odvzem krvi

Simptomi raka, ki jih morajo poznati tako moški kot ženske
Vsako leto v Sloveniji za rakom zboli približno 12.000 ljudi, umre pa jih 6.000. Rak je tako še vedno eden glavnih problemov naše družbe. Čeprav so nekatere vrste raka vse bolj ozdravljive, je ključnega pomena, da raka odkrijemo dovolj zgodaj. Na ta način je prognoza boljša, prav tako je tudi zdravljenje za bolnika manj naporno in bolj uspešno.

Prihaja božič, družina pa ne ve, ali bo njihova mamica takrat še živa
Za družino Murphy se je težka preizkušnja pričela julija. Takrat so izvedeli, da je 42-letna mamica Tania zbolela za levkemijo. Decembra z možem praznujeta deseto obletnico poroke. Praktično pred vrati je tudi tradicionalno družinski praznik – božič. A če Tania ne najde darovalca kostnega mozga, bo umrla.

Kaj vaše odvajanje pove o vašem zdravju?
Rak debelega črevesa je tretji najpogostejši rak in vsako leto v Sloveniji za njim zboli okoli 350 moških in 300 žensk. Kri v blatu je eden najpogostejših znakov, ki kažejo raka na debelem črevesu, lahko pa tudi na druge težave, kot so hemeroidi ali počena žilica. Kljub vsemu kri v blatu vedno zahteva posvet z zdravnikom.

Razbijanje tabujev: Odkrivanje Downovega sindroma še pred rojstvom
Z novimi tehnologijami analize DNK je mogoče na osnovi vzorca krvi nosečnice analizirati DNK otroka že v 10. tednu nosečnosti in z več kot 99 % natančnostjo odkriti kromosomske nepravilnosti kot je Downov sindrom, Edvardsov sindrom, Patau sindrom in druge. Na ta način je pričakujočim staršem omogočeno, da lahko že zelo zgodaj preženejo skrbi ali pa se soočijo z morebitnimi zapleti med nosečnostjo.

Kri daroval že 406-krat
57-letni Marjan Pečan je svojo kri daroval že kar 406-krat. To počne že vse od svojega 18. leta in je v tem času tako podaril že več kot 800 litrov krvi. Z njo je življenje rešil številnim ljudem, pa tudi sebi in svoji ženi.

Pridružite se krvodajalski akciji Častim pol litra!
Študenti nadaljujejo z dobrodelno akcijo darovanja krvi - Častim pol litra!, ki vsako leto privabi več krvodajalcev. Jesenska krvodajalska akcija se bo odvila med 6. in 12. oktobrom po več krajih po Sloveniji, kri pa lahko daruje vsak, ki je zdrav in se dobro počuti, so v sporočilu za javnost zapisali v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS).

S krvodajalstvom poudarjamo strpnost in solidarnost
Uspešna krvodajalska iniciativa ''Daruj energijo za življenje!'' letos poteka pod sloganom ''Ohranite mirno kri in jo raje darujte tistim, ki jo zares potrebujejo''. Osnovni namen je spodbujanje solidarnosti, strpnosti, medsebojnega spoštovanja, ki so tudi temelji krvodajalstva.

Začenja se študentska krvodajalska akcija Častim pol litra!
Danes se začenja študentska krvodajalska akcija Častim pol litra!. Študentje bodo kri lahko darovali med 14. in 18. aprilom po več krajih po Sloveniji.

V teh primerih morate nujno obiskati ginekologa
Običajno velja, da naj bi ženske ginekologa obiskale enkrat letno, kot ta opravi redni ginekološki pregled. A v nekaterih primerih je njegovo pomoč treba poiskati prej. Preverite, kdaj.

Kako hitro se življenje lahko zelo spremeni
Štirje zmagovalci nagradne akcije in dva znana Slovenca so nad svojimi rezultati izgube odvečne teže navdušeni. Preberite si, kako se jim je življenje spremenilo in kakšni so njihovi načrti za naprej.

VIDEO: V dveh mesecih 17 kilogramov manj
50-letni Vanja je z uživanjem dietne prehrane Nupo v dveh mesecih izgubil kar 17 kilogramov. Toda kot je povedal zdravnik, je še bolj ključno, da je izgubil maščobo, ne pa tudi mišic. Enako uspešni so bili tudi ostali Nupovci, ki so bili zaradi tega presrečni.

Redno pregledujete kri in urin?
Ljudje, ki nimajo zdravstvenih težav, bi morali opraviti analizo krvi in urina enkrat letno, tisti, ki so gensko nagnjeni k raznim boleznim, pa vsake pol leta.

Preprečite raka na materničnem vratu
Rak na materničnem vratu je druga najpogostejša vrsta raka pri ženskah do 45. leta starosti. Vsaka četrta ženska zaradi njega tudi umre, zato je izjemno pomembno, da veste, kako se zaščititi pred njim in kaj storiti, če zbolimo.

