pogosta

8 domačih pripravkov za prehlad in gripo
Ob hladnem vremenu in spremenljivih temperaturah smo vkorakali tudi v sezono prehladov in gripe. Kombinacija telesnih bolečin, povišane telesne temperature, mrzlice in zamašenega nosu je dovolj, da se počutimo popolnoma izčrpani. Kaj nam, poleg zdravil, še lahko pomaga?

Motnja, ki se pojavlja skoraj izključno pri moških
Lowejev sindrom je redko stanje, ki prizadene predvsem oči, možgane in ledvice. Ta motnja se pojavlja skoraj izključno pri moških.

Najpogostješi razlogi za zamujanje menstruacije
Mnogo žensk se sooča z obilnimi menstruacijami ali pa z nerednim ciklusom. Zakaj pride do slednjega, obstaja več razlogov.

Kakšni so simptomi okužbe s salmonelo?
Okužba s salmonelo (salmoneloza) je pogosta bakterijska bolezen, ki prizadene črevesni trakt. Bakterije salmonele običajno živijo v živalskem in človeškem črevesju in se izločajo z blatom. Ljudje se najpogosteje okužimo z okuženo vodo ali hrano.

Kdaj so vetrovi lahko razlog za skrb?
Večina ljudi se morda izogiba, vede ali nevede, pogovorom o prebavi, a dejstvo je, da tematiko spremljajo številne zanimivosti, ki jih preprosto ne smemo spregledati.

Kako preprečiti pogosta jesenska obolenja?
Tako kot prilagodimo svojo garderobo, bi s prihodom jeseni in vedno hladnejših temperatur morali prilagoditi tudi svoje navade. Te naj zajemajo predvsem preventivo in skrb za lastno zdravje. Poglejmo si najpogostejša jesenska obolenja, preprečevanje, preventivo in kurativo.

Zakaj in kako pride do displazije kolkov?
Displazija kolkov je pogosta težava, ki prizadene kolčne sklepe dojenčkov. Večina dojenčkov nima dolgoročnih učinkov ali zapletov, če zdravnik diagnosticira in zdravi displazijo kolkov, ko so mlajši od 6 mesecev. Tudi starejši otroci in odrasli lahko razvijejo displazijo kolkov, vendar je to manj pogosto.

Vsako leto v Sloveniji diagnosticirajo 12.600 novih primerov artritisa
Artritis je pogosta motnja, ki prizadene sklepe. Povzroči bolečino in vnetje, zaradi česar se težko premikate ali ostanete aktivni. Obstaja veliko vrst artritisa. Vsaka oblika povzroča različne simptome in lahko celo zahteva drugačno zdravljenje. Čeprav artritis običajno prizadene starejše odrasle, se lahko razvije pri moških, ženskah in otrocih katere koli starosti.

Vpliv bolezni GERB na celotno prebavo
Gastroezofagealna refluksna bolezen (v nadaljevanju GERB) je kronično stanje, za katero je značilno vračanje želodčne kisline v požiralnik.

Pokate členke? Po branju boste s tem prenehali
Pokanje sklepov, imenovano tudi krepitacija, je normalen pojav, obstajajo pa tudi takšna pokanja sklepov, zaradi katerih je potrebno obiskati zdravnika.

Zakaj, kako in kdaj pride do materničnega prolapsa?
Maternični prolaps je pogosta ginekološka težava, ki se pojavi, ko se maternica spusti ali izboči iz svojega običajnega položaja v medenični votlini.

Prehrana pri Crohnovi bolezni. Bi morala biti prilagojena?
Crohnova bolezen je kronična vnetna črevesna bolezen, ki prizadene prebavni sistem. Simptomi se lahko razlikujejo od blagih do hudih in vključujejo bolečine v trebuhu, drisko, utrujenost in izgubo telesne teže.

Najpogostejše tekaške poškodbe in kako se jim lahko izognemo
Čeprav ima tek številne koristi za naše telo in počutje, pa lahko zaradi neupoštevanja osnovnih pravil tekaškega treninga povečamo tveganje za nastanek poškodb. V nadaljevanju preverite, katere so najpogostejše tekaške poškodbe ter kako se jim lahko izognete.

Če se pojavi poporodna depresija, pravočasno poiščite pomoč
Poporodna depresija je dokaj pogosta in resna težava, ki prizadene ženske po porodu. Gre za obliko depresije, ki se pojavi v prvih nekaj tednih ali mesecih po rojstvu otroka.

Kaj se zgodi, če se v telesu kopiči srebro?
Argirija je redka kožna bolezen, ki se lahko pojavi, če se srebro v telesu kopiči dlje časa.

