odmerki

Shisandra – jagoda, ki jo morate poizkusiti
Imate težave s koncentracijo? Ste brez razloga utrujeni? Vam zimska sivina povzroča preglavice in depresivno razpoloženje? Se je sivina prikradla tudi med rjuhe in je vaše spolno življenje bolj klavrno? Bi ga radi popestrili? Jagoda vitalnosti vam bo pomagala rešiti vaše težave.

Ne pretiravajte z vitamini
Z vsakodnevno prehrano v današnjem času zaužijemo manj vitaminov in mineralov, kot jih naše telo potrebuje. Ravno zaradi tega obstaja na tržišču na stotine različnih prehranskih dopolnil, ki nadomestijo pomanjkanje telesu potrebnih snovi. Toda kje je meja?

Kako vas lahko ubije celo navaden prehlad
Mislite, da delate v svoje dobro, pravzaprav pa si škodujete. Če ne upoštevate navodil za uporabo zdravil, vas dejansko lahko ubije celo navaden prehlad.

Strukturirana samokontrola pri sladkorni bolezni
Strukturirana samokontrola vodi do boljše urejenosti glikemije in je pomembna tako za bolnika kot za zdravstveni tim.

Jesen je pravi čas za cepljenje proti klopnemu meningitisu
V UKC Ljubljana opozarjajo, da je prav jesenski čas najprimernejši za začetek cepljenja proti nevarnim klopnim meningoencefalitisom. Da bo zaščita res učinkovita, se je treba najprej cepiti s tremi odmerki cepiva, nato pa s posameznim poživitvenim odmerkom na tri do pet let.

Miti o prehladu – kaj je res in kaj ne?
Jesen je čas prehladov in prav smrkanje, kašljanje ter splošno slabo počutje nam lahko zagrenijo sicer lepe jesenske dni, ki bi jih lahko preživeli v naravi. O tem, kako ugnati prehlad in se čim prej pozdraviti, krožijo mnoge govorice. Kaj je res in kaj ne?

Cepljenje proti virusu HPV: Da ali ne?
Starši osnovnošolk se bodo letos spet odločali o tem, ali se bodo njihove hčere v letošnjem letu cepile proti HPV ali ne. Ste med njimi tudi vi in še vedno ne veste natanko, kako bi ravnali?

Potujete v daljne dežele? Cepite se proti hepatitisu
Boste v kratkem odpotovali v daljne dežele, kot so Afrika, Bližnji in Daljni vzhod, Indija, Azija, Južna in Srednja Amerika? Potem se cepite proti okužbi z virusom hepatitisa A in B.

Cepite se proti nevarnim bakterijam – pnevmokokom!
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe in so med drugim vzrok za to, da kar 60 odstotkov otrok do prvega leta starosti zboli za akutnim vnetjem srednjega ušesa. S pravočasnim cepljenjem je otroke in seveda tudi odrasle mogoče učinkovito in uspešno zaščititi.

Zaščitite se proti klopnemu meningoencefalitisu
''Ko vidim bolnike s klopnim meningoencefalitisom, mi niti na kraj pameti ne pade, da se ne bi cepil. Tako se tudi svojci bolnikov navadno odločijo za cepljenje. Zakaj ne bi preprečili bolezni, če imamo to možnost,'' pove predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja prof. dr. France Strle iz UKC LJ.

Pomanjkanje spanja lahko resno načne zdravje!
Tako za nemoten razvoj otrok kot za nemoteno delovanje v odrasli dobi je ključnega pomena dovolj kakovostnega spanja. Moten spanec lahko namreč povzroči številne zdravstvene težave – od nihanj razpoloženja, težav s spominom in koncentracijo do oslabljene imunosti ter diabetesa.

Z magnolijo nad bolezni modernega časa
Magnolije, ki bodo kmalu zacvetele, so veliko več kot le prečudovite okrasne rastline. V kitajski medicini lubje magnolije že stoletja uporabljajo za zdravljenje številnih težav, učinkovito pa naj bi bilo celo pri preprečevanju rasti tumorjev, pri lajšanju bolečin pri revmi in menstrualnih težavah, zdravilo pa naj bi celo alkoholno bolezen jeter.

