Vizita.si

okvara

Bolezni 11. 03. 2025 04.54

Kaj moramo vedeti, da bi preprečili nevaren krvni strdek?

S primernim življenjskim slogom lahko izjemno zmanjšamo tveganje, da bi v naših venah ali arterijah nastal krvni strdek. Če se zamaši arterija, lahko pride do možganske ali srčne kapi. Strdek v veni pa se lahko konča s pljučno embolijo. To so nevarna stanja, ki lahko povzročijo prezgodnjo smrt. Kako jih čimprej prepoznati, da lahko še pravočasno poiščemo zdravniško pomoč?

Rakave bolezni 19. 02. 2025 04.24

Vse, kar morate vedeti o kemoterapiji

Kemoterapija je vrsta zdravljenja, pri katerem se uporabljajo zdravila, ki ubijejo rakave celice, ki se hitro delijo. S kemoterapijo onkologi preprečujejo takšnim celicam nadaljnjo rast in ustvarjanje novih celic.

Bolezni od A do Ž 28. 12. 2024 04.41

Težave pri hoji? Razlog se lahko skriva v tej bolezni

Artritis pomeni vnetje sklepov. Povzroča bolečine in otekanje telesnih sklepov, kot so kolena ali kolki. Obstaja veliko vrst artritisa, vendar je osteoartritis najpogostejši. Osteoartritis, poznan tudi kot degenerativna bolezen sklepov ali s starostjo povezan artritis, se bolj verjetno razvije, ko se ljudje starajo.

Zlata leta 27. 11. 2024 04.19

12 načinov, kako ohranjati možgane mlade

Naši možgani se spreminjajo s starostjo, skupaj z njimi pa se spreminjajo tudi naše duševne funkcije. Duševni upad je pogost in je ena izmed najbolj neprijetnih posledic staranja. Toda kognitivna okvara ni neizogibna. Kako lahko pomagamo možganom, da ostanejo mladi in dobro delujejo?

Zlata leta 26. 11. 2024 04.18

To je lahko pokazatelj kognitivnega upada

Nova študija je analizirala hojo za testiranje zgodnjega kognitivnega upada.

Zlata leta 11. 11. 2024 03.38

10 simptomov vaskularne demence

Vaskularna demenca je splošen izraz, ki opisuje težave z razmišljanjem, načrtovanjem, presojo, spominom in drugimi miselnimi procesi, ki jih povzroči poškodba možganov zaradi motenega pretoka krvi v možgane.

Simptomi in bolezni 29. 09. 2024 04.00

5 znakov, da so jetra zamaščena

Posamezniki z boleznijo zamaščenih jeter pogosto nimajo simptomov, dokler bolezen ne napreduje v cirozo jeter. Kakšni so simptomi bolezni zamaščenih jeter ali steatoze jeter?

Koža 07. 09. 2024 04.57

10 razlogov, zakaj vas srbi koža

Srbečica, ki se pojavi na predelih kože, je lahko precej nadležen in stresen dejavnik, pa naj jo spremlja kožni izpuščaj ali ne. Vsekakor pa vam telo poskuša nekaj sporočiti.

Bolezni 30. 08. 2024 04.25

Teh simptomov nikoli ne ignorirajte, saj so lahko nevarni

Okužba sečil je resnično neprijetna okužba katerega koli dela urinarnega sistema. Urinarni sistem vključuje ledvice, ledvična meha, sečevod, sečni mehur in sečnico. Večina okužb prizidane spodnji urinarni trakt – mehur in sečnico.

Simptomi in bolezni 16. 07. 2024 04.22

Tega o demenci še ne veste

Vsi vemo, da je najpogostejši simptom demence težave s spominom, kaj pa ostali? Kako pri svojcu, ljubljenemu človeku pravočasno prepoznati simptome in dovolj hitro ukrepati?

Zlata leta 31. 05. 2024 04.47

Kako prepoznati artritis?

V Sloveniji imamo okoli 24.000 bolnikov z artritisom in več kot 230.000 oseb z revmatičnimi obolenji. Zaskrbljujoče je dejstvo, da je vedno več bolnikov med otroki. Stereotip, da je to zgolj bolezen starejših, torej že dolgo ne drži več.

Novice 18. 09. 2023 05.00

ChatGPT dečku rešil življenje

Malčku, čigar simptomi so tri leta begali 17 zdravnikov, so končno diagnosticirali redko bolezen. S pomočjo ChatGPT-ja!

Bolezni 03. 01. 2023 05.00

Bi prepoznali simptome ciroze jeter?

Ciroza je nepopravljivo brazgotinjenje jetrnega tkiva. Pri napredovanih jetrnih obolenjih normalno jetrno tkivo nadomešča vezivo. Glavni dejavnik tveganja za razvoj jetrne ciroze je pretirano uživanje alkohola, seveda pa ni edini.

