pacient

Bolezni, ki jih prepoznamo na prvi pogled
Nekatere bolezni lahko prepoznamo že samo s pogledom na človeka, a seveda le, če poznamo simptome teh stanj. Prav zato ni nenavadno, da poročamo o zgodbah, kjer ljudje prek Facebooka le s pogledom na profilno fotografijo prepoznajo bolezensko stanje.

Zaradi bolnišničnih okužb letno umre 37.000 Evropejcev!
Roke, kirurški instrumenti, tekočine za infuzijo, zrak … Vse to so sredstva, prek katerih se zaradi slabe higiene v bolnišnicah širijo okužbe, ki so vsako leto vzrok za kar 37.000 smrti v Evropi.

Manj invazivna metoda operacije zloma hrbtenice
Pred nekaj dnevi so na Kliničnem oddelku za travmatologijo Kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana prvič operirali pacienta z nestabilnim zlomom ledvene hrbtenice z novo manj invazivno metodo.

Z operacijo nad visoko dioptrijo
Številni menijo, da zaradi previsoke dioptrije ne bodo mogli na korekcijo dioptrije. A to ne drži, saj se lahko odločijo za operacijo z vstavitvijo znotrajočesne leče. Več o tem posegu nam je povedala oftalmologinja mag. Kristina Mikek, dr. med.

V 15 minutah so ga ozdravili raka pljuč
79-letnik iz Hertfordshira je eden prvih ljudi na svetu, ki je uspešno prestal nov postopek zdravljenja raka, s katerim so ga raka pljuč ozdravili v pičlih 15 minutah.

Lažji za skoraj 300 kilogramov!
Vsem članom štiričlanske družine iz Sheffielda, je britanski nacionalni zdravstveni sistem plačal želodčne obvode, operacije, s pomočjo katerih jim je skupaj uspelo shujšati skoraj 300 kilogramov!

Šest nenavadnih lepotnih posegov
V želji po popolnosti gredo nekateri v skrajnosti. Odpravijo se do plastičnega kirurga in ga prosijo za sila nenavadne popravke ali telesne dodatke. Preverite, kaj vse se znajde na seznamu najbolj nenavadnih lepotnih posegov.

Zaradi ponesrečene lepotne operacije ne more zapreti oči
Marilyn Leisz je prestala več lepotnih popravkov vek, a zadnji poseg se je izjalovil. Po zadnji operaciji namreč ne more več zapreti oči, poleg tega pa ji vse bolj peša tudi vid, je povedala za ameriški CBS. Zdaj toži lepotnega kirurga, ki je njeno življenje spremenil v pravi pekel.

V laboratoriju so vzgojili sečevode
Raziskovalcem je iz celic pacientov v laboratoriju uspelo vzgojiti sečevode, ki so jih nato lahko zamenjali s poškodovanimi tkivi pri petih dečkih. Gre za metodo zdravljenja, ki temelji na rabi celic in s pomočjo katere bi lahko zdravili številne bolezni, ki jih do sedaj ni mogoče.

Obrezovanje penisa: Kako in zakaj?
Obrezovanje penisa obsega kirurško odstranitev kožice, ki prekriva glavico penisa. Je najpogostejši poseg, ki ga izvajajo po svetu na novorojenčkih. Kako poteka postopek in kakšen je njegov pomen?

Pretentala zdravnike, da so jo operirali
Hannah je bila nezadovoljna s svojimi deformiranimi stopali, ki so bila tako široka, da ji je bilo udobno le v športnih copatih. Kadar koli je namreč obula kakšne bolj tesne čevlje, so jo bolele noge. Zato si je izmislila, da je bolečina neznosna, in tako pretentala zdravnike, da so jo brezplačno operirali.

Ste izpostavljeni kožnemu raku?
V zadnjih nekaj letih se je obolevnost za rakom kože močno povečala in danes je kožni rak pri Slovencih eno najpogostejših rakavih obolenj. Preverite, kako prepoznati nevarno kožno znamenje in kako zmanjšati tveganje za kožnega raka.

Biopsija – strah in trepet mnogih ljudi
Čakanje na biopsijo je stresno že samo po sebi, saj se vedno bojimo najhujšega. Še huje pa je, če ne vemo, kaj je biopsija, kako poteka in katere vrste tega diagnostičnega postopka obstajajo.

Prsi so ji povečali kar s polnilom za žimnice!
Pri 24 letih se je Jo odločila za povečanje prsi, a namesto večje samozavesti in bujnega dekolteja ji je operacija prinesla le skrbi. Še več mesecev po posegu so jo prsi bolele, potem pa je v njih zatipala ogromne bule. Izkazalo se je, da so ji vsadki počili.

VIDEO: V Ljubljani dobili negovalno bolnišnico!
Nova ljubljanska pridobitev je negovalna bolnišnica, ki je namenjena predvsem bolnikom, ki ne potrebujejo intenzivne nege, a še ne zmorejo poskrbeti zase. Na ta način naj bi se skrajšale čakalne dobe, postelje pa razbremenile in sprejele več pacientov.

