okužene

Bi prepoznali okužbo, ki se širi po Balkanu?
Pred dnevi je odjeknila vest, da se po Balkanu širi garjavost, ki bi se lahko zaradi množičnega božično-novoletnega dopustovanja Slovencev v BiH, Srbiji in na Hrvaškem razširila tudi k nam. Kako prepoznati simptome garjavosti in kako jih zdraviti?

Zaščitite malčke pred najpogostejšimi boleznimi
Približuje se hladnejše zimsko obdobje, s tem pa tudi porast okužb, ki ogrožajo zdravje predšolskih otrok. Mednje sodijo predvsem okužbe dihal, ki jih lahko povzročajo različni virusi in bakterije, poveča se tudi število črevesnih okužb. Preverite, kako jih preprečiti.

Nevarna bolezen, ki jo lahko dobite, ne da bi vedeli
HIV/aids je kronična obvladljiva bolezen, ki kljub ogromno znanja še vedno napreduje. Vzrok za to je tudi dejstvo, da posameznik, ki se okuži, navadno kar nekaj časa ne ve, da je prejel nevarno okužbo. Prav zato je dobro, da se pred boleznijo zaščitite in čim prej prepoznate nekatere redke prve znake.

Infekcija, ki jo lahko prejmete, ne da bi vedeli
Mlade ženske, ki ne vedo, da nosijo virus genitalnega herpesa, lahko ne vede širijo infekcijo, zaradi česar bi lahko prišlo celo do epidemije, je pokazala ena izmed ameriških raziskav.

Nosite virus genitalnega herpesa?
V Evropi je z genitalnim herpesom okuženih kar 15 odstotkov ljudi. Večina za to nalezljivo boleznijo zboli, ker se je mogoče okužiti tudi, kadar pri partnerju ne opazimo simptomov.

Ga lahko dobite tudi vi?
Izpuščaj pod pazduho je precej pogosta težava, ki je najpogosteje posledica bakterijske okužbe zaradi potenja ali alergijske reakcije na nekatere kozmetične preparate. Če ne ukrepate dovolj hitro, se stanje lahko tudi poslaša in iz prvotne rdečice se razvijejo celo okužene rane. Nekaj ekstremnih primerov si poglejte v fotogaleriji.

To je najbolj zdravo jagodičevje
Sveže jagodičevje vas lahko obvaruje pred številnimi zdravstvenimi težavami, prav zato si ga v teh dneh, ko ga je v izobilju, vsekakor privoščite. Še prej pa preverite, pred katerimi zdravstvenimi težavami vas varujejo različni sadeži.

Ste že slišali za nevarnost mačjih iztrebkov?
Paraziti v mačjih iztrebkih lahko predstavljajo veliko tveganje za javno zdravje, sta pred kratkim v ZDA opozorila znanstvenika, ki sta s svojo raziskavo močno razburila ljubitelje teh domačih živali. Vas zanima, kako nevarni so v resnici mačji iztrebki?

Kako se izogniti nevarni zastrupitvi?
Zaradi vročine se poleti hrana hitreje okuži z nevarnimi bakterijami, ki prinašajo neprijetne simptome, lahko pa tudi hudo zastrupitev in celo smrt. Prav zato je pomembno, da veste, kako se zaščititi pred okužbo.

Preverite, kaj vas ogroža v bazenu
Zadnja ameriška raziskava je pokazala, da voda v javnih kopališčih vsebuje fekalije, ki so lahko nevarne, če jih pogoltnemo. Prav zato strokovnjaki opozarjajo, naj plavalci nikar ne pijejo vode, v kateri plavajo, in naj se striktno držijo nekaterih higienskih pravil.

Bi prepoznali simptome okužbe z virusom HIV?
HIV/aids je ena od najbolj smrtonosnih epidemij sodobnega časa. Bolezen povzroči HIV, virus človeške imunske pomanjkljivosti, ki napade in uniči določene bele krvničke, pomembne za odpornost proti nalezljivim boleznim in nekaterim rakavim obolenjem.

Grozljiva diagnoza igralke pretresla svet slave
Priljubljena ameriška igralka Brooke Burke je naravnost šokirala z objavo lastnega videoposnetka, v katerem razkriva svojo grozljivo diagnozo. Zbolela naj bi namreč za hudim rakavim obolenjem, ki ji bo za vedno spremenilo življenje.

Bomo rakava obolenja zdravili s konopljo?
Sestavina v konoplji naj bi zaustavila širjenje mnogih agresivnih oblik rakavih obolenj, saj zatira gene, ki so odgovorni za nastanek začetnih metastaz, trdijo ameriški znanstveniki. Najpomembneje pa je, da ta kljub izvoru ne povzroča nikakršnih psihoaktivnih posledic.

Kaj razkriva vaša prebava?
Slaba prebava razen neprijetnega in slabega počutja običajno ne povzroča resnejših težav, a kaj, ko zanjo ni vedno kriva zgolj neustrezna prehrana. Ali veste, da lahko v ozadju stojijo tudi nekatere nevarne bolezni?

