pogosto

Že 4400 korakov dnevno ima izredno pozitiven učinek
Verjetno ste že kdaj slišali, da bi morali na dan narediti 10 tisoč korakov? V bolnišnici Brigham and Women’s Hospital, ki je raziskovalno povezana z medicinsko fakulteto univerze Harvard, so ugotovili, da je že več kot pol manj korakov dnevno pri starejših ženskah pomenilo občutno manjše tveganje za prezgodnjo smrt. Raziskovalci menijo, da je to odlična novica, saj se marsikdo številke 10 tisoč ustraši. Če pa si lahko vsaj za začetek postavi manjši cilj, ga lažje doseže. Ne obupa, počasi krepi telo in sčasoma zmore vse več.

Strokovnjaki razkrili, kako zdrava je hrana v Sloveniji
Zadnja najobsežnejša mednarodna raziskava, kjer so strokovnjaki v 12 izbranih državah ugotavljali, kako zdrava so razpoložljiva živila na tržišču, je pokazala, da imamo v Sloveniji še precej prostora za izboljševanje živil. Čeprav imamo na trgu na voljo kar nekaj zdravih živil, pa jih je težko prepoznati.

V Sloveniji porast spolno prenosljivih okužb
Najnovejši podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da se tako v Sloveniji kot svetu povečuje število spolno prenosljivih okužb. Raziskave kažejo, da med počitnicami zlasti mladi pogosteje sklepajo nova znanstva in prijateljstva ter tudi intimne stike, pri tem pa se jih še vedno veliko ne zaščiti. Zato na NIJZ mladim in vsem spolno aktivnim pri spolnih odnosih priporočajo dosledno uporabo kondoma, tudi če uporabljajo druge kontracepcijske metode, kajti kondom je najzanesljivejša zaščita pred spolno prenosljivimi okužbami. Tveganje za epidemijo je vse večje. Odstotek obolelih se je v zadnjih letih namreč v povprečju povečal za 70 odstotkov.

Poglejte jo danes, ko ima 76 kilogramov manj in nadene kopalke
Turistična vodička 39-letna Doina Nicutescu iz Sydneya je tehtala že 153 kilogramov, ko so ji leta 2013 na letalski družbi povedali, da je predebela, da bi lahko sedela na sedežu ekonomskega razreda in da bo odslej morala potovati v poslovnem razredu.

Bi prepoznali prve znake mišje mrzlice?
V Sloveniji je bilo največ primerov mišje mrzlice prijavljenih na Dolenjskem in v Prekmurju, ponavadi se pojavljajo posamični primeri, po sedmih letih pa letos znova beležimo njen izbruh. Smrtnost zaradi mišje mrzlice je sicer v Sloveniji zelo nizka. V zadnjih 35 letih je pri nas zabeleženih 15 primerov smrti. Vendar pa je zdravljenje vsekakor potrebno, v izogib nevarnih posledic, kot je lahko odpoved ledvic.

Kaj skrivajo tresoče roke?
Zakaj se pojavi tresavica rok? Pogosto gre lahko le za kronično utrujenost in stres, pretirano telesno dejavnost, kakšno skodelico kave preveč, neprespanost, nenaden padec sladkorja v krvi ali izpostavljenost nizkim temperaturam. Kdaj pa tresenje rok postane zaskrbljujoče?

Poglejte, kako kokain dobesedno poje možgane
V bolnišnici na Malti so sprejeli 45-letnega moškega, ki mu je kokain dobesedno pojedel možgane. Ko so ga sprejeli v bolnišnico, se je spopadal z visoko vročino in bil popolnoma zmeden in vse bolj neodziven, kmalu pa so mu diagnosticirali hude poškodbe možganov. Njegovo stanje se je hitro poslabševalo, vse dokler ni padel v komo.

Mit ali resnica: je klima zdravju škodljiva?
V trenutku, ko je človek prvič dejal »peklensko vroče je, morali bi se shladiti«, je hkrati iskal načine, na katere bi mu to uspelo. Začelo se je v Egiptu, ko so prostore hladili tako, da so čez in čez obešali mokre cunje. S poskusom hlajenja so nadaljevali tudi stari Rimljani, ki so postavljali akvadukte oz. sisteme hlajenja s pomočjo napeljane vode. Vmes je bilo nekaj ameriških izumiteljev, ki so vsak s svojim delcem prispevali k iznajdbi prve klimatske naprave, leta 1902. Danes si poletje brez klime ne predstavljamo več. Pa je ta razvada zdrava?

Lepotica razkrila prave posledice glamuroznih zabav
Jessica Landon iz mesta Rancho Cucamonga se je pri 19 letih preselila v Los Angeles z željo, da bi postala igralka. Tam je kmalu postala redna gostja Hefnerjevega Playboyevega dvorca, kjer so se zabave vrstile ena za drugo. Alkohol je kmalu postal njena rutina in vsak dan je pila vodko. Vse dokler ni šest let kasneje utrpela hudih posledic.

