okoli

Slovenci se bolj zdravo prehranjujemo kot Hrvati in Srbi
Raziskava agencije Mediana je pokazala, da se več kot tri četrtine vprašanih v Sloveniji zaveda škodljivosti hitre prehrane. Na Hrvaškem se škodljivosti hitre prehrane zaveda približno polovica vprašanih, v Srbiji pa le tretjina državljanov.

Koliko spanja potrebuje dojenček?
Spalni vzorci vašega dojenčka so edinstveni in jih določa tako njegov temperament in stopnja razvoja kot tudi okolje, v katerem se nahaja. Vendar lahko na splošno rečemo, da potrebuje novorojenček okoli šest tednov, preden začne ponoči spati dlje kot podnevi.

Sladke pomaranče na vaši mizi
Najbolj preprosta stvar, ki jo naredite iz pomaranče, je naravno stisnjen sok. Tega lahko uporabite tudi kot dodatek pri pripravi peciv in drugih jedi. Sicer pa so pomaranče tudi odlična izbira za peko slaščic in pripravo sadnih napitkov.

POMARANČA
Vsi poznamo vitamin C, ki je glavni vitamin po katerem slovi pomaranča. Poleg njega pa vsebuje tudi številne druge vitamine skupine B, ki so med drugim potrebni predvsem za zdravo kožo in lase, zaradi bogate vsebnosti selena in drugih snovi pa je koristna predvsem za izboljšanje imunskega sistema.

Kaj o čudežnem serumu pravijo strokovnjaki?
V članku <a href="http://vizita.si/clanek//novice/v-devetih-minutah-brez-celulita.html">Čudežni serum</a> smo pred kratkim pisali o novem preparatu proti celulitu, ki naj bi samo v devetih minutah zmanjšal videz pomarančaste kože. Da je celulit nadloga, ki pesti precej žensk pa tudi moških, je pokazala tudi naša anketa. Prav zato smo se odločili, da raziščemo, kaj se skriva za tem čudežnim serumom. Pojasnila smo poiskali pri dermatologinji Metki Adamič.

Univerzalne 'prave' hrane ni
Ni univerzalnega pravila, ki bi veljalo za vse ljudi, pravi ameriški strokovnjak za prehrano Michael Pollan. Vsak človek je namreč individuum s svojimi lastnimi potrebami.

Po postu - zdrav življenjski slog
Postenje ima neverjeten učinek na telo. Ravno zato je pomembno, da po zaključenem postu uživate in se razvajate z zdravo hrano. Le tako boste pozitivne vplive postenja še povečali.

Nasveti za varno kopanje dojenčka
Kopel je lahko zabavna za vas in vašega dojenčka, a ostati morate zelo pazljivi. Začnite zgodaj in svojega malčka naučite osnov varnosti v vodi ter si pred prvo kopeljo preberite naslednje nasvete za varno kopanje.

Svetovni dan boja proti tuberkulozi
V svetu je tuberkuloza zelo razširjena bolezen. Strokovnjaki ocenjujejo, da vsako leto za njo na novo zboli okoli 10 milijonov ljudi, pri katerih se zaradi slabih življenjskih razmer in pomanjkanja zdravil bolezen lahko usodno konča. Slovenija na srečo spada med države z nizkim številom bolnikov.

Nordijska hoja
Nordijska hoja je kot nalašč za tiste, ki bi se radi začeli rekreirati. Zanjo ne potrebujete veliko opreme, primerna je za vse generacije, ne glede na kondicijo. Samo začeti je treba.

Nad ponedeljkovo jutro s kavo!
Kava je verjetno najbolj popularno poživilo na svetu. Spodbuja živčevje in v zmernih odmerkih povečuje zbranost, hitrost bitja srca, zoži žile, razširi dihalne poti in nasploh spodbudi delovanje živčevja.

Pomoč ženskam, okuženim z virusom HPV
Februarja je začela delovati Skupina za samopomoč, z namenom, da tistim, ki se zaradi posledic okužbe s HPV znajdejo v duševni stiski, zagotovi čimprejšnjo pomoč in tolažbo.

Privoščite svojim ledvicam le najboljše!
Dvanajstega marca je svetovni dan ledvic. Ledvice vam bodo najbolj hvaležne, če jim privoščite „pošten“ kozarec vode.

Glavkom
Glavkom je očesno obolenje, pri katerem je povišan pritisk v očesu.

Nezdravi prigrizki
S kozarcem kole zaužijemo ogromno sladkorja, saj so sladke gazirane pijače narejene tako, da spodbujajo žejo. Enako je tudi s sladkarijami. Po koščku čokolade si boste zagotovo želeli vsaj še enega.

Mamografija
Mamografija je ena bolj zanesljivih metod za odkrivanja raka na dojki.

Darovanje spolnih celic
Neplodnost je ena izmed največjih stisk, ki lahko doleti pare. Samo zaradi neplodnosti v Sloveniji poišče pomoč vsako leto okoli 1000 novih parov. Eden izmed načinov pomoči pri zanositvi je oploditev z darovano spolno celico.

Zobni absces
Kopičenje gnoja v korenini zoba in njegovi okolici imenujemo zobni absces.

Zadelan sluhovod
Ušesno maslo, ki čisti, vlaži in ščiti površino sluhovoda, izločajo posebne žleze. Če ga izločajo preveč, lahko čep ušesnega masla povzroči zaporo sluhovoda in okrni sluh.

Vnetje kože pod plenico
Vnetje kože pod plenico najpogosteje nastane zaradi stalnega stika kože z izločki.

Umik dlesni
Kadar se dlesni umaknejo, postane korenina zoba razgaljena, vez med zobom in kostjo pa se zrahlja.

Trebušni krči
Kolike oziroma krči so tako pogosti, da jih imajo pediatri za običajen pojav pri otrocih.

Labialni herpes
Labialni herpes povzroča virus herpes simpleks, največkrat HSV tipa 1.

Gliste
Gliste so zajedavci, ki zajedajo v črevseju.

Boleča menstruacija (Dismenoreja)
Dismenoreja je medicinski izraz za boleče menstrualne krvavitve.

Srbečica zadnjika
Srbečica zadnjika je pogosta bolezen, ki se pojavlja v zadnjiku ali njegovi okolici.

Pilorična stenoza
Pilorična stenoza lahko prepreči, da bi hrana iz želodca prešla v tanko črevo.

Nepravilnosti čeljustnega sklepa
Čeljustni sklep povezuje mandibulo (spodnjo čeljust) s temporalno kostjo (senčnico).

Možganski tumorji
Tumorji so neobičajen razrast celic možganov ali možganskih ovojnic.

Škodljivost soli v prehrani
Slovenija se z 12 do 13 gramov porabe soli na dan uvršča med večje porabnike soli v Evropi in presega priporočeni dnevni vnos.