pomanjkanje spanca

Kakšen je občutek tesnobe?
Anksioznost na posameznika vpliva tako psihično kot fizično, posledično pa zajema najrazličnejše simptome, ki pa so med ljudmi dokaj podobni.

Zato vam izpadajo lasje
Izpadanje las je naravni fiziološki proces. Lasje se namreč ves čas obnavljajo v zaporednih ciklih, zato vsak med nami v povprečju izgubi okrog 100 las na dan, ki jih nadomestijo novi. Težava se pojavi, ko se ta cikel prekine oziroma se lasje iz faze rasti prehitro premaknejo v fazo izpadanja. V takih primerih govorimo o prekomernem izpadanju las, ki sicer praviloma ni življenjsko ogrožujoče, a lahko človeku povzroči hudo stisko in negativno vpliva na njegovo samopodobo in kakovost življenja. Pa je mogoče naravni cikel rasti las obnoviti?

9 nasvetov, kako prenehati uživati nezdravo hrano
Nezdrava hrana običajno zajema ultra predelano hrano in pijačo, kot so hitra hrana, gazirane pijače, sladkarije, piškoti in slani prigrizki. Ta živila na žalost predstavljajo velik del prehrane večine ljudi.

7 živil, ki vam bodo dala energijo in moč
Se počutite izčrpane, brez energije in brez volje za vsakodnevne izzive? Niste edini. Stresni življenjski slog, pomanjkanje spanca in nepravilna prehrana so pogosti krivci za pomanjkanje energije. Vendar pa obstaja način, kako naravno dvigniti svojo energijsko raven in se počutiti močnejše ter pripravljene na premagovanje vsakodnevnih nalog. V prvi vrsti s prehrano.

Kaj je trzljaj telesa, preden padete v globok spanec?
Ljudje mislimo, da bomo s krajšanjem spanca pridobili produktivnost in podaljšali dan, v katerem nas čaka mnogo opravil, vendar dolgoročno ta miselnost v realnosti ne bo obstala. Pojavili se bodo namreč utrujenost, kronična zaspanost, pomanjkanje energije, možen pa je tudi razvoj depresije. Včasih ti dejavniki sprožijo tudi čudne kratke trzljaje v času, preden pademo v globok spanec. Kaj to pomeni?

Stanja in bolezni, zaradi katerih se lahko pojavijo motnje spanja
Spanec je ključnega pomena za naše zdravje in dobro počutje. Kvaliteten spanec nam omogoča, da se spočijemo, obnovimo energijo in ohranjamo optimalno delovanje telesa ter uma. Katera stanja in bolezni vplivajo na motnje spanja?

To se zgodi, če ne spimo dovolj
Večina od nas se je že soočila z občasnimi motnjami spanja. Pomanjkanje spanca na kratki rok ne predstavlja velike težave. Če pa dlje časa, tudi več mesecev, spimo premalo, je to lahko izjemno škodljivo za naše zdravje.

9 načinov, kako lahko ohranjaš dobro duševno zdravje med ocenjevalnim obdobjem
Ko se naberejo testi, ustna ocenjevanja, dodatni projekti in morebitne še kakšne obšolske dejavnosti, vemo, da se stres še prehitro nakopiči. Kako ohranjati dobro duševno zdravje v obdobju, ko se zdi, da se nabere preveč stvari?

Najpogostejše napake, ki jih delamo pri hujšanju
V nadaljevanju predstavljamo najpogostejše napake, ki jih pogosto delamo pri hujšanju.

Lahko preprečimo prehlad?
Prehlad, ki je najpogostejši v zimskih mesecih, navadno močno zmanjša našo produktivnost in poslabša počutje. Obstajajo načini, kako lahko preprečimo prehlad? Kako lahko v teh mesecih ohranimo lastno zdravje? V celoti prehlada in pogostih zimskih obolenj ne moremo preprečiti, lahko pa vsekakor naredimo ogromno.

Kako preprečiti utrujenost in izgubo energije pozimi?
Pozimi se pogosto soočamo z izzivi, kot so zmanjšana energija, utrujenost in manjša koncentracija, vse zaradi krajših dni, manjše dnevne svetlobe in seveda hladnejših temperatur. Vsekakor obstajajo tudi preprosti koraki, s katerimi lahko tudi pozimi ohranjamo dobro raven energije, vitalnost in dobro počutje. Poglejmo si, kako.

Dovolj spite, a ste še vedno utrujeni?
Kakšni so razlogi, da se, kljub temu, da se zdi, da dovolj in kvalitetno spimo, zbujamo utrujeni in neprespani?

Kakšen je pomen pravilnega dihanja pri vadbi in na sploh?
Na kaj vse dihanje vpliva?

8 načinov za izboljšanje prebave
Domača 'zdravila', kot so spremembe prehrane in življenjskega sloga, lahko izboljšajo prebavo. Zdravniki slabo prebavo pogosto povezujejo z več dejavniki, kot so gastrointestinalna stanja ali stres in mnogo drugega. Poglejmo si, kaj vse pomaga izboljšati prebavo in kako si lahko pomagamo tudi sami.

10 načinov, kako sta povezana sreča in zdravje
Ste kdaj pomislili, kako je sreča odvisna od našega zdravja? Ko smo zdravi, le redko pomislimo na to, kaj imamo. Poglejmo si, kako in zakaj je naša sreča odvisna od zdravja, navsezadnje pa, kaj lahko naredimo, da eno z drugim izboljšamo!