Vadba, ki lahko podaljša življenje
Dvigovanje uteži bi morali vključiti v svoj vsakdan, pravijo brazilski raziskovalci. V njihovi študiji je sodelovalo 3.878 udeležencev, ki so bili stari med 40 in 85 let. Spremljali so jih šest let in pol. Dvigovanje uteži pomeni močne mišice oziroma več mišične mase. To ne pomeni le boljšega zdravja, temveč tudi daljše življenje. Seveda takšno, ki ga preživimo čim bolj kakovostno.

Katera živila povzročajo prenajedanje in odvečno težo?
Ljudje, ki so uživali zelo predelana živila, so v primerjavi s tistimi, ki so takih živil pojedli malo, zaužili več energije in pridobili več odvečne teže. To je veljalo, četudi so imeli tako obroki z zelo predelanimi živili kot obroki brez njih isto energijsko vrednost ter količino makrohranil, kot so sladkorji, vlaknine, ogljikovi hidrati in maščobe. Ljudje so pojedli več, ko je bil obrok sestavljen iz zelo predelanih živil.

Krivi niso geni, ampak dejstvo, da uživamo preveč nezdrave hrane
Debelosti ne moremo pripisati samo genetiki, saj je glavni vzrok za prekomerno telesno težo nezdrav življenjski slog, predvsem slaba prehrana in premalo telovadbe, pravijo strokovnjaki.

Vsi ljudje niso krivi za svojo debelost
Debelost bi morali opredeliti kot bolezen, saj vsi pacienti niso povsem sami krivi, da so debeli, sta opozorila britanska strokovnjaka. Predlagala sta, da bi debelost označili kot kronično stanje, tako kot je to astma ali epilepsija. Menita namreč, da bi na ta način ljudje hitreje poiskali zdravniško pomoč in se ne bi zanašali na hitre nezdrave diete.

Domači trik proti opeklinam obnorel internet
Domači trik proti opeklinam, kjer naj bi si na opečeno kožo nanesli peno za brtije, je kmalu obnorel internet, po tem ko ga je prva na družbenih omrežjih objavila Cindie Allen-Stewart iz Teksasa. Mnogi so bili navdušeni nad njeno idejo in jo takoj pograbili, a strokovnjaki so hitro opozorili, da nikar ne verjemite vsaki objavi na družbenih omrežjih.

Izražanje sožalja na družbenih omrežjih ne pomaga
Morda si mislimo, da z izražanjem sožalja na družbenih omrežjih, izkažemo podporo prijatelju, ki trpi zaradi izgube bližnje osebe in preživlja težke trenutke. A zadnja raziskava spletne strani WebMD je pokazala, da večina ljudi, ki žaluje, objave na družbenih omrežjih doživlja kot nesmiselne, moteče in nepotrebne.

Zdravnica svetuje, kaj storiti ob piku žuželke ali ugrizu klopa
Poleti več časa preživimo v naravi. To koristi tako našemu telesnemu kot duševnemu zdravju. Je pa res, da se nam lahko pripeti, da nas piči žuželka ali ugrizne klop. Zdravnico doc. dr. Neno Kopčavar Guček, dr. med., spec. druž. med, primarijko, smo vprašali, kakšen je najprimernejši odziv.

Odkrili, kaj lahko zmanjša bolečine med menstruacijo
Raziskava univerze v italijanski Modeni je pokazala, da naj bi bila prevalenca takšnih bolečin med mladimi ženskami celo 84 odstotkov. Ocene prevalence se od raziskave do raziskave sicer razlikujejo. Britanski raziskovalci so tako v svoji oceni stanja, ki je bila leta 2011 objavljena v zborniku BMJ Clinical Evidence Handbook, omenili raziskavo, ki naj bi bila pregled številnih drugih dobro izvedenih manjših iz velikega dela sveta. Objavili so jo leta 2004 in v njej prevalenco ocenili na 59 odstotkov. Bolečine med menstruacijo so očitno težava, ki pesti mnogo žensk in olajšanje bi jim lahko prinesla redna aerobna vadba.

Vas ob misli na letenje grabi panika?
Poletni meseci kar kličejo po oddihu v bolj ali manj oddaljenih krajih, s tem pa je pogosto povezana tudi uporaba letalskega prometa. A če nekaterim letenje nad oblaki predstavlja čisti užitek, je za druge vir stresa, neobvladljivega strahu ali celo fobij. Kaj so vzroki za vse naštete tegobe in kako preseči strah, si preberite v spodnjih vrsticah.

