Vizita.si

odpoved

Tuje 30. 05. 2023 05.00

Vse zdravstvene bitke, s katerimi se je borila Tina Turner

Od srce parajočega otroštva in nasilja znotraj zakona do zdravstenih težav, slavni in mogočni pevki ni bilo prizaneseno. Predvsem v zadnjih letih svojega življenja se je soočala s kopico zdravstvenih težav – od možganske kapi do raka. Poglejmo si bolj podrobno.

Rakave bolezni 15. 05. 2023 05.00

Nasveti za zmanjšanje tveganja za razvoj rakavih obolenj

Evropski kodeks proti raku vsebuje 12 nasvetov za zmanjšanje tveganj za razvoj rakavih obolenj. Na prvem mestu tega kodeksa je kajenje. Na katere druge navade bi še morali biti pozorni?

Simptomi in bolezni 28. 04. 2023 05.00

Okužba jeter, ki se prenaša preko krvi

Hepatitis C je resna in pogosto tiha okužba jeter, ki jo povzroča virus hepatitisa C. Je ena od petih glavnih vrst hepatitisa (ostale štiri so hepatitis A, B ter manj pogosta D in E).

Simptomi in bolezni 19. 04. 2023 05.00

Boleč simptom, ki kaže na okužbo ledvic

Ena najpogostejših bolezni ledvic, ki se pojavlja pri vseh starostnih skupinah, je okužba, najpogosteje bakterijska, ene ali obeh ledvic. Kako prepoznati simptome?

Novice 11. 04. 2023 09.27

Vse pogostejša bolezen zamaščenih jeter in izkušnja Jureta Koširja

Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Kljub temu da skrbijo za nešteto življenjsko pomembnih funkcij, je zaskrbljujoče, da ima že vsak četrti Slovenec zamaščena jetra, pa se tega sploh ne zaveda! Premalo gibanja, nezdrave prehranjevalne navade, kajenje, alkohol, stres in pomanjkanje spanja, vse to in še več lahko vpliva na vaša jetra. Več o tem kako ukrepati in kako as slovenskega smučanja Jure Košir skrbi za delovanje svojih jeter si lahko preberete v nadaljevanju.

Duševno zdravje 27. 03. 2023 05.00

11 stvari, ki jih lahko naredite, ko niste v dobrem obdobju

V življenju obstaja kontrast med srečo in lahko rečemo: slabim obdobjem. Gibljemo se med enim in drugim ekstremom, večino časa pa preživimo nekje v sivi sredini. Slabi dnevi pridejo in grejo tako kot tudi dobri. Pomembno je, da se naučimo sprejemati oboje.

Simptomi in bolezni 23. 03. 2023 05.00

Bodite pozorni na simptome akutnega pankreatitisa

Kaj je akutni pankreatitis in kdaj in zakaj je lahko bolezen nevarna?

Simptomi in bolezni 10. 02. 2023 05.00

Tako si lahko pomagate pri driski

Lahko trdimo, da smo skoraj vsi odrasli ljudje vsaj enkrat v življenju imeli drisko. Drugačna zgodba pa je s kronično drisko, ki lahko bistveno vpliva na naše zdravje in splošno dobro počutje.

Simptomi in bolezni 31. 01. 2023 05.00

Odvisnost od sladkorja: odtegnitvena kriza in kako jo omiliti

Zmanjšanje vnosa sladkorja v telo je lahko odličen začetek bolj zdravega načina življenja. Odpoved sladkarijam pa ni lahka. Ponujamo vam koristne nasvete, kako to storiti in se znebiti posledic, ki jih lahko prinese odtegnitvena kriza.

Duševno zdravje 17. 01. 2023 05.00

Kaj je vagusni živec?

Vagusni živec ima pomembno vlogo v našem telesu, saj gre za enega najkompleksnejših živcev, ki ima izjemno velik vpliv na nas, pa naj si bo to fizično, čustveno ali mentalno. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko Evo Štajner.

Zdravje 07. 01. 2023 05.00

5 zdravstvenih težav, ki jih lahko rešite z jokom

V preteklosti je jok veljal za znak šibkosti, danes pa je jasno, da je izražanje čustev, skupaj z njimi pa jokanje, izjemnega pomena za naše fizično in psihično zdravje.

Bolezni 03. 01. 2023 05.00

Bi prepoznali simptome ciroze jeter?

