Vizita.si

povečala

Duševno zdravje 16. 06. 2020 07.30

Se bojite osamljenosti? Niste edini. Kako si pomagati?

Približno 42 odstotkov milenijcev se bolj boji osamljenosti kot diagnoze raka. Leta 2017, ko so to raziskavo opravili, so osamljenost opredelili kot epidemijo. 

Prehrana 05. 06. 2020 07.59

Katero zelenjavo je bolj zdravo jesti skuhano?

Je zelenjavo res v vsakem primeru bolj zdravo pojesti surovo? Včasih da, včasih pa dobimo celo več prednosti, če jo toplotno obdelamo, odgovori prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. Nikakor torej ni treba jesti le surove hrane. Še posebej v hladnejšem delu leta še kako prija kaj skuhanega.

Novice 13. 05. 2020 10.22

Epidemija Covid-19 pomembno vpliva na prehranjevalne navade Slovencev

V Sloveniji so bili po razglasitvi epidemije Covid-19 uvedeni ukrepi, ki so vplivali tudi na področje preskrbe s hrano in način prehranjevanja prebivalcev. V okviru mednarodne raziskave Food-Covid19 je Inštitut za nutricionistiko konec aprila izvedel obsežno raziskavo o vplivu epidemije na tem področju. Prvi izsledki raziskave kažejo, da so gospodinjstva v času epidemije za preskrbo s hrano bistveno manj uporabljala večje trgovine, medtem ko se je znatno povečal obseg naročanja živil na dom.

Bolezni živčevja in možganov 08. 05. 2020 08.00

Kako najbolj preprosto in zanesljivo prepoznamo znake možganske kapi

Možganska kap je po celem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velika pa je tudi invalidnost, ki jo povzroča, saj mnogi utrpijo tudi hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kakovost življenja. Evropski dan osveščanja o možganski kapi vsako leto obeležujemo na drugi torek v mesecu maju. Tokrat je to 12. maj.

Bolezni 08. 04. 2020 09.10

5 bolezni, ki se lahko pojavijo, če ne spite dovolj

Spanje je ključnega pomena za vaše fizično zdravje. Med spanjem se naše telo obnavlja, vključno s krvnimi žilami in srcem. Pomanjkanje spanja lahko zato vodi do povečanega tveganja za bolezni srca in ožilja, visokega krvnega pritiska, sladkorne bolezni in kapi.  

Rakave bolezni 23. 02. 2020 15.48

Gre za prvi rak, ki ga bomo lahko eliminirali

Rak materničnega vratu lahko postane prvi rak, ki nam ga bo uspelo eliminirati, razlaga Urška Ivanuš, dr. med. Toda pod dvema pogojema. Če se bodo ženske udeleževale presejalnega programa ZORA, deklice (in dečki) pa bodo cepljeni proti HPV (humanim papilomavirusom). Danes je jasno, da so ti povzročitelji okužb, ki se lahko razvijejo v raka. “Če je bila ženska cepljena in se udeležuje presejalnega pregleda, pa je verjetnost, da bo kadar koli zbolela, izjemno majhna.”

Duševne motnje 18. 02. 2020 08.37

Mislite, da vas je preveč strah? Imate fobijo? Napade panike?

Kaj so anksiozne motnje? Kdaj nam strah in tesnoba pomagata, kdaj nas ovirata? Zakaj se v resnici pojavljajo napadi panike? In kaj storiti, če obsesivno preverjamo, ali smo izključili štedilnik? O vsem tem smo se pogovarjali s psihiatrinjo prof. dr. Mojco Zvezdano Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije.

Dieta 14. 02. 2020 08.56

S postom boste razstrupili telo in izgubile kilograme

Post je zelo učinkovita zdravilna metoda, zato si ga vsake toliko obvezno privoščite, saj boste na ta način razstrupili organizem, izgubili kilograme in si povrnili življenjsko energijo.

Okužbe in zastrupitve 07. 02. 2020 08.44

V Sloveniji beležimo okoli 18.000 bolnišničnih okužb na leto

Bolnišnične okužbe so eden večjih zdravstvenih problemov na svetu. Število okužb z leti vse bolj narašča. Ni jih mogoče preprečiti v popolnosti, lahko pa znižujemo njihovo pogostost.

Prehrana 24. 12. 2019 11.03

Rdeče meso: zdravo ali ne?

