ohranjanje

Zakaj imajo nekateri veliko prijateljev, drugi pa ne?
Ena najbolj fascinantnih in hkrati zapletenih vidikov človeškega življenja je dinamika medosebnih odnosov. Medtem ko nekatere posameznike obkrožajo veliko prijateljev in so obkroženi s številnimi socialnimi povezavami, drugi morda težje navežejo stike in ohranjajo prijateljstva. Kakšni so razlogi za to?

Intimnost nikakor ne zajema le spolnosti
Menite, da je spolnost najpomembnejši element v razmerju, ali ne? Dejansko na to vprašanje ni enoznačnega odgovora, ker vsakemu od nas spolnost pomeni nekaj drugega – bolj ali manj pomembnega. Ljudje smo si različni, in kar je pomembno za nekatere, drugim morda sploh ni.

Kakšna je vloga maščob pri vzdrževanju zdrave telesne teže?
Maščobe so pomembna hranila, ki igrajo ključno vlogo pri vzdrževanju zdrave telesne teže in splošnega zdravja.

Program Svit je med nami že 15 let
Več kot 4100 odkritih rakov debelega črevesa in danke v 15 letih delovanja ter pri več kot 31.700 osebah odstranjene predrakave spremembe – to so ključni poudarki presejalnega Programa Svit, ki je v tem obdobju marsikateremu udeležencu rešil življenje.

Hitra pomoč pri okužbah zgornjih dihal
Zamašen nos, smrkanje, kihanje, boleče grlo, kašelj, povišana telesna temperatura in splošno slabo počutje so najpogostejši znaki, ki nakazujejo, da se nas nekaj loteva. Običajno ravno takrat, ko si najmanj želimo. Vam je znano? V nadaljevanju preverite, kako si lahko na naraven način pomagate pri blaženju simptomov sezonskih viroz ter kaj vam lahko učinkovito pomaga pri krepitvi imunskega sistema, da boste lahko predvsem hladnejše mesece preživeli brez skrbi.

Potencialni zaplet sladkorne bolezni
Diabetična retinopatija je resna očesna bolezen, ki se pojavi kot zaplet sladkorne bolezni.

Nevarno stanje, ki se lahko pojavi med nosečnostjo
Placentarna abrupcija je resno stanje, ki se pojavi med nosečnostjo, ko se posteljica nenadoma odcepi od maternične stene, preden se otrok rodi.

6 razlogov, zakaj je zajtrk najpomembnejši obrok dneva
Zakaj zajtrk imenujemo 'najpomembnejši obrok dneva'? Kot bomo lahko videli, obstaja precej dober razlog.

Se zavedate, kako zelo črevesje vpliva na fizično in psihično zdravje?
Črevesje vpliva na naše počutje, razpoloženje, navsezadnje pa na celotno fizično zdravje. Zakaj je pomembno, da skrbimo za zdravo prebavo in kako to narediti?

Kaj je prekomerna pronacija?
Prekomerna pronacija je, ko se stopalni lok prekomerno sesede navzdol ali navznoter. Zdravnik temu pravijo tudi 'pes planus' ali 'fleksibilno plosko stopalo'. Splošno znano je tudi kot plosko stopalo.

Tudi vam nagaja prebava, ko ste živčni?
Živčnost in stres lahko imata pomemben vpliv na delovanje prebavnega sistema. Ko smo živčni, telo preide v stanje 'boj ali beg', kar sproži fiziološke reakcije, namenjene preživetju v nevarnih situacijah. Te reakcije lahko vplivajo na več vidikov prebave.

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite
V začetku leta se številni odločijo razstrupiti svoje telo oziroma mu s prilagoditvijo prehrane pomagati, da se očisti škodljivih snovi. A tako kot organizem, 'čiščenje' občasno potrebuje tudi duša. Naše misli namreč pomembno vplivajo na čustva, vedenje in procese v telesu. Če torej poleg organizma razstrupite tudi svoje misli in se naučite imeti radi svoje telo ter mu znati prisluhniti, boste poskrbeli za bolj zdrav življenjski slog in postali boljša verzija sebe. Toda kako se lotiti tega procesa?

Prehrana in navade, ki pomagajo preprečevati prehlade
Prehladi so pogost zdravstveni problem, s katerim se srečuje veliko ljudi. Vendar pa obstajajo prehranske navade, ki lahko pomagajo pri preprečevanju prehladov. Poleg tega lahko določene navade in rutine dodatno okrepijo imunski sistem, kar lahko zmanjša tveganje za prehlad.

Tako mraz vpliva na naše organe
Raziskave kažejo, da mraz lahko negativno vpliva na različne organe v telesu, zlasti pri starejših ljudeh. Srce, pljuča, sklepi in drugi organi so lahko izpostavljeni večjemu tveganju zaradi nizkih temperatur.

Najboljši viri beljakovin za vegetarijance
Beljakovine so ključne hranilne snovi za ohranjanje zdravega telesa, saj igrajo vlogo pri rasti in obnovi tkiv ter delovanju imunskega sistema.