Je lahko lomljenje tablet na manjše kose nevarno?
Belgijski raziskovalci pravijo, da zaradi lomljenja tablet na manjše kose oboleli vase ne dobi natančno odmerjenega odmerka zdravila, kar je lahko v primerih nekaterih bolezni sila nevarno. Kar 31 odstotkov prelomljenih tablet je imelo zaradi lomljenja zmanjšano vsebnost zdravilnih učinkovin.

Preveč D-vitamina vam lahko škodi
Če jemljete vitamin D kot prehransko dopolnilo, pozor. Lahko ga jemljete preveč in svojemu telesu povzročite resno zdravstveno stanje, imenovano hipervitaminoza D.

Se zdravimo s strupi?
Ko smo bolni, potrebujemo nekaj za boljše počutje. Kaj pa, če bi vam zdravnik namesto zdravil predlagal, da spijete nekaj strupa? Preverite, kateri smrtonosni strupi so v vaših zdravilih!

Popotniki, pazite se nevarnih bolezni!
Če potujete v tropske in druge oddaljene kraje, je nevarnost, da boste zboleli za katero od tropskih bolezni, veliko večja. Katere bolezni vam grozijo in kako se lahko pred njimi zaščitite, smo povprašali infektologa mag. Branka Šibanca.

Ste pod stresom? Pomagajte si z vitaminom B
Vitamini so organske snovi, potrebne za življenje. Bistveni so za normalno delovanje telesa, za uravnavanje presnove, rast, razmnoževanje in delovanje tkiv ter organov.

Alergija na zdravila je lahko usodna!
Alergična reakcija na zdravila se lahko kaže v obliki srbečega izpuščaja, slabosti, glavobola ali driske, lahko pa je odziv telesa veliko hujši. Če se zožijo dihalne poti in nenadoma močno pade krvni tlak, lahko bolnik brez takojšnjega zdravljenja celo umre.

Šest preiskav, ki vam lahko rešijo življenje
Vsaj enkrat v letu bi morali oditi k zdravniku, da opravi temeljit sistematski pregled. Če bo med pregledom posumil, da imate kakšno nevarno bolezen, vas bo napotil na nadaljne preiskave. Predstavljamo vam šest najpogostejših preiskav, ki že vrsto let rešujejo na tisoče življenj.

Izjemno! Injekcija vitamina v enem dnevu skrči tumor!
Angleški strokovnjaki so prišli do izjemnega odkritja. Pri testiranju so ugotovili, da z vbrizgavanjem vitamina E v krvni obtok, lahko skrčijo tumor že v enem dnevu, medtem ko v desetih dneh tumor povsem izgine. Za zdaj so raziskave omejili na možnost uničenja kožnega raka.

Previdno z antibiotiki!
Antibiotiki so zdravila za zdravljenje bakterijskih okužb. Ker pa jih vse pogosteje uporabljamo brezglavo in neupravičeno, postajajo bakterije nanje odporne, zdravljenje pa vedno bolj neučinkovito in dolgotajno.

Ali poznate zdravilno rastlino ginko?
Ginko je najstarejša še živeča drevesna vrsta na svetu, ki obstaja že več kot 250 milijonov let.

Letos prvič brezplačno cepljenje za šestošolke
Prvo brezplačno cepljenje proti okužbam s humanim virusom papiloma (HPV) se bo za šestošolke pričelo z začetkom šolskega leta. Za cepivo, ki ščiti pred nastankom predrakavih oziroa rakavih sprememb, ki jih povzročajo HPV, se bodo starši otrok odločali prostovoljno.

Vsaka hoja ne koristi zdravju!
Hoja koristi zdravju le v primeru, da se je lotimo na pravi način. Če želite, da boste od hoje 'kaj imeli', morate upoštevati nekaj pravil. Nikoli pa ne smete spregledati prvega pravila, ki pravi, da hodimo v skladu s svojo kondicijo.