okužbe dihal

O prehladu s POPovo družinsko zdravnico
V jesenskem in zimskem času je možnost, da se bomo prehladili, občutno večja; hitro pa nas lahko presenetijo tudi laringitis, sinuzitis ali tonzilitis. O okužbah v hladnih mesecih smo se pogovarjali z zdravnico družinske medicine, dr. Tadejo Mantel Hauptman.

Pogosta nevarna bolezen, ki jo redki poznajo
Kronična obstruktivna pljučna bolezen je napredujoče kronično obolenje dihal, ki je velikokrat posledica kajenja, ki vztrajno uničuje dihalne poti in povzroča težave z dihanjem. Čeprav to bolezen pozna le malo ljudi, v Sloveniji zaradi nje letno umre od 500 do 600 oseb.

Z virusom HIV okužil več sto oseb?
Britanska policija domneva, da je 38-letni McClure, ki so ga nedavno aretirali zaradi prenosa virusa HIV na ljubico, virus prenesel še na več sto žensk, s katerimi je imel nezaščitene spolne odnose.

Požirate tablete brez vode? Lahko vam ožgejo požiralnik!
Kot je nekoč pela slavna varuška Marry Poppins, zdravilo najbolje steče po grlu z žličko sladkorja. Še bolje pa je, če tablete splakujete z velikim kozarcem navadne vode, saj vam lahko v nasprotnem primeru povzročijo opekline na požiralniku.

Koristni nasveti za peklensko vroče dni
Vremenoslovci napovedujejo, da se bodo v tem tednu temperature povzpele tudi do 36 stopinj Celzija. Ker lahko takšna vročina kaj hitro načne vaše dobro počutje in zdravje, smo zbrali nekaj nasvetov, kako preživeti peklensko vroče dni.

Se lahko prehladite zaradi klimatske naprave?
Odgovor na vprašanje je preprost. Ne! Prehlad je namreč okužba zgornjih dihal, ki ga povzročajo virusi, in ne hladen zrak. Res pa je, da lahko klimatska naprava, če ni uporabljena pravilno, izsuši sluznico, zaradi česar smo bolj izpostavljeni okužbi, če seveda pridemo v stik z virusi.

Skrivnostni umori britanskih bolnikov
Detektivi še vedno raziskujejo, kdo je kriv za skrivnostne smrti britanskih bolnikov v manchestrski bolnišnici. Strokovnjaki pravijo, da nekdo z bolniki igra 'rusko ruleto'. Najprej jih zastrupi, nato pa opazuje, ali bo bolnik umrl ali ne.

Kaj vse se znajde v naših vzglavnikih?
Zadnje raziskave britanskih raziskovalcev so potrdile, kar smo vedeli že dolgo, in sicer da so vzglavniki odlično zbirališče stenic, odmrle kože, pršic in njihovih iztrebkov. Ne le to, v njih so našli celo nevarno bakterijo E.coli in druge bakterije ter viruse, ki povzročajo okužbe dihal in sečil.

Cepite se proti nevarnim bakterijam – pnevmokokom!
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe in so med drugim vzrok za to, da kar 60 odstotkov otrok do prvega leta starosti zboli za akutnim vnetjem srednjega ušesa. S pravočasnim cepljenjem je otroke in seveda tudi odrasle mogoče učinkovito in uspešno zaščititi.

Zaradi bolnišničnih okužb letno umre 37.000 Evropejcev!
Roke, kirurški instrumenti, tekočine za infuzijo, zrak … Vse to so sredstva, prek katerih se zaradi slabe higiene v bolnišnicah širijo okužbe, ki so vsako leto vzrok za kar 37.000 smrti v Evropi.

Skoraj desetina Slovencev je astmatikov
Prvi torek v maju že tradicionalno zaznamujemo svetovni dan astme, kronične bolezni dihal, ki jo najpogosteje povzročijo alergeni. Gre za eno najpogostejših kroničnih nenalezljivih bolezni, za katero dandanes v Sloveniji boleha približno od pet do deset odstotkov prebivalcev, od tega najmanj 14 odstotkov otrok in mladostnikov.

Preudarno z antibiotiki
Poraba antibiotikov je pri nas še vedno prevelika, je opozorila Bojana Beović z infektološke klinike. Odnos ljudi do antibiotikov se je v zadnjih desetih letih sicer izboljšal in bolniki v ambulantah družinske medicine ne zahtevajo več tako množično antibiotikov.

Šest bolezni, ki jih lahko dobimo od živali
Hišni ljubljenčki so nam v veselje, a če nismo previdni, lahko od njih staknemo tudi kakšno bolezen. Tukaj je šest obolenj, ki se lahko iz vaše domače živali prenesejo na vas in vaše bližnje.