Hrana, ki se ji raje izognite za zdravo srce
Kako pogosto uživate ocvrto hrano? Ameriška študija je pokazala, da ta lahko poveča tveganje za pojav koronarne srčne bolezni. Do te pride, ko srce ne dobiva dovolj krvi, kar je lahko posledica delne zamašitve žil, ki jo dovajajo in se imenujejo koronarne.

Umetnostni drsalki dali le še 24 ur življenja
26-letni Aimee Buchanan, ameriški umetnostni drsalki, ki je tekmovala tudi na olimpijskih igrah, so zdravniki dali le še 24 ur življenja, po tem, ko se je njeno črevesje dobesedno zavozljalo v vozelj in odmrlo. Mladostnica je padla v septični šok in zdravniki so se borili za njeno življenje.

Največja nevarnost v poletnih dneh
Prva in največja nevarnost za naše telo v času poletnih vročin je dehidracija – zmanjšana količina tekočin v organizmu, praviloma s pridruženim pomanjkanjem elektrolitov, kar zelo slabo vpliva na naš organizem.

To so stvari, ki jih je dobro vzeti na dopust
Poletne počitnice so že pred vrati in verjetno že komaj čakate, da se boste spočili od vsakdanjih skrbi. To je čas sprostitve, razvajanja in uživanja, zato si ga nikar ne pokvarite s tem, da bi pozabili na kaj pomembnega. Za vas smo pripravili seznam stvari, s katerimi bo vaš dopust resnično brezskrben in pakiranje manj stresno.

Svetovali so ji, naj zapusti svojega otroka
Ko se je Darina Shpengler rodila, so njeni materi Eleni Shpengler zdravniki svetovali, naj jo zaradi njene deformacije pusti kar v porodnišnici ali jo da v sirotišnico. A Elena je bila odločena, da bo zanjo skrbela ne glede na vse.

Se vaša koža hitreje stara zaradi onesnaženosti zraka?
Onesnažena mesta lahko prispevajo k temu, da se starate hitreje. Osnaževalci zraka namreč zmanjšujejo količino antioksidantov v koži in motijo proizvodnjo kolagena. Posledično pospešujejo procese staranja. Preverite, kako zaščititi svojo kožo pred onesnaženim zrakom.

Zelo prijetna navada zelo ugodno vpliva na zdravje srca
Rezultati nedavne raziskave so pokazali, kako pomembno je za naše zdravje, da ne delamo ves čas. Enostavno si je treba vzeti tudi čas za oddih. Treba se je odklopiti od obveznosti in skrbi. To dejansko pozitivno vpliva na naše srce, je pokazala študija univerze Syracuse v New Yorku. Manjše je tveganje za pojav bolezni in tudi srčnega infarkta ali možganske kapi, ki se ju še posebej bojimo.

Večje tveganje za kap imajo tisti, ki delajo 10 ur na dan
Ljudje, ki so zadnjih deset let, delali več kot 10 ur na dan, imajo za 45% večje tveganje za kap, je pokazala zadnja raziskava francoskih strokovnjakov. Posledice dolgih delovnikov še posebej trpijo ljudje, ki imajo manj vpliva nad dolžino svojega delovnika.

Nedolžna praska se je spremenila v hudo tragedijo
Ko je Victorio Altoft leta 2010 močno opraskala mačka, si ni mislila, da gre za kaj resnega. A le nekaj tednov kasneje je dobila bolečine v mišicah, bolečine v sklepih in se spopadla z nočnim potenjem. 41-letnica je predvidevala, da se spopada z gripo, a izkazalo se je, da gre za nekaj veliko bolj resnega.

Kako se znebiti neprijetnih bradavic?
Bradavice so izrastki, ki jih povzročajo humani papiloma virusi (HPV). Pojavijo se lahko na različnih delih telesa, a še posebej so problematične, če se ponavljajo in če so na predelih, kjer bolijo - denimo na stopalih, kjer noge pod težo telesa pritiskajo nanje.

Pomemben mineral, ki vam ga lahko primanjkuje
Magnezij je mineral, ki je vključen v več kot 300 biokemičnih procesov v telesu, zato je eden najpomembnejših mineralov za naše telo. A ko po športni aktivnosti nastanejo mišični krči, ko se spopademo z napetostjo telesa in mišic, ko se pojavijo glavoboli, stres, živčnost ali celo preskakovanje srca, le redko najprej pomislimo, da nam v resnici primanjkuje magnezija.

Ljubljančanki se je kar naenkrat zlomilo šest vretenc
Imela je 45 let, ko so ji po naključju odkrili osteopenijo. To je predhodnica osteoporoze, ko je gostota kosti že manjša. Dobila je zdravila, ki so preprečevala nadaljnje izgubljanje kostne mase, a jih je nekega dne nehala jemati. To napako je ponovila celo dvakrat. Drugič se je končalo tako, da se ji je brez kakršnega koli padca ali dviganja težkega bremena zlomilo šest vretenc.