kaj so protibolečinske 'blokade' in ali so vedno najboljša izbira?
Bolniki, ki trpijo zaradi bolečin, pogosto mislijo, da so tako imenovane 'blokade' edini način za olajšanje. Najprej pa moramo razumeti, kaj blokade sploh so.

Tukaj boste na specialistični pregled sprejeti v zgolj 5 dneh!
Poškodba gležnja, kolena ali pa roke se nam lahko zgodi nenadoma, pogosto takrat, kadar je sploh ne pričakujemo. A ko se zgodi, je pomembno, da pridemo čim prej do prave diagnoze in zdravljenja. Prav toliko pomembno je, da pri bolezenskih stanjih pridemo hitro do zdravnika. Preverite, zakaj, in kaj lahko naredite sami, da preprečite zaplete, ki bi se lahko zgodili s predolgim čakanjem na zdravljenje.

Kakšna je razlika med bakterijsko in atipično pljučnico?
Sezona respiratornih obolenj se je začela in med njimi je tudi pljučnica. Nevarna je predvsem za kronične bolnike, starostnike, dojenčke in za vse, ki imajo težave s slabim imunskim sistemom. Večkrat se zgodi, da dokler smo zdravi, niti ne pomislimo, kako zelo so v resnici pomembna naša pljuča.

Težave z erekcijo so lahko povezane s srčnimi boleznimi
Težave pri doseganju in vzdrževanju erekcije so neprijetna zadeva, s katero pa se srečuje kar tretjina moških, starejših od 40 let. Strokovnjaki pri tem poudarjajo, da so težave z erekcijo velikokrat povezane s kardiovaskularnim sistemom.

Ena najpogostejših bolezni prebavnega sistema
Bolečine v želodcu in različne prebavne motnje naj bi bile ene najpogostejših motenj, s katerimi se srečujejo tako družinski zdravniki kot gastroenterologi.

Klara Čampa: Ko zboliš, se ti prioritete življenja obrnejo
(Rožnati) oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. O tej bolezni, zdravljenju, preizkušnjah, skozi katere gredo bolniki, in o življenju z boleznijo smo se pogovarjali s Klaro Čampa, ki je pri 29 letih tudi sama zbolela za rakom na dojkah.

Zakaj mnogo žensk še vedno uporablja navadne higienske vložke za oslabljen mehur?
Vsaki četrti ženski, starejši od 35 let, lahko pojavi nehoteno uhajanje urina1. Mnoge ženske pa še vedno uporabljajo navadne higienske vložke, da se zaščitijo pri uhajanju urina. Večina žensk ne ve, da obstajajo vložki, posebej zasnovani za vpijanje urina, in ne ve kako zelo se razlikujejo od higienskih.

Posledice pretiranega sedenja niso nedolžne
V sodobnem času ure in ure preživimo za računalnikom, ne glede na to, ali ga uporabljamo za delo ali za sprostitev in zabavo. Toda pretirano sedenje in pomanjkanje telesne aktivnosti lahko močno vpliva na naše zdravje.

Svetovni dan srca: Povišan holesterol je škodljiv za vsakogar
Bolezni srca in ožilja predstavljajo enega glavnih vzrokov smrti v svetu. Zvišan holesterol je, kot poudarjajo pri Združenju kardiologov Slovenije, škodljiv za vsakogar. Veliko lahko naredimo z zdravimi navadami in preventivo.

Pred začetkom novega študijskega leta ne pozabite na to
Najprej najpomembnejše – vsak študent je bil v vaši situaciji. Nismo vedeli, kaj, kako in kdaj, niti in še najmanj pa zakaj.

Tega zagotovo še ne veste
Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi. Prav zaradi tega je njegova zaščita ključnega pomena, krepitve pa se je potrebno lotiti celostno in pri tem paziti še na zdravo prebavo, ki je središče naše imunosti. Razkrivamo, zakaj je temu tako, in svetujemo, kako lahko okrepite svoj imunski sistem na povsem naraven način.

Prednosti in slabosti intuitivnega prehranjevanja
Na kratko – koncept intuitivnega prehranjevanja poenostavljeno predstavlja filozofijo proti dietam in ljudje, ki sprejmejo to tehniko intuitivnega prehranjevanja, niso nikoli na dieti, ne pazijo nujno na to, kakšne količine hrane pojejo, ker pojedo toliko, kolikor 'čutijo', da je prav za njihovo telo. Kakšne so prednosti takšnega prehranjevanja, kakšne so slabosti?

