pomanjkanje gibanja

Kako odpraviti smrčanje?
Smrčanje je tema, o kateri se radi šalimo, čeprav v resnici niti približno ni smešno, ko moramo cele noči poslušati veselo 'žaganje' tiste ali tistega, ki spi poleg nas. A tisti, ki smrči, v resnici trpi veliko bolj kot oni, ki ga mora poslušati, pravijo strokovnjaki. Še več, dolgoročno lahko smrčanje povzroči resne zdravstvene težave. Preverili smo, zakaj je temu tako in kako se lahko znebimo smrčanja na učinkovit, a telesu prijazen način.

Tega zagotovo še ne veste
Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi. Prav zaradi tega je njegova zaščita ključnega pomena, krepitve pa se je potrebno lotiti celostno in pri tem paziti še na zdravo prebavo, ki je središče naše imunosti. Razkrivamo, zakaj je temu tako, in svetujemo, kako lahko okrepite svoj imunski sistem na povsem naraven način.

5 živil za boljšo prebavo
Vse hitrejši življenjski tempo, stres, pomanjkanje gibanja, neuravnoteženi obroki – to je le nekaj razlogov, zaradi katerih imamo lahko težave s prebavo. V nadaljevanju vam zato predstavljamo pet živil, ki nanjo delujejo blagodejno.

10 načinov, kako ohranjati zdrave kolke
Vsako bolečino v kolku je potrebno jemati resno in obiskati zdravnika. Kljub temu pa obstaja nekaj preventivnih stvari, ki jih lahko naredimo, da zmanjšamo bolečino tudi sami.

Ste vedeli, da sta lahko zdravje srca in zdrava spolnost povezana?
Preprosto povedano: kar je dobro za srce, je dobro tudi za spolnost. Če je naš srčno-žilni sistem zdrav, naše srce dobro dela, to pa vpliva na pretok krvi in tudi na naše spolno življenje. Zdravo srce je torej ključno za kakovostno spolnost in v nobenem primeru ni vseeno, kako skrbimo zanj.

Trik, ki vam lahko pomaga do popolne postave
Nepravilna prehrana, pomanjkanje gibanja, stres, kajenje, alkohol – to je le nekaj nezdravih navad, ki ogrožajo vaše splošno zdravje in dobro počutje ter povzročajo kopičenje kilogramov. Čas je, da temu naredite konec, slabe rutine spremenite v dobre navade in vzamete življenje v svoje roke. Če niste prepričani, kako se lotiti spremembe, vam pri tem lahko povsem brezplačno na pomoč priskočijo strokovnjaki. Preverite, kako do njih!

Je to razlog, da ne izgubite maščobe na trebuhu?
Odvečno maščobo na trebuhu je dobro izgubiti tudi zaradi zdravja. Ta maščoba namreč obdaja organe, ki so v trebušni votlini. Zaradi tega ti ne morejo delati optimalno, kar povečuje tveganje za številne bolezni, tudi bolezni srca. Ste že poskušali to maščobo izgubiti, a ni šlo? Preverite, ali delate katero od naslednjih napak.

Nad tegobo sodobnega časa na naraven način
Hiter življenjski tempo, pretežno 'sedeči' delovniki, pomanjkanje gibanja, neuravnoteženi obroki – to je le nekaj potencialnih vzrokov za počasno prebavo in zaprtost, ki pa ju neredko zanemarjamo, misleč, da bo bolje samo od sebe. Ko se neuspešni obiski stranišča nadaljujejo, se večina zapodi do najbližje lekarne po odvajala, čeprav obstaja več popolnoma naravnih rešitev, ki učinkovito odpravijo zaprtost. Kdaj pa sicer sploh lahko govorimo o redni prebavi?

Kako je naravno čiščenje jeter povezano z izgubo maščobe okoli trebuha?
Preobremenjena jetra so eden od pogosto spregledanih dejavnikov, ki prispevajo h kopičenju odvečnih kilogramov, predvsem v predelu pasu. Nadležnih maščobnih oblog okoli trebuha se najlažje znebimo tako, da jetrom omogočimo, da znova lahko opravljajo svojo nalogo. Pri tem imata ključno vlogo naravno čiščenje jeter in zdrav življenjski slog.