Srčno žilne bolezni 03. 01. 2023 05.00

Kaj je nenadni srčni zastoj?

Nenadni srčni zastoj je nenadna izguba delovanja srca, zaradi katere se oseba nenadoma zgrudi, izgubi zavest in preneha dihati. Srce preneha biti in kri preneha dotekati v možgane ter druge vitalne organe.

Simptomi in bolezni 30. 11. 2022 11.39

Roman Demir: Bolj kot jakost je pri komuniciranju z naglušno osebo pomembna hitrost govora

Ste kdaj razmišljali, kako bi bilo, če enega izmed čutil, ki ga imate za tako samoumevnega, ne bi imeli? Denimo, vonja, dotika ali pa ... Sluha? Dejstvo je, da si slišeči ljudje ne predstavljamo življenja v tišini. Kakršne koli okvare sluha močno zmanjšajo človekove sposobnosti, prav tako pa vplivajo na samo kakovost življenja. Kaj sploh je gluhota, kaj je naglušnost, kaj je znakovni jezik in o ovirah gluhih in naglušnih oseb, smo se pogovarjali s tolmačem znakovnega jezika Romanom Demirjem.

Novice 30. 11. 2022 09.42

'Zdravilo' za Alzheimerjevo bolezen, ki je bilo razglašeno za pomemben preboj

Prvo zdravilo za upočasnitev uničenja možganov pri Alzheimerjevi bolezni je bilo razglašeno za izjemen pomemben dosežek. Poglejmo si, zakaj.

Novice 14. 11. 2022 11.32

Svetovni dan sladkorne bolezni 2022: število oseb s sladkorno boleznijo se je v preteklih dveh letih izjemno povečalo

Na letošnji, že 13. nacionalni konferenci o sladkorni bolezni bodo izpostavljali, kako zelo pomembno je za osebe s sladkorno boleznijo, da imajo na voljo verodostojne in razumljive informacije. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da svetovni dan sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo danes, ponuja priložnost za ozaveščanje o sladkorni bolezni kot globalnem javnem zdravstvenem problemu, ponujajo pa tudi nasvete, kaj je treba storiti za boljše preprečevanje, diagnosticiranje in obvladovanje bolezni.

Moško zdravje 05. 10. 2022 05.00

Težave z erekcijo so lahko povezane s srčnimi boleznimi

Težave pri doseganju in vzdrževanju erekcije so neprijetna zadeva, s katero pa se srečuje kar tretjina moških, starejših od 40 let. Strokovnjaki pri tem poudarjajo, da so težave z erekcijo velikokrat povezane s kardiovaskularnim sistemom.

Zdravje 13. 07. 2022 05.00

Zakaj se krvni tlak spreminja in kako ga pravilno izmeriti?

Ohranjanje zdravega krvnega tlaka je pot do zdravega in močnega srca. Kaj sploh je krvni tlak, katere vrste krvnega tlaka obstajajo in kako ga obdržati znotraj zdravih meja?

Zdravje 30. 05. 2022 08.14

Razlog, zakaj prihaja do bolečin, vas bo presenetil

Najbrž ga ni človeka, ki se vsaj enkrat v življenju ne bi soočil z neko obliko zdravstvenih težav, povezanih s hrbtenico. Vzroki zanje so lahko različni: pri nekaterih gre za prirojene in razvojne spremembe, pri drugih za bolezni in vnetja, pri tretjih za poškodbe. A največkrat so za bolečine v hrbtenici krive degenerativne spremembe, zlasti obraba vretenc, hernija diska, zožanje hrbtenjačnega kanala, artroze in mišične zakrčenine. Za večino teh težav je kriva dolgotrajna nepravilna drža in lega telesa, zlasti v pretežno sedečem položaju, v večini primerov pa najbolj pomaga aktivna fizioterapija, ki vsebuje telesno vadbo, da bi mišično-skeletni sistem spet deloval brezhibno.

Razstrupljanje 14. 02. 2022 08.21

Ste vedeli, da je to simptom bolnih jeter?

Novo leto je odneslo čaroben praznični čas in nas vrnilo v običajno rutino. Tako smo ponovno vsakodnevno izpostavljeni stresnim situacijam, brez časa in volje za gibanje, ki bi nam glede na obilne decembrske pojedine še kako koristilo. Največje posledice vsega naštetega nosijo naša jetra, ki so odgovorna za procese presnove v telesu. Če jih dalj časa preobremenjujemo, se lahko namreč povsem izčrpajo, zamastijo in okvarijo. Kako poskrbeti, da do tega ne pride?

