opustitev

Kako preprečiti razvoj raka?
Za rakom pri nas letno zboli okoli 13 tisoč ljudi, približno 5700 pa jih zaradi ene od oblik te bolezni umre. Ob tednu boja proti raku strokovnjaki zato opozarjajo predvsem na zdrav življenjski slog, s katerim se je mogoče izogniti marsikateri obliki te velikokrat smrtonosne bolezni.

ZNIŽAJMO HOLESTEROL: Rastlinski steroli brez dodatnih maščob in kalorij
Statistike kažejo, da je povišan holesterol težava skoraj 75 odstotkov Slovencev. A ker večje vrednosti holesterola pomenijo večje tveganje za bolezni srca in ožilja, jih je treba čim prej spet spraviti na sprejemljivo raven.

Pravočasno odkrijte osteoporozo!
Osteoporoza je tiha in zahrbtna bolezen, saj do prvega zloma poteka brez kakršnih koli simptomov. Prizadene vsako tretjo žensko in vsakega petega moškega, zdravila, ki bi bolezen odpravilo, pa še nimamo.

Resnice in zmote o laseh
Imamo jih predvsem za okras, jih krtačimo, strižemo, barvamo in oblikujemo. Lepi in negovani so ogledalo zdravega in urejenega človeka. Pa ste prepričani, da veste vse o svojih laseh?

Pravočasno prepoznajte najpogostejše oblike raka
Število umrlih za rakom bi se lahko bistveno zmanjšalo z boljšo ozaveščenostjo, h kateri prav gotovo spada tudi prepoznavanje simptomov. Zgodnejša diagnoza namreč pomeni tudi večjo možnost preživetja.

Boste dopustili, da vas ubije cigareta?
"Kajenje naredi človeka neumnega, napravi ga nezmožnega, da bi mislil in pesnil. Kajenje je huda nevljudnost, to je nepriljudna nesramnost," je nekoč zapisal že J. W. Goethe. 250 let kasneje pa vse mogoče raziskave potrjujejo negativne učinke kajenja, ki je eden najpogostejših povzročiteljev smrti na svetu.

Odgovorna raba zdravil: Več zdravja, manj odpadkov!
Pravilna in odgovorna uporaba zdravil je ključna za učinkovitejše zdravljenje in zmanjšanje tveganja za nastanek neželenih učinkov. Na ta način se seveda zmanjša tudi količina odpadnih zdravil.

Znižajmo zdravju nevaren holesterol
75 odstotkov Slovencev ima povišan holesterol! Ker višje vrednosti holesterola pomenijo večje tveganje za bolezni srca in ožilja, jih je treba čim prej spet spraviti na sprejemljivo raven. Lahko si pomagamo sami. Poglejte, kako.

Izognite se najbolj smrtonosnim rakom!
Najpogostejši raki niso vedno najbolj smrtonosni, a vendar se iz leta v leto zvišuje tako število rakavih bolnikov kot tudi smrti kljub vedno boljši diagnostiki in zdravljenju. Kako preprečiti in pravočasno odkriti najbolj smrtonosne oblike raka?

Pogosta nevarna bolezen, ki jo redki poznajo
Kronična obstruktivna pljučna bolezen je napredujoče kronično obolenje dihal, ki je velikokrat posledica kajenja, ki vztrajno uničuje dihalne poti in povzroča težave z dihanjem. Čeprav to bolezen pozna le malo ljudi, v Sloveniji zaradi nje letno umre od 500 do 600 oseb.

Kako znižati zdravju nevaren holesterol?
Statistike kažejo, da je povišan holesterol težava skoraj 70 odstotkov Slovencev. A ker večje vrednosti holesterola pomenijo večje tveganje za bolezni srca in ožilja, jih je treba čim prej spet spraviti na sprejemljivo raven.

Preverite, ali ste izpostavljeni tveganju za osteoporozo
Osteoporoza je tiha in zahrbtna bolezen, za katero praktično ne vemo, dokler si prvič ne zlomimo katere od kosti. Kako se pred boleznijo zaščititi in kako z njo živeti, smo povprašali Dušo Hlade Zore, dr. med., predsednico Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije.

Ste izpostavljene raku dojke?
V zahodnem svetu naj bi za rakom dojke zbolela vsaka osma ženska. In čeprav število obolelih narašča iz leta v leto, se zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in boljšemu zdravljenju veča tudi število ozdravljenih. Preverite, ali ste izpostavljene raku dojke in kaj lahko storite, da se zaščitite.

