pokazala

Študija kaže, da bi lahko ADHD celo potrojil tveganje za demenco pri odraslih
Bi lahko motnja ADHD celo potrojila tveganje za demenco pri odraslih? Nova študija nakazuje prav na povečano tveganje.

Učinkovita vaja, na katero pozabljamo
Preskakovanje kolebnice. Ste to počeli kot otrok? Tedaj je bila to zabava. Lahko je tudi danes. Hkrati pa je še učinkovita vaja. Kot je pokazala študija dveh ameriških univerz East Carolina University in Appalachian State University, takšno gibanje kolena obremeni manj kot tek, hkrati lahko porabimo celo več energije.

Veste, kako zelo zdravi so sveži in naravni sokovi?
Za kaj vse so dobri sveži in naravni sokovi? Kakšne so prednosti, morda slabosti? Vse to izveste v spodnjem besedilu.

To se zgodi, če preveč sedimo
V sodobnem svetu preživimo veliko časa sede, in sicer med vožnjo, na delovnem mestu ali doma. Vendar pa lahko pogosto sedenje poveča tveganje za resne zdravstvene težave, kot so bolezni srca in ožilja ter diabetes. Ampak koliko časa lahko sedimo, preden začne trpeti naše zdravje? Preverite v članku.

Poznate alfalfo?
Alfalfa ali po naše lucerna je s hranili bogata rastlina, ki se običajno uporablja za krmo živine. Ljudje so jo uporabljali tudi kot zeliščno zdravilo za uravnavanje holesterola, sladkorne bolezni in podobno.

Dokazana stvar, ki podaljšuje življenje
Vsem je dobro znano, da je za dolgo in kvalitetno življenje treba poskrbeti za raznoliko prehrano, redno gibanje, zadostno količino spanca in zmanjšanje stresa. V zadnjih letih pa so raziskovalci ugotovili, da poleg omenjenih kategorij, socialna povezanost in dobri odnosi močno vplivajo na zdravje in celo na življenjsko dobo posameznika.

Zakaj ne bi smeli guglati svojih simptomov?
Priznamo ali ne, vsi smo že vsaj enkrat po spletu iskali svoje simptome in jih povezovali s to ali ono boleznijo. S tem ni nič narobe, dokler ne prihajamo do napačnih zaključkov ali pa smo bolj ali manj nagnjeni k tesnobi, ki lahko naše psihično stanje poslabša. Če spadate med slednje posameznike, verjamemo, da veste, o čem govorimo. Poglejmo si, zakaj ni dobro, da se samodiagnosticiramo, in zakaj bi morali diagnoze prepustiti primernim strokovnjakom.

Najboljši način za hitro in varno ohladitev
Poleti ljudje iščemo najrazličnejše načine, kako se ohladiti in zmanjšati tveganje za vročinski udar. Starejši odrasli, tisti z osnovnimi zdravstvenimi težavami in otroci so najbolj ogroženi. Otroci in starejši imajo namreč manj učinkovite telesne sisteme za odvajanje toplote stran od telesa.

Ugotovili so, da elektronske cigarete povzročajo to
Elektronske cigarete so priljubljena alternativa kajenju, vendar še vedno zelo malo vemo o njihovih učinkih na naše zdravje. Medtem ko so številne študije raziskovale učinek e-cigaret na naša pljuča, srce in splošno zdravje, je pomemben in pogosto spregledan dejavnik njihov učinek na naš mikrobiom. Ugotovljeno je bilo, da elektronske cigarete povzročajo spremembe v bakterijah v ustih, kar lahko vodi do bolezni dlesni ali ustnega raka.

Kaj se zgodi, če vsak dan prehodimo 10.000 korakov?
Kaj bi se zgodilo, če bi vsak dan prehodili (zgolj) 10.000 korakov? Je to veliko, malo, ravno prav? Raziskovalci – no, pa tudi naši pametni telefoni, ki nam štejejo korake – so povzročili pravi mali trend. Tokrat zdravega!

Kakšna prehrana je najboljša za starejše?
Nova študija je pokazala, da lahko dieta, ki je bogata z beljakovinami in ima nizko vsebnost kalorij, pomaga starejšim odraslim z debelostjo izgubiti več teže, hkrati pa ohraniti mišično maso in izboljšati gostoto kosti.

To so znaki alkoholizma
V letu 2014 je bilo v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta skupaj 3.545 primerov hospitalizacij izključno zaradi posledic škodljive rabe alkohola, v povprečju je bilo vsakodnevno zabeleženih deset primerov zdravljenih v bolnišnici zaradi bolezni in stanj, ki jih je bilo mogoče s stoodstotno verjetnostjo pripisati alkoholu, najpogostejši vzrok za hospitalizacije so bile duševne in vedenjske motnje zaradi uživanja alkohola (72 %) ter alkoholna bolezen jeter (23 %), 184 bolnišnično obravnavanih primerov (5 %) pa so predstavljali mladi do 19. leta starosti. Na NIJZ poudarjajo, da škodljiva raba alkohola v Sloveniji predstavlja velik javnozdravstveni problem, ki pa je tudi družbeni problem, saj posledice nosi tako posameznik kot njegovi svojci, pa tudi lokalna skupnost in celotna družba.

Znaki, da ste izjemno plodne
Plodnost je zanimiva in nenavadna stvar. V najstništvu je bila naša edina skrb, da ne bi zanosile, v mladosti naredimo vse, da bi se izognile nosečnosti, kar naenkrat pa pridemo v leta, ko je naša edina skrb, ali smo plodne ali ne, kdaj bomo zanosile in kako.