Po 10 letih bo dobil obraz
Bolnišnica Brigham and Women je vojaku iz Indianapolisa po dolgih letih končno odobrila presaditev obraza, na katero je čakal dolgih deset let.

Iz noge so mu oblikovali čeljust
48-letnemu moškemu iz Klanga so zdravniki zaradi raka odstranili celotno spodnjo čeljust. Nadomestili so mu jo z novo, ki so jo oblikovali iz njegove lastne kosti in kože z noge.

Z zdravilom iz kurkume nad posledice kapi
Ameriški znanstveniki so ustvarili zdravilo z izvlečkom kurkume, ki bo v prihodnosti pomagalo pri okrevanju po kapi. Zdravilo bi lahko preprečilo smrt zaradi kapi in pomagalo pri obnavljanju možganskih celic in tako hitrejšem okrevanju.

Po 11 letih prvič spregovorila
52-letnica iz Kalifornije je druga oseba na svetu, ki je prestala presaditev grla. S tem je po 11 letih lahko prvič spet spregovorila in samostojno zadihala.

Če duša trpi, lahko telo boli
Psihosomatska obolenja so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in strahov, ki jih posameznik ne zna oziroma ne zmore izraziti drugače kot skozi telo in telesne organe. O psihosomatiki smo podrobneje povprašali psihoterapevtko dr. Andrejo Pšeničny.

Bo 34-letni slovenski fotograf spet hodil?
Še pred pol leta je bil Dejan povsem hrom. Danes, le pol leta pozneje, pa s pomočjo bergel že prehodi okrog 200 metrov. Zasluge za tako hitro in dobro okrevanje gredo tudi lokomatu – robotski napravi, namenjeni treningu hoje otrok in odraslih s hudimi omejitvami gibanja.

Liposukcijo plačala z življenjem
37-letna medicinska sestra in mati treh otrok je po laserski liposukciji in anticelulitni terapiji v enem od floridskih zdravilišč ostala možgansko mrtva, njeno življenje pa je ugasnilo teden dni po operaciji. Kako varne so lepotne operacije?

Pri osmih mesecih tehtal 14 kilogramov
Kmalu po rojstvu je Deena Hearn opazila, da je z njenim sinom Carterjem nekaj narobe. Komaj osemmesečni deček je namreč tehtal kar 14 kilogramov in bil za svojo starost tudi nenavadno velik.

Iznakaženemu vojaku ponovno sestavili obraz
Anaplastologija ali estetska protetika je veja medicine, ki se ukvarja z estetsko rehabilitacijo manjkajočih, poškodovanih ali izmaličenih delov telesa. Takšno pomoč pa pogosto potrebujejo ameriški vojaki, ki so bili poškodovani v vojni. Tem pomagajo tudi v medicinskem centru Wilford Hall v San Antoniu.

Revolucionarni vsadek proti kroničnim bolečinam
Znanstveniki so razvili revolucionarni 'pametni' čip v velikosti glave vžigalice, ki vsajen v hrbtenjačo preprečuje potovanje bolečinskih signalov do možganov in tako odpravi kronične bolečine v hrbtenici.

Po presaditvi kostnega mozga premagal okužbo s HIV
Berlinski raziskovalci upajo, da so korak bliže zdravilu, ki bo pozdravilo okužbo z virusom HIV. Ko so namreč Timothyju, ki je poleg tega, da je bil okužen z virusom HIV, bolehal še za levkemijo, presadili kostni mozeg, je čudežno izginila tudi nevarna okužba.

Kako vemo, da imamo zlomljen gleženj?
Zima nam letos prinaša številne vremenske nevšečnosti, zadnje dni še poledico, ki botruje številnim padcem. Prav padci na ledu so lahko zelo nevarni, posebej pogosti so zlomi v predelu zapestja, gležnja, ramena in goleni.

Pojedel črve iz iztrebka 11-letnice in ozdravel
29-letni moški je imel hudo kronično obolenje črevesja, zaradi katerega je moral tudi 15-krat na dan na boleče odvajanje blata. Ko mu je po številnih zdravljenjih zdravnik povedal, da je njegova edina možnost, da mu odstranijo debelo črevo, se je odločil, da poskusi nevarno zdravljenje s parazitskimi črvi.

Rešil soborce in izgubil obe nogi
Angleški vojak je v Afganistanu kar štirikrat pomagal pri reševanju svojih soborcev in tako rešil mnogo življenj, naposled pa je sam stopil na eksplozivno sredstvo in izgubil obe nogi.

Z nevronavigacijsko tehnologijo pomagali dečku
Kirurgi so pri operaciji sedemletnega vodenoglavega dečka Beaua Rendalla uporabili najnovejšo nevronavigacijsko opremo. Ta jim omogoča, da opravijo nujne nevrokirurške posege tudi na majhnih možganih dojenčkov in otrok.