potrebami

Ko je življenje vrtinec nenehnih vzponov in padcev
Imate težave pri vzpostavljanju odnosov tako na zasebni kot poslovni ravni, se počutite manjvredne in imate občutek, da je vaše življenje vrtinec vzponov in padcev? Potem imate morda mejno osebnostno motnjo. Več o tej motnji nam je povedala psihologinja dr. sci. Andreja Pšeničny.

Izstradala se je, ker mu ni hotela biti v breme
Pretresljiva zgodba Christine Symanski je ganila milijone po svetu. Pred šestimi leti se je ponesrečila in ostala paralizirana, potem je nenadoma prenehala jesti in po dveh mesecih izdihnila v materinem naročju.

Zakaj noče več seksati z vami?
Spolnost je še kako pomembna za zdravo razmerje, a vendar se vse več parov srečuje z upadom spolne sle. Kaj je krivo za to, kako si pomagati in kako ohraniti spolno življenje zdravo in živahno?

'Downov sindrom naju nikoli ni motil!'
Bliža se dobrodelni tek čez vso Slovenijo, s katerim bo več kot 80 zaposlenih s podjetja PRO PLUS na pobudo ekipe Sveta pomagalo zbirati sredstva za odprtje prvega celostnega centra za otroke z Downovim sindromom. Njegovo ustanovitev je navdihnil šestletni Val, ki se je rodil s to kromosomsko okvaro.

Slovenci se radi zdravimo sami
Raziskava, ki jo je opravila Sekcija farmacevtov javnih lekarn, je pokazala, da se Slovenci najraje samozdravimo z zdravil brez recepta, da zaupamo farmacevtom in pogrešamo informacije o interakciji med zdravili in njihovih neželenih stranskih učinkih.

Andreja Čampa Širca, nutricistka
Andreja Širca Čampa je po izobrazbi univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije, ki je začetna znanja s področja prehrane pridobila na Biotehniški fakulteti v Ljubljani. Specifična znanja dietoterapije pa je poleg rednega dela na kliniki pridobivala z rednim izobraževanjem tudi v tujini.

Dvojčka, ki si nista še nikoli pogledala v obraz
Siamska dvojčka Stefan in Tyler Delp sta na svet prijokala pred 19 leti. Ker imata skupaj zaraščeni glavi, še nikoli nista pogledala eden drugega v obraz, razen v ogledalo, a vendar sta najboljša prijatelja.

Kaj obožuje zapeljiva Eva Longoria?
Zapeljiva 36-letna igralka nadvse obožuje kuhanje. Celo tako zelo, da je napisala kuharsko knjigo, v kateri so recepti hrane, ob kateri je odraščala in ki jo še danes rada pripravlja svojim bližnjim. Poleg kuhanja pa Eva tudi zelo rada jé – še posebej obožuje mehiško hrano.

Smučajo kljub okvari vida
Čeprav je smučanje na prvi pogled šport, ki naj ne bi bil primeren za ljudi z okvaro vida, se v Sloveniji s tem športom aktivno ukvarja kar nekaj slepih in slabovidnih.

21-letnica tehta le sedem kilogramov!
Hatice, ki tehta nekaj kilogramov več kot novorojenček, velja za najmanjšo žensko na svetu. Čeprav so se zaradi višine v mladosti vsi norčevali iz nje, je danes veliko bolj samozavestna, kot je bila.

Do petega leta utrpel 30 zlomov
Petletnega dečka je zavrnilo že šest vrtcev, saj je do petega leta utrpel že trideset zlomov kosti. Zlomi pa so tako močno prizadeli njegovo drobno telo, da sploh ne more več stopiti na lastne noge.

Pri 15 letih dobila ušesa
Skupina škotskih zdravnikov je 15-letni deklici iz Trinidada oblikovala nova ušesa, saj jih pred tem ni imela. S tem upajo, da ji bodo pomagali izboljšati kvaliteto življenja in polepšali prihodnost.

Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.
Psihologinja, ki se pri svojem delu se srečuje z otroki in mladostniki, ki imajo najrazličnejše težave, ter njihovimi starši.

Če 11-letnik zaspi, lahko umre
11-letni Liam je pravi čudežni deček. Vsakič, ko zaspi, namreč neha dihati, zdravniki pa pravijo, da je pravi čudež, da je dosegel starost enajstih let. Ob rojstvu so mu namreč napovedali le šest tednov življenja.

Prof. Karmen Pograjec Rus, defektologinja
Defektologinja, ki dela z otroki s posebnimi potrebami in njihovimi starši.

7-letnico je med transfuzijo krvi zadela kap
7-letna deklica Joey H'ng Huien je zbolela za sezonsko gripo. Ta je nato prerasla v akutni miokarditis, zaradi katerega je potrebovala transfuzijo krvi, med tem postopkom pa je 7-letnico povrh vsega zadela še kap.

Živi kljub 'počenemu' srcu in možganskim krvavitvam
Po tem, ko je imela Zara grozljivo prometno nesrečo, v kateri je utrpela hude poškodbe srca, so bili zdravniki mnenja, da ne bo preživela. Kljub slabim napovedim pa je, zahvaljujoč zdravniku, ki ni obupal nad njo, izjemno dobro okrevala.

VIDEO: Oslepel zaradi mamine malomarnosti
Enaintridesetletni Sebastjan Kamenik iz Savinjske doline je oslepel kmalu po rojstvu, ker ga je mati zanemarjala. Kljub temu je njegovo življenje polno in svoje dosežke niza na različnih področjih.

VIDEO: Pravila zdravega prehranjevanja
Zdrava prehrana je že nekaj let zdravstvena tema številka ena, medtem ko smo vsi skupaj vse bolj zmedeni, kaj je tisto, kar sploh smemo jesti in kar bi morali jesti. Strokovnjaki svetujejo mešano prehrano, več obrokov na dan in obvezen zajtrk.

V Sloveniji okoli 20.000 oseb z avtističnimi motnjami
Danes je dan zavedanja o avtizmu, v Sloveniji pa smo na stopnji, ko vemo, da avtizem obstaja, ampak tu se naša ozaveščenost o tem tudi konča, je ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu dejala predsednica Centra za avtizem Vesna Melanšek.

Pri osmih letih prvič objela mamico!
Megan je svojo mamico Natalie prvič objela lani. Pred tem nikoli ni izkazovala svojih čustev, saj se je rodila slepa in gluha, kar pomeni, da težko komunicira in da so njeni čuti močno poškodovani.

Pitbuli so terapevtski psi!
Ljudje smo znani po tem, da večino stvari ocenjujemo po videzu. In čeprav pitbuli veljajo za grozne in napadalne pse, jih v Ameriki radi uporabljajo v terapevtske namene.

Razvoj dojenčka po mesecih: 1 mesec
1. mesec: Dojenčkov nasmeh je gotovo ena od stvari, ki nikogar ne pusti hladnega, še najmanj starše. Za ta čudoviti nasmeh je dovolj že to, da novorojenček prepozna vaš obraz.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Soba za umirjanje
Vodni stolp z mehurčki, optična vlakna, eterična olja, vodna postelja, disko krogla, kinestetična tabla in nežna glasba so elementi, ki sestavljajo tako imenovano sobo za umirjanje. Soba je namenjena hiperaktivnim otrokom in tistim, ki imajo motnje v razvoju.

Univerzalne 'prave' hrane ni
Ni univerzalnega pravila, ki bi veljalo za vse ljudi, pravi ameriški strokovnjak za prehrano Michael Pollan. Vsak človek je namreč individuum s svojimi lastnimi potrebami.