Ste vedeli, da je to simptom bolnih jeter?
Novo leto je odneslo čaroben praznični čas in nas vrnilo v običajno rutino. Tako smo ponovno vsakodnevno izpostavljeni stresnim situacijam, brez časa in volje za gibanje, ki bi nam glede na obilne decembrske pojedine še kako koristilo. Največje posledice vsega naštetega nosijo naša jetra, ki so odgovorna za procese presnove v telesu. Če jih dalj časa preobremenjujemo, se lahko namreč povsem izčrpajo, zamastijo in okvarijo. Kako poskrbeti, da do tega ne pride?

Ugledna nevrologinja odkriva, kateri je najpogostejši glavobol in kakšne težave povzroča našim očem
Od 2,2 milijarde ljudi na svetu, ki imajo katero od očesnih bolezni, bi jih lahko po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije vsaj milijardo preprečili. Poleg staranja in genske dovzetnosti na zdravje oči vplivajo še številni drugi dejavniki, na katere lahko vplivamo sami in tako preprečimo bolezni ter zaščitimo svoje zdravje. Zato so se v X Labu – strokovnem raziskovalnem središču družbe JGL – prvič zbrali vodilni oftalmologi, nevrologi, endokrinologi, psihiatri, revmatologi, otorinolaringologi, estetski kirurgi, družinski zdravniki, farmacevti in inženirji, da bi analizirali najnovejše raziskave in s celostnim pristopom odkrili, kako kakovostno skrbeti za zdravje oči in zakaj je to pomembno za naše celotno telo.

S tem se pozimi sooča kar 80 odstotkov Slovencev
Z vdorom hladnejšega zraka so se še dodatno razplamtele že tako pogoste akutne okužbe dihal, zato je zelo pomembno, da pravočasno poskrbimo za svoj imunski sistem. Okrepimo ga lahko na več načinov, tudi z zdravo in uravnoteženo prehrano, s katero organizem dobi ustrezne količine vseh potrebnih hranil. Izjema je vitamin D, ki ga telo v največji meri proizvaja ob izpostavljanju sončni svetlobi. Ker je te v zimskih mesecih zelo malo, je sončni vitamin potrebno ustrezno nadomeščati. Preverite, kako!

Zdaj je pravi čas za ta korak
V življenju nam je dano le eno telo in na nas je, da zanj ustrezno poskrbimo. Tudi če se občasno ukvarjate s športom, ste zmerni pri prehrani in si včasih privoščite sprostitev, je vaš organizem v sodobnem življenjskem ritmu še vedno pod velikimi obremenitvami in poln škodljivih snovi. Prav je, da mu vsaj enkrat na leto privoščite veliko 'čistko' in pomladni meseci so kot nalašč za ta korak. Tako boste namreč poskrbeli za dobro počutje in urejeno prebavo, ki je ključnega pomena za zdravje celotnega organizma.

6 znakov dehidracije, na katere morate biti pozorni
Dehidracija je zelo resna zdravstvena težava, ne le v poletnih mesecih, ampak skozi vse leto. Zato bodite pozorni na teh šest opozorilnih znakov.

8 živil, ki vam bodo pomagala proti zaprtju
Vsi smo že kdaj doživeli neprijetne simptome zaprtja, na primer napihnjenost in bolečino in vemo, kako to lahko poslabša našo kakovost življenja. Zaprtje je običajno občasen pojav, če pa postane trajen pojav v našem življenju, pa lahko s seboj prinese tudi določene zaplete, kot so hemoroidi.

Je to simptom pomanjkanja magnezija?
Vas mučijo krči v nogah, trzanje očesa, utrujenost, morda celo neredno bitje srca? To so lahko simptomi, ki kažejo, da vam v telesu primanjkuje magnezija. Pogosto ne pomislimo, da lahko svoje težave rešimo že z bolj uravnoteženo prehrano. Morda uživate premalo živil, ki vsebujejo magnezij.

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj
Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Ublažite posledice vremenskih sprememb
Nenadne vremenske spremembe niso le neugodne in nezaželene, ampak so tudi pomemben zunanji dejavnik, ki vpliva na naše zdravje in pogosto povzroča motnje v razpoloženju, depresijo, glavobole in boleče sklepe. Okrepite si imunski sistem in zmanjšajte posledice vremenskih vplivov.

Preverite, ali boste zboleli za kolorektalnim rakom
Izkoristite priložnost! Odgovorite na vabilo Programa Svit in še pravočasno odkrijte predrakave spremembe ali samega raka na debelem črevesu in danki. Drugi najbolj razširjen rak pri nas pogosto namreč nima očitnih simptomov, dokler ni že prepozno.

