odsotnost

Največji decembrski stresorji
Druga polovica decembra je čustveno in fizično zelo naporna, sploh za posameznike, ki so nagnjeni k perfekcionizmu, ugajanju drugim in tesnobi. Pričakovanja družine in prijateljev, brezglavo nakupovanje, maratonsko kuhanje, nepredvidljive finance ali celo odsotnost vsega naštetega lahko naredijo decembrski čas izjemno stresen, neobvladljiv in osamljen. A tudi v primeru slednjega, lahko vsak izmed nas z nekaj praktičnimi strategijami prevzame kontrolo nad dogajanjem in najde mir v vsem, kar prinese hektičen konec leta.

Test razkril, da ima povečano tveganje za Alzheimerjevo bolezen
Nedavno je avstralski igralec Chris Hemsworth razkril rezultate genetskega testa, ki kažejo na povečano tveganje za Alzheimerjevo bolezen. S svojo zgodbo si prizadeva navdihniti druge in poudarja pomembnost zdravega življenjskega sloga. Hemsworth je prilagodil svoje življenje, med drugim je vanj vključil več samote, redno meditacijo ter izogibanje uporabi naprav pred spanjem.

Kako prestavljanje ure vpliva na naše zdravje?
Ste se kdaj vprašali, zakaj dvakrat letno prestavljamo uro? Glavni razlogi za to prakso segajo v zgodovino in so povezani z energijskimi prihranki, varnostjo in izkoriščanjem naravne svetlobe.

Kaj storiti, ko pade motivacija za vadbo?
Konec poletja prinaša vrnitev v ustaljeno rutino, ki smo jo med dopusti in počitnicami nekoliko zanemarili ali celo povsem opustili. Na novo je treba oblikovati urnik dnevnih aktivnosti, v katerem je dobro najti čas tudi za gibanje, ki nas ohranja zdrave ter vitalne. Sprva običajno ni večjih težav, a ko začetna zagnanost popusti, običajno pride do pomanjkanja motivacije, kar lahko hitro vodi v opustitev aktivnosti. Ker gre za razmeroma pogosto prakso, smo preverili, pri katerih oblikah fizične aktivnosti ljudje najdlje vztrajamo in od kod črpamo motivacijo za izbrano vrsto vadbe.

10 znakov nosečnosti
Zaželena nosečnost prinaša čudovite občutke sreče in zadovoljstva, hkrati pa seveda lahko tudi določene fizične simptome, ki so manj prijetni. Poglejmo si 10 najpogostejših in navadno tudi najbolj zgodnjih znakov, ki kažejo, da ste noseči.

Kako izbrati popolno zdravstveno zavarovanje zase?
Za kvalitetno življenje je najpomembnejše, da dobro poskrbite za svoje zdravje. To pomeni, da poskrbite tudi za najboljšo oskrbo v primeru nepričakovane bolezni ali nezgode. Izbira dobrega zdravstvenega zavarovanja je zato ena izmed najpomembnejših odločitev v vašem življenju.

'Trenutek, ko sta se poslovila od sina, je bil najbolj posvečen v njunem življenju'
V družbi, ki postaja vse bolj razdvojena in individualistična, edina valuta pa sta denar na računu in všečki na družbenih omrežjih, pomembne življenjske teme, ki so nekdaj veljale za osnovo življenja, vse bolj odrivamo na stran. Delno zanje preprosto nimamo časa, delno pa nas spravljajo v nelagodje, to pa je razlog, da jih odrivamo in se od njih umikamo. O umiranju, smrti in pomembnosti slovesa ter žalovanja smo govorili z Renato Jakob Roban, predsednico Slovenskega društva Hospic.

Kaj je hipotonija?
Hipotonija je pogosto zgodnji znak kroničnega stanja, kot je nevromuskularna motnja, genetska ali presnovna bolezen. V osnovi pa pomeni zmanjšan mišični tonus.

To bi o sindromu policističnih jajčnikov morala vedeti vsaka ženska
Sindrom policističnih jajčnikov je ena najpogostejših bolezni, ki jo povzroča hormonsko neravnovesje, in prizadene vsako peto žensko.

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''
Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

Kaj je dolgotrajna oskrba?
V vseh razvitih državah v zadnjih letih v ospredje vedno bolj prihaja dolgotrajna oskrba v okviru socialnih politik. Razlog tiči predvsem v staranju prebivalstva in naraščajočem deležu starostnikov, ki potrebujejo pomoč. Na Ministrstvu za zdravje tako poudarjajo, da je njihova prioriteta priprava sistemskih rešitev na področju dolgotrajne oskrbe, ki vključujejo tudi pripravo predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi in obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo. Kot pravijo, namen sistemske ureditve je, da bodo upravičenci s primerljivimi potrebami dostopali do primerljivih pravic, ki bodo v večjem deležu financirane iz javnih sredstev.

