odkrivanje rakavih bolezni

Devetkrat so ji odrekli pomoč, nato pa je tiho preminila
Mlada mati je preminila za posledicami raka na materničnem vratu, po tem ko je kar devetkrat obiskala zdravnika zaradi nenehne napihnjenosti, utrujenosti in bolečin v trebuhu. A zdravniki so brez testiranja preprosto odločili, da je premlada, da bi imela to bolezen.

Boleča in srbeča rana je lahko znak kožnega raka
Boleče in srbeče kožne rane so lahko znak kožnega raka, so opozorili ameriški dermatologi. Dobro je, da simptome kožnega raka prepoznate čim prej in ob sumu na nenavadno kožno spremembo obiščete svojega zdravnika.

Izognite se najbolj smrtonosnim rakom!
Najpogostejši raki niso vedno najbolj smrtonosni, a vendar se iz leta v leto zvišuje tako število rakavih bolnikov kot tudi smrti kljub vedno boljši diagnostiki in zdravljenju. Kako preprečiti in pravočasno odkriti najbolj smrtonosne oblike raka?

S tekom podarite upanje!
Rak dojke je najpogostejša oblika raka med ženskami, ki pa je visoko ozdravljiv, če je dovolj zgodaj odkrit. Da bi pomagali širiti osveščenost o tej vrsti raka in tako pomagali reševati življenja, se udeležite športno-dobrodelnega dogodka Tek in hoja za upanje.

Psi lahko zavohajo pljučnega raka!
Pes ni le človekov najboljši prijatelj, temveč je lahko tudi rešitelj njegovega življenja. Strokovnjaki so namreč odkrili, da lahko pravilno izurjeni psi zavohajo pljučnega raka, ko je ta še v zgodnji fazi.

Dejstva o raku, ki jih je dobro poznati
Vsako leto za različnimi oblikami raka zboli kar 12.000 Slovencev, umre pa jih nekaj več kot 5500. Tako se rakava obolenja uvrščajo med najpogostejše vzroke smrti pri nas. Več o tem, kako se izogniti rakavim obolenjem in kdo jim je najbolj izpostavljen, nam je povedala vodja Registra raka izr. prof. dr. Maja Primic Žakelj z Onkološkega inštituta.

Kolorektalnemu raku se lahko popolnoma izognete!
Črevo, zadnjica in izločanje so tema, o kateri se v našem kulturnem okolju ne govori veliko, kar je najverjetneje eden od razlogov, da ljudje s tovrstnimi težavami v Sloveniji ne gredo k zdravniku, dokler niso težave zares hude.

Štirje najpogostejši raki pri moških
Med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj pri moških se pri nas pojavljajo rak prostate, pljuč, kože in debelega črevesja. Kakšni so simptomi in kaj lahko moški preventivno naredijo, da zmanjšajo tveganje? Preverite!

Ste izpostavljeni kožnemu raku?
V zadnjih nekaj letih se je obolevnost za rakom kože močno povečala in danes je kožni rak pri Slovencih eno najpogostejših rakavih obolenj. Preverite, kako prepoznati nevarno kožno znamenje in kako zmanjšati tveganje za kožnega raka.

Biopsija – strah in trepet mnogih ljudi
Čakanje na biopsijo je stresno že samo po sebi, saj se vedno bojimo najhujšega. Še huje pa je, če ne vemo, kaj je biopsija, kako poteka in katere vrste tega diagnostičnega postopka obstajajo.

Zakaj se moški izogibajo zdravnika?
V povprečju ženske živijo 5,1 leta dlje kot moški. Je morda vzrok za to tudi v temu, da se moški izogibajo zdravniku in zavračajo številne preventivne teste, ki bi jim lahko rešili življenje?

'Z rakom se lahko okužim na stranišču!'
V Veliki Britaniji so med mladimi opravili raziskavo o njihovem poznavanju rakavih obolenj in prišli do zaskrbljujočih ugotovitev. Mladi namreč ne vedo ničesar o tej bolezni!

Slovenija po rezultatih zdravljenja raka na dnu evropske lestvice
Po podatkih evropske raziskave Eurocare je Slovenija po rezultatih zdravljenja raka na samem dnu lestvice, po stopnji umrljivosti pa v zgornji polovici.

Napredek na področju raziskav izvora kožnega raka
Raziskovalci, ki delujejo pod okriljem Evropske unije, so odkrili celice, ki so vzrok za nastanek najpogostejših oblik kožnega raka.

Zaradi raka bo letos umrlo skoraj 8 milijonov ljudi
Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da se utegne letno število smrti zaradi najrazličnejših oblik raka do leta 2030 povzpeti na 17 milijonov. Samo letos naj bi rakava obolenja vzela življenje kar 7,6 milijona ljudi.

Šest preiskav, ki vam lahko rešijo življenje
Vsaj enkrat v letu bi morali oditi k zdravniku, da opravi temeljit sistematski pregled. Če bo med pregledom posumil, da imate kakšno nevarno bolezen, vas bo napotil na nadaljne preiskave. Predstavljamo vam šest najpogostejših preiskav, ki že vrsto let rešujejo na tisoče življenj.

Ste izpostavljeni raku debelega črevesa?
Rak debelega črevesa in danke, imenovan tudi kolorektalni rak, je v Sloveniji med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj. Po zadnjih podatkih letno zboli več kot 700 moških in več kot 500 žensk.

Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.
Internistka, ki se ukvarja z diagnostiko in z zdravljenjem pljučnih bolezni.