potek zdravljenja

Rak, ki ga ne morete prepoznati in niti preprečiti
Nevroendokrini tumorji so nevarna in ljudem precej neznana oblika raka. Ker so začetni znaki bolezni neznačilni, je postavitev diagnoze izredno zahtevna, a prav zgodnja diagnoza znatno poveča možnost preživetja bolnika.

Depresijo je treba pravočasno odkriti in zdraviti
Letošnji evropski dan depresije poteka pod geslom Depresija: zdravi in preboli. Če namreč depresije ne zdravimo, obstaja večja verjetnost, da bolezen postane kronična oziroma da se njen potek zavleče, zato jo je pozneje tudi težje zdraviti.

Kdaj se lahko zdravimo sami?
Le kdo ob prvih simptomih bolezni še ni prijel za neko znano zdravilo, ki ga je imel doma? Čeprav se zdi to početje povsem varno, zahteva veliko znanja in odgovornosti, saj sta postavljanje diagnoze brez medicinskega znanja in izbira primernega zdravila vse prej kot lahko delo.

Manj invazivna metoda operacije zloma hrbtenice
Pred nekaj dnevi so na Kliničnem oddelku za travmatologijo Kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana prvič operirali pacienta z nestabilnim zlomom ledvene hrbtenice z novo manj invazivno metodo.

Slovenci razvili nov način rekonstrukcije dojke
Cilj rekonstrukcije dojke je zagotoviti uspešnost operacije, preprečiti odmiranje tkiva in zagotoviti čim večjo simetrijo dojk. Vse to omogoča slovenski izum, ki je plod sodelovanja kirurgov in strokovnjakov s Fakultete za strojništvo.

Imate kronično ledvično bolezen?
Pred jutrišnjim svetovnim dnevom ledvic je Zveza društev ledvičnih bolnikov Slovenije opozorila, da ima vsak deseti odrasel človek kronično ledvično bolezen. Ta poteka tiho in neopazno ter je prav zato pogosto neodkrita. A vse do konca tega tedna imate možnost, da v zdravstvenih domovih po Sloveniji izkoristite brezplačno testiranje za ta obolenja.

Bomo raka odkrivali z enostavnimi krvnimi testi?
Enostaven krvni test bi v prihodnosti lahko nadomestil manj prijetne načine diagnosticiranja, kot so mamogrami, kolonoskopije in punkcije tkiv. Test, ki lahko prepozna eno rakavo celico med milijardo zdravih, razvijajo v ZDA, kjer bodo v štirih bolnišnicah že letos pričeli s kliničnimi preizkusi testa.

Zlom kolka je lahko smrtno nevaren
Zlom kolka, ki je še posebej pogost pri starejših osebah, je zaradi zapletov lahko za marsikaterega starostnika tudi usoden. Kako zlom prepoznati, kako poteka okrevanje in kako se lahko zaščitite?

Poznavanje simptomov limfoma rešuje življenja!
Limfom je sicer zahrbtna bolezen, a je ob pravočasnem odkritju v glavnem ozdravljiva. Kako pravočasno prepoznati simptome in dovolj zgodaj začeti z zdravljenjem, nam je razložila dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

3-letni deklici so šteti dnevi
3-letna deklica ima le še nekaj let življenja, saj je zbolela za izjemno redko, neozdravljivo in smrtno boleznijo, za katero naj bi po neuradnih podatkih trpelo zgolj 50 otrok po vsem svetu.

Nevarne bakterijske okužbe: Kako jih preprečiti
Živimo v okolju, v katerem nas stalno obkrožajo številni mikroorganizmi. Mnogi od njih nam ob normalni fizični kondiciji niso nevarni, celo nasprotno, nekatere od njih potrebujemo, saj naseljujejo na primer našo črevesno floro.

23-letnik zbolel za Parkinsonovo boleznijo
Shaun je ravno postal očka in pred njim je bila uspešna kariera v ragbiju. Potem pa so se njegove sanje čez noč sesule v prah. Pri komaj 23 letih je namreč zbolel za Parkinsonovo boleznijo.

VIDEO: Do zdravja z glasbeno terapijo
Nedvomno glasba pomirja in razveseljuje, lahko pa tudi zdravi. Glasbena terapija je v tujini že uveljavljena, pri nas pa je še precej nova tehnika zdravljenja. Claudia in Špela Loti Knoll sta tako eni redkih glasbenih terapevtk, ki z glasbo pomagata mnogim.

Ste izpostavljeni raku debelega črevesa?
Rak debelega črevesa in danke, imenovan tudi kolorektalni rak, je v Sloveniji med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj. Po zadnjih podatkih letno zboli več kot 700 moških in več kot 500 žensk.

Prepoznajte prve znake raka prostate!
Rak prostate je eden najpogostejših rakov pri moških po 50. letu starosti. Po zadnjih podatkih jih v Sloveniji vsako leto na novo zboli več kot 500. A če moški dovolj hitro prepoznajo prve znake bolezni in pravočasno poiščejo zdravniško pomoč, je delež ozdravljivosti visok – okoli 80 odstotkov.

Sumite, da vas partner vara? Preverite znake!
»Pogosto ne morete vedeti, da ima vaš partner afero, saj se njegovo obnašanje zdi povsem normalno. Lahko vam gleda v oči in vam pravi, da je vse v redu.« pravi mag. Veronika Seles, psihoterapevtka, ki se ukvarja z zakonsko terapijo. Kljub temu so določeni znaki, iz katerih lahko prepoznate, da vas partner vara…

Imate prhljaj, ponujam vam naravno rešitev ...
Ne le da prhljaj ni ravno estetski, povzroča tudi izredno neprijetno srbenje glave. Da bi se rešili te nadloge, vam predlagam povsem naravno rešitev, in sicer jabolčni kis.

Vnetje ušes je lahko tudi nevarno
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja. Vzrokov, zakaj najbolj pogosto obolevajo prav majhni otroci, je več.

Izvorne celice rešujejo življenja
Starši imate možnost, da po rojstvu svojega otroka pri specializiranem podjetju shranite popkovnično kri. Ta je bogata z izvornimi celicami, ki igrajo pomembno vlogo pri zdravljenju nekaterih bolezni.

Porod brez bolečin
Ko mati prvič vzame otroka v naročje, so bolečine, ki jih je imela med porodom, le še oddaljen spomin. Da pa bi bile bolečine čim bolj znosne, so poskrbeli strokovnjaki s področja anesteziologije in porodne analgezije. Za bodoče mamice so namreč pripravili brezplačni priročnik o lajšanju bolečin na različne načine.

Ko lasje in dlake prekomerno izpadajo
Alopecija je avtoimunska bolezen, kjer oseba izgublja lase ali dlake po telesu. V skrajnih primerih ostane popolnoma brez vseh dlak ali las. Bolezen je še vedno tabu tema, učinkovitega zdravljenja ni.

Jan Plestenjak sodeloval v akciji 'stekleničke upanja'
Stekleničke upanja, ki so jih izdelovali znani Slovenci, je ekipa portala zadovoljna.si odnesla malim bolnikom na Pediatrični kliniki in odraslim na Onkološkem inštitutu. Z njimi je bolnike obiskal tudi Jan Plestenjak.

Možganski tumorji
Tumorji so neobičajen razrast celic možganov ali možganskih ovojnic.