potem

Pevka šokirala z objavo fotografije
Kako pomembno je redno razgibavanje telesa, se zaveda pevka Shakira. Na fotografijah, ki jih je objavila na družbenem omrežju, je pokazala izjemno gibljivost svojega telesa.

Smučarska tekačica odkrito o svoji motnji hranjenja
Dobitnica zlate medalje v teku na smučeh se je v intervjuju za revijo People pogovarjala o svoji motnji hranjenja v želji, da bi z odkritim pristopom do te občutljive teme lahko pomagala tudi drugim.

Urban Praprotnik: Zdrava mera teka je zelo odvisna od naše telesne pripravljenosti
S tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom smo se pogovarjali o teku, pripravah na maraton, pomembnosti 'zdrave' meje, o odvisnosti in zasvojenosti od tega in še marsikaj drugega. To je prvi del izčrpnega intervjuja, ki si ga lahko preberete v nadaljevanju. Drugi del sledi.

Je mogoče najti ljubezen po 35. letu?
Ko v življenju nakopičimo kup partnerskih razhodov, zavrnitev, neuspelih poskusov spoznavanja potencialnih partnerjev, za katere se izkaže, da niso niti blizu 'pravemu ali pravi', lahko razvijemo številna lažna, negativna prepričanja o odnosih, ki pa so le odsev številnih razočaranj. A prav ta razočaranja in omejujoče ideje o odnosih so tisto, kar lahko preprečuje, da bi ljudem sploh še dali priložnost in jim odprli svoje srce.

Sestra Celine Dion delila novice o pevkini bitki za zdravje
Claudette Dion je spregovorila o sestri Celine in njenem boju s sindromom toge osebe.

ChatGPT dečku rešil življenje
Malčku, čigar simptomi so tri leta begali 17 zdravnikov, so končno diagnosticirali redko bolezen. S pomočjo ChatGPT-ja!

Pri komaj 16. letih so ji odkrili tumor v velikosti teniške žogice
Tek mnogim predstavlja prijetno budnico za dobro jutro ali sprostitev po napornem dnevu, spet drugi z njim vzdržujejo kondicijo in skrbijo za fit telo, potem pa so tukaj še profesionalni športniki, ki si brez atletskih treningov sploh ne predstavljajo svojega življenja. Med slednjimi je tudi Vika Rutar, danes uspešna atletinja, ki so ji pri komaj šestnajstih letih odkrili tumor.

Znaki, da te 'prijatelj' izkorišča
Če se ti zdi, da te nekdo izkorišča, obstaja velika verjetnost, da imaš prav – takšni občutki nas namreč navadno ne varajo.

Vsa čustva so minljiva, pridejo in grejo
V nas se lahko prebujajo najrazličnejša čustva, tudi tista, ki niso najbolj prijetna, hkrati pa se lahko bojimo tudi njihovega vpliva in moči, še posebej, če mislimo, da jih ne bomo zmogli obvladati. O tem, zakaj je pomembno zavedanje tega, kar čutimo, in kakšna sporočila lahko nosijo naša čustva, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

Manekenka zanikala govorice
Heidi Klum se je znašla v nemilosti uporabnikov družbenih omrežjih, potem ko je njen video sprožil nekoliko drugačen odziv oboževalcev in medijev, kot ga je pričakovala.

Igralec javno spregovoril o svoji izkušnji z depresijo
Vemo, da bolezen ne izbira in prizadene tudi slavne in znane. Slednje radi omenjamo in o njih pišemo, saj so vsem ljudem bolj kot ne poznani in so lahko mnogokrat vir navdiha, v smislu 'Vse se da!' ali pa 'Tudi jaz sem imel podobno izkušnjo'.

Kaj se zgodi, če se v telesu kopiči srebro?
Argirija je redka kožna bolezen, ki se lahko pojavi, če se srebro v telesu kopiči dlje časa.

Pevka v vozičku šokirala oboževalce
Ameriška pevka Christina Aguilera se je v javnosti pojavila v električnem invalidskem vozičku v Disneylandu in ustrašila svoje oboževalce.

Prehranska dopolnila – kdaj so smiselna, kdaj ne?
Prehranska dopolnila so izdelki, ki vsebujejo hranilne snovi, kot so vitamini, minerali, aminokisline, rastlinski izvlečki, encimi in druge snovi. Namen teh dopolnil je dopolnjevanje prehrane posameznika s specifičnimi hranilnimi sestavinami, ki jih morda ne zaužije v zadostnih količinah skozi običajno prehrano.

''Dolgoročne posledice lahko pričakujemo pri posameznikih, ki bodo preskočili proces žalovanja''
Naravne katastrofe, kot so poplave, ki so prizadele Slovenijo, ne povzročajo le materialne škode. S seboj nosijo 'opustošenje' tudi na področju duševnega zdravja. Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo duševne stiske poznale šele čez nekaj časa, dodatno pa je potrebno že zdaj nasloviti pomembnost pravočasnega iskanja pomoči! O tej tematiki smo se pogovarjali z Jasno Kordić Lašič, dr. med., spec. psih.

Zakaj tek ni nujno rešitev za izgubo kilogramov?
Hujšanja in načinov, kako shujšati, je v zadnjem času vedno več. Še vedno med najbolj priljubljene spadajo diete vseh mogočih oblik in kondicijska vadba – predvsem tek.

