okužbe

12 nasvetov za tiste, ki ste zboleli za novo gripo
Se bojite gripe in ste svojo domačo lekarno že založili s tamiflujem? Antivirusna zdravila boste dobili od svojega zdravnika, zato ni potrebno, da jih kupujete sami, sploh če jih ne morete uporabljati brez posveta z zdravnikom.

Z gorčico nad novo gripo!
Ne moremo vam postreči z zdravilom, ki vas bo obvarovalo pred gripo, v hladilniku in v shrambi pa imamo pravo omarico za prvo pomoč. Z naštetimi jedmi lahko pošteno omilite znake gripe ali skrajšate njeno trajanje.

Cepljenje proti novi gripi – argumenti ZA
Ta teden se je v Sloveniji začelo množično cepljenje proti novi gripi, ki zaenkrat poteka v 64 cepilnih centrih po vsej državi. O tem, ali je cepivo dovolj testirano in varno, kdo se lahko cepi in komu se cepljenje odsvetuje, smo povprašali dr. Alenko Kraigher z Inštituta za varovanje zdravja.

NOVA GRIPA: Kako jo prepoznati in kako ravnati!
Ker je tudi v Sloveniji vse več okuženih z novo gripo, je pomembno, da veste, kakšni so bolezenski znaki, kako se ob okužbi obnašati in kako novo gripo zdraviti.

Luskavica
Luskavica je kronična vnetna bolezen z značilnimi kožnimi žarišči na koži.

7 mitov o prehranjevanju
Miti o prehrani so po navadi opravičila za razvade. Razkrili vam bomo sedem najpopularnejših mitov, ki ne držijo.

Brezplačno se testirajte za hepatitis C
Ker je zgodnje odkrivanje hepatitisa C izjemno pomembno, je Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja organizirala brezplačna in anonimna testiranja za okužbe z virusom hepatitisa C.

Kako si pomagati, ko se prehladite?
Prehladna virusna obolenja so najpogostejša obolenja zgornjih dihal. Od angine in gripe se običajno razlikujejo po tem, da pri prehladu ni visoke vročine, pojavi pa se izcedek iz nosu, bolečine v grlu, kašelj in kihanje.

Ameriški slamnik
Zdravilne učinke ameriškega slamnika so dobro poznali že severnoameriški Indijanci, ki so rastlino uporabljali proti prehladom, zobobolu, za čiščenje krvi in za zdravljenje različnih okužb, ran, zvinov ...

11 najbolj nenavadnih kontaktnih leč
Ste se naveličali barve svojih oči? Ali pa želite zgolj poskusiti nekaj novega, morda nekoliko neobičajen modni dodatek? Potem so kontaktne leče kričečih barv, s svetlikajočimi se kristalčki in z nenavadnimi vzorci prava stvar za vas.

S česnom nad prehlad
Danes vemo, da česen kot antibiotik deluje proti bakterijam in uspešno krepi imunski sistem. Ima tudi protiparazitni učinek in je učinkovit pri zdravljenju okužb z virusom herpesa in glivico Candido albicans.

Nad akne z zobno pasto
Akne so bolezni kože, bolezen žlez lojnic, ki izločajo loj. Akne prizadenejo najstnike in zelo vplivajo na njihovo samozavest, saj so – večini – moteče. Na tržišču je veliko izdelkov za nego aken, mi vam ponujamo domača zdravila.

Pozor! Tesne kavbojke škodujejo zdravju
Nevrologi so ugotovili, da nošenje ozkih kavbojk lahko 'resno' ogrozi vaše zdravje. Kot pravijo strokovnjaki, pa nič manj nevarne niso velike modne torbe, visoke pete in tangice.

Stres
Manjša količina stresa na marsikoga učinkuje spodbudno, do neke mere nam celo pomaga dati vse od sebe. Preveč stresa, še posebej dolgotrajnega, pa lahko povroči hude zdravstvene težave.

Herpes z ust na genitalije
Zdravniki opozarjajo, da je herpes nevaren, saj se lahko z lahkoto prenese z ustnic na genitalije. Ne spreglejte, da je herpes nalezljiv, tudi potem, ko mehurčki že izginjajo.