Kako je torej z rdečim mesom? Si ga smemo kdaj privoščiti ali bi se mu morali povsem odreči? "Povsem odreči se mu ni treba," odgovori prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. "Svetujejo pa vse največje svetovne organizacije, da se v popolnosti izognemo predelanim mesninam, kot so salame, klobase, hrenovke in podobno." Nepredelano rdeče meso pa lahko uživamo v zmernih količinah.

Bolezni 26. 11. 2019 08.48

Pravočasno prepoznajte bolezni ščitnice

Bolezni ščitnice so v porastu tako pri nas kot v svetu, na žalost pa imajo te precej neznačilne simptome, zaradi česar jih pogosto ne prepoznamo. Ker lahko dolgotrajne motnje delovanja ščitnice privedejo do srčno-žilnih bolezni in celo smrti, je pomembno, da se jih naučite prepoznati.

Osebna rast 04. 11. 2019 19.10

’Če smo prazni in izčrpani, to čutijo vsi okoli nas’

Živimo v času, ki od nas zahteva veliko. Na eni strani vsakodnevni izzivi, izobraževanja, službene obveznosti in na drugi to, kar zares šteje – pristni stik z družino, čas za prijatelje in zase. Stalna dosegljivost tukaj in zdaj je postala nekaj običajnega, postavljanje meja in strukturiranje prostega časa pa nekaj nujnega. Se spomnite, kdaj ste bili nazadnje sami s seboj?

Bolezni 04. 11. 2019 19.06

Največje grožnje našemu zdravju v letu 2019

Svetovna zdravstvena organizacija je zavračanje in oklevanje pri cepljenju, ki je dostopno, uvrstila na listo deset največjih groženj zdravju, s katerimi se je svet spopadal  v letu 2019.  

Zdravje 14. 10. 2019 12.35

Poznate kombučo? Tu je 6 zdravilnih učinkov, ki jih morate spoznati

Kombuča je starodavno dobro poznano ljudsko zdravilo, ki so ga dobro poznale naše babice. Gre za posebno ‘gobo’, ki se namaka na posladkanem čaju in proizvaja zdravilni napitek, ki koristi pri marsikateri težavi.

Prehrana 11. 10. 2019 10.23

To se zgodi, če kavo pijemo vsak dan

Mnogi ljudje si niti zamisliti ne morejo pričetka dneva brez skodelice kave. Ne samo, ker ima aromatična kava odličen okus in prijeten vonj, a ker nam podari energijo, ki jo potrebujemo že takoj zjutraj. A preverite, kaj se zgodi, če kavo pijemo prav vsak dan.

Bolezni 13. 09. 2019 09.54

Motnje erekcije razkrivajo resnico o zdravju vašega srca

Motnje erekcije so prvi znak, ki kaže na slab pretok krvi v telesu in so povezane s 59 odstotnim povišanim tveganjem za bolezni srca in ožilja.

Zdravje 06. 09. 2019 11.14

Dokazano pomaga pri okrevanju po srčnem infarktu

Joga bi lahko bila v veliko pomoč ljudem pri okrevanju po hudem srčnem infarktu, saj spodbuja cirkulacijo krvi po telesu in krepi notranje organe, je pokazala zadnja raziskava, ki je bila predstavljena na Evropskem kongresu združenja kardiologov v Parizu.

Življenjske zgodbe 29. 08. 2019 09.25

Ni mogla imeti otrok, nato pa je rodila četverčke

28-letna mati Dayna Childress si je po prvem otroku s partnerjem želela še drugega. A po treh splavih je že skoraj obupala nad svojimi sanjami, da bi imela več otrok. Nato pa se ji je njena želja več kot izpolnila in dobila je četverčke.

Zdravje 08. 07. 2019 13.16

Krivi niso geni, ampak dejstvo, da uživamo preveč nezdrave hrane

Debelosti ne moremo pripisati samo genetiki, saj je glavni vzrok za prekomerno telesno težo nezdrav življenjski slog, predvsem slaba prehrana in premalo telovadbe, pravijo strokovnjaki.

Prehrana 20. 06. 2019 10.14

7 razlogov, zakaj bi morali uživati lubenico

Poletne počitnice, pikniki, zabave na prostem, sonce, morje in lubenica. Lubenica je zagotovo ena najbolj nepogrešljivih delov poletja in še zelo zdrava je za nas. Kljub temu se je lubenica pri nekaterih dietah znašla na seznamu živil, ki naj jih ne bi uživali, češ da je preveč sladka. A to ni res.

