otrok

Tudi z multiplo sklerozo se da živeti – čeprav drugače: izpoved Darje Majce
Prisrčna in iskrena pripoved Darje Majce o življenju z multiplo sklerozo. Zaupala nam je svoje izkušnje, od prvih simptomov do diagnoze, misli in čustva ter izzive, s katerimi se sooča kot oseba z multiplo sklerozo. Vabljeni k branju izčrpnega intervjuja, ki odkriva tudi tisto, o čemer se včasih neradi pogovarjamo na glas.

Vročinski val: Prepoznajte nevarnosti in ukrepajte pravočasno
Visoke temperature poleti predstavljajo resno grožnjo zdravju, še posebej za ranljive skupine, kot so otroci, starejši in bolniki. Poskrbite za varno preživljanje vročih dni, s pitjem tekočine, izogibanjem soncu in ohlajevanjem.

Kako nastanejo materina znamenja, katere vrste obstajajo in kako prepoznamo nevarno?
Pri skoraj vsakem posamezniku so na telesu prisotna vsaj posamezna materina znamenja – tako rjava, rožnata, črna kot tudi tista v barvi kože. Čeprav večina materinih znamenj ne predstavlja neposrednega tveganja, je ključnega pomena seznanjenost s spremembami, ki lahko nakazujejo na razvoj melanoma – najzahtevnejše oblike kožnega raka.

Projekt Od Alje do Žana je v tekočem letu prerasel v obsežnejše gibanje
Projekt Od Alje do Žana, osredotočen na psihosocialno pomoč otrokom, ne predstavlja le pobude fundacije Nataše Pirc Musar, Ustanove Alma, v partnerskem sodelovanju z Zvezo Anita Ogulin & ZPM ter Slovensko filantropijo, ampak se je že v pilotnem šolskem letu 2024/25 razvil v prepoznano pobudo za šole, kjer vsak otrok, ne glede na starost, najde svoj glas, varnost in sprejetost.

Zdrava hidracija: Vodnik po priporočenih dnevnih količinah
Zagotavljanje ustrezne hidracije je ključnega pomena za zdravje in dobro počutje, vendar se potrebe po tekočini razlikujejo glede na starost in spol.

Pogum odpira vrata spremembam
Pogum je ključna vrednota pri vzgoji otrok, saj spodbuja samozavest, prožnost in etično ravnanje. Pomembno je, da ga ločimo od nasilnosti. Pogum je konstruktiven, etičen in izhaja iz sočutja do sebe ali drugih, ne iz stiske ali agresije.

Evropski teden boja proti raku: ključna preventiva
Evropski teden boja proti raku, ki poteka med 25. in 31. majem 2025, se osredotoča na izboljšanje onkološke oskrbe v Evropi. Poudarek je na zgodnjem odkrivanju bolezni, dostopu do zdravljenja ter izboljšanju kakovosti življenja bolnikov in preživelih. Pomembno vlogo pri tem igra ozaveščanje javnosti in podpora evropskemu načrtu za boj proti raku.

Melanom: dermatovenerologa o prepoznavanju sumljivih znamenj in zaščiti pred soncem
V sklopu Dermatološke šole, ki je potekala 16. in 17. maja na Bledu, sem se pogovarjala s prof. dr. Jovanom Miljkovićem in prof. dr. Igorjem Bartenjevom, dermatovenerologoma, ki sta razkrila ključne informacije o melanomu in drugih kožnih rakih.

Če pri svojem otroku opazite teh sedem znakov, je pomembno, da se pravočasno odzovete
Otroci pogosto ne povedo, če je nekaj narobe, a njihovo vedenje je lahko glasnejše. Pomembno je, da starši zgodaj opazijo znake čustvenih težav. Zgodnja pomoč lahko zelo vpliva na otrokovo življenje.

Strokovnjaki svetujejo: večkrat posezite po lokalno pridelani ekološki hrani
Intervju z Dominiko Klavž, magistrico varne prehrane in projektno sodelavko na ZSPM – Zvezi slovenske podeželske mladine.