Naslovnica 27. 12. 2021 08.56

Vodilna oftalmologinja analizira, kaj je ključno za uspešno zdravljenje glavkoma, bolezni, za katero vsak drugi oboleli ne ve, da jo ima

Od 2,2 milijarde ljudi na svetu, ki imajo katero od očesnih bolezni, bi jih lahko po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije vsaj milijardo preprečili. Poleg staranja in genske dovzetnosti na zdravje oči vplivajo še številni drugi dejavniki, na katere lahko vplivamo sami in tako preprečimo bolezni ter zaščitimo svoje zdravje. Zato so se v X Labu – strokovnem raziskovalnem središču družbe JGL – prvič zbrali vodilni oftalmologi, nevrologi, endokrinologi, psihiatri, revmatologi, otorinolaringologi, estetski kirurgi, družinski zdravniki, farmacevti in inženirji, da bi analizirali najnovejše raziskave in s celostnim pristopom odkrili, kako kakovostno skrbeti za zdravje oči in zakaj je to pomembno za naše celotno telo.

Bolezni 10. 05. 2020 16.30

Bolezen, ki jo ima vsak deseti, a tega pogosto ne ve

Kar vsak deseti odrasel ima kronično bolezen ledvic. A tega, dokler bolezen ni že zelo napredovala, marsikdo niti ne ve, saj ne čuti nobenih bolečin v ledvenem predelu. Z nefrologinjo prof. dr. Jelko Lindič, dr. med., smo se pogovarjali, kako čim prej posumiti, da je nekaj narobe, kaj se dogaja, če nam odkrijejo kronično ledvično bolezen, in zakaj to ogroža tudi naše srce in ožilje.

Bolezni živčevja in možganov 08. 05. 2020 08.00

Kako najbolj preprosto in zanesljivo prepoznamo znake možganske kapi

Možganska kap je po celem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velika pa je tudi invalidnost, ki jo povzroča, saj mnogi utrpijo tudi hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kakovost življenja. Evropski dan osveščanja o možganski kapi vsako leto obeležujemo na drugi torek v mesecu maju. Tokrat je to 12. maj.

Bolezni 03. 05. 2020 20.15

Preprečite nevarno pešanje ledvic!

Pešanje ledvic je lahko akutno ali kronično. Pri slednjem se simptomi pogosto ne pokažejo, dokler ni prepozno, zato je v primeru, da spadate med bolj ogroženo prebivalstvo, pomembno, da pri zdravniku redno preverjate stanje svojega urina in krvi.

Bolezni 03. 05. 2020 20.15

To je pri nas najpogostejši vzrok za čezmerno delovanje ščitnice

Bazedovka, tudi tako imenovana Gravesova bolezen, je pri nas najpogostejši vzrok za čezmerno delovanje ščitnice. Gre za avtoimunsko bolezen, pri kateri nastanejo protitelesa, ki spodbujajo delovanje ščitničnih celic, razlaga prof. dr. Simona Gaberšček, dr. med., iz UKC Ljubljana.  “V Sloveniji na leto odkrijemo približno 700 novih bolnikov, kar je nekako od 30 do 35 novih primerov na 100 tisoč prebivalcev.”

Bolezni 29. 04. 2020 07.57

Kakšni so simptomi lupusa in kako ga zdravimo?

Sistemski eritematozni lupus je kronična avtoimuna bolezen vezivnega tkiva. Oznaka 'sistemski' pomeni, da lahko prizadene celotno telo. Gre za bolezen s prisotnostjo številnih protiteles, pri kateri imunski sistem napade in prizadene zdrava tkiva ter celice in organe telesa.

Bolezni 17. 04. 2020 11.06

Stiskajoča bolečina v mečih? Preverite, kako toge so vaše žile

Se spopadate s stiskajočimi bolečinami v mišicah meč med hojo? Vse težje prehodite tudi kratko razdaljo? Potem se morda spopadate s periferno arterijsko boleznijo, ki največkrat prizadene arterije spodnjih udov in se najpogosteje pojavi pri sladkornih bolnikih. Preverite, kako si pomagati.

Prehrana 02. 03. 2020 15.04

To so znaki, da vam primanjkuje cinka

Cinku radi rečemo tudi supermineral, saj je izjemno pomemben za naše zdravje. Med drugim prispeva k nemotenemu delovanju kognitivnih funkcij in pomaga krepiti vaš imunski sistem. Kakšni so znaki, da vam primanjkuje cinka v telesu in kje ga lahko najdete?

Življenjske zgodbe 18. 02. 2020 08.41

Kljub epilepsiji ni nikoli nehala plesati

Slikar Rihard Jakopič je imel epilepsijo. O tem, kako je živeti s to boleznijo, je v svojem delu spregovorila ena najuspešnejših sodobnih dramatičark Simona Semenič. Epilepsija velja za najpogostejšo nevrološko motnjo, tako pri odraslih kot otrocih. A kot opozarjajo strokovnjaki, družba premalo razume, da se pri vsakem pokaže drugače. Danes 20-letni Daši kljub diagnozi nikoli ni bilo treba prenehati treningov plesa. Je večkratna evropska in svetovna prvakinja.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859