Vizita.si

ovira

Zlata leta 13. 01. 2025 04.07

Pomembnost redne telesne aktivnosti pri preprečevanju bolezni v starosti

Starost prinaša številne fiziološke spremembe, med katerimi so upad mišične mase, zmanjšanje kostne gostote, slabša gibljivost sklepov in povečano tveganje za kronične bolezni. Vendar staranje samo po sebi ni izgovor za pasivnost. Redna telesna aktivnost je eden najmočnejših dejavnikov, ki lahko upočasni proces staranja, izboljša kakovost življenja in prepreči razvoj številnih bolezni.

Duševno zdravje 07. 01. 2025 04.33

Zato vam novoletne zaobljube ne bodo uspele

Novoletne zaobljube pogosto spremljajo občutki motivacije, optimizma in želje po izboljšanju svojega življenja. A raziskave kažejo, da večina teh zaobljub ne preživi niti prvih nekaj tednov. Zakaj? Razlogi, ki vodijo do neuspeha, so pogosto skriti v našem pristopu, načrtovanju in pričakovanjih.

Imunski sistem 05. 01. 2025 04.34

Dnevne navade ljudi, ki redko zbolijo

Zakaj se nekateri ljudje zlahka izognejo prehladu in gripi?

Simptomi in bolezni 07. 12. 2024 04.00

Preverite, ali imate simptome dolgotrajnega COVID-a

Ste že slišali za simptome dolgotrajnega covida-19? Znan je tudi kot postcovidni sindrom, nanaša pa se na simptome, ki trajajo vsaj tri mesece po začetni okužbi z virusom covid-19.

Prebava 03. 12. 2024 04.02

Navade, zaradi katerih ste napihnjeni

Napihnjenost običajno nastane zaradi presežka plina v prebavilih ali zadrževanja tekočine v telesu. Do teh težav lahko pride zaradi prehrane, prebavnih motenj ali drugih navad, ki motijo normalno delovanje prebavnega sistema. Pomembno je razumeti, da je napihnjenost simptom, ne bolezen, in pogosto lahko težavo odpravimo s spremembo navad.

Aktivno življenje 01. 12. 2024 04.48

Bolečina pri vadbi – je res potrebna?

V svetu fitnesa in športa pogosto slišimo fraze, kot sta 'no pain, no gain' (brez bolečine ni napredka) ali 'pritisni do konca'. Ali je bolečina resnično nepogrešljiv del učinkovite vadbe ali pa gre za mit, ki lahko vodi do poškodb in izgorelosti?

Bolezni 29. 11. 2024 04.28

Kaj je fokalna distonija?

Fokalna distonija je nevrološka motnja. Povzroča nehotene gibe ali krčenje mišic v enem delu telesa. Bolniki imajo žariščno distonijo v vratu, očeh, čeljusti ali glasilkah. Fokalna distonija lahko vpliva tudi na zapestja, roke ali prste.

Zdravje 25. 11. 2024 04.36

Zakaj ste utrujeni in brez fokusa?

Ali se vam zdi, da težko obdržite pozornost, se spomnite informacij ali opravite naloge z zbranostjo, ki ste jo imeli nekoč? Možganska megla in oslabljena koncentracija postajata vse pogostejši težavi, s katerima se soočajo tako mlajši kot starejši. Vzroki so lahko različni, od stresa in življenjskega sloga do zdravstvenih težav.

Srčno žilne bolezni 20. 11. 2024 04.41

V 30 sekundah preverite, v kakšnem stanju je vaš krvni obtok

Zaradi krvnega strdka, ki delno ali povsem zapre dotok krvi v naše arterije ali vene, je lahko ogroženo naše življenje. Prav ti strdki so namreč skupni imenovalec treh najpogostejših srčno-žilnih vzrokov za smrt: infarkta, možganske kapi in venske tromboze.