Ciroza je nepopravljivo brazgotinjenje jetrnega tkiva. Pri napredovanih jetrnih obolenjih normalno jetrno tkivo nadomešča vezivo. Glavni dejavnik tveganja za razvoj jetrne ciroze je pretirano uživanje alkohola, seveda pa ni edini.

Srčno žilne bolezni 03. 01. 2023 05.00

Kaj je nenadni srčni zastoj?

Nenadni srčni zastoj je nenadna izguba delovanja srca, zaradi katere se oseba nenadoma zgrudi, izgubi zavest in preneha dihati. Srce preneha biti in kri preneha dotekati v možgane ter druge vitalne organe.

Srčno žilne bolezni 20. 12. 2022 05.00

Simptomi benignih tumorjev srca

Čeprav jih imenujemo benigni tumorji, njihov pojav v srcu nikakor ni nenevaren in ga ne smemo prezreti.

Življenjske zgodbe 08. 12. 2022 05.00

Tina (Sanjski moški): 'V nekaj tednih sem ostala povsem sama'

30-letna Tina Blašković v letošnji sezoni priljubljenega šova Sanjski moški ni poskrbela zgolj za veliko smeha in sproščenega vzdušja, tako med dekleti kot tudi gledalci, temveč nam je dala s svojimi izjavami večkrat tudi misliti. Minuli dogodki so namreč precej spremenili njen tok razmišljanja, drzne odločitve, ki jih je sprejela in za katere zdaj priznava, da je treba imeti precej poguma, pa so jo postavile na pot, ki si jo je želela. Z njo smo klepetali o tem, kako drugače je bilo pred letom dni, s kakšnimi težavami se je soočila in kako je k njim pristopila, pa tudi o tem, kako lahko dosežemo tisto, o čemer sanjamo, če si le upamo.

Moško zdravje 05. 10. 2022 05.00

Težave z erekcijo so lahko povezane s srčnimi boleznimi

Težave pri doseganju in vzdrževanju erekcije so neprijetna zadeva, s katero pa se srečuje kar tretjina moških, starejših od 40 let. Strokovnjaki pri tem poudarjajo, da so težave z erekcijo velikokrat povezane s kardiovaskularnim sistemom.

Simptomi in bolezni 02. 09. 2022 05.00

Simptomi, ki lahko nakazujejo na težave z jetri

Ste vedeli, da naj bi, po podatkih Global Liver Institute, obstajalo približno 100 različnih bolezni jeter? Naslednji simptomi pa lahko nakazujejo na težave s tem organom.

Prehrana 08. 07. 2022 05.00

Se zavedate, kako zdravi so?

Čeprav morda ni najbolj priljubljen med oreščki, si brazilski orešček zasluži našo pozornost že zgolj zaradi tega, ker ima veliko mineralov in antioksidantov, vsebuje pa tudi ogromno selena.

Duševno zdravje 06. 06. 2022 05.00

Spolna vzdržnost v partnerskem odnosu

Malo stvari je tako zelo osebnih kot odločitve, ki jih ljudje sprejemamo o svojem spolnem življenju. Izbira kdaj, zakaj, kako in s kom deliti spolne užitke, je del naše najgloblje intime. Nekateri radi uživajo v aktivnem in pestrem spolnem življenju, spet drugi prakticirajo vzdržnost le nekaterih ali kar vseh spolnih aktivnosti. Preverite, zakaj se nekateri odločajo za spolno vzdržnost, kakšni so najpogostejši razlogi, pa tudi koristi.

Simptomi in bolezni 01. 06. 2022 05.00

Kaj je primarna biliarna ciroza jeter?

Primarni biliarni holangitis, poznan tudi kot primarna biliarna ciroza, je bolezen, ki jo povzroči poškodba žolčnih vodov v jetrih. Ti majhni kanali prenašajo prebavno tekočino ali žolč iz jeter v tanko črevo. Kakšni so simptomi bolezni, zakaj sploh pride do nje in kakšna je prognoza?

Zdravje 18. 05. 2022 05.00

Kako lahko pametno nadzorujete krvni tlak?

Sodoben način življenja je iz leta v leto hitrejši, sledi pa mu tudi ritem srca. To namreč bije vedno hitreje, in če so ob tem prisotni še telesna nedejavnost, nepravilna prehrana ter stres, je zelo verjetno, da se bomo morali soočiti s kopico zdravstvenih posledic, med katerimi je najbolj preteča arterijska hipertenzija, ki lahko vodi v resna bolezenska stanja. Gre za povišan krvni tlak, ki ga zaradi odsotnosti specifičnih simptomov mnogi imenujejo tudi 'tihi ubijalec'. Kako ga sploh prepoznati in imeti učinkovito pod nadzorom?

