odkrivanje

Kako uporabiti test za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu?
S testom za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu lahko že zelo zgodaj ugotovite, ali potrebujete natančnejšo preiskavo črevesa, in načrtujete zdravljenje, preden bo prepozno. Kako pravilno uporabiti test?

'Doživela sem tudi 100 napadov na dan!'
''Vsa sem se tresla in nisem mogla govoriti'' pripoveduje Amanda, ki je prvi napad epilepsije doživela pri osmih letih. Z leti se je njeno stanje močno slabšalo. V najhujših časih je tako doživela tudi do 100 napadov na dan.

Zaradi raka bo letos umrlo skoraj 8 milijonov ljudi
Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da se utegne letno število smrti zaradi najrazličnejših oblik raka do leta 2030 povzpeti na 17 milijonov. Samo letos naj bi rakava obolenja vzela življenje kar 7,6 milijona ljudi.

20 let je čakal, da bo umrl
51-letnemu Škotu so zdravniki pred 20 leti napačno diagnosticirali bolezen, ki povzroči počasno umiranje. Ko so ugotovili, da ni razvil še nobenih simptomov bolezni, so se mu opravičili za napako.

Novo upanje za bolnike z demenco
Britanski znanstveniki so prišli do revolucionarnega odkritja. S preprostim pregledom oči lahko vidijo, ali so začele odmirati možganske celice, in posledično napovejo, ali bo človek čez 10 do 20 let podlegel demenci.

Šest preiskav, ki vam lahko rešijo življenje
Vsaj enkrat v letu bi morali oditi k zdravniku, da opravi temeljit sistematski pregled. Če bo med pregledom posumil, da imate kakšno nevarno bolezen, vas bo napotil na nadaljne preiskave. Predstavljamo vam šest najpogostejših preiskav, ki že vrsto let rešujejo na tisoče življenj.

Izumili žvečilni gumi za odkrivanje malarije!
Po lepilu za kosti, bioničnih očeh, vgradnih nedrčkih in številnih drugih nenavadnih 'izumih' so zdaj v ZDA izumili žvečilni gumi za ugotavljanje prisotnosti malarije v organizmu!

Aids ne pomeni nujno smrtne obsodbe
Trenutno je v Sloveniji z virusom HIV okuženih 310 ljudi. Med okuženimi je največ homoseksualnih moških, HIV pa je vedno pogostejši tudi med starejšimi – tretjina okuženih je namreč stara nad 50 let.

Ste izpostavljeni raku debelega črevesa?
Rak debelega črevesa in danke, imenovan tudi kolorektalni rak, je v Sloveniji med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj. Po zadnjih podatkih letno zboli več kot 700 moških in več kot 500 žensk.

Resnična zgodba: Življenje z osteoporozo
62-letna Mojca je pred devetimi leti izvedela, da se gostota njenih kosti manjša. A na začetku je kazalo, da ima le osteopenijo, za katero mnogi zdravnik pravijo, da je predhodnica osteoporoze. Čeprav vsi bolniki z osteopenijo ne dobijo osteoporoze, se je Mojčina zgodba obrnila drugače.

Brezplačno se testirajte za hepatitis C
Ker je zgodnje odkrivanje hepatitisa C izjemno pomembno, je Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja organizirala brezplačna in anonimna testiranja za okužbe z virusom hepatitisa C.

Z aktivnostjo nad raka dojk
V Evropi na leto odkrijejo približno 430.000 novih primerov raka dojk; 10 do 16 odstotkov naj bi bila posledica preslabe telesne dejavnosti.

Razvoj dojenčka: 12. mesec
Dojenček vam bo pri svojih dvanajstih mesecih zelo rad pokazal svojo privrženost. Kadar koli bo le imel priložnost, vas bo obsipal s poljubi in objemi.

Roditi zdravega otroka
Presejalni testi so v nosečnosti izjemnega pomena za odkrivanje plodov s kromosomskimi in drugimi anomalijami.

VIDEO: Ženske, redno si pregledujte dojke!
Rak dojke je bolezen, pri kateri iz neznanega vzroka pride do nekontroliranega razmnoževanja in rasti različnih vrst izrojenih celic. Če vdrejo v limfni in krvni obtok, tvorijo metastaze v oddaljenih tkivih in organih.

Samopregled testisev vam lahko reši življenje
Za zgodnje odkrivanje raka je ključnega pomena redno samopregledovanje. Zato bi si tudi moški morali enkrat mesečno pregledati svoja moda.

Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.
Internistka, ki se ukvarja z diagnostiko in z zdravljenjem pljučnih bolezni.

Recesija nam uničuje zdravje!
Evropska komisija in Svetovna zdravstvena organizacija opozarjata, da se bo zaradi finančne krize povečalo število obolenj. Ljudje bodo pogosteje zbolevali za različnimi oblikami raka, precej pa se bo povečao tudi število psihičnih bolezni. Kriza pa bo zaradi grozeče revščine in nezaposlenosti najverjetneje povzročila tudi povečanje mentalnih obolenj in samomorov. Kako se zaščititi in ukrepati, nam je razložila psihologinja Andreja Pšeničny.

Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Onkolog, ki opravlja diagnostične postopke za odkrivanje rakavih obolenj, usmerja bolnike v nadaljnje preiskave in jim svetuje najprimernejše metode zdravljenja.

dr. Igor Fajdiga, dr. med.
Otolog, katerega področje dela zajema odkrivanje, zdravljenje in rehabilitacijo po zdravljenju raka v področju glave in vratu.

Darija Strah, dr. med.
Ginekologinja, ki se poleg rednega ginekološkega dela ukvarja tudi z ultrazvočno diagnostiko, vodenjem ploda, odkrivanjem rakavih obolenj na rodilih in prsih ter zdravljenjem osteoporoze.