Kdo je nagnjen k pomanjkanju magnezija?
Magnezij je mineral, ki ima številne ključne vloge v telesu. Njegova pomembnost izhaja iz različnih funkcij, ki jih opravlja, in vpliva na različne vidike našega zdravja. Poglejmo si, na kaj vpliva magnezij, zakaj je pomemben, nekaj zanimivosti o tem mineralu, navsezadnje pa tudi, kdo je nagnjen k pomanjkanju?

9 načinov, kako lahko ohranjaš dobro duševno zdravje med ocenjevalnim obdobjem
Ko se naberejo testi, ustna ocenjevanja, dodatni projekti in morebitne še kakšne obšolske dejavnosti, vemo, da se stres še prehitro nakopiči. Kako ohranjati dobro duševno zdravje v obdobju, ko se zdi, da se nabere preveč stvari?

Tako boste resnično 'razstrupili' svoje telo
Po prazničnem obdobju, ko pogosto uživamo v obilnih obrokih in sladicah, se veliko ljudi odloči za 'razstrupljanje' telesa, da bi se počutili bolje in vzpostavili ravnovesje.

Najslabše prehranjevalne navade za vaš metabolizem
Če kdaj, bi si morali ob koncu leta zazreti v svoje (prehranjevalne) navade in jih morda začeti z novim letom spreminjati.

Tudi to vpliva na bolezni prebavil
V sodobnem zobozdravstvu, kjer človeka opazujemo celostno, veliko pozornosti ne posvečamo samo prisotnosti kariesa ter drugih zobnih patologij, temveč iščemo tudi znake določenih bolezni, ki se lahko kažejo sprva celo samo s spremembami v ustni votlini.

Je 'mrtev' zob lahko nevaren?
Mrtev zob pogovorno označuje zob, ki zaradi vnetja ali drugega dogajanja v zobnem živcu zahteva koreninsko oziroma endodontsko zdravljenje. To je postopek, ki se uporablja za ohranitev zob, kjer je živec zaradi napredovalega kariesa nepovratno vnet ali je celo že odmrl.

S staranjem se povečuje tudi potreba po vitaminih
S staranjem se absorpcija določenih vitaminov in mineralov spremeni, posledično pa tudi potreba po njih. Vnos katerih vitaminov je treba s starostjo povečati in zakaj so pomembni?

Načini, s katerimi se boste izognili pridobivanju kilogramov v zimskem času
Pozimi se pogosto znajdemo v skušnjavi, da posežemo po bolj kalorični hrani in postanemo manj aktivni zaradi hladnega vremena. To lahko privede do neželene pridobitve telesne teže. Kako lahko ohranimo zdravo težo tudi v hladnejših mesecih in se izognemo pridobivanju kilogramov?

Ostanite zdravi to zimo s temi vitalnimi vitamini
Tisto, kar pozimi vnesete v svoje telo, je lahko prav tako pomembno kot tisto, kar vanj nanesete. Hranila pomagajo telesu normalno delovati in ga ščitijo pred različnimi virusi in bakterijami. Še posebej pomembno je, da se osredotočimo na vitamine.

To prehransko dopolnilo lahko izboljša vaše počutje
Janez Rakovec je mlad podjetnik, ki se navdušuje nad trajnostnim in ekološkim kmetovanjem. V oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju predstavlja svojo linijo izdelkov EKO JANEZ. Gre za prehranska dopolnila iz modro-zelene alge, blagega okusa, ki blagodejno vplivajo na človeško počutje.

Kako preprečiti utrujenost in izgubo energije pozimi?
Pozimi se pogosto soočamo z izzivi, kot so zmanjšana energija, utrujenost in manjša koncentracija, vse zaradi krajših dni, manjše dnevne svetlobe in seveda hladnejših temperatur. Vsekakor obstajajo tudi preprosti koraki, s katerimi lahko tudi pozimi ohranjamo dobro raven energije, vitalnost in dobro počutje. Poglejmo si, kako.

Kaj je peta bolezen, ki prizadene otroke?
Peta bolezen, znana kot eritem infectiosum ali petiška bolezen, je nalezljiva bolezen, ki prizadene predvsem otroke.

Kaj je retencija po zaključeni ortodontskih terapiji?
Sestavni del ortodontske terapije je retencija oziroma vzdrževanje doseženega premika zob in ohranjanje njihove nove postavitve.

Kaj storiti, ko uhaja urin?
Inkontinenca se lahko kaže kot občasno nehoteno uhajanje urina (urinska inkontinenca) ali blata (fekalna inkontinenca), lahko pa pride tudi do popolne izgube nadzora nad sečnim mehurjem in črevesjem. Inkontinenca se pojavlja pri ženskah, moških, starejših in otrocih. S starostjo se veča verjetnost inkontinence, pogosteje pa se pojavlja pri ženskah.

Revmatična polimialgija – odpravite bolečine s fizioterapijo!
Kaj se zgodi, ko bolečina in togost prevzameta nadzor nad vašim telesom? Kaj storiti, ko se vsakdanja opravila, kot je dvig roke ali hoja po stopnicah, spremenijo v izziv? To so le nekatera vprašanja, ki si jih zastavljajo ljudje, ki se soočajo z revmatično polimialgijo.