oskrba

Če bi bil to vaš zadnji dan, kaj bi obžalovali?
Avstralska medicinska sestra, ki z umirajočimi preživlja zadnje tedne življenja, si je več let skrbno zapisovala njihova obžalovanja ter na podlagi tega sestavila seznam petih najpogostejših želja.

Imate mejno osebnostno motnjo?
Mejna osebnostna motnja ni bolezen, je pa stanje, ki močno vpliva na življenje posameznika, saj zaradi nje težko ohranja normalne odnose do partnerja, bližnjih in sebe. Prav zato je potrebno zdravljenje s psihoterapijo.

Nesrečo preživela z grozljivimi posledicami
Britanijo je pred šestimi leti pretresla grozljiva nesreča, v kateri je takrat 11-mesečna deklica utrpela katastrofalne poškodbe, zaradi katerih bo celo življenje potrebovala 24-urno nego. Po šestih letih boja za njeno življenje in pravico je družini končno nekoliko lažje.

Nihče ni verjel, da bosta preživela
Billy in Kaydon James sta se izkazala za prava mala borca. Rojena štiri mesece prezgodaj nista skupaj tehtala niti kilogram, zato so bili zdravniki prepričani, da ne bosta preživela. Toda dvojčka sta čudežno okrevala in po štirih mesecih le zapustila bolnišnico.

Prevzel krono najdebelejšega na svetu
Potem ko sta Paul Mason, ki je tehtal kar 445 kilogramov, in Manuel Uribe, ki je zaradi teže še vedno naveden kot Guinnessov rekorder, zaradi zdravstvenih težav drastično shujšala, je krono uradno najdebelejšega človeka na svetu s 370 kilogrami prevzel 42-letni Keith Martin.

Veste, kaj je rotavirusna okužba?
Rotavirusi so še posebno nevarni, ker se izjemno hitro širijo. Bolniki bruhajo, imajo drisko, vročino, krče in hude bolečine v trebuhu. Otroci lahko celo umrejo.

Rodil se je brez krvi v telesu
Takojšnja oskrba s kisikom, nežna masaža srca in transfuzija krvi so postopki, s katerimi so malega Oliverja, ki se je rodil praktično mrtev in brez krvi v telesu, obudili v življenje.

Zdravniki so jo prikrajšali za življenje
78-letna britanska upokojenka trdi, da so jo zdravniki prikrajšali za možnost, da bi se lahko borila za življenje, saj v njenem abdomnu niso odkrili 6,5 kilogramov težkega tumorja.

V kartoteko so ji pomotoma zapisali 'ne oživljaj'!
Britanska družina je spregovorila o grozi, ki jo je doživljala ob umiranju matere, saj so medicinske sestre z njo ravnale kot s 'kosom mesa'. V kartoteko so ji zapisale 'ne oživljaj', poleg tega pa so jo pustile v postelji umazano in s preležaninami.

Dermatologi odkrili vzrok za izpadanje las
Strokovnjaki Vichy predstavljajo Dercos Aminexil PRO proti izpadanju las. Dermatologi so izmerili 72% učinkovitost tudi na najbolj prizadetih delih.

'Downov sindrom naju nikoli ni motil!'
Bliža se dobrodelni tek čez vso Slovenijo, s katerim bo več kot 80 zaposlenih s podjetja PRO PLUS na pobudo ekipe Sveta pomagalo zbirati sredstva za odprtje prvega celostnega centra za otroke z Downovim sindromom. Njegovo ustanovitev je navdihnil šestletni Val, ki se je rodil s to kromosomsko okvaro.

VIDEO: Nad utrujeno kožo z obnovitveno jesensko nego
Za lepo, zdravo kožo obraza je pomembno, da nego prilagodite vremenskim razmeram. Za te zgodnje jesenske dni je kot nalašč obnovitvena nega obraza, sestavljena iz pilinga, vakumske stimulacije kože in hranilne maske. Nad njo se navdušuje tudi gospa Janka.

Mirjam Kovačič Čadež, dr. med.
Zobozdravnica, ki v zasebni ambulanti izvaja stomatoprotetično rehabilitacijo po najsodobnejših doktrinarnih algoritmih.

7 simptomov, ki jih nikar ne ignorirajte
Zdravje pogosto jemljemo kot samoumevno in zato lahko kaj hitro spregledamo nekatere simptome, ob katerih pa je treba biti bolj pozoren. Katerih sedem simptomov nikar ne ignorirajte, preverite spodaj.

Operacija vagine ji je rešila zakon!
Po težavnem rojstvu sina je imela Debra težave v spolnosti. Noben poskus seksa z možem ni uspel, kajti njene genitalije so bile deformirane. Tako je bila njena samozavest vse manjša, z možem sta se oddaljila, obtoževati ga je začela nezvestobe. Potem pa je njun zakon rešil nenavaden poseg – kirurška korekcija njene vagine.