Odnosi in spolnost 19. 11. 2024 04.02

Zato pasivna agresija ubija odnose

Pasivna agresija je pogosto neopazen, a zelo škodljiv vedenjski vzorec, ki lahko razdira odnose in ruši zaupanje med ljudmi. Gre za izražanje jeze ali nezadovoljstva na prikrit način, namesto da bi te občutke odkrito izrazili. Ta tiha oblika agresije vodi v nesporazume, ustvarja zamere in ovira zdravo komunikacijo.

Lajfstajl 18. 11. 2024 04.06

Načini, kako obdržati prijateljstvo, ko ti je nekdo všeč, vendar čustva niso obojestranska

So trenutki, ko prijatelj ali prijateljica postane nekaj več. Vse tiste iskrice, skupne šale in globoki pogovori lahko spodbudijo posebna čustva, ki jih morda nismo pričakovali. A včasih se zgodi, da ta čustva niso obojestranska. Kaj storiti v takšni situaciji? Kako ohraniti prijateljstvo, ne da bi te situacija prizadela ali poslabšala prijateljstvo?

Žensko zdravje 17. 11. 2024 04.03

Zakaj nekatere ženske nikoli ne doživijo orgazma?

Čeprav je orgazem pogosto povezan z užitkom in sprostitvijo, ki ga prinaša, nekatere ženske z njim nimajo rednih, včasih pa tudi nikakršnih izkušenj. Dejstvo je, da številne ženske v življenju nikoli ali pa zelo redko doživijo orgazem, kar je pogosto posledica kombinacije fizičnih, čustvenih in psiholoških dejavnikov.

Duševno zdravje otrok 08. 11. 2024 03.26

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''

Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Zdravje 27. 10. 2024 04.34

7 načinov, kako se lahko naše telo zdravi samo

V nadaljevanju predstavljamo konkretna znanstvena dognanja, ki nakazujejo na to, kako ima naše telo sposobnost, da se obnavlja in zdravi samo - z mislimi ali brez njih.

Moško zdravje 16. 10. 2024 04.51

Kaj je Peyronijeva bolezen, ki prizadene moške?

Peyroniejeva bolezen je stanje, pri katerem brazgotinsko tkivo povzroči, da se penis ukrivi ali izgubi dolžino ali obseg. V nekaterih primerih lahko povzroči bolečino in moškemu prepreči spolne odnose.

Zdravje 05. 10. 2024 04.28

Kaj moramo vedeti o virusu, ki je povzročil paniko v Nemčiji?

Panika, ki je bila pred kratkim v Nemčiji, je bila sicer 'lažni preplah', saj so sum na okužbo v virusum marbrug ovrgli. Vseeno pa je omenjen virus ostal v središču pozornosti. Kaj sploh je virus marburg, kakšni so simptomi? V prvi vrsti se mora poudariti, da gre za hud virus, četudi so simptomi podobni gripi.

Bolezni 05. 10. 2024 04.27

Na katero bolezen nakazuje nenehno zamašen nos?

Kronični sinusitis se pojavi, ko so sinusi kljub zdravljenju otečeni in vneti tri mesece ali dlje.

Aktivno življenje 29. 09. 2024 04.49

Kako lahko kljub mrazu ostanemo aktivni?

Ko sije sonce in je lepo in toplo, je enostavno iti ven na tek ali drugo obliko vadbe na prostem. Kaj pa v mrzlih, temnih in sivih zimskih dneh, ko čutite tiste 'živahne', mrzle vetrove globoko v kosteh?

Simptomi in bolezni 26. 09. 2024 04.54

Vzroki za bolečine v prsnem košu

Bolečina v prsnem košu zajema velik del, posledično pa je tudi več vzrokov. Poglejmo si najpogostejše.

Zdrav Lajf 19. 09. 2024 04.49

Razlogi, zakaj menstruacija včasih boli, včasih pa ne

Menstruacija je kakšen mesec boleča, spet drug mesec pa mine brez večjih bolečin. Zakaj je temu tako?

