pacienti

Je zdravljenje MS s širjenjem ven je uspešno?
Klinična študija širjenja vratnih ven, ki jo na bolnikih z multiplo sklerozo opravljajo v Centru Medicor še ni končana, zato dokazov o (ne)uspešnosti metode ni, so pa, kot zatrjujejo, vmesni rezultati spodbudni. Hkrati so v Medicorju ogorčeni nad odzivom slovenskih nevrologov, ki njihovo delo blatijo še pred zaključkom študije.

Naučite se pravilno uporabljati antibiotike!
V Sloveniji zdravniki za zdravljenje akutnih bolezni najpogosteje predpisujejo antibiotike. Ker sebi in ostalim ljudem z nepravilnim jemanjem antibiotikov naredimo več škode kakor koristi, je dobro vedeti, kako in kdaj jih pravilno jemati.

6 navad za zdrave prsi
Za rakom na dojki vsako leto zboli več žensk, samo v letošnjem letu jih je na novo zbolelo 1100, obolevajo pa tudi vse mlajše ženske. Prav zato je pomembno, da za zdrave prsi poskrbimo že danes in tako zmanjšamo možnosti za to obolenje.

Vse več revmatikov, premalo revmatologov
Oseb z revmatičnimi obolenji je v Sloveniji iz leta v leto več, število strokovnjakov pa bolj ali manj ostaja skozi ves čas enako. Kako prepoznati revmatično obolenje in kakšno je stanje na področju zdravljenja v Sloveniji?

Odstranili maligni tumor na medenici
Na oddelku za tumorje Ortopedske klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKCL) so nedavno prvič izvedli izjemno zapleteno operacijo medenice z rekonstrukcijo pri bolniku s tumorjem.

Je pokanje sklepov nevarno?
Vam pogosto pokajo sklepi pa niste prepričani ali gre za kaj nevarnega ali povsem običajnega? Preverite, kaj pomeni, če vam zaškrta v kolenu, gležnju, če vam 'poči' v komolcu, kolku, rami …

Arnold Rikli, prvi naravni zdravilec v Sloveniji
Arnold Rikli je bil švicarski hidropat, zdravilec, ki zdravi s pomočjo vode. Na Bled je prišel zaradi svoje bolezni, ko se je pozdravil, pa se je tam uveljavil kot začetnik zdravljenja s pomočjo narave, torej s sončenjem in kopanjem v jezeru.

Zdravnica, ki je prebolela raka na dojki
Pogumna borka v boju proti raku dojk prim. dr. Mojca Senčar je na onkološkem inštitutu dolga leta delala med najbolj bolnimi pacienti. Kako težka je v resnici bolezen, pa je spoznala šele, ko je za njo zbolela tudi sama.

Zaradi službe vklenjen v lastno telo
Graham Miles je utrpel kap, zaradi katere je bil paraliziran od glave do pet, premikal pa je lahko le veke. Zdravniki so rekli, da si ne bo nikoli opomogel, a jim je dokazal, da so se motili.

S klikom do podatkov o zdravniških licencah
Zdravniška zbornica Slovenije je na svojih internetnih straneh uvedla aplikacijo Javni iskalnik zdravnikov, na kateri lahko pacienti izvejo, kateri zdravniki oziroma zobozdravniki so specializirani za določeno področje.

'Paraziti so mi razjedali oko!'
Keithe Poole je doživljal izjemne bolečine, saj ga je v očesu močno zbodlo vsakič, ko ga je zaprl. Zato je obiskal zdravnika, ta pa je ugotovil, da ima v očesu parazita, ki mu dobesedno razžira oko.

Kako nevarna je superbakterija?
Po tem, ko se je v britanski bolnišnici pojavila nova superbakterija, odporna na antibiotike, so znanstveniki začeli preučevati, kakšne posledice bi ta bakterija lahko imela, če bi se razširila po svetu. Napovedi niso bile optimistične, kljub vsemu pa na ljubljanskem kliničnem centru opozarjajo, da panika ni potrebna.

Nova super bakterija v britanskih bolnišnicah
V britanskih bolnišnicah se je pojavila nova vrsta bakterije, ki je odporna tudi na najmočnejše antibiotike, opozarjajo britanski znanstveniki. Bakterija se je že razširila na indijski podcelini in bi lahko kmalu postala globalna grožnja zdravju, so opozorili.

Zaljubljena v poročenega kirurga
Ne vem, kdaj je dan dobil poševne črte in so padle na hodnik bolnišnice, da sem obstala sredi svetlih, prepletajočih se žarkov. Spet sem dežurna. Že tretjič ta teden. Začeli so se dopusti in delam toliko več.

Sedem bolečin, ki jih ne smete ignorirati
Čeprav si bolečin prav nihče ne želi, pa so te znanilec, da v telesu nekaj ni vse v redu. Včasih je bolečina nedolžna, saj morda izvira le iz tega, da ste prejšnji dan premikali pohištvo v stanovanju, včasih pa jo je treba jemati resno.