Miselnost žrtve: Nemogoče je biti šofer življenja, če igramo vlogo žrtve
"Kaj sem naredil, da sem si to zaslužil? Spet sem vsega jaz kriv. Nikoli ne bo bolje." Posamezniki z miselnostjo žrtve se nenehno počutijo, kot da nimajo nadzora nad situacijami in življenjem in se jim dogajajo same slabe stvari, za večino teh pa krivijo druge. Gre za občutek nemoči in pasivnosti, ki ga pogosto spremlja tudi razmišljanje, da je ves svet naperjen proti njim. Zanje so značilni tudi izrazita vdanost v usodo, jemanje stvari preveč osebno in zamerljivost do drugih.

5 načinov, kako lahko pametne ure izboljšajo vaše zdravje
Sodobni svet, ki je osredotočen na tehnologijo, nam omogoča, da zlahka zapademo v sedeč življenjski slog. V službi smo pogosto priklopljeni na računalnike, doma preživljamo čas na napravah in imamo avtomatizirane domače sisteme, ki lahko prižgejo luči ali televizorje. Vendar nas lahko tehnologija tudi spodbuja k izboljšanju zdravja, saj nam pomaga spremljati vitalne znake ali nam celo pomaga, da ostanemo na tekočem z zdravili in obvladujemo svojo bolezen.

Organska hrana: Kaj je res in kaj ni?
Hiter življenjski ritem vpliva tudi na naše navade, hkrati pa se vse bolj zavedamo, kakšnega pomena je pestra in uravnotežena prehrana, ki nas lahko ohranja pri močeh, zdrave in vitalne. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da se vedno več govori o organski hrani.

Razlogov, zakaj uživati korenje, je veliko
Številne generacije so svojim otrokom priporočale, naj za boljši vid jedo korenje. Je to res? Kakšne so resnične koristi korenja in kaj vse vsebuje, si lahko preberite v spodnjih vrsticah.

Ste introvert ali ekstrovert? Mogoče kaj drugega?
Ljudje se večkrat sprašujemo, kdo pravzaprav smo in kam sodimo. Vsak od nas se ponaša z določenimi lastnostmi, ki tako ali drugače lahko vplivajo na naša življenja. Med bolj poznanimi tipi osebnosti največkrat navajamo introverte ali ekstroverte, medtem ko je redko kdo le eno ali drugo.

Kaj moraš vedeti, preden prvič vkorakaš na fakulteto?
S koncem srednje šole se konča, priznamo ali ne, pomembno obdobje našega življenja. Nismo več najstniki, nismo pa še odrasle osebe. In prvi vstop na fakulteto, ki si si jo izbral, je vsekakor pomemben mejnik v tvojem življenju!

Nasveti nevroznanstvenice za preprečevanje demence
Dr. Lisa Mosconi, nevroznanstvenica, je za portal healthista razkrila nekaj nasvetov, ki naj bi dokazano pomagale preprečevati demenco.

Najpogostejše bolezni ščitnice
Ščitnica je majhna žleza, ki spominja na metuljasto obliko in se nahaja na vratu pod sapnikom. In čeprav je ne vidimo ali ne zatipamo, to še ne pomeni, da nima pomembne funkcije v našem telesu. Njena naloga je, da tvori ščitnične hormone, ki skrbijo za normalno delovanje našega telesa, zato brez nje ne moremo živeti.

Tako se lahko to zimo izognete boleznim
Ko smo zdravi, ne razmišljamo o svojem imunskem sistemu in kako dobro je ta pripravljen na boj z virusi, gripo in ostalimi škodljivci, ki ogrožajo naše zdravje. Pa bi morali! V prvi vrsti je treba konstantno skrbeti za optimalno ravnovesje v našem organizmu, kjer poleg imunskega izjemno pomembno vlogo igra tudi prebavni sistem. Razkrivamo, kako lahko enostavno, v zgolj petih korakih, korenito okrepite svoj imunski sistem in obenem ponotranjite zdrave življenjske navade.