Bolezni 21. 06. 2019 16.40

Večje tveganje za kap imajo tisti, ki delajo 10 ur na dan

Ljudje, ki so zadnjih deset let, delali več kot 10 ur na dan, imajo za 45% večje tveganje za kap, je pokazala zadnja raziskava francoskih strokovnjakov. Posledice dolgih delovnikov še posebej trpijo ljudje, ki imajo manj vpliva nad dolžino svojega delovnika.

Zdravje 30. 04. 2019 11.15

V katerem obdobju se lahko bolj zredimo?

Če uživamo hrano z visoko energijsko vrednostjo v času kroničnega stresa, lahko pridobimo več kilogramov kot takrat, ko nismo v stresu, je pokazala avstralska študija, ki je bila sicer narejena na živalskem modelu. Medtem ko nekateri v času stresa izgubijo željo po hrani, večina prav takrat čuti še večjo željo po živilih z veliko sladkorja in slabih maščob. To lahko poveča tveganje za debelost, ki močno škodi zdravju.

Zdravje 09. 04. 2019 08.02

Je sladkor lahko rešilna bilka, ko smo utrujeni?

Ste si kdaj privoščili čokolado, ker ste želeli več energije? Ali pa ste morda posegli po piškotih, ker ste želeli izboljšati svoje razpoloženje? To, da sladkor izboljša razpoloženje, je žal mit, pravijo raziskovalci dveh britanskih in ene nemške univerze. Skupaj so analizirali 31 do sedaj narejenih študij ter ugotovili, da se po zaužitju sladkorja ne počutimo nič bolje. Nasprotno. Smo le bolj utrujeni in se težje osredotočamo.

Rakave bolezni 01. 04. 2019 10.57

Pri komu je ta rak za kar četrtino smrtonosnejši?

Rak trebušne slinavke resda ni najpogostejši rak. Kot poroča naš Onkološki inštitut, pri nas predstavlja dva odstotka vseh obolenj. Toda gre za raka z eno najslabših prognoz. Ameriško združenje za boj proti raku pa je ugotovilo, da je smrtonosnejši pri tistih, ki so bili prekomerno težki pred 50. letom.

Zdravje 22. 03. 2019 13.11

Pijače, ki povečajo tveganje za prezgodnjo smrt

Sladke pijače povečajo tveganje za prezgodnjo smrt iz katerega koli razloga, še posebej pa zaradi bolezni srca in ožilja, je pokazala študija, ki so jo izvedli na harvardski šoli za javno zdravje. V primerjavi s tistimi, ki so po takšnih pijačah redko posegli, je bilo tveganje večje, več kot so jih ljudje uživali.

POPovi zdravniki 24. 01. 2018 18.42

ASENTRA, STRANSKI UČINKI

Spoštovani, Po navodilih psihiatra sem se obrnil na osebnega zdravnika, da mi poveča dozo že uvedenega zdravila Asentra 50mg, ki ga jem cca 2 leti zjutraj. Zdravil sem se zaradi panične motnje, zadnje...

POPovi zdravniki 22. 02. 2016 19.04

Lymski eritem pri otroku

Pozdravljeni! V petek zvečer (19. 2.) smo pri sinu (3 leta, 15 kg) za ušesom odkrila rdeč kolobar. Klopa sicer nismo našli. V soboto smo sina odpeljali k dežurni pediatrinji, ki je potrdila sum boreli...

POPovi zdravniki 05. 01. 2016 13.05

Ginekomastija

Pozdravljeni! Star sem 22,5 let (191/82) in imam zelo izbočene bradavičke, ki so na otip tudi zelo mehke. Zato tudi ne nosim belih majic oz. karkoli takšnega kar bi izpostavilo ta del. Recimo takrat k...

POPovi zdravniki 11. 09. 2015 00.44

Po OP hernije

Pozdravljeni. Imam eno vprašanje in sicer bila sem 3 mesece nazaj na operaciji križa oz. hernije(desna stran). Po operaciji sem redno izvajala vaje, ki so mi jih priporočili in bila tudi 14 dni nazaj ...

POPovi zdravniki 28. 04. 2015 23.06

Brazgotine po povečanju dojk

Pozdravljeni! Lansko leto sem si povečala prsi iz številke 75A(AA) na 80B. Brazgotine ves ta čas mažem, najprej s silikonskimi mazili, sedaj s contrakelom. Po letu in pol so prsi zelo lepe, a brazgoti...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996