osebna

Klara Lotrič: Želim si, da bi mi ta izkušnja prinesla še večje zaupanje vase in me opomnila, kako močna sem
Pravijo, da bolezen ne izbira ne na podlagi spola ne na podlagi starosti. Da je to res, je spoznala tudi mlada Klara Lotrič, grafična oblikovalka, ustvarjalka, ki so ji postavili diagnozo kostnega raka, osteosarkoma. Trenutno je v fazi zdravljenja, prejema kemoterapijo in čaka na operacijo. Ohranja neizmeren optimizem in voljo do življenja, hkrati pa poudarja tisto, kar naj bi bilo tako zelo samoumevno, a žal ni.

7 stvari, ki lahko pomagajo uravnavati visok krvni tlak
Če se soočamo s težavami z visokim krvnim tlakom, je v prvi vrsti pomembno, da se izogibamo slani hrani in sami soli. Pomagajo pa tudi naslednje stvari.

Zakaj potrebujemo gibanje in rekreacijo?
Nenehno poudarjamo pomen gibanja in rekreacije za naše telesno in duševno zdravje, kljub temu pa telesno aktivnost še vedno mnogo ljudi zanemarja. Poglejmo si, kaj pridobimo z gibanjem in zakaj je pomembno.

Spremembe, ki jih morate narediti v svojih 30-ih
Trideseta leta so pravi čas, da prevzamete nadzor nad svojim zdravjem in življenjem. To je tudi pravi čas, da sledite svojim sanjam in odkrijete, kakšne so vaše prioritete.

Menite, da dovolj dobro skrbite zase?
Če nimate nobenih zdravstvenih težav, imate srečo, vendar bi lahko še vedno obstajal prostor za izboljšave, ko gre za vaše dobro počutje. Namenite dovolj pozornosti sebi – psihičnemu in fizičnemu zdravju!

8 velikih mitov o seksu
O seksu kroži veliko mitov, ki niso samo neresnični, temveč tudi škodujejo naši predstavi o spolnosti. Poglejmo si najpogostejše.

Mateja Kunc: Trdno sem prepričana, da se življenje ne odvija naključno
Kaj sta vedska astrologija ali djotiš? Kako nam lahko pomaga pri osebni rasti in osebnem napredku? O tem smo se pogovarjali z Matejo Kunc, učiteljico djotiša in utemeljiteljico življenjeslovja, po poklicu diplomirano ekonomistko, po duši, kot pravi sebi, raziskovalko življenja.

Kako začeti z meditacijo?
Ste med tistimi, ki si želijo meditirati, a si 'lažete', da to preprosto ni za vas ali pa da nimate potrebnega znanja? Nihče od nas ga na začetku ni imel. Dovolite si začeti nekaj na novo, brez znanja in brez potrebe po obvladanju na silnem startu. Tukaj je nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri začetku in spoznavanju z meditacijo.

Top knjige za lažje doseganje ciljev, ki ste si jih zastavili za to jesen
Poletje je čas, ko si privoščimo oddih od vsakdanje rutine, se prepustimo sončnim žarkom in nabiramo nove moči za prihajajoče izzive. Jesen pa s seboj prinaša svežo energijo, vonj po sveže padlem listju in občutek novega začetka. To je obdobje, ko se vrnemo v rutino in z novim zagonom postavljamo cilje za osebnostno rast ter napredek. S knjigo v roki je ta prehod veliko lažji, zato smo pripravili seznam najpogostejših ciljev in knjig, ki vam bodo pomagale na poti do uspeha in vas navdihnile pri doseganju teh ciljev.

Kako zelo poznaš sam sebe?
Kako je prokrastinacija povezana s tem, kako dobro poznamo sami sebe in kako dobro jadramo skozi življenjske izzive? Ta mesec smo se pogovarjali o prokrastinaciji, z njo pa je močno povezano tudi razumevanje samega sebe. Poglejmo si, zakaj.

Kakšne so prednosti tuširanja s hladno vodo?
Zagotovo ste, če ste prisotni na takšnih ali drugačnih družbenih omrežjih, v zadnjih mesecih zasledili trend tuširanja s hladno vodo.

10 znakov, da ste v zdravem odnosu s seboj
Če bi vam rekli, da naštejete vse ljudi, ki jih imate radi, koliko časa bi trajalo, da bi omenili tudi sebe?

Spreminjanje nefunkcionalnih vzorcev – kje začeti?
Ko je govora o lastnostih, ki se prenašajo skozi družinsko drevo, imamo največkrat v mislih telesne značilnosti, poklice, talente ... Manjkrat pa pomislimo na navade, obrambne mehanizme, načine čustvovanja in vzorce odnosov, ki nam v veliki meri krojijo življenje. Na srečo lahko z ustrezno obliko dela na sebi nefunkcionalne (destruktivne in negativne) vzorce presežemo in tako preprečimo, da bi jih prenašali na naslednje generacije.

'Ličila na plaži: da ali ne?'
Poletje je čas za sprostitev, sonce in obisk plaže. Kaj pa ličila? Sodijo na plažo ali ne?

Miti in dejstva o seksu med menstruacijo
Kaj moraš vedeti o seksu med menstruacijo? Da ali ne? Poglejmo si najpogostejše mite in dejstva.

Dom brez ovir: stopniščno dvigalo za enostaven prehod med nadstropji
Osebe z gibalnimi oviranostmi in starejši ljudje se soočajo s težavami pri hoji, največji problem pa jim predstavljajo vzponi ter spusti po stopnicah. Stopniščno dvigalo je v tem primeru hitra in varna rešitev za dostop do zgornjega nadstropja v stanovanjski hiši ali bloku, saj se z njegovo pomočjo brez naprezanja povzpnemo na vrh stopnišča.