Vedno hladne roke in noge so lahko znak za preplah
Če je pretok krvi oslabljen, telesu onemogoča hranljive snovi in energijo, ki pa so nujno potrebne za zdravje in normalno delovanje. Še posebej v zimskih mesecih telo, da bi privarčevalo čim več toplotne energije, upočasni cirkulacijski sistem.

Nasvet zdravnice: Kaj storiti ob zaprtju ali driski?
Kaj storiti, ko se pojavita ti dve pogosti tegobi? Kako zmanjšati tveganje, da bi nas presenetili in nam pokvarili dan, teden, morda celo mesec? Na ti dve vprašanji nam je odgovorila specialistka družinske medicine in primarijka doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med.

Najboljša podpora imunskemu sistemu
Nepredvidljivi, hladni jesenski dnevi pogosto oslabijo imunski sistem, zaradi česar ste še bolj izpostavljeni številnim virusnim obolenjem. Ampak brez skrbi, za vas imamo rešitev, s katero lahko ohranite dobro počutje in poskrbite za odličen obrambni sistem.

Kaj v petih letih zmanjša tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov?
Celo ljudje, ki pokadijo veliko cigaret in to počnejo že vsaj 20 let, lahko, ko to razvado opustijo, v naslednjih petih letih zmanjšajo svoje tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov. Kot poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), so te bolezni tako v razvitem svetu kot pri nas najpogostejši vzrok prezgodnje smrti. Največ jih povzročita srčni infarkt in možganska kap.

Imate težave z lasiščem? Morda razlog za to ni tako nedolžen
Lasje so precej pomemben del naše samopodobe. Predvsem, če so gosti, sijoči in zdravi, so nam v ponos. Za zdravje naših las pa lahko veliko naredimo sami s pravilno nego in zdravim načinom življenja.

Tudi kdaj zaspite, lahko vpliva na število kilogramov
Do sedaj smo mislili, da je pomembno le število ur, ki jih vsako noč prespimo. Ameriška študija je pokazala, da moramo postati pozorni še na to, ob kateri uri se vsak dan odpravimo v posteljo. Tisti, pri katerih se ta ura kot tudi število ur, ki jih nato prespijo, iz dneva v dan močno spreminja, imajo večje tveganje za presnovne motnje, kot so debelost, sladkorna bolezen, hipertenzija.

Kaj je za kar 107 % povečalo tveganje za smrt zaradi bolezni srca?
Vse več ljudi je danes zaposlenih v službah, kjer večino časa sedijo. Avstralski raziskovalci so pri vzorcu 150 tisoč ljudi, ki so bili starejši od 45 let, ugotovili, da so imeli tisti, ki so sedeli več kot osem ur dnevno, tedensko pa so se z zmerno ali intenzivno telesno aktivnostjo ukvarjali manj kot 150 minut, v primerjavi s tistimi, ki so sedeli manj kot štiri ure dnevno in so se vsak dan gibali vsaj eno uro, za kar 107 odstotkov večje tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja.

Kaj jesti, če se spopadate z zaprtjem?
Tokrat se bomo osredotočili na zaprtje, ki se lahko pojavi zaradi prehrane, ki ima premalo prehranskih vlaknin ali zaradi premalo gibanja in preveč sedenja.

Opustitev pogoste razvade zmanjša tveganje za kap
Še ena študija je pokazala, kako škodljivo je kajenje. Kadilci, ki jih zadene kap, imajo, če s svojo razvado ne prenehajo, večje tveganje, da se jim ta neljubi dogodek ponovi. Kajenje povzroča odvisnost, tako da je seveda o prenehanju lažje govoriti kot to storiti. A pomagalo bo že zmanjšanje števila pokajenih cigaret.

Pogosta navada lahko poslabša izid infarkta
Ste med tistimi, ki ne zajtrkujejo? Se najeste šele pozno zvečer oziroma tik pred tem, ko se odpravite spat? Ljudje s takšnimi prehranskimi navadami imajo ob srčnem infarktu več možnosti za slabši izid, je pokazala brazilska študija, ki je bila objavljena v medicinski reviji Evropskega združenja kardiologov.

Težave v menopavzi
Vprašanje: Spoštovani! V letošnjem letu sem dopolnila 51 let. Mesečne krvavitve so dokončno prenehale pred dvema letoma. Sem mama trem otrokom. Sem primerno prehranjena, t. j. vitke postave. Že v rodn...