Žensko zdravje 21. 02. 2022 05.00

4 najpomembnejši pregledi za ženske, starejše od 40 let

Za svoje zdravje je pomembno skrbeti vse življenje, štirideseta leta pa so čas, ko ženske začnejo opažati določene spremembe na svojem telesu, a se morda še ne zavedajo, da bi morale opraviti preglede, o katerih prej niso razmišljale.

Zdravje 09. 06. 2021 06.00

Nomofobija: patologija sodobnega časa

Mobilni telefoni so postali vseprisotni del sodobnega življenja. Ne samo, da nam služijo kot način komunikacije, ampak so tudi osebni organizator, orodje za spletno nakupovanje, koledar, budilka, mobilna banka, športni motivator in še mnogo več. Čeprav gre nedvomno za koristno napravo, brez katere si ni več mogoče predstavljati življenja, pa je s seboj prinesla tudi vedenjsko odvisnost – nomofobijo.

Rakave bolezni 06. 04. 2021 06.00

Redka oblika krvnega raka: ste že slišali za multipli mielom?

Vsi vemo, da je pri rakavih bolezni pomembno zgodnje prepoznavanje simptomov in znakov, a kaj ko so te velikokrat neizraženi. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da prepoznamo subtilne znake, še toliko večji pomen pa pripisujejo zgodnji diagnozi multiplega mieloma, ki bolnikom in družinskim zdravnikom pomaga pravočasno prepoznati simptome bolezni.

Bolezni 27. 01. 2021 06.00

Kako se razlikujeta sladkorna bolezen tipa 1 in tipa 2?

Tako sladkorna bolezen tipa ena kot sladkorna bolezen tipa 2 naj bi bili v svetu v porastu, a se med seboj v nekaterih vidikih močno razlikujeta.

Odnosi in spolnost 03. 12. 2020 07.32

8 najpogostejših obrambnih mehanizmov

Humor, zanikanje, regresija in projekcija je le nekaj obrambnih mehanizmov, ki nam pomagajo pri soočanju z neprijetnimi dogodki, mislimi in čutenji. Ideja obrambnih mehanizmov izhaja iz psihoanalitične teorije, ki osebnost vidi kot interakcijo med tremi komponentami: id, ego in superego. Obrambni mehanizmi so sicer naraven del psihološkega razvoja, njihovo poznavanje pa nam pomaga razumeti lastno vedenje in vedenje drugih. Preverite, zakaj nekateri vsako situacijo obrnejo na smeh in zakaj drugi zanikajo obstoječe stanje.

Bolezni 09. 11. 2020 05.45

Kako se razlikujejo hepatitis A, B in C?

Virusni hepatitis A, B in C so vzrok za nalezljive bolezni jeter, ki lahko povzročijo akutno ali kronično bolezen tega organa. Kakšne so razlike med omenjenimi hepatitisi, kakšni so simptomi in navsezadnje, kako poteka zdravljenje ter kakšna je prognoza?

Odnosi in spolnost 30. 09. 2020 07.49

Kaj je nimfomanija ali hiperseksualnost?

V preteklosti je bila nimfomanija opredeljena kot motnja, za katero je značilen izrazito povečan spolni nagon, pripisovali pa so jo predvsem ženskam. Pozneje se je ta koncept preoblikoval v hiperseksualnost, ki še danes v stroki sproža številne razprave.

Okužbe in zastrupitve 24. 08. 2020 12.41

Prepoznajte simptome boleče okužbe ledvic

Bakterijska okužba je ena najpogostejših bolezni ledvic, ki se večinoma pojavlja pri mladih in pri ljudeh v srednjih letih, lahko pa tudi pri otrocih. Bakterijsko okužbo se zdravi z antibiotiki, nezdravljena ali ponavljajoča se okužba pa lahko vodi v nepopravljivo škodo.

Okužbe in zastrupitve 29. 06. 2020 08.24

Pozor, če uživate gobe!

Gobe so okusne in zdrave, vendar hkrati tudi nevarne. Dr. Marija Jamšek z ljubljanskega Centra za zastrupitve opozarja, da moramo takoj, ko se pojavijo simptomi težav, poiskati pomoč zdravnika.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996