Kako postavljati meje brez občutka krivde?
Postavljanje razmejitev v odnosih ni lahko, saj vsaka meja zahteva tudi večjo ali manjšo zavrnitev druge osebe. A če želimo ohraniti svoje življenje v ravnovesju, se moramo naučiti reči ne, ne glede na to, ali gre za partnerja, družino, nadrejenega, sodelavce ali prijatelje. Če morda spadate med tiste, ki jim vsakršna zavrnitev drugega dela velike težave, tokrat izpostavljamo veliko bolj prijazne in subtilne načine, s katerimi poskrbimo zase brez občutka krivde.

Kaj je trojni negativni rak dojke?
Rak dojk se pojavi, ko se celice v tkivu dojk spremenijo in rastejo brez nadzora. Trojni negativni rak dojke je najbolj agresiven in najbolj zahteven, hitro rastoči rak, za katerega obstaja večja verjetnost, da se bo ponovil, kot pri drugih rakih dojk.

''Evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov''
Slovenija-transplant pojasnjuje, da ne evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov, saj realno ni možnosti zlorabe. Ob bližajočem se posvetovalnem referendumu, ko se v javnosti pojavljajo številne netočne in nestrokovne izjave, so pojasnili celoten kontekst.

Največji miti pop psihologije in znanost, ki se skriva za njimi
Kljub mnogim znanstvenim spoznanjem na področju psihologije smo v današnjem času še vedno obkroženi z miti, neresnicami in posploševanjem informacij. Koliko resnice se skriva v tem, da ljudje uporabljamo samo 10 odstotkov možganov? In ali je res, da nasmeh reši vse težave ter izboljša počutje? Se nasprotja res privlačijo? Veliko informacij še vedno temelji na starih prepričanjih, znanost pa na srečo z vsakim dnem znova odkriva zmote in resnice. Preverite 10 najbolj zanimivih.

To se lahko zgodi, če nehate nositi modrček
Odločitev o nošenju modrčka ali izogibanju temu oblačilu je zgolj osebna odločitev ženske. Vseeno pa smo zbrali vse prednosti in slabosti nošenja modrčka in prednosti in slabosti njegovega nenošenja.

Kako se lahko soočiš s pritiskom v šoli?
Imaš občutek, da se ti je preveč nabralo? Da ne zmoreš? Vsi se občasno soočamo s takšnimi občutki. Pomembno je, da se z njimi naučiš soočati. Poglejmo si, kako.

Osebna zgodba odprtega zloma, ki je zahteval dolgotrajno zdravljenje
Ana Koritnik se je odločila javno spregovoriti o svoji izkušnji, ki ji je vsekakor spremenila življenje. Bil je povsem običajen dan, ko je prišla zvečer domov in ugotovila, da je njen maček še vedno nekje zunaj, zato je šla ponj. Vzela ga je v naročje in hotela sestopiti z betonske škarpe pred vhodom v hišo, ko se je zgodilo. "Jaz se samo spomnim, da sem sestopila, spomnim se tistega poka, misel je bila: Evo, zdaj si si pa zafrknila lajf," pripoveduje Ana. "Ko sem sestopila, pa še malo bolj nerodno sem sestopila dol, je v bistvu samo zdrobilo gleženj."

Zakaj ti ni treba biti tak/a kot ostali?
Prilagajanje v času najstništva velikokrat pomeni zanikanje lastne, še ne izoblikovane identitete.

10 prednosti in slabosti življenja s starši v odrasli dobi
V zadnjih letih je življenje s starši v odrasli dobi precej aktualna tema. Zaradi spreminjajočih se gospodarskih okoliščin, vedno večjih stroškov življenja in, seveda, zaradi spreminjajočih se kulturnih norm, se vedno več odraslih odloča za življenje s starši, bodisi zaradi nuje bodisi zaradi osebnih želja. Poglejmo si prednosti, slabosti, navsezadnje pa izzive in pozitivne plati, ki pridejo zraven.

''Moja endometrioza je bila tako huda, da nisem zmogla normalno delovati''
46 letna podjetnica Sherrille Riley je spregovorila o svoji diagnozi endometrioze in delila, kaj ji je pomagalo, da si je vsaj nekoliko olajšala življenje in simptome.

Začela je teči pri svojih 50 letih, to sporoča vsem
Karen Guttridge, ki je danes stara 62, je včasih verjela, da je prestara, da bi se začela ukvarjati s tekom. Dokler seveda ni poskusila. To pravi in sporoča vsem danes. Predvsem, da ni nikoli prepozno.

Kri je darovala kar stokrat in navdihnila družino, da je storila enako
73-letna Judy Law je kar stokrat v svojem življenju darovala kri. Za darovanje je tako navdušila tudi svojo hčerko in vnukinjo. To je zgodba o iskreni želji po pomoči.

6 preprostih nasvetov za delo na sebi, ki vam lahko spremenijo življenje
Na žalost se mora, preden začnemo delati na sebi, v življenju velikokrat zgoditi takšna ali drugačna prelomnica, ki nam pokaže, da s starimi vzorci ne gre več kvalitetno naprej. Danes predstavljamo šest preprostih nasvetov za delo na sebi, ki vam lahko spremenijo življenje že danes.

Kako lahko začnemo z zdravljenjem travme sami?
Mnogo stvari vodi do travme, še več jih vodi v zdravljenje. Vsekakor lahko začnemo z delom sami, četudi je močno priporočljivo, da dobimo pomoč strokovnjaka, ko in če ga potrebujemo.