Odstrelil si je obraz
Svojo novo podobo je javnosti razkril 31-letni moški, ki je v strelski nesreči ostal brez polovice obraza. Štiri mesece po operaciji je končno lahko zapustil bolnišnico in se nastavil fotografom.

Pigmentne lise se da odstraniti!
Čeprav pigmentne lise v večini primer niso nevarne, pa so lahko z estetskega vidika sila moteče. Nastajajo zato, ker se na določenih delih telesa v koži odlaga preveč rjavega pigmenta melanina. Njegovo tvorbo spodbudijo UV-žarki, zato so v poletnih dneh pigmentne lise toliko pogostejše in opaznejše.

Triletni deček s smrtonosnimi mehurji
Triletni Jackson Silver že od rojstva živi v groznih bolečinah. Njegovo telo prekrivajo krvavi mehurji, razjede in brazgotine, njegova starša pa sta ob vsem tem popolnoma nemočna.

S pomežikom si je rešil življenje
Richard je po prometni nesreči padel v komo. Ker se ni odzival, sta se njegova starša odločila, da ga bosta dala odklopiti z aparatov, v ključnem trenutku pa je Richard pomežiknil in si rešil življenje.

Za nekaj kilogramov manj tvegajo življenje!
Nič lažjega ni, kakor shujšati s pomočjo kirurškega posega, kot je na primer gastrični trak. Vsaj tako se zdi. Vendar pa tovrstni posegi prinašajo ogromno nevarnosti in tveganj, zaradi katerih nekateri razmišljajo tudi o samomoru.

'Zaradi strdka v glavi bi lahko v hipu umrla'
Kmalu po rojstvu drugega sina je Elizabeth dobila hude glavobole. Tudi z govorom je imela vse večje težave. Sprva so zdravniki mislili, da so krivi hormoni, pozneje pa se je izkazalo, da ima v glavi ogromen krvni strdek, ki bi lahko vsak čas počil.

'Tudi zdravniki smo potencialni pacienti!'
Za letošnjega POPovega zdravnika leta ste bralci izbrali infektologa, mag. Branka Šibanca! Ob tej priložnosti smo z njim naredili intervju in izvedeli marsikaj zanimivega, tako o njem kakor tudi o njegovem delu.

Prašič ji je rešil življenje
Sarah se je rodila s srčno napako, zato je pri 27 letih nujno potrebovala operacijo srca, že tretjo v življenju. Največji šok pa je doživela, ko so ji zdravniki povedali, da bo dobila prašičjo srčno zaklopko.

VIDEO: Se redite? Morda je kriva ščitnica!
Moteno delovanje ščitnice je zelo pogost pojav – vsaka peta oziroma šesta ženska trpi za avtoimunskim obolenjem ščitnice. Če se motnje pravočasno opazijo in zdravijo, pacienti živijo povsem normalno. V nasprotnem primeru pa lahko imajo hude težave.

Bolezni srca in ožilja, ki pogosto zahtevajo rehabilitacijo v zdravilišču
Dodatno zdravljenje v bolnišnici ali zdravilišču si lahko privoščite s sklenjenim zavarovanjem VzajemnaNadomestila+.

Petim bolnikom v enem dnevu presadili ledvice
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec prejšnjega tedna v le 17 urah opravili presaditev ledvice pri kar petih bolnikih, ki so se sicer zdravili z dializo.

Nikar ne spite s kontaktnimi lečami
Čeprav kontaktne leče številnim slabovidnim olajšajo življenje, pa prav nepravilno ali pa dolgotrajno nošenje leč lahko privede do številnih očesnih obolenj. O tem smo se pogovarjali z oftamologom Boštjanom Mehom, dr. med.

Kako je živeti v nenehnem strahu pred boleznimi?
Hipohondrija se po navadi pojavi med 20. in 30. letom starosti in velikokrat vodi v nesrečno življenje. Kajti nenehna bojazen pred nevarnimi boleznimi je psihično nadvse naporna. A s psihoterapijo se da hipohondra pozdraviti.

Debeli ne vidijo svojih kilogramov
Nova raziskava je pokazala, da več kot imajo ljudje kilogramov, vedno bolj podcenjujejo svojo realno težo. Velik odstotek ljudi z izjemno prekomerno težo tako nima prave predstave o svojem telesu.

EKSKLUZIVNO: Oglejte si operacijo krčnih žil
Marsikateri ženski, pa tudi moškemu, življenje grenijo krčne žile. Nabrekle, vijugaste žile pa ne kazijo le videza, ampak so tudi boleče in neprijetne. Z enim najsodobnejših posegov, operacijo z radiofrekvenco, pa se lahko tega obolenja rešite.