potrebuje

Babica – nepogrešljiva pri rojstvu in negi
Nekoč so babice lahko postale ženske, ki so imele največ izkušenj pri porodih. Leta 1753 je cesarica Marija Terezija v Ljubljani ustanovila prvo šolo babištva v Evropi.

V nekaj minutah do lepe kože
Za lep in negovan videz obraza ni treba hoditi h kozmetičarkam. Veliko lahko za svojo kožo naredimo same in to kar doma. Doma narejene maske so poceni in izjemno učinkovite. Kar je za v lonec, je tudi za obraz!

Hujšajte z 'negativnimi' kalorijami
Telo tudi med prebavljanjem hrane porablja kalorije. Na osnovi te predpostavke se je razvila teorija o t. i. negativnih kalorijah - obstaja hrana, ki za svojo prebavo od telesa zahteva večjo porabo energije, kot pa je njena dejanska energijska vrednost!

10 najboljših diet
Se trudite, da bi shujšali? Preverite deset diet, ki so se izkazale za najbolj učinkovite. Med njimi boste zagotovo našli tudi takšno, ki ustreza vam.

Kako do brezhibne kože?
Če želite imeti popolno kožo, lahko to dosežete z uživanjem določene vrste hrane, ki koži vrača sijaj in lep videz. Najbolj jo hranijo korenje, oreščki in tudi temna čokolada. Preverite, katero hrano morate uživati, če želite imeti lepo kožo ...

Kako preprečimo poškodbe pri športu in rekreaciji?
Topli sončni dnevi kar vabijo, da se začnemo gibati na prostem. Začenja se sezona teka, kolesarstva, nordijske hoje, planinarjenja ... Ne pozabite pa, da vsaka aktivnost zahteva previdnost in primerno pripravo. Kako preprečimo poškodbe, smo vprašali travmatologa.

Hujšajte z luno!
Eden izmed dejavnikov, ki vplivajo na uspešno hujšanje je tudi lunin položaj. In ker je ravno danes polna luna, je to najbolj primeren čas za hujšanje z luno.

Hrana za 'pamet' in dobro voljo
Kar vsak četrti slovenski otrok ima preveliko telesno težo, kažejo raziskave. Hkrati pa našim šolarjem vse bolj zmanjkuje časa in volje za zdrave obroke, zato vse več posegajo po premastni, presladki in preslani (hitro pripravljeni) hrani.

Razvoj dojenčka: 4. mesec
Štirimesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda okolice in svojega telesa. Ko leži na trebuhu, se že lahko privzdigne in se razgleduje okoli sebe. Prepoznava ljudi, ki ga obkrožajo in svoj pogled usmeri tudi na manjše predmete.

Razvoj dojenčka: 3. mesec
Najbolj čaroben trenutek z dojenčkom v prvih mesecih je gotovo njegov smeh. Prepozna vaš obraz in se glasno smeji, ko se z njim igrate. Življenje z dojenčkom postaja vse bolj veselo.

Razvoj dojenčka: 2. mesec
Vaš dvomesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda sveta okoli sebe. Najbolj je srečen, ko sliši vaš glas. Dobro se že odziva nanj – tako čuti, kdaj ste umirjeni, jezni ali razburjeni.

Razvoj dojenčka po mesecih: 1 mesec
1. mesec: Dojenčkov nasmeh je gotovo ena od stvari, ki nikogar ne pusti hladnega, še najmanj starše. Za ta čudoviti nasmeh je dovolj že to, da novorojenček prepozna vaš obraz.

VIDEO: Masaža dojenčka
Masaža dojenčka je najstarejša in najbolj naravna oblika zdravljenja, s katero so v svoji zgodovini ljudje novorojenčke ohranjali pri življenju.

Darujmo spolne celice!
Tudi tisti, ki svojih spolnih celic nimajo, lahko zanosijo. A le z darovanimi spolnimi celicami.

Kaj potrebujete za novorojenčka?
Nosečnice, ki prvič pričakujejo otroka imajo lahko s pripravami na prihod novega družinskega člana, kar nekaj težav.

Vadba v vodi za nosečnice
S fizioterapevtko Andreo Basković Juričan smo se pogovarjali o prednostih vodne vadbe in o tem, na kaj morajo biti pozorne nosečnice, ko se odpravijo v bazen ali v morje.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Dojenje po carskem rezu
Dojenje po carskem rezu lahko steče malce počasneje, saj je potreben daljši čas za okrevanje. Dojenčka je pomembno podojiti takoj, ko je to mogoče, pravi svetovalka za dojenje Urša Savodnik.

