Vizita.si

otroci

Simptomi in bolezni 29. 11. 2024 04.19

Kaj storiti ob sumu na zastrupitev s hrano?

Zastrupitev s hrano je stanje, ki ga povzroči zaužitje okužene hrane. Simptomi se lahko pojavijo hitro ali šele po nekaj dneh, njihova resnost pa variira od blagega nelagodja do življenjsko nevarnih stanj. Pomembno je vedeti, kako prepoznati znake zastrupitve in kdaj poiskati strokovno pomoč, saj pravočasni ukrepi lahko preprečijo zaplete.

Bolezni od A do Ž 25. 11. 2024 04.43

Lahko plosko stopalo prinaša težave?

O ploskih stopalih govorimo, ko eno ali obe stopali nimata lokov ali pa so ti zelo nizki. To lahko povzroči, da stopala popolnoma ležijo na tleh, kar na dolgi rok poslabša držo osebe in povzroči bolečino in nelagodje.

Infekcijske bolezni 25. 11. 2024 04.27

Najpogostejše sezonske bolezni in pomembnost zaščite

Do določene mere lahko prehlade in podobne tegobe preprečimo in se zaščitimo. Nekaj lahko naredimo tudi za preventivo in ojačanje imunskega sistema, a ko nas sezonske bolezni ujamejo, kaj storiti?

Zdravi zobje 24. 11. 2024 04.17

Kaj so kavitete?

Kaviteta je luknja v zobu, ki nastane zaradi zobne gnilobe. Karies nastane, ko kisline v ustih obrabijo trdo zunanjo plast zoba (sklenino). Vsak lahko dobi karies. Ustrezna ustna higiena in redno čiščenje zob pa vsekakor lahko preprečita nastanek kariesa.

Koža 17. 11. 2024 04.05

Kakšne so razlike med suho kožo in ekcemom?

Obe stanji, suha koža in ekcem, imata značilno luskasto, pordelo in srbečo kožo. A ne gre za enaki stanji, četudi imata nekaj podobnih simptomov. Vsekakor pa je lahko razlikovanje enega in drugega oteženo.

Simptomi in bolezni 09. 11. 2024 04.30

Znate prepoznati simptome gripe?

Gripa, ki jo povzroča virus gripe, je nalezljiva respiratorna bolezen, ki se običajno pojavi v hladnejših mesecih. Z njo lahko zbolijo ljudje vseh starosti, a ima za nekatere večje zdravstvene posledice, zato je pomembno poznati njene simptome, zdravljenje ter zaščitne ukrepe.

Aktivno življenje 09. 11. 2024 04.28

Kdaj na sprehod v mrzlem vremenu in zakaj so sprehodi koristni tudi pozimi?

Sprehodi v naravi so odlična priložnost za sprostitev, izboljšanje počutja in telesne kondicije. Tudi v mrzlih mesecih imajo svež zrak, naravna svetloba in gibanje številne koristi za naše zdravje.

Duševno zdravje otrok 08. 11. 2024 03.26

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''

Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Duševno zdravje 07. 11. 2024 03.54

Je osamljenost lahko nevarnejša od kajenja in debelosti?

Velika razlika obstaja med samoto in osamljenostjo. Medtem ko lahko v samoti uživamo, je osamljenost človeško čustvo, ki ga od časa do časa občutimo vsi, a vedno več znanstvenikov, z njimi pa študij opozarja, da je osamljenost več kot čustvo oz. občutje in jo je potrebno obravnavati celo kot bolezen, ki je lahko smrtonosna. Poglejmo si, zakaj.

Zdrav Lajf 07. 11. 2024 03.15

Zakaj je pomembno, da se že v mladosti začneš ukvarjati s športom?

Šport je več kot le fizična aktivnost. Za mlade posameznike predstavlja neprecenljivo izkušnjo, ki vpliva na celostno zdravje in razvoj. Začetek športne dejavnosti v mladosti prinaša številne koristi, ki vplivajo na telesno, čustveno in socialno dobrobit posameznika.

Koža 27. 10. 2024 04.58

Vzroki in rešitve za akne, ki se pojavljajo na čelu

Zakaj se pojavijo akne na čelu? Kako si lahko pomagate, kakšne so rešitve?