Koža 18. 09. 2024 04.18

6 nasvetov za preprečevanje suhe kože

Večina ljudi ob spreminjanju letnih časov opazi spremembe na svoji koži. V hladnejših mesecih je tako naša koža pogosto suha in hrapava. Ali lahko to preprečimo?

Zdravi zobje 10. 09. 2024 04.41

Vnetno stanje zob, ki prizadene tkivo

Periimplantitis je vnetno stanje, ki prizadene tkivo, ki obdaja zobne vsadke, ki so nadomestili izruvane ali manjkajoče zobe. Periimplantatna bolezen se pojavi, ko se mehko tkivo okoli zobnega vsadka okuži in začne razpadati. To lahko povzroči bolečino, oteklino, težave z grizenjem in žvečenjem ter če se ne zdravi, odpoved implantata.

Duševno zdravje 23. 08. 2024 04.50

Ste že slišali za digitalno demenco? Ogrožala bi lahko vse

Demenca je danes nekaj, kar je na žalost poznano že vsem. Je bolezen, katere primeri vedno bolj naraščajo, in bolezen, za katero so značilni simptomi, kot so zmedenost, dezorientacija in oslabljen spomin. Toda ali ste že slišali za digitalno demenco, ki lahko dandanes ogroža praktično vse?

Zdravje 08. 08. 2024 04.50

Kako uravnovesiti hormone?

V prvi vrsti je pomembno obvladovanje stresa, telesna vadba, spanje in uživanje zdrave prehrane. Kaj še lahko naredimo, da podpremo zdravje hormonov?

Prebava 31. 07. 2024 05.00

Neprijetna tegoba, ki smo ji z leti vse bolj izpostavljeni

Staranje je naravni proces, ki mu žal ne moremo ubežati. Zunanje znake z uporabo različnih preparatov in tretmajev še nekako uspemo prikriti in upočasniti, a telo se stara tudi navznoter, tam pa ne pridejo v poštev niti kreme in barve niti razni posegi, s katerimi bi ustavili čas. Na katere organe pa ima staranje največji vpliv?

Lepota 11. 07. 2024 04.54

Ali rožmarinovo olje res spodbuja rast las?

Ko gre za nego las, ljudje pogosto iščejo naravne pripravke, ki obljubljajo spodbujanje rasti las in izboljšanje zdravja las. Eden od takšnih pripravkov, ki je v zadnjem času deležen veliko pozornosti, je tudi rožmarinovo olje.

Bolezni od A do Ž 10. 07. 2024 04.50

To je lahko stranski učinek sladkorne bolezni

Gastropareza je stanje, kjer hrana prehaja skozi želodec počasneje, kot bi morala. Gre za dolgotrajno stanje, ki ga je mogoče obvladati s spremembami prehrane, zdravili in drugimi oblikami zdravljenja.

Novice 02. 07. 2024 04.23

Prva naprava za nadzor epilepsije na svetu nameščena v lobanjo dečka iz Združenega kraljestva

Ko je bil deček s hudo epilepsijo star 12 let, je postal prvi bolnik na svetu, na katerem so preizkusili novo napravo, ki je bila nameščena v njegovo lobanjo, za nadzor epileptičnih napadov.

Lajfstajl 21. 06. 2024 04.23

'Ličila na plaži: da ali ne?'

Poletje je čas za sprostitev, sonce in obisk plaže. Kaj pa ličila? Sodijo na plažo ali ne?

Novice 03. 06. 2024 05.00

Dom brez ovir: stopniščno dvigalo za enostaven prehod med nadstropji

Osebe z gibalnimi oviranostmi in starejši ljudje se soočajo s težavami pri hoji, največji problem pa jim predstavljajo vzponi ter spusti po stopnicah. Stopniščno dvigalo je v tem primeru hitra in varna rešitev za dostop do zgornjega nadstropja v stanovanjski hiši ali bloku, saj se z njegovo pomočjo brez naprezanja povzpnemo na vrh stopnišča.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996