Nega in skrb za mater in novorojenčka
Po rojstvu otroka je najbolj pomembno, da damo mamici in novemu članu družine priložnost, da se spoznata in povežeta.

Dojenje koristi otroku in mamici
Slovenija je po številu doječih mater v samem vrhu. Doji kar 95 odstotkov mamic, zasluge za to pa gredo tudi strokovnim delavcem v porodnišnici.

Vegetarijanstvo v nosečnosti – da ali ne?
O tem, ali je brezmesna prehrana v času nosečnosti priporočljiva ali ne, obstajajo različna stališča. Zagovorniki trdijo, da proteine, vitamine in minerale, ki jih dobimo z mesom, lahko nadomestimo tudi z drugimi živili. Nasprotniki pa pravijo, da je vegetarijanstvo med nosečnostjo nesprejemljivo.

VIDEO: Menopavza - obdobje velikih sprememb
Menopavza nekaterim ženskam ne povzroča nobenih težav, pri večini pa se pojavijo moteči simptomi. Najpogostejše težave, ki pestijo ženske v tem obdobju, so: vročinski oblivi, znojenje, vrtoglavice, utrujenost, nespečnost, glavoboli, depresija, suha koža, izpadanje las, suha nožnica, manjša želja po spolnih odnosih itd.

Jogurt lahko olajša vnetje nožnice
Glivično vnetje nožnice je ena izmed najpogostejših okužb pri ženskah. Do 25. leta starosti ima občasno glivično vnetje kar polovica žensk. Vnetje zdravimo z zdravili, ki jih predpiše ginekolog, pomagamo pa si lahko tudi z jogurtom!

Fige proti utrujenosti
Fige vsebujejo veliko sladkorja in s tem tudi veliko kalorij. Sicer pa so bogate z različnimi zdravimi snovmi, ki jih organizem potrebuje. Pomagajo urejati prebavo, odlične so pri premagovanju utrujenosti, delujejo pa tudi pomirjevalno.

VIDEO: Nad krčne žile z najnovejšo lasersko metodo
Krčne žile so bolezensko razširjene vene. Strokovnjaki opozarjajo, da ne gre le za estetsko napako, saj so lahko posledice, če jih ne zdravimo, zelo hude. Najnovejša laserska operacija jih odstrani skoraj za vedno.

Ali se res lahko redimo zaradi počasne prebave?
Drži, počasna prebava res obstaja in res, lahko je vzrok povečani telesni teži. Je pa res tudi, da imajo počasno prebavo redki in da so vzroki za povečanje teže drugje, v neprimerni prehrani in premalo gibanja.

Vam grozi srčni infarkt? Prepoznajte znake!
V Sloveniji utrpi srčni infarkt približno 3000 oseb na leto, okrog 1000 ljudi pa umre zaradi nenadne srčne smrti, ki je tudi posledica koronarne bolezni. Pomembno je, da poznamo znake srčnega infarkta, saj bomo le tako lahko pravočasno ukrepali in preprečili najhujše.

Zrušimo tabuje! Spregovorimo o zasvojenosti s seksom
Tuje raziskave so pokazale, da je s seksom zasvojenih od 3 do 10 odstotkov ljudi. Zanje spolnost ne predstavlja izkazovanja ljubezni svojemu partnerju, niti posebnega užitka. Zanje je seks gola nuja, potreba, omama. Tudi v Sloveniji je s seksom zasvojenih veliko ljudi.

Čustveno vampirstvo
Ko začne partnerski odnos načenjati nezaupanje, se rodi ljubosumje. Posledica je, da eden izmed partnerjev želi nadzirati življenje drugega in si ga lastiti. Razvije se posesivnost, ki globoko poseže v odnos.

Zakaj se jeseni zredimo?
Poleti uživamo lažjo hrano, se več gibamo, zato lažje izgubimo kilograme oziroma vzdržujemo težo. Ko nastopijo hladnejši dnevi, se običajno tudi naša prehrana spremeni. Hitro se zredimo, naša prehrana pa postane "težja". Zakaj prihaja do takšnih nihanj, nam je razložil dietetik Jože Lavrinec.