Petletni sestrici je rešila življenje
Pri komaj petih letih je Emily zbolela za redko boleznijo, imenovano aplastična anemija. Nujno je potrebovala presaditev kostnega mozga, sicer bi v roku pol leta umrla. Na pomoč ji je priskočila devetletna sestra in ji rešila življenje.

Preverite, katere krvi primanjkuje
Pred kratkim je zaživela nova spletna stran daruj-kri.si, ki je nastala v okviru največje slovenske krvodajalske akcije Daruj energijo za življenje. Na njej boste lahko vsakodnevno spremljali, kakšne so trenutne zaloge krvi v Sloveniji in katere krvi primanjkuje.

Biopsija – strah in trepet mnogih ljudi
Čakanje na biopsijo je stresno že samo po sebi, saj se vedno bojimo najhujšega. Še huje pa je, če ne vemo, kaj je biopsija, kako poteka in katere vrste tega diagnostičnega postopka obstajajo.

14-mesečni deček živi v grozljivih bolečinah
14-mesečni deček iz Kitajske trpi za redko motnjo, ki povzroča vnetje maščobnega tkiva. Na predelu vnetja se začne iz rane cediti gnoj, koža pa zaradi vnetja lahko odmre in pusti grozljive brazgotine.

Deklica, ki ne čuti bolečine
Ashlyn se je rodila s prirojeno motnjo, zaradi katere ne čuti bolečine. Deklica pa je še bolj posebna zato, ker, čeprav ne čuti nobene bolečine, še vedno lahko čuti dotik in toploto.

V Ljubljani zmanjšane zaloge krvi skupin A in O
Zavod za transfuzijsko medicino Ljubljana in Rdeči križ Slovenije zaradi zmanjšanih zalog krvi v zadnjih tednih pozivata občane, naj z darovanjem krvi pomagajo bolnikom in ponesrečencem.

Darovanje popokovnične krvi rešuje življenja
Darovanje popkovnične krvi lahko rešuje življenja, a ljudje se tega še vedno premalo zavedajo in tudi mnogi starši, ki se pred porodom odločijo za to možnost, to storijo iz morebitne bodoče osebne koristi, ne iz altruizma.

FOTO: Hokejisti so darovali kri!
Hokejisti ljubljanskega kluba HDD Tilia Olimpija so storili zares plemenito dejanje. Udeležili so se namreč krvodajalske akcije na Zavodu za transfuzijsko medicino RS v Ljubljani!

Kako poteka darovanje kostnega mozga
Presaditev kostnega mozga oziroma krvotvornih matičnih celic je pri nekaterih boleznih nujno potrebna. Preverite, kako poteka odvzem kostnega mozga in kdo vse je lahko darovalec!

Kako uporabiti test za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu?
S testom za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu lahko že zelo zgodaj ugotovite, ali potrebujete natančnejšo preiskavo črevesa, in načrtujete zdravljenje, preden bo prepozno. Kako pravilno uporabiti test?

Alergija na zdravila je lahko usodna!
Alergična reakcija na zdravila se lahko kaže v obliki srbečega izpuščaja, slabosti, glavobola ali driske, lahko pa je odziv telesa veliko hujši. Če se zožijo dihalne poti in nenadoma močno pade krvni tlak, lahko bolnik brez takojšnjega zdravljenja celo umre.

Popkovnica - življenjska nit
Nataša Tul Mandić, specialistka ginekologije in porodništva, je pojasnila, kakšna je vloga popkovnice, tega tankega in dolgega tkiva, ki predstavlja življenjsko nit med materjo in še nerojenim otrokom.

Roditi zdravega otroka
Presejalni testi so v nosečnosti izjemnega pomena za odkrivanje plodov s kromosomskimi in drugimi anomalijami.

Darujte drugim – in sebi!
Popkovnična kri, darovana javni banki, lahko v primeru bolezni koristi tudi vašemu otroku, saj primeren vzorec najprej iščejo doma in šele nato v tujini. Več kot je darovanih vzorcev, večja je možnost, da za bolnega otroka najdejo ustrezno popkovnično kri

Izvorne celice rešujejo življenja
Starši imate možnost, da po rojstvu svojega otroka pri specializiranem podjetju shranite popkovnično kri. Ta je bogata z izvornimi celicami, ki igrajo pomembno vlogo pri zdravljenju nekaterih bolezni.

Pregledi v prvem tromesečju nosečnosti
Prvi korak, ki ga ženska naredi, je nosečniški test. Ob veselju, strahu, pričakovanju pa že razmišlja o prvem ginekološkem pregledu. Ginekologa naj nosečnice prvič obiščejo med sedmim in osmim tednom nosečnosti.