Rak ščitnice: vzroki, simptomi in zdravljenje
Zdi se, da so bolezni ščitnice v porastu. Čeprav ima večina od njih odlično prognozo, rak ščitnice zahteva dolgotrajno spremljanje pod specialističnim nadzorom.

Disfonija in afonija: vzroki, simptomi in načini zdravljenja
Vzroki za hripavost in izgubo glasu so lahko številni, zdravljenje pa je odvisno od specifičnega vzroka. Posebno področje zdravljenja zajema spremembe barve in frekvence glasu, za katere se najpogosteje odločijo ljudje, ki spremenijo spol.

Svetovni dan srca: Povišan holesterol je škodljiv za vsakogar
Bolezni srca in ožilja predstavljajo enega glavnih vzrokov smrti v svetu. Zvišan holesterol je, kot poudarjajo pri Združenju kardiologov Slovenije, škodljiv za vsakogar. Veliko lahko naredimo z zdravimi navadami in preventivo.

Najpogostejša vzroka za povišan prolaktin v telesu sta tumor hipofize in hipotiroza
Prolaktin je hormon, ki ga izloča hipofiza in ki ima pomembno vlogo pri spolni ter reproduktivni funkciji ženske in moškega. Hipofiza ali možganski privesek je majhna žleza z notranjim izločanjem. Povišana vrednost prolaktina (hiperprolaktinemija) povzroča motnje v menstrualnem ciklusu in odsotnost ovulacij, saj negativno vpliva na izločanje GnRH, FSH in LH.

Gre za predmenstrualni sindrom ali kaj drugega?
Nemalo žensk opaža, da je kakšen mesec predmenstrualni sindrom 'hujši' kot preostale mesece. Zakaj se pojavijo hujše bolečine, večja nihanja razpoloženja in večja utrujenost? Razlogi so včasih zelo preprosti, zelo velikokrat pa se morda sploh ne dotikajo menstruacije.

Ali lahko CBD kapljice pomagajo v boju proti epilepsiji?
Epilepsija velja za najpogostejšo nevrološko bolezen, ki prizadene približno 1 odstotek populacije. Podatki tako kažejo, da imamo v Sloveniji približno 20.000 epileptičnih bolnikov, v Evropi 6 milijonov, na svetu pa kar 40 milijonov. Bolezen se lahko pojavi praktično kadar koli, v vseh življenjskih obdobjih, in je enako pogosta pri moških ter ženskah.

Homeopatija spada v alternativno in komplementarno medicino
Po besedah Javne agencije Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke je homeopatsko zdravilo pripravljeno iz snovi, ki jih imenujemo homeopatske surovine. Pripravljene so v skladu z določbami in postopki izdelave, ki jih določa Evropska farmakopeja, in po veljavnih farmakopejah držav članic Evropske unije, če Evropska farmakopeja teh določb ne vsebuje. Kako učinkovita so homeopatska zdravila?

To se dogaja v telesu, ko pijemo alkohol
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je okrog štiri petine slovenskih 15-letnikov že poskusilo ali pilo alkoholne pijače. Okrog dve petini se z alkoholom srečata že pred 13. letom starosti.

Vse, kar niste vedeli o platonskih razmerjih
Obstaja veliko vrst medosebnih odnosov, med katerimi so tudi platonski – pogosto znani kot platonska razmerja ali platonske ljubezni. Sodobna opredelitev tovrstne ljubezni še vedno vsebuje nekaj Platonovih idej, kot je recimo ideja o odnosu, ki temelji na prijateljski ravni brez spolnega elementa.

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga
Pravijo, da so naši lasje lahko najlepši okras, če zanje primerno skrbimo in so videti negovani, bujni ter sijoči. Toda kljub temu se lahko zgodi, da dobimo prhljaj, ki prizadene kar več kot polovico adolescentnih in odraslih ljudi. V tem primeru je pomembno, da ga čim prej odpravimo, saj v nasprotnem primeru lahko uniči teksturo las, sčasoma pa tudi poslabša zdravstveno stanje samega lasišča.