Zdravje 27. 10. 2024 04.34

7 načinov, kako se lahko naše telo zdravi samo

V nadaljevanju predstavljamo konkretna znanstvena dognanja, ki nakazujejo na to, kako ima naše telo sposobnost, da se obnavlja in zdravi samo - z mislimi ali brez njih.

Prebava 25. 10. 2024 08.36

Največja napaka, ki jo lahko naredimo na stranišču

Ko se začne ozračje ohlajati, se ljudje v želji, da nas ne bi napadli virusi in bakterije, pogosto zatečemo k bolj zdravi prehrani in raznim prehranskim dopolnilom. S tem seveda ni nič narobe, saj tako eno kot drugo zelo verjetno vsebuje snovi, ki lahko pomagajo zaščititi naš organizem. A to se bo zgodilo le, če bo zdrava tudi prebava.

Simptomi in bolezni 25. 10. 2024 04.50

Kaj lahko povzroči bolečine v sklepih brez otekanja?

Imamo lahko bolečine v sklepih brez otekanja? Kaj to pomeni, če ne nakazuje na vnetje? Bolečine v sklepih so lahko posledica akutnih bolezni, kot je denimo gripa ali fibromialgija, piše krenizdravo. Poglejmo si še nekatere najpogostejše vzroke za bolečine v sklepih, če le-ti ne otekajo.

Življenjske zgodbe 22. 10. 2024 10.41

'Življenje sem vedno dojemala kot veliko darilo'

Tanjo Žagar vsi poznamo kot energično, vedno pozitivno in nasmejano pevko, pianistko in učiteljico glasbe. Z njo sem se v luči Rožnatega oktobra pogovarjala o njeni nedavni diagnozi, kako jo je le-ta, če jo je, spremenila, zaupala pa mi je tudi, kdo ji je in ji predstavlja največjo oporo.

Duševno zdravje otrok 18. 10. 2024 05.00

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami

TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Duševne motnje 13. 10. 2024 04.51

Kaj je občutek upravičenosti?

''Občutek upravičenosti'' je osebnostna lastnost, ki temelji na prepričanju, da si nekdo zasluži posebno obravnavo ali priznanje za nekaj, zgolj za to, ker je, kar je. Rečemo lahko, da se občutek upravičenosti pogosto povezuje z občutkom absolutne večvrednosti in vsemogočnosti. Z drugimi besedami, ljudje s takšno miselnostjo verjamejo, da jim svet dolguje, ne da bi sami kdaj kaj dali v zameno.

Preventiva 12. 10. 2024 04.45

Smo v epidemiji debelosti?

Svetovna zdravstvena organizacija poroča, da je leta 2022 eden od osmih ljudi na svetu živel z debelostjo. Debelost odraslih po vsem svetu se je od leta 1990 več kot podvojila, debelost med mladostniki pa se je početverila. Poglejmo si še nekaj ključnih ugotovitev in dejstev.

Simptomi in bolezni 11. 10. 2024 04.47

Nasveti za pomiritev kašlja

Kašelj je naravni refleks telesa, ki nam pomaga pri čiščenju pljuč in sapnika. Kašljamo, ko nas nekaj 'zaboli' ali 'zmoti' v grlu, naj si bo to prah ali posnazalno kapljanje. Vendar pa lahko to povzroči tudi vnetje celic, ki obdajajo zgornje dihalne poti. Kako si torej lahko pomagamo pri kašlju?

Simptomi in bolezni 10. 10. 2024 04.46

Ali je mogoče popolnoma pozdraviti astmo?

Stroka pravi, da ne. Zdravilo za astmo naj še ne bi obstajalo, so pa načini zdravljenja vedno boljši.

Duševno zdravje 04. 10. 2024 04.16

Koliko naše osebnosti je kodirane v naši DNK?

Ste vedeli, da bi bilo lahko med 30 in 60 % naše osebnosti podedovane? To kažejo genetske študije, slednje pa kažejo tudi, da se znatne osebnostne spremembe navadno pojavijo med 20. in 40. letom.

Duševno zdravje otrok 01. 10. 2024 04.20

Ne želiš v šolo zaradi ustrahovanja?