15.5. mednarodni dan osveščanja o prirojenih žilnih znamenjih – Pomagajmo otrokom z ognjenimi znamenji
15. maj je mednarodni dan ozaveščanja o prirojenih žilnih znamenjih in v Društvu Viljem Julijan ob tem dnevu zbirajo še potrebnih 65.000€ za PDL laser, ki ga otroci z ognjenimi znamenji nujno potrebujejo. Obenem v društvu opozarjajo na pomen širše osveščenosti o prirojenih žilnih znamenjih, ki so še vedno predmet stigmatizacije.

Opozorilo vsem, ki hranijo zdravila v kopalniški omarici
Strokovnjaki opozarjajo pred shranjevanjem zdravil v kopalniških omaricah, saj lahko vlaga, toplota in svetloba zmanjšajo učinkovitost zdravil in skrajšajo rok uporabnosti. Idealno je zdravila shranjevati v originalni embalaži, na hladnem in temnem mestu, izven dosega otrok. Pazljivost je potrebna tudi pri jemanju določenih antidepresivov v poletnih mesecih.

10 vsakodnevnih navad, ki krepijo duševno odpornost otrok (ne glede na njihovo starost)
Otroci danes odraščajo v svetu, kjer se vsakodnevno soočajo s številnimi izzivi – od šolskih pritiskov, socialnih primerjav do vplivov digitalnega okolja.

Notranji svet otrok: kako prepoznati stisko, še preden jo otrok izrazi
Otroci pogosto ne znajo ali ne zmorejo jasno izraziti svojih čustev, zlasti kadar gre za tesnobo, žalost, občutek nemoči ali stisko.

'Otrokom je treba prisluhniti in jim privzgojiti občutek za empatijo, pripadnost in sodelovanje'
11. in 12. aprila je v Žalcu potekalo tretje srečanje pedagoških delavcev desetih osnovnih šol, ki sodelujejo v pilotni fazi projekta Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi.

Šola kot varno zavetje: Zgodbe, ki gradijo na prijaznosti
Projekt Od Alje do Žana v šolah spodbuja medsebojno pomoč in prijaznost. Zgodbe učiteljev prikazujejo, kako majhne geste ustvarijo prijaznejše okolje, pomagajo pri premagovanju stisk in gradijo mostove med otroki. Vključujejo primere dobre prakse in poudarjajo pomen podpore v šolskem okolju.

Edini znak smrtonosnega možganskega tumorja, ki mu je pustil še leto dni življenja
Moški je kot edini znak smrtonosnega možganskega tumorja najprej opazil kratkotrajne izpade spomina. Diagnoza je razkrila najhujšo obliko raka na možganih, glioblastom, in mu napovedala le še leto dni življenja. Čeprav so sledili operacija in druge terapije, je prognoza še vedno zaskrbljujoča, s poudarkom na zgodnjem prepoznavanju in potencialnem boju za preživetje.

Kljub preizkušanju različnih diet, vadb in zdravil ni mogla shujšati.
Neuspešno hujšanje lahko ima presenetljiv vzrok: neravnovesje v črevesnem mikrobiomu. Ženska je poskusila številne diete in vadbe, a šele analiza črevesja je razkrila zakaj se kilogrami niso stopili. Strokovnjaki svetujejo spremembo življenjskega sloga za ponovno naselitev črevesja z koristnimi bakterijami.

Ne spreglejte! Kako prepoznati, kdaj otrok potrebuje pomoč (tudi če ne pove)
Otroci pogosto izražajo stiske na načine, ki niso vedno očitni. Ta članek razkriva tri ključne znake, ki jih morajo starši in skrbniki opaziti – spremembe v vedenju, fizični simptomi in težave s spanjem ali prehranjevanjem. Razumevanje teh signalov je prvi korak k nudenju podpore in pomoči otrokom, ki se soočajo z izzivi.