Navade, s katerimi lahko nadzorujete krvni tlak
Naslednje navade, ki so jih povzeli kardiologi za spletno stran The Healthy, naj bi pomagale nadzorovati krvni tlak in zaščititi naše srce.

Popoldanski dremež naj bi bil dober za možgane
Reden popoldanski dremež naj bi bil koristen za možgane, saj pomaga, da ostanejo dlje časa večji, kažejo ugotovitve raziskovalcev z univerze University College London.

5 znakov, da niste zdrave, čeprav se počutite odlično
Ženske pogosto prezrejo zdravstvene težave in simptome, kot so utrujenost, nespečnost in denimo slabost, ker domnevajo, da so ti zgolj posledica zahtevnega vsakodnevnega življenja. Ampak velikokrat lahko preprosti simptomi nakazujejo na večje težave.

5 nasvetov, kako to poletje (p)ostati zdrav in fit
V poletnih mesecih je pomembno, da poskrbimo za preventivo – hidratacija, zaščita pred soncem, zaščita pred insekti in vse ostalo. Poglejmo si deset nasvetov, da boste to poletje ostali zdravi in fit.

To so navade, ki lahko še poslabšajo tesnobo
Poskrbite za svoje duševno zdravje in si v prvi vrsti, če to potrebujete, poiščite ustrezno strokovno pomoč, dodatno pa poskrbite, da se izogibate nekaterim navadam, ki tesnobo lahko samo še poslabšajo.

Vse pogostejša bolezen zamaščenih jeter in izkušnja Jureta Koširja
Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Kljub temu da skrbijo za nešteto življenjsko pomembnih funkcij, je zaskrbljujoče, da ima že vsak četrti Slovenec zamaščena jetra, pa se tega sploh ne zaveda! Premalo gibanja, nezdrave prehranjevalne navade, kajenje, alkohol, stres in pomanjkanje spanja, vse to in še več lahko vpliva na vaša jetra. Več o tem kako ukrepati in kako as slovenskega smučanja Jure Košir skrbi za delovanje svojih jeter si lahko preberete v nadaljevanju.

9 nasvetov za ''razstrupljanje'' po velikonočnih praznikih, brez večjih omejitev in stradanja
Razstrupljanje po prazničnem prenajedanju je izjemno priljubljen koncept. Vsako leto, po bilo katerih praznikih, tokrat po velikonočnih, pomislimo, kako bi lahko razstrupili svoje telo, da bi se počutili bolje. Vendar pa, kot smo že omenili neštetokrat, je razstrupljanje proces, ki v našem telesu poteka nenehno.

10 stvari, ki jih lahko že danes naredite za svoje zdravje
Z razlogom pravijo, da se kot mladi ne zavedamo določenih stvari, posebej tistih, ki vplivajo na naše zdravje v kasnejših zrelejših letih. Kaj lahko že danes naredimo za svoje zdravje, da bomo sami sebi kasneje hvaležni?

Kaj povzroča nočne more?
Vsi smo imeli že vsaj enkrat v življenju nočno moro. Če do teh prihaja le občasno, so nekaj povsem normalnega. A ko postanejo pogoste, morda celo redne, lahko močno poslabšajo kakovost spanja in z njim načnejo tudi naše zdravje.

Znaki, da vaš imunski sistem ne deluje dobro
Telesno odpornost lahko oslabi več dejavnikov, kot so negativni stres, pomanjkanje telesne aktivnosti, neuravnotežena prehrana, utrujenost in pomanjkanje spanja, ponočevanje, naporen delovnik, uživanje večjih količin alkohola, kronične bolezni in zdravila, ki delujejo na imunski sitem oz. motijo njegovo delovanje.

Nasveti za preprosto in naravno krepitev imunosti
Z določenimi navadami, pa tudi in predvsem z določenimi živili, lahko okrepimo svoje telo in mu pomagamo, da se bori proti virusom iz okolja.

Zakaj nekateri pogosteje doživljajo lakoto?
Naše telo je odvisno od hrane, da zadovolji svoje energetske potrebe, zato je povsem normalno, da nekaj ur po jedi začutimo lakoto. Če pa vaš želodec nenehno zahteva več, včasih tudi celo takoj po obroku, je morda kaj narobe z vašim zdravjem.

Kaj povzroča 'negativno energijo' in kako jo prepoznati?
Morda energije ne vidimo, vsekakor pa vsi poznamo pozitivne ali negativne občutke. Nikakor energije ne moremo meriti s prostim očesom, znamo pa jo prepoznati. Lahko prihaja od negativnih ljudi, iz okolice ali celo in predvsem iz naše psihe. 'Negativna energija' nas lahko popolnoma izčrpa, psihično in fizično. Zato je pomembno, da se naučimo ravnati z njo.

Zakaj smo med zimskimi meseci tako utrujeni? To so naši nasveti za boljše počutje!
Kratki dnevi, nizke temperature in meglena jutra – to so tipične značilnosti zimskih mesecev. To pa je tudi obdobje, ko marsikdo občuti pomanjkanje energije in večjo utrujenost – vas zanima, zakaj?

Kako kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjati svoje zdravje?
Bele krvne celice, protitelesa in druge komponente, vključno z organi in bezgavkami, tvorijo imunski sistem telesa. Ta ščiti telo pred okužbami. Oseba s šibkim imunskim sistemom pa je lahko posledično bolj nagnjena k pogostim okužbam, bolj pa je nagnjena tudi k obolenjem. Kako lahko zavarujemo svoj imunski sistem in kako lahko kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjamo svoje zdravje?