Zakaj še vedno ne poznamo izraza ’daddy issues’?
Izraz ’daddy issues’ je besedna zveza, ki je v vsakodnevnih pogovorih pogosto zlorabljena oziroma tolmačena napačno. Nekateri menijo, da opisuje ženske, ki imajo nerazrešene težave z očeti, drugi so prepričani, da se nanaša na vse, ki imajo rade starejše moške, spet tretji pa so mnenja, da takšne ženske težko oblikujejo zdrave partnerske odnose. Preverite, kaj je res in zakaj se v psihologiji tovrstne težave imenujejo tudi ’očetovski kompleks’.

Preverite, zakaj vas lahko boli v križu
Vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v hrbtenici, medtem ko se bolečina včasih kar noče in noče posloviti. Vzroki zanjo so lahko različni, vse pogosteje pa lahko za težave s hrbtenico krivimo tudi sodoben način življenja. To pomeni, da večino časa presedimo, se premalo gibljemo in na sploh ne naredimo dovolj zase. Zdaj je pravi čas, da to spremenimo, zato vam v nadaljevanju predstavljamo vaje, ki vam bodo pomagale odpraviti bolečino v hrbtenici, hkrati pa se boste zaradi njih počutili kot novi.

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''
Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.

V primežu toksičnega sramu
Vsi imamo svoje sprožilce ali tiste občutljive točke, ki nam prebudijo občutek sramu. Intenzivnost naših izkušenj se spreminja glede na predhodne življenjske izkušnje, kulturna prepričanja, osebnost in moč dogodka, ob katerem smo izkusili sram. A za razliko od običajnega sramu se toksični sram ’obesi’ na našo samopodobo in močno vpliva na naše življenje.

Kaj je sindrom gospe Bovary?
Ljubitelji književnosti gotovo poznajo roman Gustava Flauberta z naslovom Gospa Bovary. V njem opisuje depresivno glavno junakinjo Emmo, ki kljub zakonu neustavljivo hrepeni po romantični ljubezni in se izgublja v nerealnem dojemanju sveta. Iz tega izhaja tudi izraz bovarizem, za katerega so značilni trajno nezadovoljstvo, zanikanje resničnosti in izgubljanje v vzporednih svetovih.

12 tipov spolne usmerjenosti
Spolna usmerjenost ali spolna orientacija se nanaša na vzorec čustvene, romantične in spolne privlačnosti do osebe določenega spola. Spolnost je pomemben del tega, kdo smo kot ljudje. Poleg sposobnosti razmnoževanja nas spolnost opredeljuje tudi na način, kako se doživljamo in kako se fizično navezujemo na druge. Najpogostejše oblike spolne usmerjenosti so heteroseksualnost, homoseksualnost in biseksualnost, poleg omenjenih pa izpostavljamo še 10 ostalih, ki so nekoliko manj znane.

Katere tipe spolne usmerjenosti poznamo?
V nadaljevanju izpostavljamo 13 do zdaj prepoznanih tipov spolne usmerjenosti. Nekatere med njimi se med seboj ne izključujejo.

Tipi ljubezenskih afer: od ene noči do ljubezenske zasvojenosti
Partnerski in tudi ostali medosebni odnosi so bili že od nekdaj zapleteni. Vedno so se dogajale takšne in drugačne spletke, skrivanja, prirejanja, izkrivljanja resnice, varanja … V današnjem času, v katerem je poznavanje odnosov močno napredovalo, so strokovnjaki razdelili odnosne afere na več različnih tipov. Nekatere so vezane le na spolni užitek, druge na čustveno povezanost, tretje na neskončno iskanje ljubezni. Dejstvo je eno, ljudje si bomo vedno želeli potrditve drugega, občutka ljubljenosti in sprejetosti. A včasih čustva zaradi takšnih in drugačnih razlogov skrenejo iz začrtane smeri. Predstavljamo vam 6 tipov odnosnih afer in njihove poglavitne značilnosti.

Z risanjem in barvanjem nad stres in tesnobo
Kolikokrat ste se že zalotili, kako med dolgim telefonskim pogovorom ali sestankom rišete na list papirja različne like? Navadno so to kvadrati in krogci, spirale, križci in podobni simboli. Takšno risanje je običajno nezavedno in predstavlja neke vrste sprostitev napetosti in stresa, nekateri pa z njim preganjajo tudi dolgčas. A če se s preprostih simboličnih skic, ki jih imajo nekateri polne beležke, osredotočimo na risanje (tudi barvanje) v pravem pomenu besede, lahko odkrijemo, kako zelo lepa je ta dejavnost, ki človeka posrka v čisto drug svet. Svet miru in sprostitve. Če se torej vsakodnevno spopadate s stresom, se rešitev morda skriva prav v likovni umetnosti.