Znebite se slabega zadaha
Slab zadah lahko močno vpliva na samopodobo posameznika, ne le to, nekatere raziskave trdijo, da vas celo lahko stane nove službe in dobrega ljubezenskega odnosa. In kako si pomagati?

Po Sloveniji razsaja bronhiolitis
Na otroških oddelkih Klinike za infekcjske bolezni in vročinska stanja ter na Pediatrični kliniki zdravijo večje število otrok z bronhiolitisom, ki ga povzroča respiratorni sincicijski virus (RSV). In kaj pravzaprav je bronhiolitis?

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi
V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

VIDEO: Petra vliva upanje bolnikom!
27-letna Petra ima cistično fibrozo – gensko obolenje, ki prizadene predvsem pljuča in trebušno slinavko. Bolezen je redka in za zdaj neozdravljiva.

Ste hitro zadihani?
Težko dohitevate prijatelje, ko se odpravite na skupni sprehod? Morda vam že hoja v drugo nadstropje predstavlja izziv? Vas ob tem muči še kašelj? Če vam v zadnjem letu zdravniki še niso izmerili pljučne funkcije, potem bi bil čas za to!

Naučite se pravilno uporabljati antibiotike!
V Sloveniji zdravniki za zdravljenje akutnih bolezni najpogosteje predpisujejo antibiotike. Ker sebi in ostalim ljudem z nepravilnim jemanjem antibiotikov naredimo več škode kakor koristi, je dobro vedeti, kako in kdaj jih pravilno jemati.

Bolezni, ki grozijo rudarjem
Čilski rudarji, ki so po 69 dneh ugledali svetlobo, so na prvi pogled sicer zdravi, kljub temu pa jih sedaj najbolj ogrožajo okužbe dihal. Ena najnevarnejših groženj je silikoza, za katero sta že zbolela dva izmed njih. Za kakšno bolezen gre?

Razkriti pogubni učinki pasivnega kajenja na otroke
Po zadnjih raziskavah naj bi pasivno kajenje samo v Veliki Britaniji pri otrocih povzročilo kar 20 odstotkov vseh smrti zaradi sindroma nenadne smrti, več kot 20 tisoč okužb dihal in 120 tisoč vnetij srednjega ušesa!

Poznate simptome cistične fibroze?
Cistična fibroza je najpogostejša avtosomska recesivna bolezen, ki v povprečju prizadene enega na 5000 novorojenčkov. Mutacijo gena, ki jo povzroča, v sebi nosi vsak 30. Evropejec, pri nas pa letno za njo zboli od 5 do 7 otrok.

Gripa
Gripa ali influenca je akutna, zelo nalezljiva bolezen, ki navadno prizadene zgornje dihalne poti.

Okrepimo imunski sistem s hrano in zelišči
Jesen in zima sta prav gotovo letna časa, ko je imunski sistem na veliki preizkušnji. Veliko je odvisno od načina življenja, vsakdanjega stresa, pravilne prehrane in zadostne količine gibanja.

Prehlad
Prehlad je najpogostejša okužba zgornjih dihal, nosu in žrela.

Z gorčico nad novo gripo!
Ne moremo vam postreči z zdravilom, ki vas bo obvarovalo pred gripo, v hladilniku in v shrambi pa imamo pravo omarico za prvo pomoč. Z naštetimi jedmi lahko pošteno omilite znake gripe ali skrajšate njeno trajanje.

Cepljenje proti novi gripi – argumenti ZA
Ta teden se je v Sloveniji začelo množično cepljenje proti novi gripi, ki zaenkrat poteka v 64 cepilnih centrih po vsej državi. O tem, ali je cepivo dovolj testirano in varno, kdo se lahko cepi in komu se cepljenje odsvetuje, smo povprašali dr. Alenko Kraigher z Inštituta za varovanje zdravja.

NOVA GRIPA: Kako jo prepoznati in kako ravnati!
Ker je tudi v Sloveniji vse več okuženih z novo gripo, je pomembno, da veste, kakšni so bolezenski znaki, kako se ob okužbi obnašati in kako novo gripo zdraviti.

Luskavica
Luskavica je kronična vnetna bolezen z značilnimi kožnimi žarišči na koži.

Kako si pomagati, ko se prehladite?
Prehladna virusna obolenja so najpogostejša obolenja zgornjih dihal. Od angine in gripe se običajno razlikujejo po tem, da pri prehladu ni visoke vročine, pojavi pa se izcedek iz nosu, bolečine v grlu, kašelj in kihanje.