potek

Slovenci razvili nov način rekonstrukcije dojke
Cilj rekonstrukcije dojke je zagotoviti uspešnost operacije, preprečiti odmiranje tkiva in zagotoviti čim večjo simetrijo dojk. Vse to omogoča slovenski izum, ki je plod sodelovanja kirurgov in strokovnjakov s Fakultete za strojništvo.

Imate kronično ledvično bolezen?
Pred jutrišnjim svetovnim dnevom ledvic je Zveza društev ledvičnih bolnikov Slovenije opozorila, da ima vsak deseti odrasel človek kronično ledvično bolezen. Ta poteka tiho in neopazno ter je prav zato pogosto neodkrita. A vse do konca tega tedna imate možnost, da v zdravstvenih domovih po Sloveniji izkoristite brezplačno testiranje za ta obolenja.

VIDEO: Mučna migrena
Tisti, ki ste že kdaj imeli migreno, veste, da gre za eno najhujših bolečin, kar ste jih doživeli. 12 odstotkov Slovencev trpi za migreno, ki življenje izjemno oteži.

Bomo raka odkrivali z enostavnimi krvnimi testi?
Enostaven krvni test bi v prihodnosti lahko nadomestil manj prijetne načine diagnosticiranja, kot so mamogrami, kolonoskopije in punkcije tkiv. Test, ki lahko prepozna eno rakavo celico med milijardo zdravih, razvijajo v ZDA, kjer bodo v štirih bolnišnicah že letos pričeli s kliničnimi preizkusi testa.

Po Sloveniji razsaja bronhiolitis
Na otroških oddelkih Klinike za infekcjske bolezni in vročinska stanja ter na Pediatrični kliniki zdravijo večje število otrok z bronhiolitisom, ki ga povzroča respiratorni sincicijski virus (RSV). In kaj pravzaprav je bronhiolitis?

Neprijetna gastroskopija
Zaradi sodobnega načina življenja, ki ga spremljajo hiter tempo, stres in uživanje predelane hrane, so težave z želodcem postale stalnica, vse več ljudi pa je napotenih na gastroskopijo. Zakaj jo potrebujemo, kako poteka in kako se pripravite nanjo?

Začelo se je cepljenje proti sezonski gripi
V ponedeljek, 18. oktobra, se je začelo cepljenje proti sezonski gripi. Vsako leto v Sloveniji zaradi gripe zboli več kot pet odstotkov prebivalstva, ta bolezen lahko ima pri starejših bolnikih in tistih s kroničnimi boleznimi srca in pljuč zelo težek potek z zapleti ali celo smrtnim izidom.

Zlom kolka je lahko smrtno nevaren
Zlom kolka, ki je še posebej pogost pri starejših osebah, je zaradi zapletov lahko za marsikaterega starostnika tudi usoden. Kako zlom prepoznati, kako poteka okrevanje in kako se lahko zaščitite?

Preživel s 6,9 promila alkohola v krvi
Ko so 52-letnega Josipa Grubešića sprejeli v bolnišnico, ker si je poškodoval koleno, so bili zdravniki šokirani. V krvi je imel kar 6,9 promila alkohola.

Poznavanje simptomov limfoma rešuje življenja!
Limfom je sicer zahrbtna bolezen, a je ob pravočasnem odkritju v glavnem ozdravljiva. Kako pravočasno prepoznati simptome in dovolj zgodaj začeti z zdravljenjem, nam je razložila dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

FOTO: Kako trenirajo mišičasti zvezdniki?
Marsikateri zvezdnik se ponaša z izklesanim telesom, na katerem so jasno vidne trebušne mišice, izpod kratkih rokavov majice kukajo nabrekle mišice rok, nič manj natreniranih pa nimajo nog in zadnjice. A takšno telo zahteva veliko dela in odpovedovanja.

3-letni deklici so šteti dnevi
3-letna deklica ima le še nekaj let življenja, saj je zbolela za izjemno redko, neozdravljivo in smrtno boleznijo, za katero naj bi po neuradnih podatkih trpelo zgolj 50 otrok po vsem svetu.

Popotniki, pazite se nevarnih bolezni!
Če potujete v tropske in druge oddaljene kraje, je nevarnost, da boste zboleli za katero od tropskih bolezni, veliko večja. Katere bolezni vam grozijo in kako se lahko pred njimi zaščitite, smo povprašali infektologa mag. Branka Šibanca.

VIDEO: S siatsu terapijo do zdravja
Izraz shiatsu se je na Japonskem prvič pojavil v začetku 20. stoletja. Sama masažna tehnika je bila na Japonskem poznana že veliko prej. Sredi petdesetih let je japonska vlada shiatsu priznala kot legitimno terapevtsko metodo.