V eni uri do daljšega penisa
V dobri uri lahko kirurg penis podaljša do 4 cm, odebeli pa ga za 25 odstotkov. Za operacijo se odloča vse več Slovencev.

Kako se tetovirati in ostati zdrav?
Čeprav poletje ni najbolj primerni letni čas za tetoviranje, pa si jih veliko zaželi poslikati svoje telo ravno zdaj.

Herpes iz ust na genitalije
Zdravniki opozarjajo, da je herpes nevaren, saj se z lahkoto prenese z ustnic na genitalije. Poleg herpesa pa se med oralnim seksom lahko okužite tudi s hepatitisom, sifilisom, gonorejo in virusom HIV, ki povzroča neozdravljivo bolezen aids.

Vraščeni nohti lahko povzročajo hude bolečine
Vraščeni nohti so pogosta nadloga, ki se najpogosteje pojavi na nožnem palcu. Noht se vrašča v mehko tkivo okoli nohta, kar pa lahko povzroča izjemno hudo bolečino in vnetja.

Piki so lahko smrtno nevarni
Čas dopustov in počitnic nam lahko hitro zagrenijio nadležni in včasih tudi nevarni piki žuželk, meduz, nadležne so tudi ježeve bodice. Še posebej občutljivi so otroci in alergiki. Kako ravnati in kako se zavarovati pred piki, nam je povedala dermatologinja Metka Adamič.

Popkovnica - življenjska nit
Nataša Tul Mandić, specialistka ginekologije in porodništva, je pojasnila, kakšna je vloga popkovnice, tega tankega in dolgega tkiva, ki predstavlja življenjsko nit med materjo in še nerojenim otrokom.

Klamidijska okužba
Okužba s klamidijo je najpogostejša bakterijska spolno prenosljiva bolezen.

Toksoplazmoza, v nosečnosti nevarna okužba
Toksoplazmoza je najbolj razširjena zajedalska bolezen. Obolevajo tako ljudje kot živali. Sveža okužba je najbolj nevarna nosečnicam.

Darujte drugim – in sebi!
Popkovnična kri, darovana javni banki, lahko v primeru bolezni koristi tudi vašemu otroku, saj primeren vzorec najprej iščejo doma in šele nato v tujini. Več kot je darovanih vzorcev, večja je možnost, da za bolnega otroka najdejo ustrezno popkovnično kri

Norice na pohodu
Norice so v Sloveniji že vrsto let na prvem mestu med nalezljivimi boleznimi. Lahko se pojavljajo preko celega leta, večje število obolelih pa je značilno za pozne zimske in zgodnje spomladanske mesece. Največ otrok zboli med tretjim in petim letom starosti.

Pregledi v prvem tromesečju nosečnosti
Prvi korak, ki ga ženska naredi, je nosečniški test. Ob veselju, strahu, pričakovanju pa že razmišlja o prvem ginekološkem pregledu. Ginekologa naj nosečnice prvič obiščejo med sedmim in osmim tednom nosečnosti.

Jogurt lahko olajša vnetje nožnice
Glivično vnetje nožnice je ena izmed najpogostejših okužb pri ženskah. Do 25. leta starosti ima občasno glivično vnetje kar polovica žensk. Vnetje zdravimo z zdravili, ki jih predpiše ginekolog, pomagamo pa si lahko tudi z jogurtom!

Nadležno srbenje nožnice
Mnogo žensk se poleti sooča z nadležnim srbenjem nožnice, ki ga povzroča spremenjen vaginalni ekosistem. Da se vaginalni ekosistem poruši je možnih več vzrokov.

Cepljenje proti virusu HPV – ZA
Dr. med. Marjetka Uršič Vrščaj z Onkološkega inštituta zagotavlja, da je cepivo varno in učinkovito. Želi si, da bi se čim več staršev odločilo za cepljenje svojih hčerk proti virusu HPV, saj bi tako zmanjšali obolevnost za rakom na materničnem vratu in nekaterimi spolnimi boleznimi.

Cepljenje proti virusu HPV – PROTI
Predsednik Društva za svobodno odločanje Primož Verbič pravi, naj starši pri odločitvi za cepljenje upoštevajo, da je lahko cepljenje deklic proti virusu HPV celo smrtno nevarno. Zato naj se pred odločitvijo dobro informirajo.