okvara

Moški, ali poznate Klinefelterjev sindrom?
Klinefelterjev sindrom velja za eno najpogostejših genetskih motenj pri moških, ki vpliva na rast testisov in povzroči, da ti zrastejo manjši, kot bi sicer. Ker je prizadeta proizvodnja testosterona, je posledica okvare običajno neplodnost.

Potujete v daljne dežele? Cepite se proti hepatitisu
Boste v kratkem odpotovali v daljne dežele, kot so Afrika, Bližnji in Daljni vzhod, Indija, Azija, Južna in Srednja Amerika? Potem se cepite proti okužbi z virusom hepatitisa A in B.

Pritlikavka, ki podira vse meje
Jasmine se je rodila z redko obliko pritlikavosti. V višino tako meri zgolj 119 centimetrov, a se je pogumna 17-letnica vseeno podala v svet in odselila na svoje. Kako se znajde v velikem svetu?

Deček, ki se je rodil brez kože
Brody ima na obrazu velik nasmešek, a je to edini del njegovega telesca, ki ni povit. Komaj mesec star deček se je namreč rodil z boleznijo, zaradi katere je na večjem delu telesa brez kože, tam kjer jo ima, pa je ta tako tanka, da se zlahka predre.

Malček, ki bi ga lahko ubil že prehlad
Ko je bil mali Reece star komaj pol leta, so zdravniki odkrili, da boleha za redko imunsko boleznijo in da je njegov obrambni sistem tako oslabljen, da bi ga lahko ubil že prehlad. Tako je tri mesece živel v sterilnem mehurčku, potem pa mu je na pomoč priskočil oče.

26-letni starček umrl zaradi redke bolezni
Leon Botha se je rodil z redko gensko okvaro, imenovano progerija, za katero je značilno pospešeno staranje in posledično številne bolezni, ki se pojavljajo s starostjo. Kljub vsemu je bil Leon optimističen in poln življenja.

V petih letih si je 130-krat izpahnila ramo!
26-letna mamica Lianne Beradmore si je v pičlih petih letih ramo izpahnila kar 130-krat, zaradi tega so vezi na njeni rami popolnoma oslabele in neuporabne.

Srčno popuščanje smrtonosnejše od najpogostejših oblik raka!
Delovna skupina za srčno popuščanje je v okviru Evropskega dneva o ozaveščanju za srčno popuščanje pripravila aktivnosti, s katerimi želi povečati ozaveščenost o tej bolezni, pri kateri je smrtnost večja kot pri najpogostejših rakavih obolenjih in za katero trpi več kot 10 odstotkov starejših od 70 let.

Možganska kap vsako leto terja 4000 življenj
Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi srca in ožilja ter rakom. V Sloveniji možganska kap vsako leto prizadene okoli 4000 ljudi, v Evropi pa zaradi nje vsako leto umre 650.000 ljudi.

Je bil Osama bin Laden res hudo bolan?
Ali je Osami bin Ladnu zdravje dobro služilo, ne bomo nikoli zagotovo vedeli. Govorice o njegovih zdravstvenih težavah bi lahko potrdila ali ovrgla le obdukcija, ki pa zaradi tega, ker je truplo pokopano na morju, ne bo nikoli opravljena. Kaj o bin Ladnovem zdravju bi torej lahko bilo res in kaj ne?

Deček, ki živi le s polovico srca
Ko je bila Eileen v 20. tednu nosečnosti, je ultrazvok pokazal, da je z zarodkom nekaj narobe. Deček je namreč imel le polovico srca in čeprav so Eileen in njenemu možu zdravniki rekli, da bo deček verjetno že nekaj dni po rojstvu umrl, sta zavrnila splav.

Sedemletnica, ki je videti kot dojenček!
Ko se je Gabby rodila, je tehtala le malo več kot dva kilograma in bila je tako drobcena, da je kar 40 dni preživela na intenzivni negi, ker ni bila niti toliko pri močeh, da bi sesala mleko. Danes, sedem let pozneje, je Gabby še vedno videti kot dojenček in še vedno pije le mleko.

'Moja izmaličenost je dedna: Naj imam otroka ali ne?'
Jono Lancaster, o katerem smo že poročali in ki ima dedni sindrom Treacher Collins, se je znašel pred zelo pomembnim vprašanjem. Ali naj ima otroka po naravni poti ali ne?

Šest nenavadnih lepotnih posegov
V želji po popolnosti gredo nekateri v skrajnosti. Odpravijo se do plastičnega kirurga in ga prosijo za sila nenavadne popravke ali telesne dodatke. Preverite, kaj vse se znajde na seznamu najbolj nenavadnih lepotnih posegov.

Kaj je krivo za 177 kilogramov 16-letne Sophie?
Dolgo časa so se zdravniki spraševali, kako je možno, da je 16-letna Sophie Harris kar trikrat močnejša od svojega brata dvojčka Shana. Čeprav 16-letnica poje veliko manj kot njen brat in nenehno pazi na prehrano, namreč ne more izgubiti kilogramov.