Zato vas imajo 'komarji' raje kot druge
Imate občutek, da vas komarji pikajo bolj kot druge ljudi? Za tem morda dejansko stoji znanstveni razlog.

Imajo ljubitelji kave manjše tveganje za smrt?
Bi lahko bila to dobra novica za ljubitelje kave?

Testirajte svoje zdravje s tem testom
Poznamo več vrst testov, s katerimi lahko preverimo svoje zdravje. Naredimo jih lahko na preprost način, doma, ne bodo nam pa vzeli več kot od 20 do 30 minut časa.

Ste jezni in se ne morete pomiriti? Pomaga vam lahko ta trik
Že od nekdaj so se ljudje trudili odkrivati tehnike obvladovanja jeze. Sodobne tehnike vemo, da vključujejo najrazličnejše metode – vadbo na boksarski vreči, umetnostne načine in druge. Navsezadnje pa lahko trik najdemo tudi v japonski kulturni tradiciji.

Koraki za preprečevanje raka, s katerimi lahko začnete že danes
Kakšne in katere navade pomagajo preprečevati raka? Na vse seveda ne moremo vplivati sami, veliko navad pa nam lahko vsekakor pomaga! Spletni portal healthista razkriva spremembe življenjskega sloga, ki dokazano preprečujejo raka.

Tudi s hrano lahko preprečimo dehidracijo
Ko začutimo žejo, je navadno že prepozno, saj je to znak dehidracije. Žeja je namreč posledica tega, da je izguba tekočine večja od njenega vnosa v naše telo. Simptomi dehidracije lahko tako vključujejo suha usta, omotičnost, žejo, utrujenost in tudi težave s koncentracijo.

Kaj se zgodi, če vsak dan jemo sladoled?
Tudi vi obožujete sladoled? Kaj se zgodi, če ga jemo vsak dan?

10 naravnih sestavin, ki pomagajo odgnati komarje
Doma narejeni repelenti proti komarjem lahko pomagajo odgnati žuželke. Treba pa je omeniti, da lahko nekatere naravne sestavine povzročijo draženje, če imate občutljivo kožo, zato previdno.

Napitek, ki lahko pomaga topiti maščobne obloge
Obožujete grenivke? Imamo odlično novico.

Pokazala svoj obraz in razkrila, zakaj zavrača botoks in lepotne operacije
Manekenka Paulina Porizkova je na Instagramu pokazala naravni obraz 58-letnice, kot je zapisala. Spregovorila je o tem, zakaj zavrača botoks in polnila, še manj pa plastične operacije.

To se zgodi, če prenehamo piti kavo
Pitje kave ni tako nezdravo, kot misli mnogo ljudi, vsekakor pa je res, da so lahko škodljive prevelike količine. Če ste se odločili, da prenehate s pitjem kave, predstavljamo, kaj se dogodi v našem telesu.

Ste vedeli, da imajo hobiji tudi zdravstvene koristi?
Hobiji nam omogočijo, da se vključimo v dejavnosti, v katerih radi uživamo, in nas razbremenijo stresa v vsakdanjem življenju. Zelo pogosto smo po stresnem dnevu ali tednu, v službi ali v zasebnem življenju veseli, da lahko predamo tisto uro ali dve svojemu hobiju. Pa ste vedeli, da imajo, ne glede na to, kakšni in kateri so, tudi zdravstvene koristi?

Kaj se zgodi, če pride do pomanjkanja vitamina K?
Vitamin K ima vlogo pri strjevanju krvi, zdravju srca in zdravju naših kosti. Toda ravno vitamina K navadno ne zaužijemo dovolj z našo tipično zahodno prehrano. Zakaj je še tako zelo pomemben vitamin K?

Po izgubi 190 kilogramov prvič oblekla kopalke in se zjokala
Ženska, ki je izgubila skoraj 190 kilogramov, je na družbenem omrežju svojim milijon sledilcem povedala, da se prvič v življenju 'počuti majhno'. Prestala je operacijo odstranitve odvečne kože, zdaj pa je ponosno pokazala svojo neverjetno preobrazbo.

To se zgodi, če ne gibamo dovolj
Vsi si kdaj vzamemo prost dan, ko po dolgem dnevu v službi in vseh obveznostih preprosto ne zmoremo nič več. A razlika je, če si takšen dan vzamemo kdaj pa kdaj ali če to vedenje postane naša navada, kasneje pa že stalnica. Pomanjkanje gibanja ne povzroča le prekomerne telesne teže, temveč se težave začnejo kazati tudi na naslednje načine.

Menite, da živite dovolj aktivno življenje?
Ali razmišljate o prenehanju vadbe? Ste vadbo prekinili zaradi tega, ker ste preprosto morali? Sploh ne telovadite? Poglejmo si, kako prekinitev vadbe vpliva na naše možgane in naše telo.

Triki za hujšanje, ki vam bodo vzeli 'le 5 minut'
V današnjem tempu življenja si vsi želimo uspeha in sprememb z danes na jutri, čeprav vemo, da te niso vedno mogoče. Vseeno pa obstajajo, posebej, ko je govora o hujšanju, določeni triki, ki definitivno pomagajo na poti do uspeha. Poglejmo si nekatere najpogostejše, ki vam bodo zagotovo prišli prav.