Zakaj je pomembno govoriti o svojih izkušnjah, težavah in izzivih?
V življenju se vsi srečujemo z večjimi in manjšimi težavami, izzivi, (pre)izkušnjami, pa tudi spoznanji, ki včasih zamajejo trdnost tal pod nogami. Zlasti obdobje odraščanja je polno vzponov in padcev, ki prebudijo pisano paleto čustev, s pomočjo katerih spoznavaš sebe in svet. A pomembno je, da doživljanja – tudi tista manj prijetna – deliš z ljudmi, ki jim zaupaš, saj je to pomemben del upravljanja s svojimi čustvi in seveda duševnega zdravja nasploh.

Nasveti za boljše spanje pri prehladu
Ko smo prehlajeni, lahko spanje predstavlja svojevrsten izziv. Simptomi, kot je zamašen nos, lahko otežijo dihanje, medtem ko nas lahko kašelj in bolečine v mišicah ohranjajo budne.

Alergijski rinitis in astma: kako lajšati nelagodje?
Najpogostejša oblika, alergijski rinitis, je tesno povezan z astmo, velikokrat pa prihajata kar v 'paru'.

Interpersonalni konflikti: tipi, primeri in rešitve
Interpersonalni ali z drugo besedo medosebni konflikt se zgodi, ko med dvema ali več osebami pride do nestrinjanja. Nesoglasja se v večini primerov nanašajo na razlike v ciljih, vrednotah, stališčih in željah. Pojavljajo se v vseh okoljih, kjer so vpleteni ljudje: doma, v službi in šoli. Brez konfliktov v življenju ne gre, saj smo si ljudje med seboj različni, a na srečo obstaja več načinov, kako jih učinkovito presegati.

Jane Fonda sporočila, da ima Ne-Hodgkinov limfom. Kakšni so simptomi in zdravljenje?
Svetovni dan ozaveščanja o limfomu obeležujemo 15. oktobra. Limfomi so maligne bolezni, katerih tumorske celice izvirajo iz limfnega sistema. Gre za bolezen, ki je sorodna levkemiji, povzroča pa jo tudi maligna sprememba limfocitov in njihovo nenadzorovano razmnoževanje.

8 nasvetov za preprečevanje okužbe mehurja
Okužba mehurja je sila neprijetna zadeva in skoraj vsak jo kdaj doživi, še posebej ženske, ki so že zaradi anatomske zasnove bolj nagnjene k cistitisu (po domače povedano je to prehlajen mehur). Ženska sečnica je namreč v povprečju krajša, hkrati pa leži blizu anusa, kar olajša dostop patogenim mikroorganizmom in s tem se povečajo tudi možnosti za vnetje mehurja.

5 stvari za alkoholnega 'mačka', ki naj bi dejansko delovale
Najboljše je seveda zdravo in zmerno pitje alkoholnih pijač, a vsi vemo, da se občasno lahko vsakemu zgodi, da zjutraj zaradi alkohola zaboli glava. Predstavljamo nekaj načinov, da se znebite alkoholnega mačka, ki naj bi po navedbah portala healthista dejansko delovali!

Zdaj je pravi čas, da okrepite svoj imunski sistem
Sveža in vse bolj meglena jutra so najbolj jasen znak, da vstopamo v jesen, z njo pa prihaja sezona prehladov in gripe. V hladnem vremenu se virusi namreč širijo veliko hitreje, saj so prostori bolj ogrevani in slabše prezračevani, mraz pa povzroči tudi padec imunske odpornosti. Ravno zato je izjemno pomembno, da še pred prihodom hladnejših dni dobro okrepimo svoj imunski sistem in naše telo pripravimo na vse zimske izzive. Razkrivamo, kako se tega lotiti na naraven način!

Kaj je čustvena praznina?
Ne čutim ničesar; ne veselja, ne žalosti, še jeze ne. Kot da bi bil v sebi prazen in občutek je neznosen, so pogosta pričevanja oseb, ki izkušajo čustveno praznino. Gre za stanje otopelosti, v katerem ne izražamo čustev in imamo občutek, da ne čutimo ničesar. V nadaljevanju preverite, zakaj do tega pride, kako takšno stanje preprečiti in tudi kako se z njim spoprijeti.