Prekomerna uporaba telefona: Kakšne so posledice za možgane in kako si pomagati?
Uporaba pametnih telefonov ima lahko presenetljive učinke na naše možgane, vpliva na kognitivne sposobnosti, čustvene veščine in spanec. Pretirana uporaba vodi v spremembe v možganski kemiji, težave s spanjem in celo zmanjšanje delovnega pomnilnika.

Zdravniška napaka pripeljala do histerektomije: Ženska danes prestaja kemoterapijo
Ženska je zaradi zdravniške napake prestala nepotrebno histerektomijo. Sprva so zdravniki mislili, da ima raka na jajčnikih, a kasneje se je izkazalo, da je šlo za napačno diagnozo. Kljub temu so se simptomi vrnili in diagnosticirali so ji redko obliko raka, ki se je razširila. Zdaj se bori z boleznijo in čustvenim izčrpanostjo.

Rak ji je vzel lase, zdravje, moč - ne pa volje do življenja
Resničnostna zvezdnica Teddi Mellencamp je v iskrenem in nedavnem intervjuju razkrila svoje občutke o diagnozi raka in 50-odstotnih možnostih za preživetje. Deli svojo bitko z boleznijo in govori o strahu ter izzivih, s katerimi se sooča med zdravljenjem.

Tretje srečanje pedagoških delavcev, ki sodelujejo v projektu Od Alje do Žana v Žalcu
V petek in soboto je v Žalcu potekalo tretje srečanje pedagoških delavcev desetih osnovnih šol, ki sodelujejo v pilotni fazi projekta Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi.

Šola kot prostor zaupanja: Projekt 'Od Alje do Žana' premaguje otroške strahove
Raziskava kaže, da kar 17 % mladih v Sloveniji trpi za tesnobo, ki se pogosto začne že v osnovni šoli. Projekt 'Od Alje do Žana' v sodelovanju s Fundacijo Alma, Slovensko filantropijo in Zvezo Anite Ogulin – ZPM pod vodstvom dr. Anice Mikuš Kos, gradi okolje, kjer strah ni tabu. Z zgodbami učencev in učiteljev projekt dokazuje, da je strah lahko premagan s pogumom in podporo.

7 znakov, da vaš otrok potrebuje več čustvene podpore
Otroci se pri odraščanju srečujejo s številnimi izzivi, ki lahko vplivajo na njihovo duševno zdravje. Nekateri znaki čustvene stiske so subtilni in jih starši zlahka spregledajo.

Zakaj se otroci vse bolj zapirajo vase? Strokovnjaki opozarjajo na ključne vzroke
Otroci se med odraščanjem soočajo s številnimi izzivi, ki lahko vplivajo na njihovo čustveno stanje in vedenje. V zadnjih letih strokovnjaki opažajo porast otrok, ki se zapirajo vase, izogibajo socialnim stikom in težko izražajo svoja čustva. Kaj povzroča ta pojav in kako lahko starši pomagajo?

Za 'zabavo' se je naročila na magnetno resonanco. Odkrili so ji življenjsko nevarno stanje
Magnetna resonanca iz zabave? Vsekakor ni bila zabavna v primeru te gospe.

Namesto kaznovanja lahko poslušanje in ustvarjalni pristopi pokažejo pot do razumevanja
Od Alje do Žana. Šole, ki slišijo.

Šel je spat z bolečinami v ušesu. Umrl je tri ure kasneje
Štiridesetletni Pete Hynes je nekega sobotnega jutra decembra 2022 šel počivat, saj je nenadoma začutil bolečino v ušesu, kar je pripisal prehladu, ki je prizadel tudi preostalo družino.

Ni poiskal pomoči, kljub simptomu. Bil je rak, ki ga je ubil v 3 tednih
50-letna Thelma Ainsworth je povedala, da je njen mož Jonathan, 59-letni zdravnik in oče njunih dveh otrok, čakal nekaj mesecev, preden je poiskal zdravniško pomoč zaradi bolečin v trebuhu.