posledice

Kako 'preživeti' osebni poraz?
Šolsko leto se izteka, in prav to obdobje je eno najbolj stresnih predvsem za študente in dijake. Ne le, da imajo ogromno dela z oddajanjem še zadnjih izdelkov, izpiti in kontrolnimi nalogami, številni v tem obdobju doživijo tudi osebni poraz, če si na primer prislužijo popravni izpit.

Sončni žarki so nevarni
Ko je vaša senca krajša od telesa, se ne sončite, saj lahko prevelika izpostavljenost soncu povzroči kožnega raka, poškodbe oči in oslabi imunski sistem.

Brezplačno anonimno testiranje hepatitisa
19. maja obeležujemo svetovni dan hepatitisa oz. bolezni jeter, ki jih povzročajo virusi hepatitisa A, B, C, D in E. Hepatitis predstavlja pomemben javnozdravstveni problem, saj je po svetu samo s tipom B in C okuženih 550 milijonov ljudi.

Piknik malce drugače
Topli spomladanski dnevi so kot nalašč, da se odpovemo kuhinjskim loncem in si privoščimo piknik v naravi. Da pa vas ob koncu dneva ne bo tiščalo v trebuhu, si privoščite še kakšno družabno igro, kot denimo partijo badmintona ali pa se zapodite za žogo. Ponujamo vam nekaj opozoril za bolj 'zdrav' piknik.

Prvo mesto na svetu, kjer en dan ne jedo mesa
Belgijsko mesto Gent je prvo na svetu uvedlo brezmesne dneve. 13. maja so uradno razglasili, da je četrtek dan brez mesa. Na ta način želijo zmanjšati količino toplogrednih plinov in postati bolj zdravo mesto.

VIDEO: Kako se zavarujete pred klopnim meningitisom?
Topli dnevi so na plan zvabili sprehajalce, pa tudi klope, ki vas lahko okužijo s klopnim meningitisom. Virusno vnetje osrednjega živčevja lahko pusti resne zdravstvene posledice, tudi paralizo. Pred njim se lahko zavarujete s cepljenjem in primerno zaščitno obleko ter repelenti, svetuje infektolog dr. Branko Šibanc.

Tekma: ženske proti moškim!
In zmagovalec je - ŽENSKE! V enem od angleških časopisov so preverili 12 trditev v katerih se ženske in moški najbolj razlikujejo. Zanimalo jih je kdo bo zmagal v kategorijah kot so denimo prag bolečine, pomanjkanje denarja, moč možganov, ...

Zasvojenost z igrami na srečo
V ZDA je vsaka četrta oseba, zasvojena z igrami na srečo, ženska, vendar se jih zdravi le od tri do sedem odstotkov. Pri nas se s problemom, kako uspešno pomagati zasvojenim z igrami na srečo in njihovim svojcem, ukvarjajo v Nacionalnem inštitutu za psihoterapijo.

Recesija nam uničuje zdravje!
Evropska komisija in Svetovna zdravstvena organizacija opozarjata, da se bo zaradi finančne krize povečalo število obolenj. Ljudje bodo pogosteje zbolevali za različnimi oblikami raka, precej pa se bo povečao tudi število psihičnih bolezni. Kriza pa bo zaradi grozeče revščine in nezaposlenosti najverjetneje povzročila tudi povečanje mentalnih obolenj in samomorov. Kako se zaščititi in ukrepati, nam je razložila psihologinja Andreja Pšeničny.

Kako znani Slovenci skrbijo za zdravje?
Danes je svetovni dan zdravja. Letos je posvečen opozarjanju na problem izrednih razmer in na pomembnost zagotavljanja učinkovitega zdravstvenega sistema. Nas pa je zanimalo kako za svoje zdravje skrbijo znani Slovenci. Večina jih prisega na zdravo prehrano in gibanje.

FOTO: Kako preprečiti težave s hrbtenico in z očmi?
V današnjem času, ko za računalnikom presedimo včasih tudi več kot 10 ur, je še toliko bolj pomembno, da poskrbimo za svojo hrbtenico. Za vas smo pripravili nekaj vaj, dva strokovnjaka, otroped in oftalmolog pa sta nam pojasnila, zakaj in kako razgibamo hrbtenico ter poskrbimo za utrujene oči.

Po postu - zdrav življenjski slog
Postenje ima neverjeten učinek na telo. Ravno zato je pomembno, da po zaključenem postu uživate in se razvajate z zdravo hrano. Le tako boste pozitivne vplive postenja še povečali.

Suho oko
Suho oko je ena izmed najpogostejših težav, zaradi katere ljudje poiščejo pomoč očesnega zdravnika.

Slovenci smo cepljenju naklonjeni
Eno izmed farmacevtskih podjetji, ki deluje v Sloveniji, je v okviru raziskave ”Odnos do cepljenja v Sloveniji" ugotovilo, da imamo Slovenci izrazito pozitiven odnos do cepljenja.

Multipla skleroza
Multipla skleroza (MS) je najpogostejše obolenje živčnega sistema pri mlajših odraslih.

Prihaja sezona klopov!
Zdravniki opozarjajo, da se premalo zavedamo, kako nevaren je klopni meningoencefalitis (meningitis), še posebej za majhne otroke. Zato ne smemo pozabiti na pravilno zaščito in pravočasno cepljenje.

Tranzitorna ishemična ataka (TIA)
Tranzitorna ishemična ataka je bolezen, podobna možganski kapi, le da ima blažje posledice.

Peta otroška nalezljiva bolezen (Erythema infectiosum)
Potek pete otroške nalezljive bolezni je blag.

Ste depresivni?
V deževnih dneh, ko nas namesto sonca pozdravi sivina, se veliko ljudi sooča z brezvoljnostjo, utrujenostjo in žalostjo. Kdaj so te težave znak depresije, nam je razložila psihologinja Andreja Pšeničny.

Lajšanje bolečine
Bolečine se da zmanjšati tudi drugače, ne le s protibolečinski mi sredstvi. Zelo učinkovita sta masaža in počitek.

Cigarete enako škodljive kot kokain
Kajenje poškoduje možgane na enak način kot kokain, so ugotovili znanstveniki.

Postarana koža kadilcev
Dermatologi univerze v Michiganu so ugotovili, da kajenje vpliva na staranje kože po celem telesu.

Krčne žile
Strokovnjaki opozarjajo, da pri krčnih žilah ne gre le za estetsko napako saj so lahko posledice, če jih ne zdravimo zelo hude. Kljub temu, da težave zaradi krčnih žil bolj občutijo ženske pa se z njimi spopadajo tudi moški.