12-letnica prepričala zdravnike, da so ji odrezali nogo
Danielle se je rodila z okvarjenimi kolki in desnim kolenom. Desno nogo je imela v še posebej slabem stanju in je skoraj ni mogla uporabljati, le vlekla jo je za seboj. Zato je prepričala zdravnike, da ji neuporaben ud amputirajo.

Deklica, ki se ji lupi koža
Talia se je rodila z redko gensko okvaro, zaradi katere se ji zgornja plast kože ni oblikovala pravilno in se ji že ob najnežnejšem dotiku odlušči. Rane so boleče in mehurjaste, dekličino življenje pa zaradi nenavadne bolezni vse prej kot preprosto.

Nekoč moški, danes ženska!
Matthew se je rodil z gensko napako, zaradi katere ni bil ne moškega ne ženskega spola. Čeprav je imel sicer moške genitalije deformirane in kar nekaj ženskih karakteristik, starša nista vztrajala pri genskih testih, temveč sta Matthewa silila, da živi kot deček.

Dveletnica, ki je videti kot šestmesečni dojenček
Mala Abbie je stara skoraj dve leti, a tehta le šest kilogramov, velika pa je malo več kot pol metra. Deklica namreč boleha za Russell-Silverov sindromom – redko gensko okvaro, ki zavira njeno rast in razvoj.

27-letnik raztegljiv kot elastika
Todd Shaeffer lahko glavo zavrti za 180 stopinj in si gleda naravnost v zadnjico. Roke lahko ovije okrog in okrog pasu, prste upogne nazaj vse do zapestja. Boleha namreč za redko boleznijo, ki prizadene vezivno tkivo.

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi
V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

Starši dobili dovoljenje, da kastrirajo dečka
Dvema dečkoma bodo, potem ko so njuni starši dobili dovoljenje sodišča, kirurško odstranili testise. Starši želijo na ta način zaščititi dečka pred razvojem raka, ki bi lahko bil zanju usoden.

Otroci s cistično fibrozo bi morali živeti dlje!
Univerzitetni klinični center Ljubljana je v sodelovanju z Oddelkom za pljučne bolezni Pediatrične klinike Ljubljana in Društvom za cistično fibrozo Slovenije organiziral skupno akcijo na poti k enaki dostopnosti do ustrezne oskrbe bolnikov s cistično fibrozo v Evropi pod geslom: Otroci in mladostniki s CF bi morali živeti bolje in dlje povsod po Evropi!

Po kapi ne more govoriti, lahko pa poje
47-letnico, ki je po poklicu pevka in je nastopila tudi v angleškem resničnostnem šovu, je zadela možganska kap. Zaradi tega je izgubila sposobnost govorjenja, kljub temu pa še vedno lahko poje.

Triletnik se je že 500-krat skoraj zadušil
Laurieju se lahko hrana nenadoma zatakne v grlu. Takrat potrebuje nekoga, da ga treplja po hrbtu in mu pomaga, da zataknjen del hrane izpljune, sicer se lahko zaduši. A napade dušenja ima pogosto – tudi po trikrat dnevno. V treh letih se je tako skoraj zadušil že kar 500-krat.

Bo v prihodnjih letih demenca še pogostejša?
Alzheimerjeva bolezen je eden najpogostejših vzrokov demence. Čeprav se najpogosteje pojavlja pri starejših ljudeh, pa lahko za njo zbolijo tudi mladi. Napovedi za prihodnja leta pa so menda skrb vzbujajoče. Bolezen naj bi bila še pogostejša.

Življenje brez barv
Si predstavljate, da ne bi razločevali barv in bi svet videli le v črno-beli barvi? To doživljajo tisti, ki trpijo za popolno barvno slepoto. Tisti, ki so le delno barvno slepi, pa določenih barv ne ločujejo, najpogosteje rdeče in zelene, včasih tudi modre.

Rodila se je brez spodnjega dela telesa
Joanne Fluke je presegla vsa pričakovanja. Rodila se je namreč brez spodnjega dela telesa in takrat so zdravniki napovedali, da bo živela le nekaj dni. A ne le da je danes stara že 34 let, prav tako živi polno življenje in je vsak dan na lovu za svojimi sanjami.

Poznate simptome cistične fibroze?
Cistična fibroza je najpogostejša avtosomska recesivna bolezen, ki v povprečju prizadene enega na 5000 novorojenčkov. Mutacijo gena, ki jo povzroča, v sebi nosi vsak 30. Evropejec, pri nas pa letno za njo zboli od 5 do 7 otrok.

Vzroki in zdravljenje neplodnosti
Če se že dolgo trudite zanositi in vam še kar ni uspelo, niste edini. Z neplodnostjo in težavami pri zanositvi se namreč spopada skoraj vsak šesti par. Vas zanima, kaj povzroča neplodnost in kakšni so načini zdravljenja?