Mačja praska pustila grozljive posledice
Ko je nesebično pomagal potepuškemu mačku, 59-letni Američan ni niti pomislil, da bo zaradi tega sam skoraj izgubil življenje.

Povečana nevarnost pred salmonelo!
S salmonelo se lahko okužimo skozi vse leto, vendar je nevarnost poleti še toliko večja, zato je treba hrano shranjevati in pripravljati veliko bolj skrbno. Najbolj so ogroženi otroci.

Nevarnosti, ki pretijo na daljših potovanjih!
Vsi, ki se na dopust odpravljate v eksotične kraje, bodite pozorni na bolezni, ki tam prežijo na vas. Katere so najpogostejše in kako se pred njimi zaščititi?

Zaščitite se pred klopi!
Klopi, ki na nas predvsem v toplejših mesecih nenehno prežijo med sprehodom ali aktivnostmi v naravi, so izjemno nevarni. Do česa lahko pride zaradi ugriza okuženega klopa in kako se zavarovati pred njimi, nam je pojasnil predstojnik infekcijske klinike prof. dr. Franc Strle.

Zaradi psa ostala brez kolka
21-letnica je več let trpela zaradi ponavljajočih se napadov povišane telesne temperature, zatem pa je nekega dne ohromela. Zdravniki pravijo, da je to bila posledica okužbe z živalskim parazitom.

Veste dovolj o raku materničnega vratu?
Med 21. in 28. januarjem poteka letos že šesto leto zapored evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu pod okriljem Evropske zveze proti raku materničnega vratu (ECCA). Na srečo se v Sloveniji vsako leto znižuje število žensk, ki zbolijo za RMV, kar je zagotovo posledica vse večje ozaveščenosti, rednih pregledov in cepljenja.

Zaradi leč lahko oslepite!
Če nosite kontaktne leče ali razmišljate o tem, da bi jih začeli nositi, je pametno, da upoštevate osnovne nasvete za ravnanje z njimi, saj vas napačna uporaba leč lahko stane tudi vašega vida.

Se gibljete v naravi? Učinkovito se zaščitite pred klopi!
Številni preživljajo svoj delovni ali prosti čas v naravi: na travnikih, vrtovih, v gozdovih, parkih, sadovnjakih, vinogradih, poljih ... In prav tam na nas prežijo tudi klopi, prenašalci nevarnih nalezljivih bolezni.

HIV naj bi spremenili v manjšo okužbo
Strokovnjaki so odkrili novo cepivo, s katerim naj bi bilo mogoče smrtonosni virus HIV spremeniti v manjšo infekcijo, podobno herpesu.

Plesen je izjemno nevarna za zdravje
Črna plesen, ki jo najdemo v številnih slovenskih domovih, je eden pogostejših vzrokov za respiratorne in druge zdravstvene težave. Preverite, kako prepoznati z njo povezane težave!

Cepljenje proti virusu HPV: Da ali ne?
Starši osnovnošolk se bodo letos spet odločali o tem, ali se bodo njihove hčere v letošnjem letu cepile proti HPV ali ne. Ste med njimi tudi vi in še vedno ne veste natanko, kako bi ravnali?

Zobati črvi so ju grizli od znotraj
Zakonca iz Avstralije sta doživela pravo nočno moro, ko sta izvedela, da je njuno slabo počutje posledica tega, da so ju drobni črvi z zobmi začeli gristi od znotraj in si tako utirali pot na prostost.

Kaj vse se znajde v naših vzglavnikih?
Zadnje raziskave britanskih raziskovalcev so potrdile, kar smo vedeli že dolgo, in sicer da so vzglavniki odlično zbirališče stenic, odmrle kože, pršic in njihovih iztrebkov. Ne le to, v njih so našli celo nevarno bakterijo E.coli in druge bakterije ter viruse, ki povzročajo okužbe dihal in sečil.

Kako se najhitreje znebiti bradavic?
Običajne bradavice so izjemno neestetske kožne tvorbe, ki lahko prizadenejo kogar koli. Preverite, kaj jih povzroča in kako se jih lahko najhitreje znebite ter preprečite njihov ponovni nastanek.

Izbruh bolezni zaradi bakterije E. Coli se umirja
Število smrtnih žrtev, ki jih je zakrivila okužba z bakterijo E.coli, se je danes v Nemčiji povečalo še za dve osebi in znaša skupno 35 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Kljub temu pa je nemška državna agencija za bolezni (RKI) danes potrdila, da se pojavlja vse manj novih primerov okužb.

Dejstva o raku, ki jih je dobro poznati
Vsako leto za različnimi oblikami raka zboli kar 12.000 Slovencev, umre pa jih nekaj več kot 5500. Tako se rakava obolenja uvrščajo med najpogostejše vzroke smrti pri nas. Več o tem, kako se izogniti rakavim obolenjem in kdo jim je najbolj izpostavljen, nam je povedala vodja Registra raka izr. prof. dr. Maja Primic Žakelj z Onkološkega inštituta.