Začnite dan s takšno energijsko bombo
Začnite dan z zajtrkom, ki vam bo dal ogromno energije. Preprosto ga je pripraviti, vsebuje sezonsko sadje, pa še okusen je. Nikar pa ne posezite po kakšnih rogljičkih ali mafinih. Sladkor namreč povzroči, da ste zelo hitro spet lačni in da se kmalu počutite utrujeni. Vi pa želite imeti do večera približno iste ravni energije, da lahko res užijete dan, ki je pred vami.

Zato se redimo
Včasih se nam zdi, da delamo vse prav, toda želenega učinka ni od nikoder, medtem ko smo se neizmerno trudili, a očitno zaman. Zaradi tega smo lahko brezvoljni in se sprašujemo, kako je mogoče, da tehtnica kaže več in ne manj. Mogoče smo rekli NE banjici sladoleda, čipsu, čokoladi in drugim pregreham, ampak nič ni pomagalo. Ali ima potem še smisel, da se sploh trudimo? Zakaj se ne bi tokrat raje vprašali, kaj delamo narobe, da nikakor ne pridemo do pravih rezultatov.

Slavne osebnosti, ki ne pijejo alkohola
Vse več ljudi se odloča za zdrav življenjski slog, ki narekuje tudi opustitev alkohola, za to pa so se že pred časom odločili tudi številni zvezdniki. Medtem ko pogosto poslušamo o tistih, ki so se borili z odvisnostjo, pa je tudi veliko takih, ki so se iz različnih razlogov odločili za življenje brez alkohola.

To so najpogostejše dopustniške napake
V času dopusta je dobro vsaj za nekaj dni zamenjati domače okolje, se sprostiti ter spočiti telo in duha. A tudi med brezskrbnim počitnikovanjem lahko pride do raznih nepredvidenih situacij, na katere niste pripravljeni in nanje med načrtovanjem morda niti ne pomislite. Še posebej pogoste so prebavne težave, ki so lahko posledica različnih 'počitniških' dejavnikov. Razloga za paniko ni, dobro pa je vedeti, kako v takih primerih poskrbeti za čimprejšnje olajšanje.

Otekanje, ki je lahko zelo nevarno
Številne bolezni so vsem poznane in znane. Obstajajo pa bolezni in motnje, ki so tako zelo redke, da se jih težko odkrije. A vseeno obstajajo in o njih je pomembno govoriti, predvsem pa tudi pisati. Hereditarni angioedem je motnja, za katero so značilne ponavljajoče se epizode hudega otekanja (angioedema). Najpogostejši deli telesa, kjer se razvijejo otekline, so okončine, obraz, črevesni trakt in dihalne poti.

Kako preprečiti zaprtje na dopustu?
Poletje je v polnem razmahu in najbrž ga ni človeka, ki ne bi odšteval dneve do pričetka zasluženega letnega dopusta. Nekateri ga najraje preživljajo doma, drugi komaj čakajo, da spakirajo kovčke in se odpeljejo ali odletijo polnit baterije na razne počitniške destinacije. A pogosto ne gre vse čisto po načrtu. Okoli 40 odstotkov počitnikarjev se med oddihom namreč sooča z zaprtjem. Kaj ga povzroči in kako si učinkovito pomagati v boju proti tej najpogostejši tegobi počitnikarjev in popotnikov?

Kako pravilno oskrbeti odrgnine?
Auva, kako boli! Vrtnarjenje, kuhanje, športne dejavnosti, aktivno preživljanje prostega časa in trenutne nepozornosti lahko povzročijo manjše poškodbe kože, kot so odrgnine in praske. Te niso samo neprijetne in boleče, ampak lahko povzročijo tudi okužbo, če niso pravilno oskrbljene. Koža je pomemben organ, saj omogoča prvo obrambno linijo telesa pred mikrobi, ščiti notranje organe pred poškodbami, ohranja ravnovesje tekočin in pomaga uravnavati telesno temperaturo, zato poškodb na koži ne smemo zanemariti.

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Slabe strani lepote: 'nepoštene' situacije, ki se lahko zgodijo 'lepim' ljudem
Četudi se sliši kot šala, pravzaprav ni.

'V procesu žalovanja ni pravil, ne obstaja prav in narobe'
Ko se v življenju soočimo z izgubo, se naš čustveni svet sesuje. Podobno, kot da bi se zgodil potres, pravi Tamara Zemlič Radović, vodja programa Žalovanje odraslih, otrok in mladostnikov pri Slovenskem društvu Hospic. Z njo smo govorili o tem, kako žalovati, zakaj smo pogosto v stiski in zadregi, ko smo izpostavljeni z drugimi žalujočimi in kako pomembno je redno predelovanje vseh izgub in kako pomembno je, kaj vse s seboj prinašamo iz otroštva.

Ste že slišali za apikotomijo?
Apikotomija ali odstranitev vrška (apeksa) korenine je kirurški poseg, med katerim kirurg odstrani nekaj milimetrov vrhnjega dela korenine in okoliško vnetno tkivo. Po posegu tako v kostnini ostane prazen prostor, ki se med celjenjem zapolni z novim kostnim tkivom ali z brazgotino. Poseg navadno opravi specialist oralni kirurg, parodontolog ali endodont.

Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?
Modrostni zobje ali osmice so zadnji zobje, ki, v kolikor so prisotne zasnove, izrastejo v ustno votlino, navadno med 17. in 23. letom starosti.

Disfagija ali motnje požiranja: vzroki in načini zdravljenja
Disfagija je pogosta težava in pogosto povzroča skrbi. Na srečo je stanje resno le pri manjšem številu bolnikov.

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu
Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?