Razlogi za nastanek aken v odrasli dobi
Akne niso le težava najstnikov, temveč se lahko pojavijo tudi v odrasli dobi. Nastanek aken pri odraslih je lahko frustrirajoč in neprijeten, saj vpliva na samozavest in kakovost življenja posameznika. Zakaj se pojavijo in kako jih zdravimo?

Kaj morate vedeti o malariji?
Malarijo povzročajo zajedavci, ki v vaše telo vstopijo s pikom okuženega komarja. Do te včasih usodne bolezni pride predvsem v vročih in vlažnih krajih, kot je Afrika.

Bolečine pri hoji v gore? Preverite, kako lahko rešite težavo
Športno rekreativne dejavnosti predstavljajo pomemben vidik človekovega življenja in imajo pozitiven vpliv tako na fizično kot psihično zdravje. Med najpogostejše prostočasne aktivnosti Slovencev sodi hoja, pohodništvo in tek.

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''
Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Kakšni so razlogi za zaprtje in kako si lahko pomagamo?
Zaprtje je pogosta prebavna težava, ki se kaže kot težava ali redkost pri odvajanju blata. Pri zaprtju se blato v črevesju premika počasneje ali ima težave pri prehodu skozi črevesje.

Kako se žensko telo spreminja med menstrualnim ciklom?
Hujšanje je pogosta tema za mnogo žensk, saj si želijo doseči in vzdrževati zdravo telesno težo. Pri ženskah, ki imajo menstruacijo, pa se lahko pojavijo nekatere specifične spremembe in izzivi v povezavi s hujšanjem. V članku bomo raziskali, zakaj je hujšanje pri ženskah, ki imajo menstruacijo, lahko drugačno ter kako razumeti spremembe in jih obrniti v svoj prid.

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?
Krvaveče dlesni so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju srečamo vsi. Lahko se pojavijo med ščetkanjem zob, med uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk ali pa celo spontano. Običajno je stanje povezano z vnetjem dlesni, strokovno poimenovanim gingivitis, ki je prva stopnja parodontalne bolezni oziroma bolezni obzobnih tkiv. Lahko pa je krvavitev prisotna tudi iz drugih razlogov.

Najpogostejše bolezni in težave požiralnika
Požiralnik je ključni del prebavnega sistema, ki je odgovoren za prenos hrane in tekočine iz ust v želodec. Čeprav pri večini posameznikov brezhibno opravlja svojo funkcijo, lahko nekatere motnje vplivajo na njegovo pravilno delovanje.

Najpogostejše tegobe in rešitve med potovanjem
Začenja se sezona piknikov, kampiranja, kratkih in daljših potovanj ter izletov. Z vsemi temi radostmi pa pridejo tudi različne tegobe. Brez skrbi, imamo tudi rešitve. Pomembno je, da poskrbite za preventivo.

Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?
Modrostni zobje ali osmice so zadnji zobje, ki, v kolikor so prisotne zasnove, izrastejo v ustno votlino, navadno med 17. in 23. letom starosti.

Disfagija ali motnje požiranja: vzroki in načini zdravljenja
Disfagija je pogosta težava in pogosto povzroča skrbi. Na srečo je stanje resno le pri manjšem številu bolnikov.

Previdno, če imate takšne izpuščaje
Folikulitis je lahko boleče in neprijetno stanje kože.

10 razlogov, zakaj vas srbijo prsi in bradavice
Vse ženske se občasno spopadajo s srbečico prsi ali bradavic. Ta je celo pogostejša, kot bi si mislili. A kdaj je srbečica le posledica uporabe napačnega detergenta in kdaj resnih težav? Preverite.

Voda z limono na tešče: Napaka, ki jo delamo prepogosto
Vsi že dobro vemo, kako zdrava navada je, da zjutraj, takoj ko vstanemo, spijemo kozarec vode z limono. A na žalost številnim ljudem zjutraj ne paše kisel okus ali pa imajo občutljive zobe ali želodec, in zato niti ne prenesejo kislih živil. Kljub vsemu to še ne pomeni, da se morate popolnoma odpovedati pitju vode z limono na tešče, še posebno če ne delate nekaterih napak.

Dedna bolezen, ki spada v skupino genetskih motenj
Canavanova bolezen je redka dedna bolezen, ki poškoduje sposobnost živčnih celic (nevronov) v možganih za pošiljanje in prejemanje sporočil. Bolezen spada v skupino genetskih motenj, imenovanih levkodistrofije. Levkodistrofije motijo rast ali vzdrževanje mielinskega ovoja, ki je ovoj, ki ščiti živce in spodbuja učinkovit prenos živčnih impulzov.