Dobili bomo Republiški center za možgansko kap
Za bolnike, ki so utrpeli možgansko kap, je pomembno čim prejšnje prepoznavanje simptomov in pravočasno zdravljenje. K njihovi boljši in predvsem hitrejši obravnavi bi pomembno pripomogla uvedba telemedicinskih sistemov, ki so v tujini že stalna praksa, pravijo v UKC LJ.

VIDEO: V Ljubljani dobili negovalno bolnišnico!
Nova ljubljanska pridobitev je negovalna bolnišnica, ki je namenjena predvsem bolnikom, ki ne potrebujejo intenzivne nege, a še ne zmorejo poskrbeti zase. Na ta način naj bi se skrajšale čakalne dobe, postelje pa razbremenile in sprejele več pacientov.

Pet nasvetov za mladosten in sijoč obraz
Če bi radi bili še dolgo videti mladostni in sijoči ali pa če bi radi nekoliko skrili prve sledove staranja, potem boste morali za to tudi nekaj narediti. Nekateri sicer trdijo, da igrajo pri tem pomembno vlogo tudi geni, a vendarle lahko z ustrezno nego veliko dosežete.

Z majhnimi triki dočakajte 100 let!
Bolj kakovostna prehrana in zdravstvena oskrba bi pomenili, da bi vsak šesti človek lahko dočakal vsaj 100 let. Predstavljamo vam nekaj nasvetov, kako ste lahko 'vsak šesti stoletnik' prav vi!

Otroci s cistično fibrozo bi morali živeti dlje!
Univerzitetni klinični center Ljubljana je v sodelovanju z Oddelkom za pljučne bolezni Pediatrične klinike Ljubljana in Društvom za cistično fibrozo Slovenije organiziral skupno akcijo na poti k enaki dostopnosti do ustrezne oskrbe bolnikov s cistično fibrozo v Evropi pod geslom: Otroci in mladostniki s CF bi morali živeti bolje in dlje povsod po Evropi!

Preverite, ali ste izpostavljeni pljučnemu raku
Pljučni rak je drugi najpogostejši rak pri moških, medtem ko je pri ženskah po pogostnosti na četrtem mestu. V Sloveniji letno zboli več kot 1200 ljudi, prek 1100 jih letno zaradi te bolezni umre. Preverite, ali ste temu raku izpostavljeni tudi vi.

Spoznajte zdravnico, ki podira tabuje o smrti
Specializirana zdravnica paliativne medicine Urška Lunder spremlja tiste najtežje bolnike, ki jih zaradi neozdravljivih bolezni čaka smrt. Pacientom in svojcem pomaga, da se soočijo z grozljivo diagnozo in da so njihovi zadnji dnevi, tedni, meseci čim lažji.

Rešitev za krčne žile
Strokovno mnenje specialista, ultrazvočna diagnostika ožilja, zdravljenje manjših varic in mrežastih ven, operacija krćnih žil z radio frekvenco, nega in oskrba problematičnih stopal

Poznate simptome cistične fibroze?
Cistična fibroza je najpogostejša avtosomska recesivna bolezen, ki v povprečju prizadene enega na 5000 novorojenčkov. Mutacijo gena, ki jo povzroča, v sebi nosi vsak 30. Evropejec, pri nas pa letno za njo zboli od 5 do 7 otrok.

Kadilke, pozor! Vaše zdravje je na udaru!
Na današnji dan obeležujemo Svetovni dan brez tobaka, ki pa je letos namenjen ženskam, saj se delež kadilk iz leta v leto povečuje. Preverite, kako kajenje vpliva na zdravje žensk!

Brezskrbno v tujino
Prihajajo toplejši dnevi in kmalu se bomo odpravili na potovanja v tujino, kjer bomo brezskrbno uživali v sončnih dneh. Da pa bodo dnevi tam res brezskrbni, si nikar ne pozabite priskrbeti evropske kartice zdravstvenega zavarovanja.

Pravilno oskrbite rane in preprečite okužbe!
Čeprav manjše rane in odrgnine ne ogrožajo življenj, pa je pomembno, da jih pravilno oskrbimo in tako preprečimo okužbe. Rane ne razkužujemo z alkoholom, speremo jo z mlačno vodo ali fiziološko raztopino ter jo sterilno pokrijemo.

Nikar ne spite s kontaktnimi lečami
Čeprav kontaktne leče številnim slabovidnim olajšajo življenje, pa prav nepravilno ali pa dolgotrajno nošenje leč lahko privede do številnih očesnih obolenj. O tem smo se pogovarjali z oftamologom Boštjanom Mehom, dr. med.

'Bolj zdravi so celo v Sloveniji!'
“Zdravstveni sistem v Veliki Britaniji je tako slab, da ženske v povprečju živijo dlje celo v bivši komunistični državi Sloveniji,“ so zapisali britanski mediji, ki jih je šokiralo evropsko zdravstveno poročilo. Resnica ali ljubosumje?

Vitamini brez mineralov v telesu ne delujejo
Vitamini brez mineralov v telesu ne morejo delovati, poleg tega pa jih telo brez mineralov ne more niti sprejeti. Vitamine telo lahko tvori samo, medtem, ko ne more tvoriti mineralov.