pediatrija

Vadba v vodi za nosečnice
S fizioterapevtko Andreo Basković Juričan smo se pogovarjali o prednostih vodne vadbe in o tem, na kaj morajo biti pozorne nosečnice, ko se odpravijo v bazen ali v morje.

Za plodnost odgovoren protein
Znanstveniki so odkrili ključno vlogo, ki jo v ovulaciji igra majhna proteinska molekula v možganih. To bi lahko bilo ključnega pomena pri zdravljenju neplodnosti.

Izvorne celice rešujejo življenja
Starši imate možnost, da po rojstvu svojega otroka pri specializiranem podjetju shranite popkovnično kri. Ta je bogata z izvornimi celicami, ki igrajo pomembno vlogo pri zdravljenju nekaterih bolezni.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Dojenje po carskem rezu
Dojenje po carskem rezu lahko steče malce počasneje, saj je potreben daljši čas za okrevanje. Dojenčka je pomembno podojiti takoj, ko je to mogoče, pravi svetovalka za dojenje Urša Savodnik.

Nega in skrb za mater in novorojenčka
Po rojstvu otroka je najbolj pomembno, da damo mamici in novemu članu družine priložnost, da se spoznata in povežeta.

Dojenje koristi otroku in mamici
Slovenija je po številu doječih mater v samem vrhu. Doji kar 95 odstotkov mamic, zasluge za to pa gredo tudi strokovnim delavcem v porodnišnici.

Kaj so temenice?
Ste kdaj opazili debele, rumene kraste na lasišču svojega malčka? Nikar ne skrbite! To so temenice, mogoče malce neprijetnega videza, vendar niso nevarne in jih lahko dokaj hitro odpravite.

Norice na pohodu
Norice so v Sloveniji že vrsto let na prvem mestu med nalezljivimi boleznimi. Lahko se pojavljajo preko celega leta, večje število obolelih pa je značilno za pozne zimske in zgodnje spomladanske mesece. Največ otrok zboli med tretjim in petim letom starosti.

VIDEO: Prvi šolski dan naj bo prazničen!
Se že veselite? Šole namreč. Verjetno večina otrok že vsaj malo pogreša svoje prijatelje, najbolj vznemirjeni pa so prvošolci.

Nosečnice, izogibajte se pesticidom
Raziskava v Kanadi je pokazala, da imajo nosečnice v telesu prisotnih kar 15 snovi, ki so povezane s pesticidi.

VIDEO: Starševske težave Alenke Bikar
S čim se vi potolažite, ko vam je težko? Dojenčki najdejo uteho na maminih prsih ali v dudi. Malo manj odlično pa je, ko pride čas, da se od nje poslovijo. Nekdanja atletinja Alenka Bikar pripoveduje, da so njeni hčerki dudo odvzeli dvakrat.

Očetje le dvanajst minut na dan!
V današnjem času se marsikateri oče počuti „izgubljeno,“ kadar preveč pokaže očetovska čustva. A vloga očeta pri vzgoji, še posebej sinov, je pomembna, saj gradi odnos do ženske in kasneje do otroka.

Če dojenček ponoči ne spi - naj joka?!
Starši so desetletja poslušali, da je dojenčka, ki ne potrebuje več nočnega hranjenja, najlažje navaditi, da prespi noč tako, da ga pustijo. 'Naj se zjoče'. Povedano drugače – dojenčka položite v posteljico, zaprite vrata in ga pustite, da se 'dere'!

Otrok mora zaužiti dovolj železa
Po podatkih ameriškega centra za nadzor nad boleznimi so majhni otroci zaradi rasti in razvoja ter nenehnega gibanja nagnjeni k pomanjkanju železa, zato bi morali uživati dovolj raznolike hrane, ki vsebuje veliko železa in drugih snovi.

Koliko spanja potrebuje dojenček?
Spalni vzorci vašega dojenčka so edinstveni in jih določa tako njegov temperament in stopnja razvoja kot tudi okolje, v katerem se nahaja. Vendar lahko na splošno rečemo, da potrebuje novorojenček okoli šest tednov, preden začne ponoči spati dlje kot podnevi.

Kako pogosto naj okopam svojega dojenčka?
Čeprav nekateri starši svoje dojenčke okopajo vsak dan, pa dnevno kopanje ni nujno potrebno do faze plazenja, ko se dojenček kobaca naokrog in se rad umaže. Številni starši in dojenčki imajo radi kopanje, a nobenih dokazov ni, da dojenčki potrebujejo dnevno kopel.

Nasveti za varno kopanje dojenčka
Kopel je lahko zabavna za vas in vašega dojenčka, a ostati morate zelo pazljivi. Začnite zgodaj in svojega malčka naučite osnov varnosti v vodi ter si pred prvo kopeljo preberite naslednje nasvete za varno kopanje.

Materinski dan: Babice svetujejo
Ob materinskem dnevu se lahko v hipermarketih Mercator udeležite svetovalnih uric s članicami Slovenskega babiškega združenja na temo nege dojenčka.

Z otrokom se rodi tudi tisoč vprašanj
Mlade mamice z vseh strani bombardirajo z dobronamernimi nasveti, priročniki, mnenji. Kadar niste prepričane, da s svojim dojenčkom ustrezno ravnate, če niste gotove, da poznate pravi odgovor, je še vedno najbolje, da se posvetujete s patronažno sestro ali otrokovim pediatrom.

Prehlajen dojenček
Se počutite slabo, kadar ste »samo« prehlajeni? Tako se ob prehladu počutita tudi dojenček ali malček. Krivi so seveda virusi, ki se prenašajo s kašljem, kihanjem in govorjenjem. Najraje se razmnožujejo v grlu in nosu.

Aleksandra Plut, dr. med
Pediatrinja, katere vsakdanje delo so predvsem preventivni pregledi otrok, od rojstva do vstopa v šolo in cepljenja.

Ošpice
Ošpice so nalezljiva otroška bolezen z značilnim izpuščajem. Začne se z visoko vročino in slabim počutjem.

Aditivi povzročajo hiperaktivnost otrok
Prehranski dodatki, kot so ugotovili britanski znanstveniki, lahko povečajo intenzivnost hiperaktivnosti pri otrocih.

Poletna prehrana za otroke
Poletni jedilnik za otroke naj vsebuje čimveč okusnih, hladnih, mlačnih in ne prevročih jedi.

S telovadbo nad smrčanje pri otrocih
Redna telovadba lahko zmanjša smrčanje pri otrocih s prekomerno težo, tudi če med vadbo ne izgubljajo kilogramov.

Prof. dr. Tadej Battelino, dr. med.
Pediater, ki se je specializiral za zdravljenje bolezni na področju endokrinologije, diabetologije in metabolizma.

Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
Pediater, ki se ukvarja s pediatrično nevropsihiatrijo.