Preprosto do bolj privlačnih prsi
Samo obliko in velikost prsi nam je podarila mati narava, toda s pravilno skrbjo zanje jih lahko dlje ohranimo privlačne oziroma jih celo polepšamo. Prehrana, telovadba, nega, obleka … vse to in še več lahko vpliva na vtis, ki ga naredi vaš dekolte.

Pozor! Kajenje uničuje spomin!
Tako vsaj kažejo rezultati študije, ki so jo naredili na univerzi v Northumbriji. V raziskavi so sodelovali študentje med 18. in 25. letom starosti, izkazalo pa se je, da so si kadilci zapomnili veliko manj stvari kot nekadilci.

Na tveganje za diabetes lahko vplivate sami!
Nova študija je pokazala, da lahko prehrana, gibanje, kajenje in uživanje alkohola neodvisno vplivajo na posameznikovo tveganje za razvoj sladkorne bolezni.

16-letnica zahtevala amputacijo noge
Gemma je pri 14 letih z družino doživela hudo prometno nesrečo. Njena noga je bila zlomljena na več kot 50 delih, praktično popolnoma zdrobljena. Po dveh letih operacij je izvedela, da ji noge ne morejo rešiti, zato se je kasneje odločila za amputacijo.

Cepite se proti nevarnim bakterijam – pnevmokokom!
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe in so med drugim vzrok za to, da kar 60 odstotkov otrok do prvega leta starosti zboli za akutnim vnetjem srednjega ušesa. S pravočasnim cepljenjem je otroke in seveda tudi odrasle mogoče učinkovito in uspešno zaščititi.

Rak je za kadilce bolj boleč
Ne samo, da kajenje povzroča raka, povečuje tudi stopnjo bolečine pri rakavih obolenjih. Zadnja raziskava je namreč pokazala, da ljudje, ki kljub rakavemu obolenju še naprej vztrajajo pri kajenju, občutijo večjo bolečino kot tisti, ki prenehajo s to razvado.

Izvijte se iz primeža alkohola
Imate močno željo po alkoholu, ki je ne morete krotiti, pogosto izgubite nadzor nad popitim alkoholom, ga dobro "nesete", je alkohol na prvem mestu pred drugimi aktivnostmi? Potem ste zasvojeni z alkoholom. Preverite, kako si pomagati!

Zdravnica, ki je prebolela raka na dojki
Pogumna borka v boju proti raku dojk prim. dr. Mojca Senčar je na onkološkem inštitutu dolga leta delala med najbolj bolnimi pacienti. Kako težka je v resnici bolezen, pa je spoznala šele, ko je za njo zbolela tudi sama.

VIDEO: Omar abstiniral za boljši glas
Včasih je Omar pokadil tudi škatlo cigaret na dan. A nenehni koncerti, ki so se pogosto zavlekli v zgodnje jutranje ure, kakšen kozarček alkohola in cigareti so kmalu pustili posledice na njegovem glasu. Zato se je odločil, da opusti kajenje.

Kadi le še četrtina Slovencev!
Zadnje statistike o kajenju pri nas so razveseljive, pravijo strokovnjaki. Po najnovejših podatkih namreč kadi le še četrtina Slovencev, medtem ko je kar 75 odstotkov prebivalcev nekadilcev. Med kadilci je več moških kot žensk.

Obama ne kadi več?
Ameriški predsednik Barack Obama je dolga leta kadil in si želel opustiti to razvado, vendar mu ni uspelo. Filipinski predsednik pa je novinarjem povedal, da naj bi Obama dokončno opravil s to škodljivo razvado.

Kako naj opustim kajenje?
Ste tudi vi eden izmed tisočih, ki so si že tolikokrat obljubili, da bodo opustili kajenje? Če ste, vam predstavljamo nekaj nasvetov, s katerimi boste lažje držali to svojo zaobljubo.

INTERVJU: Tudi moški imajo meno
Ste se kdaj spraševali, zakaj moški z leti postanejo bolj razneženi in prijazni? Strokovnjaki pravijo, da je to povezano z upadom moškega spolnega hormona – testosterona.

Vam grozi srčni infarkt? Prepoznajte znake!
V Sloveniji utrpi srčni infarkt približno 3000 oseb na leto, okrog 1000 ljudi pa umre zaradi nenadne srčne smrti, ki je tudi posledica koronarne bolezni. Pomembno je, da poznamo znake srčnega infarkta, saj bomo le tako lahko pravočasno ukrepali in preprečili najhujše.