Nevarne bakterijske okužbe: Kako jih preprečiti
Živimo v okolju, v katerem nas stalno obkrožajo številni mikroorganizmi. Mnogi od njih nam ob normalni fizični kondiciji niso nevarni, celo nasprotno, nekatere od njih potrebujemo, saj naseljujejo na primer našo črevesno floro.

Miti in resnice o vitaminskih tabletah
Redno uživate vitaminske tablete, da bi zadovoljili vsem potrebam vašega telesa? Ste prepričani, da je to zdravo? Razkrivamo nekaj mitov in resnic o vitaminskih dopolnilih!

Umetne prsi lahko otežijo dojenje!
V želji po popolnem telesu se vse več žensk odloča za korekcijo prsi. Nekatere hočejo manjše, druge večje, spet tretje se odločijo za mastopeksijo – poseg dviga dojk. A operacije prsi se lahko končajo povsem drugače, kot pričakujete.

Bill Clinton reden uporabnik shiatsu terapije
Shiatsu je uravnovešanje energetskih pretokov po telesu, s čimer se vzpostavlja ravnotežje v telesu. To ohranja zdravje in dobro počutje ter odpravlja bolezni.

Iti ali ne iti na ... Liposukcijo?
Če ste upali, da vas bo liposukcija za vedno rešila odvečnih kilogramov in maščobnih oblog, ste se zmotili. Da bo postava, pridobljena z liposukcijo, ostala, je namreč treba tudi v prihodnje zdravo jesti in se veliko gibati.

23-letnik zbolel za Parkinsonovo boleznijo
Shaun je ravno postal očka in pred njim je bila uspešna kariera v ragbiju. Potem pa so se njegove sanje čez noč sesule v prah. Pri komaj 23 letih je namreč zbolel za Parkinsonovo boleznijo.

VIDEO: Do zdravja z glasbeno terapijo
Nedvomno glasba pomirja in razveseljuje, lahko pa tudi zdravi. Glasbena terapija je v tujini že uveljavljena, pri nas pa je še precej nova tehnika zdravljenja. Claudia in Špela Loti Knoll sta tako eni redkih glasbenih terapevtk, ki z glasbo pomagata mnogim.

Kako pomagati vinjenemu človeku?
Silvestrska zabava se lahko ob prekomernem pitju zelo hitro spremeni v pravo nočno moro. Tisti, ki pregloboko pogleda v kozarec, se lahko namreč zastrupi z alkoholom in nujno potrebuje pomoč. Kako torej pravilno ravnati z vinjeno osebo?

Ko začnemo izgubljati pigment
Imate na koži lise brez pigmenta, ki kar nočejo izginiti? Se vam zdi, da se iz dneva v dan vse bolj širijo in napadajo celo telo? Potem ste morda zboleli za kožnim obolenjem, imenovanim vitiligo.

Sedem najpogostejših vprašanj o novi gripi
Nova gripa, ki jo povzroča virus H1N1, se širi izjemno tiho in hitro. Preberite odgovore na sedem najpogostejših vprašanj o novi gripi!

Sezonska gripa – kdo naj se cepi?
Sezona navadne gripe se v Sloveniji začne nekje med decembrom in februarjem, zato je pomembno, da se pred njo zaščitimo že zdaj. Preberite, komu je namenjeno cepljenje, ali je učinkovito in kakšne stranske učinke ima.

Ostajate brez sape? Mogoče gre za kronično obolenje dihal
Za kronično obstruktivno pljučno bolezen vsako leto pri nas umre od 500 do 600 ljudi. Gre za obolenje dihal, ki prizadene okoli 20 odstotkov kadilcev, pravijo v bolnišnici Golnik.

Ste izpostavljeni raku debelega črevesa?
Rak debelega črevesa in danke, imenovan tudi kolorektalni rak, je v Sloveniji med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj. Po zadnjih podatkih letno zboli več kot 700 moških in več kot 500 žensk.

Cepljenje proti novi gripi – argumenti ZA
Ta teden se je v Sloveniji začelo množično cepljenje proti novi gripi, ki zaenkrat poteka v 64 cepilnih centrih po vsej državi. O tem, ali je cepivo dovolj testirano in varno, kdo se lahko cepi in komu se cepljenje odsvetuje, smo povprašali dr. Alenko Kraigher z Inštituta za varovanje zdravja.

Prepoznajte prve znake raka prostate!
Rak prostate je eden najpogostejših rakov pri moških po 50. letu starosti. Po zadnjih podatkih jih v Sloveniji vsako leto na novo zboli več kot 500. A če moški dovolj hitro prepoznajo prve znake bolezni in pravočasno poiščejo zdravniško pomoč, je delež ozdravljivosti visok – okoli 80 odstotkov.

Ko spolni odnos prepreči krč nožnice
Se vam vsak poskus spolnega odnosa s partnerjem ponesreči, ker vas zgrabi nehoten krč nožničnih mišič? Ste že skoraj obupali, ker ne veste, kako odpraviti težave? Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako se znebiti krčev v nožnici.