Ustrahovanje lahko povzroči nizko samozavest, zdravstvene težave, slabe ocene in celo samomorilne misli. Pomembno je, da o težavah spregovoriš, bodisi z učiteljem, svetovalnim delavcem in/ali staršem!

Imunski sistem 27. 09. 2024 09.19

Pazljivo, če dajete otroku to

Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe, zato si starši na različne načine prizadevajo okrepiti njihov imunski sistem. Poleg rednega gibanja na svežem zraku in raznolike prehrane si mnogi pomagajo z dodajanjem prehranskih dopolnil. A preden posežete po dodatkih, se je pomembno podučiti o tem, kateri vitamini in minerali so priporočljivi za določeno starostno obdobje ter v kakšni obliki jih je najbolje zaužiti.

Duševno zdravje 26. 09. 2024 05.00

Ali ste vedeli, da kreativnost lahko pozitivno vpliva na vaše duševno zdravje?

Morda se sliši skoraj predobro, da bi bilo res, vendar številne raziskave kažejo, da lahko s preprostimi dejavnostmi, ki vključujejo kreativnost, pozitivno vplivamo na delovanje možganov, okrepimo duševno zdravje in celo izboljšamo počutje. Kreativnost je v bistvu globoko zakoreninjena v človeški naravi. Kognitivna teorija celo trdi, da je kreativnost eden od osnovnih dejavnikov za naše preživetje in razvoj. V nadaljevanju si bomo podrobneje ogledali, kako lahko kreativne dejavnosti prispevajo k našemu zdravju in dobremu počutju ter kakšne koristi nam prinašajo.

Preventiva 24. 09. 2024 04.47

Kaj se zgodi, če pogoltnete žvečilni gumi?

Četudi ni priporočljivo, da pogoltnete kos žvečilke, vam ni treba posebej skrbeti. Vaše telo žvečilnega gumija sicer ne more prebaviti, vendar bo le-ta običajno šel skozi vaš prebavni sistem tako rekoč 'nedotaknjen'.

Odnosi in spolnost 21. 09. 2024 04.34

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih

Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Zdravi zobje 13. 09. 2024 04.22

Zakaj je v zobni pasti fluorid?

Fluorid je mineral, ki ga naravno najdemo v vodi, prsti in zraku. Skoraj vsa voda vsebuje nekaj fluorida, vendar se lahko ravni fluorida razlikujejo glede na to, od kod prihaja voda. V zadnjem času pa se pojavljajo tudi različne trditve, kaj je fluorid, za kaj se uporablja in kako škodljiv je. Poglejmo si, kaj konkretno je fluorid, ali je res nevaren in ali bi nas moralo skrbeti.

Zdravje 12. 09. 2024 04.06

Bosa hoja ima številne prednosti, a ne za vse

Med boso hojo se aktivirajo mišice podplatov. Zakaj je to pomembno? Če teh mišic ne treniramo, lahko atrofirajo. A tovrstna hoja kot vse drugo ni primerna za vse.

Novice 06. 09. 2024 13.24

Raka lahko preprečimo z zgodnjo zaščito pred okužbami s HPV

Onkološki inštitut Ljubljana je imel danes novinarsko konferenco, na kateri so izpostavili pomembnost cepljenja proti HPV, ki lahko prepreči več kot 90 % rakov, povezanih z okužbo HPV, če je cepljene opravljeno pri priporočeni starosti. Poglejmo si, kaj so še povedali strokovnjaki.

Novice 06. 09. 2024 12.38

Svetovno znan pediatrični nevrokirurg, ki je pomagal tudi slovenskim otrokom, umrl

Zdravnik T. S. Park je bil znan po tem, da se je tako rekoč, najraje ukvarjal z otroki, nad katerimi so drugi dvignili roke. Gre denimo za otroke, katerim staršem so povedali, da njihovi otroci ne bodo nikoli hodili, kirurg Park pa jih je postavil na lastne noge. Ne zgolj to, da te otroci danes hodijo, temveč tečejo s sovrstniki, hodijo v hribe in so otroci kot vsi ostali. Da je umrl so sporočili na družbenem omrežju Facebook.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996